Az Arsenal kilenc év után, 0–2-ről nyert ismét trófeát

2014.05.17. 17:54
A mérkőzés elején nagyon meglepte a Hull az Arsenalt (Fotók: Reuters)
Az Arsenal nyerte meg a 2013–2014-es angol labdarúgó FA-kupa Wembley Stadionban rendezett fináléját, miután hosszabbításban 3–2-re legyőzte a Hull City együttesét. A rendkívül izgalmas találkozón nyolc perc elteltével már két góllal vezetett a Hull, de az Arsenal türelmes taktikával és 120 perc játék után fordítani tudott, így kilencévnyi szünet után újabb trófeával (összesen a 11. FA-kupával) gazdagodott az „ágyúsok” vitrinje.

Az első félidő egészen rémálomszerűen kezdődött az „ágyús" szurkolók számára, hiszen a finálé előtt sokak által lesajnált Hull City mindössze nyolc perc alatt kétgólos előnybe került, ráadásul mindkét gólt egy hátvéd szerezte. A 4. percben egy szögletet követően Huddlestone lövésébe Chester jó ütemeben és érzékkel beletette a lábfejét, az élesen irányt változtató labda mindenkit becsapott, és utat talált a jobb alsó sarokba. 0–1

Újabb négy perc elteltével második góljukat is megszerezték a „tigrisek": ismét a bal oldalról, de ezúttal egy szabadrúgás után érkezett középre a labda, kisebb kavarodás után Bruce fejelt a kapufára, a kipattanót pedig Davies közelről a kapuba lőtte a tehetetlen Fabianski mellett. 0–2

A 13. percben a harmadik (hátvéd)gólhoz is közel járt a Hull, Bruce újabb fejese után Gibbs a gólvonalról mentett homlokkal. Megúszta az Arsenal, majd elkezdett felállni a padlóról: a 17. percben Santi Cazorla egy saját maga által kiharcolt szabadrúgást (a kaputól 21 méterre) váltott gólra egy bődületes felső sarokba tartó lövéssel. 1–2

Az FA-kupa döntőinek 133 éves történetében sohasem szereztek három gólt az első 17 percben.

A félidő második felére helyre álltak az erőviszonyok, az Arsenal jóval többe kezdte birtokolni a labdát, de a fogást nem találta a Hull védelmén, leginkább távoli lövéssekkel veszélyeztetett, míg ellenfele kontrákra épített.

A végére elkészültek az erejükkel a Hull-játékosok

A második játékrészt is bátran kezdte a Hull, az Arsenal nem kapkodott. A 60. perctől egyre több sárga lap és csere tördelte a játékot, majd a 71. percben kissé váratlanul, de nem érdemtelenül egalizáltak a londoniak: Cazorla szögletébe Sagna beletette a fejét, a labda megpattant egy védőn, majd az ötösön belül álló Koscielny elé került, a francia hátvéd pedig fordulásból a hálóba juttatta. 2–2

Koscielny a rúgás pillanatában nagyon csúnya csomagot kapott a kapujából kirobbanó McGregortól, csoda, hogy folytatni tudta a játékot. Érdekesség, hogy mind a négy gól rögzített játékhelyzetből született.

Nem sokkal később az első félidőben (0–2-nél) még a saját gólvonaláról mentő Gibbs került ajtó-ablak helyzetbe, de túl nagy gólt akart lőni, és öt méterről csúnyán fölé bombázott. A rendes játékidő hátralévő perceiben sorsdöntő esemény nem történt, így jöhetett a kétszer 15 perces hosszabbítás.

Ramsey góljával az Arsenalé lett a trófea

A túl(fél)óra első félidejében már szemmel láthatóan utolsó energiatartalékait használta fel a Hull City, az Arsenal egyre többször és könnyebben került helyzetbe, a 94. percben Giroud fejese után a léc mentett.

A ráadás második félidejére kettős cserével frissített Arsene Wenger, Cazorla és Özil helyére Wilshere és Rosicky érkezett. A frissesség pedig döntőnek bizonyult a végjátékban: bár nem a cserék egyike, hanem Aaron Ramsey talált a hálóba Sanogo nagy harca és Giroud sarokpasszát követően (3–2). Ezzel a kupagyőzelmet érő góllal egyértelműen a walesi középpályás lett az Arsenal szezonjának hőse.

1966 óta először fordult elő, hogy egy csapat az FA-kupa fináléjában kétgólos hátrányból fordítani tudott.

Az Arsenal 12. trófeáját nyerte Wenger irányításával (3 bajnoki cím, 5 Fa-kupa, 4 Szuperkupa) és immáron a legtöbb elhódított FA-kupa serleggel rendelkezik (11), holtversenyben a Manchester Uniteddel.

