Atlétikai Eb: a magyar párharcot nagy csatában Krizsán nyerte

2014.08.15. 22:10
Dafne Schippers a 100 méter után a 200-at is megnyerte Zürichben (Fotó: Reuters)
Krizsán Xénia a kilencedik, Zsivoczky-Farkas Györgyi pedig a tizedik helyen végzett hétpróbában a zürichi atlétikai Európa-bajnokságon pénteken.

Az Universiade-bronzérmes Zsivoczky-Farkas Györgyi remek 800 métert teljesített, a második körben hátulról megindulva mindenkit lehajrázott, és 2:14.68 perccel (897), idei legjobbjával megnyerte futamát. A hét próba során 6151 pontot gyűjtött.

„Ez életem második legjobb eredménye – mondta az MTI-nek a versenyző, akinek férje és edzője a tízpróbázó Zsivoczky Attila. – A gátnál egy új tanulási folyamatban vagyok, változtattunk a technikámon, ennek már látszott eredménye. A magast sajnálom, három óráig tartott, még egy magasság bennem volt. A távol felejtős, a gerelyre viszont szavam nem lehet. Azt pedig álmomban nem gondoltam, hogy én nyerem 800-on a futamot."

Zsivoczky-Farkas Györgyi győzelme 800 m-en

A 21 éves, két éve junior vb-ezüstérmes Krizsán Xénia az első 800-as futamban 2:14.07 percet futott, ami 906 pontot ért. Összesítésben öt ponttal szerzett többet, mint a másik magyar versenyző, s 6156 ponttal a kilencedik helyen végzett.

MÁRTON ANITA BEJUTOTT A DÖNTŐBE
Márton Anita bejutott a súlylökés vasárnapi döntőjébe: a zuhogó esőben, hűvös időben megrendezett selejtezőből a magyar versenyző 17.36-tal a hatodik helyen jutott tovább.
Ugyanez nem sikerült Szabó Barbarának, a magasugró 185 centiméterrel nem jutott tovább a selejtezőből.

„A helyezéssel elégedett vagyok, de szerettem volna 6200-6300 pontot elérni – mondta az első felnőtt világversenyén szereplő Krizsán Xénia. – Meglepődtem, hogy ilyen pontszámmal ilyen jó helyen végeztem. Igazából ha gerelyben 47 métert dobok, a nyolcba is bekerülhettem volna, de azért boldog vagyok ezzel az eredménnyel is."

A győzelmet a címvédő francia Antoinette Nana Djimou szerezte meg 6551 ponttal.

Orbán Éva érvényes kísérlet nélkül fejezte be szereplését a kalapácsvetés döntőjében, amelyben a lengyel Anita Wlodarczyk megvédte címét.

A tavalyi moszkvai világbajnokságon nyolcadik Orbán az első dobását elrontotta a szakadó esőben, s a másodikat is belevágta a hálóba. Így egy dobása maradt, hogy a 12-ből bekerüljön a legjobb nyolc közé. Harmadik kísérleténél a 75 méteres vonal közelében ért földet a kalapács, de Orbán kilépett.

„Nem tudok igazából mit mondani, én rontottam el – nyilatkozott Orbán Éva az MTI-nek. – Már a selejtező is necces volt, ott is elrontottam az első két dobásom, ez is visszaütött."

SCHIPPERS DUPLÁZOTT, JÓL TELJESÍTETTEK AZ ORSZÁGVÁLTÓK

A holland Dafne Schippers a 100 után a 200 métert is megnyerte, méghozzá a világ idei legjobbjával, s honfitársa, a legendás Fanny Blankers-Koen sikereit ismételte meg, aki 64 éve duplázott.

VILÁGCSÚCS GYALOGLÁSBAN
A francia Yohann Diniz 3:32:33 órás világcsúccsal nyerte meg a pénteki 50 km-es gyaloglást, ezzel harmadik Eb-aranyát szerezte meg.
A leghosszabb táv 35 fős mezőnye változatos időjárási körülmények között teljesítette a belvároson áthaladó pályát. A hűvös reggeli rajt után hatalmas esőben kellett gyalogolniuk, a táv második felében viszont már a ragyogó napsütés volt a jellemző.
A szám esélyesei az idei eredmények alapján az oroszok voltak, de szinte végig Diniz diktálta a tempót. Az utolsó méterekre leszakította vetélytársait, s már jóval a cél előtt elkezdett ünnepelni, de így is megjavította a világrekordot.
A régi csúcs 3:34:14 óra volt, ezt 2008-ban, az oroszországi Csebokszariban gyalogolta az orosz Gyenyisz Nizsegorodov.

Férfi 400-on a kettős brit siker mellett a harmadik helyet az ex-amerikai Donald Sanford szerezte meg, aki – a rúdugró Alex Averbuh 2002-es és 2006-os diadala után – második izraeliként nyert Eb-érmet.

Női 400-on is szerzett érmet, méghozzá aranyat országváltáson átesett atléta: a kubainak született, hat éve olaszként versenyző Libania Grenot bizonyult a leggyorsabbnak.

A sor női 1500-on folytatódott, ahol az egyformán etióp felmenőkkel rendelkező Sifan Hassan és Abeba Aregawi csatázott az első helyért, végül előbbi Hollandiának szerzett dicsőséget lehajrázva svéd riválisát.

Férfi 800-on a mezőnyből idén egyedüliként 1:43 percen belül futott francia Pierre-Ambroise Bosse az élről akart nyerni, az utolsó kanyarig diktálta is a tempót, ám onnan mindenki elment mellette és utolsó lett. Kettős lengyel siker született a fedett Európa-bajnok Adam Kszczot elsőségével.

A svájciak megszerezték első érmüket: Kariem Hussein, akiért először telt meg a Letzigrund Stadion, esélyeshez méltóan nyert 400 m gáton.

Férfi magasugrásban elmaradt a két 240 centiméter feletti ugró, a világbajnok ukrán Bogdan Bondarenko és az olimpiai bajnok orosz Ivan Uhov nagy párharca, előbbinek 235 is elég volt az aranyhoz.