Ez (W)igen! Watson gólja után a Man. City elbukta a kupadöntőt

2013.05.11. 18:09
Meglepetésre a Wigan játékosai emelhették magasba a trófeát (Fotók: Reuters)
A Wigan Ben Watson  91. percbeli fejes góljával 1–0-ra legyőzte a Manchester Cityt az angol labdarúgó FA-kupa szombat esti londoni döntőjében, és története során először elhódította a serleget.

Ahogy várható volt, a Manchester City az első percekben magához ragadta a kezdeményezést, de igazán nagy helyzetet nem tudott kidolgozni, egyedül Yaya Touré lövése hordozott magában némi veszélyt a negyedik percben.

A Wigan azonban nem állt be védekezni, megpróbált minél kevesebb passz árán eljutni Joe Hart kapujáig. A kilencedik percben hatalmas ziccert puskázott el az Athletic: Arouna Koné kiugratta Callum McManamant, aki kicselezte Matija Nasztaszicsot, majd hat méterről a jobb felső sarok mellé tekert.

A City sem maradt adós hatalmas helyzet kialakításával: Samir Nasri és David Silva játszott össze egymással a bal oldalon, utóbbi centerezett, és Carlos Tévez hat méterről kapura terelt labdáját Joel Robles hatalmas bravúrt bemutatva lábbal hárított.

Pár perccel később megint McManaman került főszerepbe, Antolín Alcaráz labdájával lépett ki a bal oldalon, kicselezett három játékost, de nem sikerült betalálnia, mert lövését a visszazáró Pablo Zabaleta blokkolta.

A második félidőben még nagyobb nyomást helyezett a City a Wigan kapujára, mint az első játékrészben, de sem Sergio Agüero, sem Vincent Kompany nem tudott betalálni. A Wigannek momentumai sem voltak, az első kapura lövése a 64. percben volt a második félidőben. Majd egy perccel később megint McManaman került helyzetbe, Kompany mentett hatalmasat az utolsó pillanatban az ötösnél.

Zabaleta kiállítása kifejezetten rosszul jött a Citynek

A Wigan ezt követően megint elkezdett bátrabban futballozni, és a 75. percben nagyon közel került a gólhoz: Shaun Maloney szabadrúgása a lécen csattant, kevés hiányzott hozzá, hogy a labda a jobb felső sarokban kössön ki, Hart mozdulni sem tudott ennél a szituációnál.

A 84. percben jött el a mérkőzés fordulópontja: Zabaleta McManaman elkaszálásáért megkapta a második sárga lapját. Az emberelőnybe kerülő Wigan a hátralévő percekben mindent megtett a győzelem megszerzésének érdekében, és a 91. percben Ben Watson fejes góljával meg is szerezte azt! 0–1

A Wigan története során először jutott be a sorozat fináléjába, és rögvest el is hódította az FA-kupát, a Manchester City pedig utolsó esélyét is elveszítette, hogy nyerjen valami rangos címet a jelenlegi szezonban.

ANGLIA, FA-KUPA
DÖNTŐ (The FA Cup with Budweiser)
MANCHESTER CITY–WIGAN ATHLETIC0–1 (0–0)
London, Wembley Stadion. V: Andre Marriner
MANCHESTER CITY: Hart – Zabaleta, Kompany, Nasztaszics, Clichy – Barry (Dzeko, 92.), Yaya Touré, Nasri (Milner, 55.), David Silva – Tévez (Rodwell, 69.), Agüero. Menedzser: Roberto Mancini
A kispadon: Pantilimon (kapus), Javi García, Dzeko, Kolarov, Lescott
WIGAN: Robles – Boyce, Alcaráz, Scharner, Espinoza – J. Gómez (Watson, 81.), McCarthy, McArthur, Maloney – McManaman, A. Koné. Menedzser: Roberto Martínez
A kispadon: al-Habszi (kapus), Caldwell, Di Santo, Fyvie, Golobart, A. Henriquez
Gólszerző: Watson (91.)
Kiállítva: Zabaleta (84.)

A végén az igazit is megszerezte a Wigan...

95. perc: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS, A WIGAN NYERTE MEG AZ FA-KUPÁT!

93. perc: Robles kapott sárgát időhúzásért.

92. perc: Barry le, Edin Dzeko be.

