PL: felmosták a padlót a Gerrardot búcsúztató Poollal; kiesett a Hull

2015.05.24. 17:58
Véget ért a bajnoki idény, vasárnap délután a teljes utolsó, 38. fordulót lejátszották az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban (Premier League). A bajnoki címet korábban megszerző Chelsea, a második helyen végző Manchester City és a harmadik Arsenal is nyert, míg a Liverpool kiütéses vereséggel búcsúztatta Steven Gerrardot. A Newcastle győzelmével biztosította PL-tagságát, így a Hull City esett ki.

HARC AZ ÖTÖDIK HELYÉRT

A legfontosabb kérdésre már a 35. fordulóban választ kaptunk, a Chelsea története során ötödször elhódította a Premier League serlegét, az ötödik pozícióért azonban az utolsó pillanatig kiélezett volt a harc, a Liverpool, a Tottenham és a Southampton is esélyes volt a bajnokságban megszerezhető El-hely elcsípésére.

A záró fordulóban a Manchester City nem kegyelmezett, és Frank Lampard góljával már az első félidőben megszerezte a vezetést a Southampton ellen, majd Sergio Agüero kései találatával végleg el is döntötte a találkozót, így kétszereplősre csökkentette az ötödik helyért harcoló mezőnyt.

Lampard csapatkapitányként góllal köszönt el (Fotó: Action Images)

Tottenham vagy Liverpool, ez volt hát a kérdés – de csupán néhány pillanatig…

Steven Gerrard utolsó mérkőzése a Liverpool játékosaként rémálomszerűen alakult, a 22. percben Mame Diouf juttatta vezetéshez a hazaiakat: Charlie Adam lövését csak kiütni tudta a liverpooli Mignolet, a kipattanó labdát a szenegáli támadó magabiztosan a hálóba vágta (1–0).

Négy perccel később ismét Diouf talált be, a tizenhatos sarkáról nagy erővel a léc alá lőtt (2–0). A kirobbanó formában játszó Stoke egy pillanatra sem állt le, egy jobbról érkező beadást Emre Can Walters elé fejelt, az ír támadó közelről a kapuba bólintott (3–0).

A 41. percben a Liverpoolt is megjárt Charlie Adam is feliratkozott a góllövőlistára, a tizenhatos vonaláról ballal a jobb alsó sarokba lőtt (4–0).

A szünetet jelző sípszó nem jött elég hamar Brendan Rodgers csapatának, N'Zonzi rövid szóló után 23 méterről belsővel a hosszú felsőbe tekerte a labdát (5–0). A Liverpool 1957 óta először került ötgólos hátrányba az első félidőben.

A második játékrészben a hazaiak kontrára rendezkedtek be, így Gerrardék többet birtokolták a labdát, de nem tudtak veszélyes helyzeteket kialakítani, egészen a 64. percig: Lallana átverekedte magát a védőkön és már csak Begovic állt vele szemben, de a párharcot a bosnyák kapus nyerte. A 70. percben jött a szépítő gól, a búcsúzó Gerrard lapos lövése után a labda a bal alsó sarokban landolt (5–1).

A kegyelemdöfést Crouch adta meg, a hórihorgas támadó Diouf beadása után öt méterről fejelt a kapuba (6–1).

Nem sikerült Gerrardnak szépen búcsúznia (Fotó: Action Images)

A Tottenham pedig, ahogy az várható volt, Harry Kane góljával hozta a kötelezőt az Everton ellen, így a vártnál jóval könnyebben lecsapott az ötödik helyre.

TÉT NÉLKÜL

Már a 4. percben megszerezte a vezetést a kirobbanó formában kezdő Arsenal a West Brom ellen, Cazorla kiugratását követően Walcott jobbról, éles szögből a hosszú felső sarokba bombázott (1–0). Tíz perccel később növelték előnyüket a hazaiak, ismét Walcott talált be, ezúttal középről (2–0).

A londoni henger nem állt meg, Wilshere a büntetőterületen kívülről kapásból a jobb felső sarokba vágta a labdát, így már tizenhét perc után három gól volt Arsene Wenger csapatának előnye (3–0). Az első félidő hajrájában összejött Walcottnak a tripla, Cazorla keresztpasszát egészen közelről értékesítette az angol válogatott támadó (4–0).

