Blake „elvette” Bolt vb-aranyérmét 100 m-en

2011.08.28. 14:24
A favorit Bolt lazán várta a rajtot, aztán laza győzelem helyett lazán búcsúzott (Fotó: Reuters)
Az abszolút favorit jamaicai Usain Bolt kiugrott a férfiak 100 méteres síkfutásának döntőjében a dél-koreai Teguban zajló atlétikai világbajnokságon, így kizárták. Furcsa volt nélküle a finálé, ez azonban nem zavarta meg honfitársát, Yohan Blake-et, aki 9.92 másodperccel nyert, és az elődöntőhöz hasonlóan a mezőnyből egyedül futott 10 mp alatt.

Bolt szabad szemmel is tisztán láthatóan ugrott ki, a starter is talán a kelleténél többet várt, de valószínűbb, hogy a jamaicai sprinter világcsúcsot akart repeszteni.

Mert aligha a riválisok miatt nem bírta az idegek csatáját, a bemutatás során még viccelődni is volt kedve. Egy perccel később már annyira nem. A rosszul sikerült rajt után trikóját azonnal ledobta, fejét fogva hagyta el a pályát, nem tudott igazán mit kezdeni a szituációval. Előbb a lelátó falát csapkodta két kézzel, majd úgy ment be az öltözők irányába, hogy a függönyt fel sem emelte a kezével.

KATTINTSON A KÉPRE, ÉS TEKINTSE MEG A BOLT KIUGRÁSÁRÓL  KÉSZÍTETT GALÉRIÁT! (FOTÓ: REUTERS)
KATTINTSON A KÉPRE, ÉS TEKINTSE MEG A BOLT KIUGRÁSÁRÓL KÉSZÍTETT GALÉRIÁT! (FOTÓ: REUTERS)

A magára hagyott mezőny nélküle is jó versenyt hozott össze 1.4-es szembeszéllel. Blake őrületesen repesztett, jó rajt után a táv második felében húzott el.

A döntőbe harmadik idővel bekerülő amerikai Walter Dix végzett a második helyen, míg a harmadik a Saint Kitts és Nevist képviselő Kim Collins lett, aki a negyedik idővel jutott be a fináléba, és a táv feléig még fényesebb éremben is reménykedhetett.

Parádés hajrával nyert aranyérmet az etióp Ibrahim Jeilan a férfiak 10000 méteres versenyében. A brit Mohamed Farah végig nagy tempót diktálva ígéretesen versenyzett, aztán a cél előtt 600 méterrel nagy hajrába kezdett. A célegyenesbe fordulva már csak Jeilan tartotta vele a lépést, de így is négy-öt métert kellett ledolgoznia az utolsó egyenesen, ami végül sikerült neki.

Az amerikai Brittney Reese 6.82 méteres eredménnyel nyerte meg a női távolugrók küzdelmét. A kiválóság így megvédte világbajnoki címét, bár Berlinben 7.10 méterrel diadalmaskodott. A döntő érdekessége volt, hogy Reese rögtön első kísérletére megugrotta a 6.82 métert, utána viszont öt érvénytelen ugrása volt. A második helyen az orosz Olga Kucserenko (6.77 m), a harmadikon a lett Ineta Radevica (6.76 m) végzett.

Orosz siker született a férfiak 20 kilométeres gyaloglásában. A szám pekingi olimpiai bajnoka és világbajnoki címvédője, Valerij Borcsin Teguban sem talált legyőzőre. Az orosz atléta 1 óra 20 percen belül teljesítette a 20 kilométert, és többek között honfitársát, a második helyen végző Vlagyimir Kanajkint megelőzve ismét világbajnok lett. A harmadik helyen a kolumbiai Luis Fernando López ért célba.

Női diszkoszvetésben Jan-feng Linek köszönhetően kínai, a férfiaknál tízpróbában Trey Hardee révén amerikai aranyérem született.

A 110 méter gátas Baji Balázs az előfutamból, a súlylökő Márton Anita pedig a selejtezőből nem jutott tovább vasárnap. (A két magyar versenyző értékelő nyilatkozatát itt találja meg.)

Kazi Tamás nem jutott be a 800 méteres síkfutás döntőjébe, miután elődöntős futamában 1:46.53 perccel az ötödik helyen végzett. Összességében a 16. idő lett az övé. (A magyar futó nyilatkozatát itt találja meg.)