FA-KUPA
DÖNTŐ

ARSENAL–HULL CITY 3–2 (1–2)
London,
Wembley, 89 345 néző.V: Probert
ARSENAL:
Fabianski – Sagna, Mertesacker, Koscielny, Gibbs – Arteta, Ramsey – Cazorla (Rosicky, 106.), Özil (Wilshere, 106.), Podolski (Sanogo, 61.) – Giroud
HULL CITY: McGregor – Rosenior (Boyd, 102.), Chester, Davies, Bruce (McShane, 63.), Elmohamady – Livermore, Huddlestone, Meyler, Quinn (Aluko, 72.) – Fryatt
Gólszerző: Cazorla (17.), Koscielny (71.), Ramsey (109.), ill. Chester (4.), Davies (8.)

Meglett Wengernek a régóta várt trófea

A MÉRKŐZÉS TUDÓSÍTÁSA PERCRŐL PERCRE

HOSSZABBÍTÁS - 2. FÉLIDŐ

120. perc: Itt a vége! Az Arsenal nyerte meg a 2013–2014-es FA-kupa döntőjét!
113. perc: Fabianski majdnem összehozta a Hull egyenlítését!
A kapus pocsékul jött ki egy hosszú indításra, Aluko eltolta mellette, de kiszorított helyzetből, 25 méterről nem tudott az üres kapuba találni.
111. perc:
Sanogo szerzett labdát a Hull tizenhatosánál, de nem tudta gólra váltani a helyzetet.
Sanogo harcossága és Giroud pimaszsága kellett a gólhoz, előbbi nagyot harcolt a labdáért, utóbbiu sarokkal készített le Ramsey elé, aki állítgatás nélkül a rövid alsóba lőtt. Ez volt a találkozó első akciógólja.

109. perc: GÓL GÓL GÓL! Ramsey lőtte ki a rövid alsót, fordítani tudott az Arsenal!
107. perc:
Kudarcba fulladt az Arsenal szép támadása, Sanogo szerezte vissza a labdát, ami Ramsey elé került, a walesi ezúttal sem találta el a kaput.
106. perc:
Az Arsenal két cseréjével indult az utolsó 15 perc. Özil és Cazorla helyére Wilshere és Rosicky érkezett.
106. perc:
Folytatjuk, a Hull kezdte a közepet. Vajon az utolsót az FA-kupa döntőjében?

HOSSZABBÍTÁS - 1. FÉLIDŐ

105. perc: Véget ért a hosszabbítás első félideje. Az Arsenal támad, a Hull a tizenegyesrúgásokat várja.
105. perc:
McGregor adott majdnem gólpasszt az őt támadó Sanogónak, megúszta a Hull kapusa.

102. perc: A Hull City balhátvédje, Rosenior sérült meg, Boyd állt be a helyére.
101. perc: Ismét Ramsey lőtt távolról, ezúttal 24 méterről és sokkal kapu fölé.
97. perc:
Ramsey 25 méterről, laposan lőtt, McGregor védett.
94. perc: KAPUFA!
Giroud bólintott a felső lécre. Nagyon nyom az Arsenal, már rettentő fáradt a Hull.
Az Arsenal utolsó kupasikere (2005) alkalmával tizenegyesekkel győzte le a Manchester Unitedet az FA-kupa döntőjében.
91. perc: Az Arsenal indította útjára a labdát.

2. FÉLIDŐ

90+5. perc: De nem történt. Nincs döntés a rendes játékidőben, kétszer 15 perces hosszabbítás következik.
90. perc:
5 perc lesz a ráadás, még bármi történhet.
89. perc:
Helyzet! Giroud tálalt okosan és precízen Sanogo elé, aki 20 méterről laposan lőtt, keveset tévedett.
86. perc:
Davies vitte a földre Giroud-t, sárga lapot kapott.
86. perc:
Özil ígéretes helyről elvégzett szabadrúgása túl mélyre sikerült, nem okozott veszélyt.
82. perc:
McGregor óriásti védett! Giroud lőtt kapásból, 14 méterről.
78. perc:
Mit hagyott ki Gibbs?! Ajtó-ablak helyzetben vágta fölé a hátvéd, túl nagy gólt akart rúgni 6 méterről.
72. perc:
Quinn helyére Aluko állt be a Hull csapatában.
Cazorla szögletébe Sagna tette bele a fejét, a labda megpattant egy védőn, majd az ötösön belül álló Koscielny elé pattant, a francia hátvéd pedig fordulásból a hálóba juttatta.
71. perc: GÓL! EGYENLÍTETT AZ ARSENAL!2–2!
69. perc:
Meyler is besárgult a Hull csapatában.
65. perc:
Steve Bruce menedzser frissítette a védelmet: lekapta fiát, McShane a helyén.
63. perc:
Sanogo gyorsan bemelegedett és nem ismer elveszett labdát a Hull 16-osán belül, Gibbshez passzolt, aki viszont túl hosszan szöktette magát.
61. perc:
Cserélt az Arsenal: Podolski számára ért véget a meccs, Yaya Sanogo a pályán.
59. perc:
Huddleston volt szabálytalan Cazorlávval, sárga lap a büntetése.
58. perc:
Huddlestone és Giroud rángatta egymást a tizenhatoson belül, a bíró sípja néma maradt.
53. perc:
Bruce szerelte Giroud-t roppant fontos helyzetben.
50. perc:
Özil a bal oldalon tört előre, Rosenior szerelte.
48. perc:
A Hull bátran kezdte a második félidőt (is), meglepően sok labdabirtoklással.
46. perc:
Folytatódik a találkozó, az Arsenal hozta ismét játékba a labdát.

