Messi: mesternégyes - Barca: csillagos ötös

2010.04.06. 20:05
Messi, a megállíthatatlan (fotó: Reuters)<br />
A Barcelona labdar&uacute;g&oacute;csapata Lionel Messi n&eacute;gy g&oacute;lj&aacute;val 4&ndash;1-re legyőzte hazai p&aacute;ly&aacute;n az Arsenalt a Bajnokok Lig&aacute;ja negyedd&ouml;ntőj&eacute;nek visszav&aacute;g&oacute;j&aacute;n, &iacute;gy 6&ndash;3-as &ouml;sszes&iacute;t&eacute;ssel bejutott az előd&ouml;ntőbe, amelyben az Internazional&eacute;val m&eacute;rkőzik. Az &bdquo;&aacute;gy&uacute;sok&rdquo; Nicklas Bendtner 18. percben szerzett tal&aacute;lat&aacute;val m&eacute;g vezettek, a folytat&aacute;sban azonban a Messi dirig&aacute;lta Barcelona uralta a m&eacute;rkőz&eacute;st. Az argentin p&aacute;lyafut&aacute;sa első mestern&eacute;gyes&eacute;t jegyezte.

A MÉRKŐZÉS ÉLŐ, SZÖVEGES TUDÓSÍTÁSÁT ITT OLVASHATJA!

A legnagyobb változás az volt a londoni 2–2-es összecsapáshoz képest, hogy az Emirates Stadionban a Barca két gólját magára vállaló Zlatan Ibrahimovic, illetve az akkor az „ágyúsok” egyenlítő találatát szerző csapatkapitány, Cesc Fabregas egyaránt hiányzott sérülés miatt. Ám azt is érdemes megjegyeznünk: a Barca két középhátvédje, Gerard Piqué és a másik „cséká”, Carles Puyol sem léphetett pályára ma eltiltás miatt – a két védő mintegy négyezer percet játszott le egymás mellett a szezonban.

A két Barca-játékos hiánya azonban nem érződött az első percekben: a találkozó első lövése Lionel Messi nevéhez fűződött, az argentin kísérletét Manuel Almunia szögletre hárította. A második ballábas löket talán még ennél is veszélyesebbnek tűnt a 11. percben, ám a labda centikkel elkerülte a jobb felsőt.

Az Arsenal játékán az óvatosság és a határozottság együttesen érződött a kezdeti percekben: sündisznóállásukból ki-kitámadtak a vendégek, ám érdemi momentumként csak két csúnya, Xavi elleni szabálytalanságra futotta erejükből.

A 100. hazai BEK-/BL-találkozóját játszó Barcelonában Bojan Krkic legutóbb 16 hónapja kezdett, akkor a Barca 3–2-re kikapott otthon a Sahtar Donecktől.

A vendégek első helyzetéből megszületett a vezető találat. A 18. percben Walcott ugrott ki a leshatáron a jobb oldalon, s bár tiszta helyzetben volt, középre passzolt, ahol Nicklas Bendtner érkezett, őt azonban erősen szorongatta Dani Alves, Victor Valdés pedig bravúrral védett, a kipattanóra viszont a dán ugrott fel a leggyorsabban, és kapu jobb oldalába lőtt. 0–1

Az Arsenal eddig mind a nyolc olyan BL-találkozóját megnyerte, amelyen Bendtner gólt lőtt.

A hazaiak nem sokat vártak a válasszal, s három percen belül egyenlítettek, „természetesen” Messi révén. Az argentin bal oldalról befelé húzódott, passza Silvestre-ről visszajutott hozzá, majd 17 méterről a bal felsőbe lőtte. 1–1

Messinek ez volt a 22. gólja a BL-ben, ezzel utolérte Rivaldót, aki eddig egyedül vezette a klub vonatkozó rekordját.

Messi immár vezeti azt a bizonyos Barca-góllövőlistát. A 31. percben, Silvestre megforgatása után még csak az oldalhálóba lőtt, a 37. minutumban viszont ismét betalált: Abidal kapott egy kiugratást a balösszekötő helyén, középre adása Silvestréről Pedróhoz elé került, aki visszapasszolt Messihez, az argentin pedig középről a léc alá lőtt. 2–1

Öt perc kellett, hogy folytatódjon az aranylabdás zseni show-ja: Keita fejelte a labdát a meglóduló argentin elé, aki egyedül roboghatott Almunia kapujára, és a kifutó hálóőr fölött a kapuba emelt. Messi, Messi, Messi… 3–1

Messi a hatodik mesterhármasát jegyezte a Barca felnőttcsapatában, az elsőt a BL-ben.

Fordulás után természetesen az Arsenalon volt a nyomás, hogy újítson játékán, ám kevés veszélyt jelentett a kapura, sőt Krkic révén így is a Barcához fűződött az első negyedóra egyetlen kapura lövési próbálkozása. Guardiola – részben kényszerűségből – közben két helyen is váltott, Abidal sérülés miatt hagyta el a pályát, ám Krkic lehozatalában alighanem már szerepet játszott a Real Madrid elleni szombati el clásico is.

Az „ágyúsok” helyzetei jól jellemezték a két csapat közötti különbséget: a 60. percben Bendtner került lövőhelyzetbe a tizenegyespontnál, ám sokat várt, így Gabriel Milito gyönyörű becsúszással szerelni tudta, tíz perccel később Walcott beadása jutott el a hosszú oldalra, ahol az érkező Rosicky csúnyán kapu mellé és fölé lőtt. Sőt a vendégek még a kapufát is eltaláltak Bendtner révén, igaz, a támadó az asszisztens szerint lesről fejelt.

Az utolsó percekre nem sok eldöntendő kérdés maradt, Messi előbb még bolondot csinált a jobb oldalon minden arsenalosból, aki arra járt, mielőtt Vermaelen szó szerint leütközte. Három perccel a vége előtt azonban már a belga sem tudta megmenteni a helyzetet, amikor a „kisisten” középen ismételte meg produkcióját, és végül másodjára Almunia lába között a kapuba helyezett. 4–1
Messi pályafutása első mesternégyesét érte el tétmérkőzésen.

A Barcelona 4–1-re győzött, így 6–3-as összesítéssel jutott az elődöntőbe, és az Internazionaléval mérkőzik majd.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA
A BL-BEN EGY MÉRKŐZÉSEN NÉGY GÓLT SZERZŐ JÁTÉKOSOK
Marco van Basten (holland) Milan–Göteborg 4–0, 1992. nov. 25.
Simone Inzaghi (olasz) Lazio–Olympique Marseille 5–1, 2000. márc. 14.
Dado Prso (horvát) Monaco–Deportivo La Coruna 8–3, 2003. nov. 5.
Ruud van Nistelrooy (holland) Man. United–Sparta Praha 4–1, 2004. nov. 3.
Andrij Sevcsenko (ukrán) Fenerbahce–Milan 0–4, 2005. nov. 23.
Lionel Messi (argentin) Barcelona–Arsenal 4–1, 2010. ápr. 6.
BAJNOKOK LIGÁJA
NEGYEDDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
BARCELONA (spanyol)–ARSENAL (angol) 4–1 (Messi 21., 37., 42., 88., ill.Bendtner 18.)
Továbbjutott: a Barcelona 6–3-as összesítéssel