Nem várt, remek magyar eredmények Berlinben

2009.08.19. 13:52
Kellemes meglepetést szereztek versenyzőink a berlini atlétikai világbajnokságon szerda délelőtt. Kiss Dániel és Papp Krisztina révén két, előzetesen nem várt (rész)sikert ért el a magyar küldöttség.
Kiss Dániel olimpiai érmeseket is maga mögé utasított
Kiss Dániel olimpiai érmeseket is maga mögé utasított (Fotó: Czagány Balázs – archív)

Papp Krisztina 5000 méteren indult, és előzetesen ugyan nem lehetett esélytelennek tartani, mégis nagyon nehéz mezőnyben kellett helytállnia. A magyar futó kitett magáért, és taktikus versenyzéssel, az ütemváltások után is a bolyra tapadva az automatikusan döntőt eredményező legjobb öt között ért célba futamában, és a kilencedik idővel kvalifikálta magát a szombati fináléba.

Papp Krisztina teljesítményéről sok mindent elmond, hogy a döntőbe jutottak időeredményei közül csak négy etiópé, három kenyaié, illetve egy Etiópiából honosított török versenyzőé volt jobb. Az már most leszögezhető, a fináléban nem lesz könnyű dolga Pappnak a túlerővel szemben.

„Taktikai verseny volt, amelyben folyamatosan gyorsult a tempó – értékelt a 10 000 méteren 2003-ban utánpótlás Európa-bajnok Papp az MTI-nek. – Hátulról jól figyelemmel kísérhettem a helyezkedéseket, s gondoltam, nem megyek bele a lökdösődésekbe. Nem volt sok európai futó ebben a futamban, úgy számoltam, őket meg kell előznöm, s nagyon örülök, hogy sikerült.”

Ha Papp Krisztina fináléba jutása kellemes meglepetés, akkor Kiss Dánielé megdöbbentő teljesítmény. Kiss elképesztő, 13.34 másodperces időt futott, amellyel nemcsak futamában bizonyult a legjobbnak, de az első helyen jutott tovább az előfutamból – az olimpiai bajnok Dayron Roblest és az ezüstérmes David Payne-t is megelőzte.

A 2006-os göteborgi Eb-n finalista Kiss egy tizedmásodpercet javított Csillag Levente 1997-es, 13.44-es legjobb magyar idején. A gátfutó egyébként ezzel az idővel Pekingben is döntős lett volna.

„Titkon bíztam benne, hogy kijöhet egy jó eredmény, rengetegszer futottam már hatvan alatt, ötven körül, és reméltem, hogy nem elérhetetlen egy tizenhárom negyven körüli idő. Most eléggé kijött a lépés, ám úgy érzem, még mindig van bennem, és lehetek ennél jobb is. Vártam, hogy jönnek a többiek, de csak nem akartak megérkezni. Szeretnék valami hasonlót futni az elődöntőben is" – nyilatkozta a világbajnokságot közvetítő Eurosport televízió magyar nyelvű adásában Kiss.