A második játékrészt jobban kezdte a West Brom, az 57. percben meglett a szépítő gól: Brunt szögleténél Ospina kapus hibázott, így McAuley szabadon fejelhetett az üres kapuba (4–1). A gól után kellett egy kis idő, amíg észbe kapott a hazai együttes, a csereként beálló Ramsey erőteljes lövése a kapufán csattant, két perccel később ismét a walesi próbálkozott, de Myhill a lécre tolt a labdát.

Meglepetésre a Sunderland szerzett vezetést a bajnok Chelsea otthonában, a 26. percben Adam Johnson szöglete után Fletcher fejelte a labdát a kapuba (0–1). Nem sokkal később a londoniak színeiben utolsó meccsét játszó Didier Drogba megsérült, a társak vállukon, a közönség ovációja közepette vitték le az elefántcsontparti legendát, akit Diego Costa váltott. A spanyol válogatott csatár hét perccel később büntetőből egyenlített (1–1), ő a negyedik Chelsea labdarúgó, aki elérte a húsz gólt a Premier League-ben.

A kiegyenlített első félidő után a második játékrészre már a Chelsea felé billent a mérleg nyelve, a hazaiak egyre több veszélyes helyzetet alakítottak ki, a csereként beállt Rémy góljával a 70. percben megfordították a mérkőzést (2–1). A lefújás előtt ismét beköszönt a francia csatár, Matics beadása után egy ügyes mozdulattal elgurította a labdát Mannone mellett (3–1).

HARC AZ ÉLVONALÉRT

A hátsó alakzatban viszonylag egyszerű volt a képlet, a Queens Park Rangers és a Burnley már biztosan elbúcsúzott az élvonaltól, így a kérdés csak az volt, a Hull City vagy a szebb napokat is megélt Newcastle csatlakozik a Championship mezőnyéhez.

Akár azt is mondhatnánk, hogy a „szarkáknak” könnyű dolguk volt, hiszen egy győzelemmel biztosíthatták volna a PL-ben a helyüket, ám ismerve a fekete-fehérek mérlegét – tíz mérkőzés óta nyeretlen John Carver együttese –, a „tigrisek” is bizakodhattak.

A Manchester Unitednek már nem maradt miért izgulnia, kisebb csoda kellett volna, hogy odaérjen a harmadik helyre, így Louis van Gaal teljes nyugalommal pályára küldhetett egy tartalékosabb csapatot, ezzel hatalmas esélyt adott a Hullnak.

Ennek ellenére a hazaiak képtelenek voltak előnybe kerülni, pedig a hálót kétszer is megzörgették, a partjelző azonban mind a kétszer a magasba emelte zászlaját, ezzel hamar magára haragítva a KC Stadion közönségét.

A fordulás után sem tudott csodát tenni a Fellaini kiállítása miatt emberelőnyben futballozó Hull, amely így kiesett a Premier League-ből.

Győzelem a legjobbkor, bennmaradt a Newcastle (Fotó: Action Images)

A St James’ Parkban az utolsó fordulóra összeszedte magát a Newcastle, és a hatalmas tét ellenére az első perctől le tudta támadni ellenfelét, a gól azonban nem akart összejönni.

A fordulás után aztán csak sikerült begyötörni a hőn áhított gólt, Moussa Sissoko Gutiérrez beadása után mindenkit túlugrott, és az ötösről a kapuba bólintott, így megnyugtatva a szurkolókat.

A West Ham United a gól után képtelen volt felállni, a Newcastle Gutiérrez találatával végleg biztosította bennmaradását, bár könnyen lehet, a következő idényt így sem John Carver irányításával kezdi meg.

ANGLIA, PREMIER LEAGUE
38. FORDULÓ

Arsenal–West Bromwich Albion 4–1 (Walcott 4., 14., 37., Wilshere 17., ill. McAuley 57.)
Aston Villa–Burnley 0–1 (Ings 6.)
Chelsea–Sunderland 3–1 (D. Costa 37. – 11-esből, Rémy 70., 88., ill. Fletcher 26.)
Crystal Palace–Swansea 1–0 (Samah 57.)
Everton–Tottenham Hotspur 0–1 (Kane 24.)
Hull City–Manchester United 0–0
Leicester City–QPR 5–1 (Vardy 16., Albrighton 43., Ulloa 51., Cambiasso 52., Kramaric 86., ill.
Austin 57.)

Manchester City–Southampton 2–0 (Lampard 31., Agüero 88.)
Newcastle United–West Ham United 2–0 (Sissoko 54., Gutiérrez 85.)
Stoke City–Liverpool 6–1 (Diouf 22., 26., Walters 30., Adam 41., N’Zonzi 45., Crouch 86., ill. Gerrard 70.)