91. perc: VEZET A WIGAN! Maloney jobb oldali szögletét követően Watson csúsztatott a jobb felső sarokba hat méterről. 0–1

90. perc: McManaman elesett a tizenhatoson belül Clichy mellett, büntető helyett szögletet kapott a Wigan.

88. perc: Maloney lövését blokkolták a tizenhatoson belül.

87. perc: Barry is kapott egy sárgát, Maloney ellen szabálytalankodott.

86. perc: Maloney szabadrúgása kerülte el a jobb felső sarkot.

84. perc: emberhátrányban a City! Zabaleta elkaszálta McManamant, amiért magkapta második sárga lapját.

84. perc: újabb Clichy-beadást hatástalanított a wigani védelem.

81. perc: Gómez le, Ben Watson be.

80. perc: Milner bal oldali szögletét könnyedén lehúzta Robles.

78. perc: Rodwell átlövési kísérletét blokkolták.

77. perc: Clichy bal oldali beadását követően megint Scharner tisztázott.

76. perc: Maloney jobb oldali szabadrúgása a lécen csattant, kevés hiányzott, hogy a labda behulljon a jobb felső sarokba. Nagy lehetőség volt!

75. perc: Nasztaszics is besárgult, McManamant tartotta fel a tizenhatos vonalánál.

74. perc: McManaman jobb oldali beadását Milner csúsztatta ki a hosszú oldalon.

72. perc: Milner jobb oldali szabadrúgását követően Rodwell fejelt kapura, Robles fogta a labdát könnyedén.

71. perc: Clichy bal oldali beadását követően Scharner mentett Yaya Touré elől a tizenhatoson belül fejjel.

69. perc: Tévez le, Jack Rodwell be.

68. perc: Silva bal oldali beadása Robles keze között landolt, bár elsőre nem volt meg a kapusnak a labda.

66. perc: McManaman villant megint, Kompany az utolsó pillanatban blokkolta lövését az ötösnél.

64. perc: Gómez lőtt a kapu fölé 19 méterről, szemben a kapuval.

63. perc: Silva jobb oldali szabadrúgása érintetlenül hagyta el a játékteret a hosszú oldalon.

61. perc: Zabaleta lőtte be élesen a labdát a jobb oldalról, Silva azonban lemaradt arról a hosszú oldalon.

60. perc: Zabaleta kapott sárgát, McManamant rúgta fel a felezővonalnál.

58. perc: Agüero elesett Scharner mellett a tizenhatoson belül, de a játékvezető sípja néma maradt.

55. perc: Nasri le, James Milner be.

54. perc: Silva emelt Tévez elé, aki ollózós mozdulattal szerette volna kapura tenni a labdát, de nem találta el azt.

51. perc: Silva jobb oldali szögletét követően Kompany fejelt a kapu fölé.

50. perc: Tévez jobb oldali centerezését követően Agüero lőtt a kapu mellé, Emmerson Boyce nagyot mentett ennél a szituációnál.

48. perc: Tévez passzát követően Nasri lőtt nagyon csúnyán a kapu fölé nyolc méterről.

48. perc: Zabaleta jobb oldali beadását Alcaráz rúgta ki Agüero elől a tizenhatoson belül.

47. perc: James McCarthy lőtt méterekkel a kapu mellé jó 20 méterről.

Egyik oldalon sem történt csere a szünetben.

46. perc: Kezdetét vette a második játékrész!

45+2. perc: Véget ért az első félidő!

45. perc: Nasri 18 méterről lőtt, Robles ezt is hárította.

43. perc: Gaël Clichy fejelt Tévez emelését követően, de lesen volt a francia védő.

41. perc: Zabaleta lövése levágódott, pont Gareth Barry elé került a labda, utóbbi gyakorlatilag Robles keze közé emelt.

40. perc: Koné lövése felpörgött Kompany lábán, a labda így Harté lett.

38. perc: Nasri bal oldali beadását követően Silva a kapu mellé csúsztatott.

36. perc: mi maradt ki megint! Alcaráz lepte meg remek indítással McManamant, aki kicselezett három embert, lövését végül Zabaleta blokkolta.

35. perc: Roger Espinoza terült el a tizenhatoson belül, de a játékvezető nem ítélt büntetőt a Wigan javára.

