Atlétika: paralimpiai bajnok nyerte a távolt Glasgow-ban

2016.02.21. 02:27
Mo Farah, a britek egyik kedvence a 3000 méteren aratott győzelme után (Fotó: AFP)
Három brit győzelemnek örülhetett a glasgow-i közönség a Nemzetközi Atlétikai Szövetség idén debütáló fedett pályás versenysorozatának (IAAF World Indoor Tour) utolsó, szombati állomásán. Az olimpiai bajnok Mo Farah 3000 méteren, Sean Safo-Antwi 60-on, míg Lorraine Ugen női távolugrásban győzött – utóbbi az összetett pontversenyt is megnyerte. A férfi távolugrásban a paralimpiai bajnok Markus Rehm diadalmaskodott.

A férfiak távolugrása nem számított bele az összetett versengésbe, de feltétlenül említésre méltó, hogy az első helyet a németek paralimpiai bajnoka, az első fedett pályás IAAF-versenyén induló Markus Rehm nyerte meg.

A jobb lábát térd alatt tinédzserként egy sportbalesetben elveszítő, speciális művégtaggal versenyző Rehm az olimpián és a paralimpián is rajthoz kíván állni az idén – még kérdéses, hogy megkapja-e erre a lehetőséget. A 27 éves német atléta most 810 centiméterrel győzött, egyéni legjobbja – egyben a paravilágcsúcs – 840.

60 gát: Nia Ali (amerikai)
Magas: Marie-Laurence Jungfleisch (német)
Távol: Lorraine Ugen (brit)
A SOROZAT KORÁBBI VERSENYEI
Karlsruhe
Boston
Stockholm

A nap legjobb időeredményeinek egyikét a marokkói Abdaláti Iguider érte el, aki 1500 méteren legyőzte a minap Stockholmban egy kilométeren világcsúcsot futó dzsibuti Ajanleh Szulejmant. Bár a „nyulak" nem végeztek tökéletes munkát, a győzelmet érő 3:34.94 ugyanúgy a világ idei legjobbja, mint Iguider szerdai 3000-es eredménye (7:39.04). A két rivális a márciusi portlandi vb-n is összeméri tudását.

Mo Farah előre megmondta, hogy az időeredmény ezúttal másodlagos, ami igazán érdekli, az a 3000-es győzelem hazai közönség előtt. Ha nagy csatában is, de megelőzte a kenyai Augustine Chogét, aki az összetettbeli első hellyel vigasztalódhat.

A lengyel Adam Kszczot a szezonban ötödször indult fedett pályán, és ötödször is győzött – értelemszerűen az övé a sorozat összetett első helye 800 méteren. A rúdugrást a Glasgow-ban 589-en elsőre átjutó Shawn Barber nyerte meg, a hármas az amerikai Omar Craddocké, míg a sprinterek között Mike Rodgers az összetett bajnok.

Rodgers Glasgow-ban csupán harmadik lett, csakhogy nagy vetélytársa, a 40. születésnapjához közeledő Kim Collins hiába futotta a nap legjobb idejét (6.51) az előfutamok során, a döntőben megsérült, csak nyolcadik lett – és hordágyon hagyta el a csarnokot. A 60 métert végül a brit Sean Safo-Antwi nyerte meg.

A hölgyeknél 60 méteren Dafne Schippers, a hollandok sprintere folytatta győzelmi sorozatát, honfitársa, Lisanne de Witte pedig a 400-on elért harmadik helyével megszerezte a versenyszám fődíját. Sifan Hassan jóvoltából 1500 méteren is holland siker született – de csak Glasgow-ban, az összesítés első helye Etiópiába került.

Érdekesség, hogy 60 gáton Kendra Harrison másodszor is legyőzte Nia Alit, az összetettbeli elsőség azonban a vesztesé lett – a három második hely ugyanis jobban „fizetett", mint a két első.

Az esztendő legfontosabb nemzetközi és hazai atlétikai versenyeinek időpontja ITT!

Az egyelőre két évre lekötött sorozat (IAAF World Indoor Tour) 2016-os kiírása során a férfiaknál a 60 m, a 800/1000 m, a 3000/5000 m, a rúdugrás, a hármasugrás és a súlylökés, a nőknél a 400 m, az 1500 m/1 mérföld, a 60 m gát, valamint a magas- és a távolugrás volt pontszerző szám. (2017-ben cserélődnek a számok: az előbbi hatban a nők, az utóbbi ötben a férfiak vetélkednek majd élesben.)

Minden versenyen az egyes számok 1-4 helyezettjeit pontozták (10, 7, 5, 3), ez alapján hirdettek összetett végeredményt. A versenyszámok összetett győztesei 20 000 dollárral gazdagodnak, valamint részvételi jogot szereznek a következő fedett pályás világbajnokságra, jelen esetben a márciusi portlandi vb-re.