Felébredt az oroszlán: gálázott a Barca

2010.09.14. 22:55
Messi (balra) és David Villa is betalált (Fotó: Action Images)
Remek játékkal mutatkozott be a Bajnokok Ligájában a Barcelona: a katalán együttes Lionel Messi két, David Villa, Pedro és Dani Alves egy-egy találatával 5–1-re múlta felül a görög Panathinaikoszt, így katalán szempontból még az is „belefért” a mérkőzésbe, hogy Messi elhibázzon egy büntetőt. A másik mérkőzésen a dán Köbenhavn 1–0-ra legyőzte az orosz Rubin Kazanyt.

BARCELONA (spanyol)–PANATHINAIKOSZ (görög)

Tényleg csoda volt, ami a 20. percben történt. Csoda, mert a Panathinaikosz gyakorlatilag nem jutott el még a Barcelona tizenhatosáig (szó szerint!), a görög csapatot addig tartó Alekszandrosz Corvasz indítása és Djibril Cissé szép sarkazása után viszont Sidney Govou az első lövésből betalált! 0–1

Pedig a maga nemében a Barcelona is csodát produkált, mert egyszerűen hihetetlen volt, hogy a világ legrangosabb ligájában egy együttes ennyire beszoríthatja a másikat. A második perctől fogva sorjáztak ugyanis a helyzetek: Lionel Messi-fejes (fejes!), Dani Alves-beadások, David Villa- és Andrés Iniesta-cselek…

Nem is kellett több a Pana-gól után, mintha megráncigálták volna az oroszlán bajszát: a Barca azonnal talpra ugrott, és Xavi passza után Messi – akárcsak a túloldalon Govou – a jobb alsó sarokba helyezett. 1–1

A mérkőzés első, kisebb hatásszünete pedig meg is született a katalánok vezető találata: jobb oldali szöglet után a hosszú oldalon ólálkodó David Villa rúgta öt méterről a jobb alsó sarokba – az amúgy remekül játszó – Sergio Busquets megcsúsztatott labdáját. Megszületett a világbajnok csatár első gólja nemzetközi kupameccsen Barca-mezben. 2–1

Pep Guardiola csapata – nem meglepő – ezt követően is támadásban maradt, a félidő utolsó perceiben tűzijátékot rendezett a görög kapu előtt, majd Messi révén az előnyt is növelte. Az argentin előbb Xavival kényszerítőzött, majd Pedróval nyolc védő között, mindkétszer pontosan visszakapva a labdát, tíz méterről pedig nem okozott nehézséget a jobb alsóba gurítania. 3–1

A második félidőben nem egyszer könnyen növelhette volna előnyét a hazai együttes, de a katalánok sokáig a legnagyobb helyzeteket – közte Messi büntetőjét – is elpuskázták. A találkozó második fele így alighanem Guardiola számára szolgált a legnagyobb tanulságokkal.

A 78. percben azért a kihagyhatatlant már nem hibázta el Pedro, és húsz centiről betalált. A gólpasszt egyébként a csereként beálló Bojan Krkictől remek labdája után Messi adta, a maga különc módján: „nullszögből”,  két kapufa (értsd: jobb és bal) érintésével… 4–1

És hogy a gála teljes legyen, akárcsak az első félidő utolsó percében, a másodikban is szerzett még egy gólt a Barca: Messi passza után Dani Alves fejelt (igen, fejelt) a hálóba. 5–1

A Barca kiütéses sikerrel kezdte a BL-idényt.

BARCELONA–PANATHINAIKOSZ 5–1

KÖBENHAVN (dán)–RUBIN KAZANY (orosz)

Legutóbb négy évvel ezelőtt szoríthattak szurkolói a Köbenhavnnak a Bajnokok Ligája főtábláján. Akkor a dánok veretlenek maradtak hazai pályán, sőt a Manchester Unitedet és a Celticet is legyőzték – a Benficával 0–0-t játszottak –, ám így is csak a csoport negyedik helyén végeztek. A D-csoportban első meccsüket most az orosz bajnok Rubin Kazany ellen játszották.

A hazaiak jobbára a védekezéssel foglalkoztak, míg a Rubin többször került a dánok kapuja elé. Christian Noboa és Rafael Murawski is próbálkozhatott, de Johan Wiland védett. Az első dán lehetőséget Mikael Antonsson hagyta ki, de gól nem született az első játékrészben.

A szünet után is mezőnyfölényben maradt az orosz gárda, ám hiába alakított ki helyzetet a hazaiak kapuja előtt, az utolsó passzt rendre elrontotta vagy gyengére sikerült a lövés. Aztán a 86. percben jött a feketeleves, amikor egy felívelt szabadrúgást Dame N'Doye remek mozdulattal a bal alsó sarokba fejelt, eldöntve a három pont sorsát. 1–0