1. FÉLIDŐ

ENNYI VOLT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!A Hull az első 8 percben valósággal lesokkolta a későn ébredő Arsenalt, hamar kétgólos előnybe került, Cazorla a 17. percben szépített. A szünetben meglepetésre előnyben a tigrisek!
45+3. perc:
Cazorla szép cselekkel indult meg, de egy rossz passzal kivégezte a támadást.
45+2. perc:
Az utolsó percekben szinte csak védekezik a Hull.
45. perc:
Három perc lesz a ráadás!
44. perc:
Quinn hibájára majdnem ráfázott a Hull! Ramsey csent labdát a 16-osnál, lapos beadása után az utolsó pillanatban tisztáztak a tigrisek.
41. perc:
Livermore sprintelt nagyot a jobb oldalon, de beadása nagyon magas lett Fryattnek.
40. perc:
A Hull helyenként szép játékkal tudja megtartani a labdát.
39. perc:
Az Arsenal kontrázott, de nem jutott el Giroud-hoz az utolsó passz, így oda a helyzet.
36. perc:
Huddlestone 23 méterről lőtt kapásból, nagyon nagyon fölé.
33. perc:
Ramsey készült lőni, a második gól szerzője, Davies mentett fontos helyzetben.
Érdekesség:
az utolsó alkalom, mikor egy csapat az FA-kupa döntőjében kétgólos hátrányból fordítani tudott, abban az évben történt, mikor Anglia futball-vb-t nyert. (1966)
27. perc:
Tovább nyom az Arsenal! Giroud közeli próbálkozását blokkolta őrzője, a kipattanót Podolski jó 25 méterről küldte kapura, Bruce fejjel mentett szögletre.
24. perc:
Rosenior és Sagna óriásit csatáznak a szélen, nem kímélik egymást, Probert játékvezető egyelőre mér a zsebében pihenteti a sárga lapot.
20. perc:
a meccs továbbra is lüktet, bár vagy három perce nem láthattunk már gólt. Az Arsenal támadását Podolski passza után Özil zárta le egy ballábas bombával, a jobb oldali kapufa mell lőtt két méterrel.
A spanyol 20 méterről végezte el az Arsenal szabadrúgását, és nem kegyelmezett: jobbal könyörtelenül a bal felsőbe bombázott. McGregor elkésett, a labda a keresztlécet is súrolta. Micsoda mérkőzés van itt kialakulóban?!

Cazorla visszahozta a reményt (Fotó: Reuters)

17. perc: CAZOLRA ÓRIÁSI GÓLLAL SZÉPÍTETT! 1–2!
16. perc:
Bruce buktatta Cazorlát, szabadrúgás az Arsenalnak.
13. perc: Majdnem három!
Újabb szögletet végezhetett el a Hull, Fryatt ívelt fejese után Gibbs homlokkal tisztázott a gólvonalról.
11. perc:
Le a kalappal az Arsenal drukkerei előtt, akik folyamatosan buzdítják a kétgólos hátrányba került kedvenceket.
10. perc:
Az Arsenal próbál magához térni a sokkból, de egyelőre nincs folyamatos támadójáték a londoniaktól.
Egy másik hátvéd, Curties Davies talált közvetlen közelről a hálóba, nagy bajban az „ágyúsok”! Quinn beadása után Bruce fejelt a kapufára, a kipattanót Davies vágta be!
8. perc: ELKÉPESZTŐ! Növelte előnyét a Hull City!! 0–2!
A Hull bal oldali szögletét követően Huddlestone lőtt kapásból a 16-os vonaláról, a lecsúszott lövésbe James Chester, egy hátvéd tette bele jó érzékkel a lábfejét, ami irányt változtatott a labda és utat talált a kapuba.
4. perc: GÓL! Vezet a HULL CITY! 0–1!
3. perc:
a Hull rúghatja az első szögletet.
Pontosan 3283 nap telt el az Arsenal legutóbb elhódított címe óta, 2005-ben még Patrick Viera emelte a magasba a trófeát.
1. perc:
Elkezdődött a találkozó, a Hull City indított útjára a labdát.

ELŐZMÉNYEK

Az Arsenal legutóbb 2005-ben járt az első számú kupasorozat fináléjában, és meg is nyerte, az azóta eltelt kilenc évben azonban egyetlen trófeát sem szerzett (sem odahaza, sem Európában). Úgyhogy az igazi kérdés valójában az, hogy megszakad-e a londoniak trófea nélküli sorozata.

Az FA-kupa 143 éves történetében ez lesz a negyedik trófea, amelyet átadnak majd, a korábbiakat 1911-ben és 1992-ben cserélték le, a mostani verzió az 1911-esre hasonlít. A londoni Thomas Lyte által készített kupa 6.3 kg tömegű és 61.5 cm magas, ezüstből készült. Az 1992-es trófea a Wembleyben fog helyet kapni.