Atlétikai csapat Eb: feljutottunk az 1. ligába

MIHÁLYI ANDRÁSMIHÁLYI ANDRÁS
2017.06.25. 21:19
Márton Anita szállította a tőle remélt súlylökőgyőzelmet (Fotó: Török Attila – archív)
A magyar válogatott megnyerte az atlétikai csapat Európa-bajnokság 2. ligáját Tel-Avivban, így a következő Eb-n már a második vonalnak számító 1. ligában állhat majd rajthoz.

A második napra maradt a kevesebb versenyszám – a szombati 21 után vasárnap már „csak 19 – és a kevesebb izgalom. Tizediknél rosszabb helyezést ugyanis a leglyukasabb számunkban sem értünk el, de leginkább ismét az élmezőnyben tűntek fel a magyarok, sőt, újabb négy első helyet szereztek.

Ebből hármat hölgyek: Márton Anita győzelmére nagy tétben lehetett volna fogadni súlylökésben, de ettől még nagyon lehetett neki örülni. Miként a rutinos közép-hosszútávfutó, Papp Krisztina diadalának is 5000 méteren, főleg, mert megszorongatta a házigazdák versenyzője. Kerekes Gréta pedig egyre nagyobb rutint szerez a nemzetközi mezőnyben, és tán ennek köszönhető, hogy szinte századra hozta, amit tud – 13.13 az egyéni csúcsa 100 méteres gátfutásban, ezúttal 13.17-et futott –, ami első helyet eredményezett.

A férfiaknál ezúttal csak Kovács Benjámin tudott nyerni, akinek bár az 1500 méter a fő száma – szerzett is ott egy értékes harmadik helyet szombaton –, idén télen már bizonyította fedett pályán egy jó futással (8:01.26), hogy 3000 méteren sem mozog idegenül, és lám: a csapat Eb-n mindenkit maga mögé utasított ezen a távon.

De értékes volt a két Balázs, Juhász és Baji – akit a szerbből lett ciprusi Milan Trajkovics tökéletes teljesítményt nyújtva, a legjobbját beállítva tudott megelőzni – második helyezése, és a hölgyeknél is lett egy ezüstérmesünk az idén másodjára 70 méter fölé kerülő kalapácsvető, Gyurátz Réka révén. És bár összesítésben öten is megelőzték, megérdemli a kiemelést a vasárnapi egyetlen egyéni csúcsosunk, Szabó László, aki 21.31-gyel megnyerte a futamát 200 méteren.

„Hatvanhat pont előnnyel nyert a magyar válogatott, ami markáns teljesítmény: volt nyolc első, kilenc második és hat harmadik helyezésünk – értékelt Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke. – Ezt a versenyt az olimpiák évében nem rendezik meg, így miután kiestünk, volt két évünk, és úgy döntöttünk, ezt az időt arra használjuk fel, hogy a fiatalokkal rutint szerezzünk. Így lehetett most a keretben ilyen sok utánpótláskorú versenyzőnk, ami mutatja, hogy felnövőben van egy új generáció. Jövőre még nehéz lesz bent maradni az első ligában, de egy-két éven belül már stabilizálhatjuk a helyünket, és utána azon dolgozhatunk, hogy feljussunk a Szuperligába. Még valamit hadd mondjak el: versenyzőink végig példaértékűen viselkedtek, egyéni sportolókként is igazi csapatként, egymást biztatva, vigasztalva – bár utóbbira ezúttal nem nagyon volt szükség…”

1. Szlovénia 3:08.56
…4. Magyarország (Koroknai Tibor, Boda Boldizsár, Jagodics Dennis, Deák Nagy Marcell) 3:09.40