Kikapott Van Gaallal az MU a Premier League nyitányán

2014.08.16. 13:41
A „hattyúsok” öröme a PL-szezon első gólját követően (Fotó: Action Images)
A Premier League 2014–2015-ös szezonjának első fordulójának nyitó mérkőzésén a Manchester United hazai pályán 2–1-es vereséget szenvedett a Swansea-tól, így a nyáron érkező holland menedzser, Louis van Gaal vereséggel mutatkozott be első bajnoki mérkőzésén az Old Traffordon.

ANGLIA, PREMIER LEAGUE
1. FORDULÓ

Manchester United–Swansea 1–2
(0–1)
Manchester, Old Trafford, 75 339 néző. Vezette: Mike Dean.
MU: De Gea – P. Jones, Smalling, Blackett – Lingard (Januzaj 24.), D. Fletcher, Herrera (Fellaini 66.), A. Young – Mata – Rooney, J. Hernández (Nani 46.). Vezetőedző: Louis van Gaal.
Swansea: Fabianski – Angel Rangel, Jordi Amat, A. Williams, N. Taylor (Tiendalli 53.) – Ki Szung Jong, Shelvey – Routledge, N. Dyer (Montero 66.), G. Sigurdsson – Bony (Gomis 77). Vezetőedző: Garry Monk.
Gólszerző: Rooney (53.), ill. Ki Szung Jong (28.), Sigurdsson (72.)

Louis van Gaal az előre megjósolt 3–5–2-es felállásban, két újonccal (Blackettel a védelemben és Lingarddal a középpályán) küldte pályára fiait első tétmérkőzésén a Manchester United kispadján.

A nyáron kissé meggyengült Swansea nem ijedt meg a holland menedzser árnyékától, és a Manchester United sem tudta azt a lendületet a pályára tenni, amit az előszezon mérkőzésein már láthattunk a csapattól. Ennek eredményeképp nem kezdődött kegyetlen tempóban a PL-szezonnyitó, a hazaiak egyértelmű labdabirtoklási fölényük ellenére sem tudták akaratukat rákényszeríteni a semmi különöset nem mutató, de fő feladatát (a kapott gól elkerülése) jól elvégző walesiekre.

Aztán hirtelen, egy szép akció végén jött a meglepetés: megszerezte a vezetést a Swansea a 28. percben! Egy jobb oldalon kibontakozó akció végén, Sigurdsson passza után 16 méterről a dél-koreai Ki Szung Jong lőtte ki ballal a jobb alsó sarkot (0–1), ezzel ő lett az első ázsiai játékos a PL történetében, aki egy adott szezon első gólját szerezte.

A folytatásban a manchesteriek szélső beadásokat erőltettek, kevés sikerrel. A menedzser változott, a játék viszont nem – gondolhatták a szurkolók az első játékrészt követően, amelyben legnagyobb szórakozásuk a szintén debütáló szabadrúgás-jelölő spray volt: minden egyes használatánál hangosan (és boldogan) „olléztak” a lelátón.

A második félidő elején viszont már gólnak is örülhettek a hazaiak: az 53. percben egy szögletet és Jones csúsztatását követően Wayne Rooney ollózott közvetlen közelről Fabianski kapujába. 1–1.
Rooney már a harmadik PL-szezonban volt a Manchester United első gólszerzője, ezzel klubrekordot döntött.

Az angol válogatott csatár tíz perccel később a kapufát is eltalálta a saját maga által kiharcolt szabadrúgást követően, közel járt a duplázáshoz.

A fordítás helyett azonban újabb Swansea-gól következett: a 72. percben a gyorsan elvégzett szabadrúgás és Montero bal oldali beadása után Routledge találta el szerencsétlenül, mégis szerencsésen a labdát, elpuskázott lövése pont a középen érkező Gylfi Sigurdsson elé került, aki 6 méterről lőtt a kapu közepébe, De Gea csak beleérni tudott (1–2). A nyáron igazolt izlandi egy gólpasszal és egy góllal járult hozzá a szezon első győzelméhez.

Sigurdsson gólja döntött a 2014–2015-ös angol bajnoki szezon első mérkőzésén (Fotó: Action Images)

A MÉRKŐZÉS GÓLJAIT IDE KATTINTVA TEKINTHETI MEG!

Ha nagyon akarnak, azért találhatnak pozitív előjelet a szezon első bajnokijában a Man. United szurkolói: David Moyes a Swansea 4–1-es legyőzésével kezdte a 2013–2014-es bajnokságot, de annak a szezonnak csúnya vége lett. Lehet, hogy Van Gaal veresége pont egy szebb jövő nehéz kezdete?