33. perc: Tévez kiugratta Agüerót, aki hosszan vette át a labdát, így oda lett ez az ígéretes helyzet.

33. perc: Maloney lövése Vincent Kompany fejéről pattant ki oldalra.

30. perc: megint Tévez veszélyeztetett, kissé jobbról leadott lövése méterekkel a kapu fölött szállt el.

29. perc: hatalmas ziccer! Samir Nasri, majd Silva volt a labda útja. A spanyol játékos középre tett labdáját Tévez kapura lőtte hat méterről becsúszva, Robles hatalmas bravúrt bemutatva lábbal hárított.

Az utóbbi percekben nem volt helyzet, a pálya közepén zajlik legfőképpen a játék.

24. perc: Nasztaszics átlövési kísérlete kerülte el jócskán Robles kapuját.

22. perc: Maloney lőtt a jobb alsó sarok mellé négy méterrel.

20. perc: David Silva kiugratásáról maradt le centikkel Agüero az ötösnél.

A Wigan nem először játszhat mérkőzést az új Wembleyben, 2006-ban ugyanis eljutott a Ligakupa döntőjébe, amelyben 4–0-s vereséget szenvedett a másik manchesteri csapattól, a Unitedtől.

17. perc: Sergio Agüero pattant le Antolín Alcarázról a tizenhatoson belül, miután kiosztott neki egy kötényt.

16. perc: Shaun Maloney lövése pattant le Nasztaszicsról, nem volt kezezés.

15. perc: Paul Scharner fejelt a kapu fölé egy jobb oldali szögletet követően.

13. perc: Gómez szabadrúgása landolt Joe Hart kapuja mögött.

A City a legutóbbi 18 FA-kupa-mérkőzésén mindig szerzett gólt, összesen 42 találatig jutottak.

10. perc: a túloldalon is kimaradt egy nagy helyzet Zabaleta jóvoltából, de a játékvezető les miatt már lefújta az akciót.

Jordi Gómez és McManaman három-három góllal a legeredményesebb Wigan játékosok az FA-kupa idei kiírásában.

9. perc: mi maradt ki! Arouna Koné ugratta ki Callum McManamant a jobb oldalon, aki kicselezte Matija Nasztaszicsot, majd hat méterről a jobb felső sarok mellé tekert.

A két csapat korábban kétszer találkozott egymással az FA-kupában, és mind a két mérkőzést a Manchester City nyerte meg: 1971-ben a harmadik körben, míg 2006-ban a negyedik körben búcsúztatta a Wigant.

4. perc: Carlos Tévez szabadrúgása a sorfalról pattant le, ezután Yaya Touré lőtt 18 méterről, Joel Robles hárította a középre tartó labdát.

2. perc: Pablo Zabaleta jobb oldali beadását követően David Silva elől tisztáztak a Wigan védői a tizenhatoson belül.

1. perc: A Wigan Athletic kezdte a mérkőzést!

Legutóbb a Wimbledon volt képes arra, hogy első FA-kupa-döntőjét megnyerje, még 1988-ban.

A túloldalon a vállműtéten áteső Scott Sinclair szorul a partvonalon kívülre, Yaya Touré ellenben kipihente magát, így ismét hadra fogható.

„Azt hiszem, nem volt rossz ez az évad sem, noha nyilván nem volt olyan kitűnő, mint a legutóbbi, amikor bajnokok lettünk. Mindenkinek fontos lenne, ha ma kupagyőzelmet ünnepelnénk” – fogta rövidre Roberto Mancini, a City szakvezetője.

„Az FA-kupa elhódításával örökre beírnánk magunkat az angol futball történetébe. Egy nagy trófea megnyerése más szintre emelné kis klubunkat” – fogalmazott Roberto Martinez, a Wigan menedzsere.

A spanyol nincs könnyű helyzetben: négy védőjét is nélkülözi majd a Wembleyben. Maynor Figueroa ágyéksérüléssel, Ronnie Stam bokasérüléssel bajlódik, Ivan Ramisnek és Jean Beausejournak pedig a térde rendetlenkedik.

Köszöntjük kedves olvasóinkat! Hamarosan kezdetét veszi a Manchester City–Wigan Athletic labdarúgó-mérkőzés. A tét az FA-kupa!