Titánkedd: hátrányból nyerő londoniak

2011.02.01. 22:47
Salomon Kalou góljával szerezte meg először a vezetést a Chelsea (Fotó: Action Images)
Az Arsenal és a Chelsea is győzött az angol labdarúgó-bajnokság 25. fordulójának kedd esti találkozóin. Mindkét csapat 1–0-s hátrányból fordítva nyert: az „ágyúsok” hazai pályán 2–1-re az Everton ellen, míg a Chelsea 4–2-re a Sunderland vendégeként.

SUNDERLAND–CHELSEA

A „titánok keddje” – hirdették fennhangon a beharangozó írások a hétközi forduló első játéknapját, és valóban: az Arsenal, a Chelsea, illetve néhány perccel később a Manchester United is pályára lépett „hozni a kötelezőt” alapon.

NYERT A LISTAVEZETŐ MU IS

Megőrizte ötpontos előnyét kedden a Manchester United a labdarúgó Premier League-ben: Sir Alex Ferguson együttese a magára találó (két gól, gólpassz) Wayne Rooney vezérletével 3–1-re megverte az Aston Villát, és immár 29 bajnoki óta veretlen – klubrekord-beállítás. A Wigan Athletic egy pontot elvitt kiesési helyosztón a West Bromwich Albion otthonából.

Összefoglaló a mérkőzésekről >>

A felvezető „hangulatkeltéssel” egyébként nem lehetett probléma, hiszen az átigazolási időszak utolsó napja bőven adott témát a szurkolóknak, legyen szó bármelyik pályáról, Andy Carroll és Fernando Torres átigazolása mellett sehol sem lehetett elmenni szó nélkül.

Különösen nem Sunderlandben, ahova a Chelsea látogatott, ám a „kékek” keretében még nem volt ott sem Torres, sem a másik új fiú, David Luiz (a papírjaik állítólag még nem készültek el), míg Florent Malouda helyén Salomon Kalou kezdett.

Phil Bardsley tett arról, hogy gyorsan a pályára szegeződjön a figyelem: a jobbhátvéd a 4. percben remek szólót bemutatva 16 méterről lőtte ki a jobb alsót, miután Petr Cech Braniszlav Ivanovics takarásában későn látta meg a labdát. 1–0

Minden bizonnyal a gyorsan kapott gól miatt is hamar felpörgette a tempót a vendégcsapat, és gyorsan fordított. A folyamatot megkönnyítette, hogy Ahmed Al-Muhamadi buta szabálytalanságával (hátulról ráugrott Ashley Cole-ra) ajándéknak tűnő büntetőhöz jutatta a londoniakat, amit Frank Lampard nem is hibázott el. Hamarosan pedig már Carlo Ancelotti csapatánál volt az előny, miután Nicolas Anelka indítását Kalou továbbította a rossz ütemben kifutó Craig Gordon mellett a hálóba. 1–2

Miután azonban Cech az este során immár másodszor szenvedett látászavarban – ezúttal a rosszul felugró sorfal nem segítette a cseh kapus munkáját –, nem késett soká a válasz: Kieran Richardson bombának épp nem nevezhető gurítása talált utat a kapu bal oldalába. 2–2

A pörgős mérkőzés a második félidőben sem lanyhult, természetesen elsősorban a Chelsea támadásai miatt. A Gordon irányította védelem sokáig állta a sarat, ám a nyomás góllá érett: Lampard lövése után John Terry szerzett újra vezetést a fővárosiaknak, ezzel 3–2-re módosult az állás. A Chelsea ezt követően már jól őrizte állásait, sőt a hajrában Nicolas Anelka révén még növelni is tudta a fórt, így 4–2-re nyert.

ARSENAL–EVERTON

Az Emiratesben könnyed győzelemre készültek a hazaiakért szorítók, érzésüket pedig megalapozhatta, hogy az Everton legutóbbi 12 találkozójából 10-et elveszített az Arsenal vendégeként, míg Arsene Wenger összmérlege is egészen formásnak nevezhető a liverpooliak ellen (a találkozó előtt 31 fellépésből csupán négyszer kellett vereséggel felállnia a padról).

Az Everton masszív védekezésével, az „ágyúsok” kihagyott helyzeteinek köszönhetően (Cesc Fabregas és Robin van Persie is szerzett már az estihez hasonló lehetőségekből korábban gólt) azonban sokáig ellenállt, sőt Louis Saha találatával vezetett is. 0–1

A 24. percben esett gól amúgy bizonyára téma lesz még a következő napokban, ugyanis vitatható körülmények között esett, ennek megfelelően fel is korbácsolta az indulatokat. Saha ugyanis Seamus Coleman passza után méteres lesen állt, ám az egyik védő még belepiszkált a labdába, mielőtt a csatár kilőtte a bal alsót, a játékvezető pedig asszisztensével konzultálva a kezdőkörbe mutatott.

Akárcsak a Chelsea találkozóján, a második félidei fölény azonban itt is a nagycsapatot juttatta vezetéshez: az Everton a friss erőkkel megújuló Arsenallal már nem bírta a lépést, a csereként beálló Andrej Arsavin Fabregas előkészítése után egalizált (Jack Rodwell hibája is kellett a találathoz), míg a egy újabb borzalmas helyezkedés után Laurent Koscielny szögletet követően – a francia három méterről fejelt a hálóba, senkitől sem zavartatva… – 2–1-re módosította az állást, és beállította a végeredményt. Az Arsenal az elmúlt 11 évben nem kapott ki liverpooli riválistól hazai pályán.

1. Manchester United 24 15 9 54–22 +32  54
2. Arsenal 24 15 4 5 50–23 +27  49
3. Manchester City 24 13 6 5 37–20 +17  45
4. Chelsea 24 13 5 6 46–21 +25  44
5. Tottenham 23 10 8 5 32–26 +6  38
6. Sunderland 25 9 10 6 30–28 +2  37
7. Liverpool 24 9 5 10 31–31 0 32
8. Blackburn 24 9 4 11 31–37 –6  31