A MÉRKŐZÉS SZÖVEGES TUDÓSÍTÁSÁT ITT OLVASHATJA EL!

Második félidő

90+5. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK! A Swansea meglepetésre nyerni tudott az Old Traffordon, így a Manchester United elveszítette első tétmérkőzését Louis van Gaalal a kispadon.
90+4. perc:
Januzaj lövése után kezezésgyanús eset, de a bíró sípja néma maradt – jogosan.
90+4. perc:
Fellaini közeli lövése saját csapattársában, Rooneyban akadt el.
90. perc:
Négy perc a ráadás.
89. perc:
Fellainit állították meg lesen.
87. perc:
Rooney tálalt volna az érkező Fellaini elé, de Fabianski, mint oly sokszor a mai mérkőzésen jól jött ki kapujából.
85. perc: Folytatódik a sárga lap uhatag Ashley Young állította meg szabálytalanul Routledge-t.
84. perc:
Ashley Young vezette a labdát majd szánta el lövésre magát 22 méterről, Fabianskinak nem okozott gondot.
82. perc: Ki Szung Jong és Gomis is besárgult gyors egymásutánban.
81. perc: Sigurdsson és Gomis játszott össze szemre is tetszetősen, az ígéretes támadásnak Jones vetett véget egy kiváló szereléssel.
80. perc: Ashley Young szabadrúgása után a fejelni készülő Fellaini elől mentett szögletre Shelvey.
78. perc:
Cserék csatája: Monterót rúgta hátba Fellaini.
77. perc: Cserélt a Swansea: érkezeik a nyári csatárigazolás, Gomis Bony helyére.
72. perc: GÓL! ISMÉT VEZET A SWANSEA! 1–2!SIGURDSSON!
Egy gyorsan elvégzett szabadrúgás és Montero bal oldali beadása után Routledge találta el szerencsétlenül, mégis szerencsésen a labdát, elpuskázott lövése pont a középen érkező Sigurdsson elé került, aki 6 méterről lőtt a kapu közepébe, De Gea csak beleérni tudott.
66. perc: Csere a másik oldalon is: Montero váltotta Dyert a Swansea-ban.
66. perc:Fellaini állt be Herrera helyére, a belga középpályás a hazaiak utolsó cseréje.
65. perc: KAPUFA! Rooney harcolt ki szabadrúgást 18 méterre a Swansea kapujától, ő is végezte el, a csatár jobbal a kapufa csücskét találta telibe.
- Wayne Rooney az első játékos a Manchester United történetében, aki három különböző PL-szezonban is a csapat első gólját szerezte.
63. perc: Rooney okos meglátással tálalt volna a szélen üresen meginduló Januzaj elé, a passz azonban túl mélyre sikerült.
62. perc:
Januzaj lőtt ballal mellé Jones passza után.
57. perc: Rooney helyzetben ismét!
Először becsapta Williamst a tizenhatoson belül, de a védő nem hagyta magát és másodszorra már tisztázni tudott.
54. perc: Jonjo Shelvey kapta a mérkőzés harmadik sárga lapját, Mata ellen volt szabálytalan.
53. perc: A gól után azonnal cserélt Garry Monk: lekapta Taylort és beküldte Tiendallit, erősítve a védelem bal oldalát.
53. perc: GÓL! EGYENLÍTETT A MANCHESTER UNITED! 1–1! ROONEY!
Szokás szerint Mata ívelte középre a szögletet, a labdát az ötösnél Jones csúsztatta meg a tarkójával, majd Wayne Rooney közvetlen közelről ollózó mozdulattal juttatta azt a hálóba.
52. perc:
Megint meglépett Januzaj a jobb szélen, ezúttal Taylor tisztázott szögletre a belga válogatott elől.
49. perc:
Ismét Mata küldte középre a szabadrúgást, Fletcher lövése elkerülte a kaput.
48. perc:Januzaj két embert is kicselezett, a második, Taylor elkaszálta, amiért sárga lapot is kapott.
46. perc: Louis van Gaal meghúzta második cseréjét a szünetben, Nani érkezett Hernández helyére, így Rooney maradt az egyetlen csatár a hazaiaknál.
46. perc: Folytatódik a találkozó, a Manchester United hozta ismét játékba a labdát.

Első félidő

45+3. perc: Támadhatna a Swansea, de inkább lassít, Mike Dean le is fújja az első félidőt, amely után Ki Szung Jong találatával meglepetésre a Swansea vezet.

