Manchester vörös! Egygólos MU-siker a City otthonában

M. G.M. G.
2019.12.07. 18:25
A United terve tökéletesen működött, a City pedig messze volt legjobbjától (Fotó: AFP)
Meglepetésre a Manchester United nyerte meg az angol labdarúgó Premier League 16. fordulójának szombat esti rangadóját: Ole Gunnar Solskjaer csapata 2–1-re nyert a címvédő Manchester City otthonában. A listavezető Liverpool és a City között már 14 pont a különbség.

Kevésszer láthatjuk Pep Guardiola Manchester Cityjét annyira tanácstalannak, mint a derbi első félidejében: a címvédő védekezése egyáltalán nem működött, a Manchester United kontrajátéka annál jobban – így fél óra alatt kétgólos előnybe került Ole Gunnar Solskjaer csapata.

Az élénk és igen jó színvonalú nyitányban mindkét gárdának volt helyzete – Daniel James és Jesse Lingard mozgatta meg Edersont, míg a másik oldalon Kevin De Bruynének akadt két lehetősége, ám egyikből sem lett gól. A United mindenesetre az első 15 percben többször – háromszor – találta el városi riválisa kapuját, mint az előző idény két derbijén összesen (2).

A jég a 23. percben tört meg, egy háromperces közjáték után. Marcus Rashfordot takarította el szabálytalanul a tizenhatoson belül Bernardo Silva, Anthony Taylor elsőre nem ítélt tizenegyest, ám a VAR-visszanézés után igen, Rashford pedig higgadtan gólra is váltotta azt (0–1).

Rashford ezzel beállította gólok tekintetében az idényrekordját, de perceken belül kétszer egyéni csúcsot is dönthetett volna, ám előbb kapu mellé csavart egy ziccert, majd gyönyörű lövése a lécről pattant ki. A City teljes sokkban csak asszisztált a United akcióihoz, idő kérdése volt, mikor jön a vendégek második gólja – a 29. percben végül növelte is előnyét az MU. Anthony Martialnak volt egy kis szerencséje is, mivel lövése a rövid oldali kapufa segítségével surrant be, ám a látottak alapján teljesen megérdemelt volt a kétgólos vendégvezetés (0–2).

A Manchester City csak a félidő utolsó tizenöt percében emlékeztetett szokott önmagára, fölényt harcolt ki, s helyzetei is voltak, ám Gabriel Jesus akrobatikus fejese kapu mellé ment, De Bruyne és David Silva szabadrúgása pedig nem találta el a kaput. Maradt a 0–2, 2015 novembere óta egyszer sem kellett az Etihadban ilyen gödörből kiásnia magát a Manchester Citynek.

A City sosem nyert PL-mérkőzést, ha kétgólos hátrányban volt negyvenöt perc után, míg a United sosem vesztett hasonló félidei előnyből – ez nem sok jót ígért a hazaiaknak. Az sem, hogy a játék képe nem változott sokat, ráadásul Guardiola nem bővelkedett opciókban: a kispadon ülő mezőnyjátékosok fele védő volt, csatárcseréje pedig egyáltalán nem akadt. Ráadásul egy cserét kényszerűségből kellett elhasználnia, mivel John Stones megsérült, s Nicolás Otamendi váltotta – a második posztra jött, Rijad Mahrez érkezett Bernardo Silva helyére.

Rodri lövését David de Geának, Lingardét Edersonnak kellett hárítania, de nagyobb izgalmat keltett az, hogy egy MU-szögletnél a közönség egy része bedobálással szórakoztatta magát. Repült műanyag palack, öngyújtó, Fred „kapott is egy találatot”, aztán viszont folytatódott a játék.

A Manchester United sokáig magabiztosan őrizte meg az első félidőben kiharcolt előnyt, ám végül nem tudta „lenullázni” a címvédő támadógépezetét: egy jobb oldali szöglet után Otamendi bólintott a kapuba (1–2). Mahreznek rögtön akadt egyenlítési lehetősége is, De Gea azonban kitolt vele, vagyis az MU kibírta a hajrában a nyomást, és megérdemelten nyerte meg a derbit. A Manchester City a forduló után 14 pontos hátrányban van a Liverpoollal szemben, és a címvédés most távolinak tűnik...

ANGOL PREMIER LEAGUE
16. FORDULÓ
Manchester City–Manchester United 1–2 (Otamendi 85., ill. Rashford 23. – 11-esből, Martial 29.)

KORÁBBAN
Everton–Chelsea 3–1 (Richarlison 5., Calvert-Lewin 49., 84., ill. Kovacic 52.)

Bournemouth–Liverpool 0–3 (Oxlade-Chamberlain 35., N. Keita 44., Szalah 54.)
Tottenham–Burnley 5–0 (Kane 4., 54., Lucas Moura 9., Szon Hung Min 32., Sissoko 74.)
Watford–Crystal Palace 0–0

1. Liverpool 16 15 1 40–14 +26 46
2. Leicester City 15 11 2 2 35–9 +26 35
3. Manchester City 16 10 2 4 44–19 +25 32
4. Chelsea 16 9 2 5 31–24 +7 29
5. Manchester United 16 6 6 4 25–19 +6 24
6. Tottenham 16 6 5 5 30–23 +7 23
7. Wolverhampton 15 5 8 2 21–17 +4 23