45. perc: Három perc a ráadás.
45. perc: Young kezezése után a Swansea megbecsüli a labdát, legalábbis próbálja, ameddig tudja.
42. perc: Rooney sprintelt nagyot a labdáért, de Rangel gyorsabb volt.
41. perc: Fletcher távoli lövését Taylor blokkolta.
- A legutóbbi Old Traffordra látogató nyolc együttesből csupán egy, a Norwich City nem tudott gólt szerezni a United ellen.
- Megjegyzés: a közönség elképesztően élvezi a PL-ben ma délután debütáló szabadrúgás-jelölő sprayt. Minden egyes használatánál hangosan „olléznak” a lelátón.

39. perc:
Routledge taglózta le kőkeményen Herrerát a jobb szélen, a szabadrúgást Mata végezte el, veszélyes beívelését Fabianski kaparintotta meg.
37. perc: A Man. United támad, nyom a kapott gól óta, de az utolsó passzokba, beadásokba rendere hiba csúszik.
34. perc: Mata szöglete Rooney feje fölött ment el centikkel.
- Ez az első alkalom a Premier League történetében, hogy egy ázsiai játékos szerezte a szezon első találatát.
31. perc:
Hernández kezezése állította meg a Man. United akcióját.

28. perc: GÓL! VEZET A SWANSEA! 0–1!
Ki Szung Jong
szerezte az első gólt a jelenlegi Premier League-idényben: egy szép, a jobb oldalon kibontakozó akció végén, Sigurdsson passza után a tizenhatos vonaláról ballal lőtt a jobb alsó sarokba a dél-koreai.
27. perc: Young beadása után Rooney fejese volt könnyű csemege Fabianskinak.
26. perc: Dyer csúszott rá Herrerára, meg is kapta a meccs és a 2014–2015-ös PL-szezon első sárga lapját.
25. perc:
Mata és Jones kényszerítőzött sikeresen a jobb oldalon, a végén utóbbi lőtt fölé 15 méterről, közben szabadrúgást is kiharcolt.
24. perc: Lingard visszatért a pályára, de mégsem tudja folytatni: Adnan Januzaj állt be a helyére egy kényszerű cserét követően.
21. perc:
Sigurdsson és Hernández futott versenyt, utóbbi kapott szabadrúgást, amelyet Mata emelt be középre, a védők könnyedén tisztáztak.
19. perc: Lingard maradt a földön egy becsúszás után, ápolni kell.
17. perc:
A jobb oldalon Herrera próbálta kiugratni a villámléptű Lingardot, Taylor lépett közbe jó ütemben.
- Negyedórát követően 63–37 százalék a labdabirtoklás.
15. perc: Lingard szabálytalan belépője után szabadrúgást kapott a Swansea, a beívelés veszélyesen tekeredett az ötös irányába, Blackett tisztázott fejjel.
-
A Swansea legutóbbi három PL-nyitányán összesen 14 gól született.
12. perc: Az első lövés a vendégektől!
Sigurdsson kínálta meg De Geát jó 18 méterről ballal, a spanyol biztosan fogta.
11. perc: Bony és Routledge játszott össze, utóbbi beadását követően Smalling vágta ki a labdát.
9. perc: Lingard jobb oldali beadása kötött ki az oldalhálóban. Egy perccel később ismételt, azt Rangel fejelte ki a mezőnybe.
5. perc:
Hernández kapott hosszú indítást, de mélyre sikerült, ismét Fabianski kezében landolt a labda.
- A Swansea legutóbbi nyolc nyitó mérkőzéséből hetet elveszített.
- Lingard és Blackett a mai napon debütál a Man. United első csapatában.

3. perc: Egy indítás után Rooney fejjel készített le az érkező Hernándeznek, de Fabianski kapus jól mozdult ki és megszerezte a labdát.
2. perc: Shelvey és az új manchesteri szerzemény, Herrera csapott össze a középpályán, utóbbi kapott szabadrúgást.
- A Man. United piros felsőben és fehér nadrágban, a Swansea tiszta fehérben játszik.
1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Swansea indította útjára a labdát.

Előzmények

• A Manchester United soha nem veszített a nyitó fordulóban a Premier League-ben, amikor az Old Traffordon lépett pályára.

• Érdekesség, hogy a legendás skót mester, Sir Alex Ferguson utolsó hazai bajnokiján a Swansea volt a vendég, valamint David Moyes is a Swansea ellen mutatkozott be bajnokin az MU-nál a 2013–2014-es szezonban, méghozzá 4–1-es idegenbeli sikerrel.