Tükörsima Arsenal-címvédés, az „ágyúsok” 12. diadala - új csúcs!

2015.05.30. 18:27
Az Arsenal az első perctől biztosra ment, Walcott (jobbra) kezdte meg a gólgyártást (Fotó: Reuters)
Az Arsenal nyerte meg a 2014–2015-ös szezon FA-kupa-döntőjét, amelyben 4–0-ra legyőzte az Aston Villát. A trófeát történetük során 12. alkalommal elhódító „ágyúsok" esélyt sem adtak ellenfelüknek ezen az estén, és megvédték címüket.

FA-KUPA, DÖNTŐ
Arsenal–Aston Villa 4–0
(1–0)
London, Wembley Stadion, 89 283 néző. V: Jonathan Moss
ARSENAL:
Szczesny – Bellerin, Mertesacker, Koscielny, Monreal – Coquelin, Cazorla, Ramsey, Özil (Wilshere, 77.) – A. Sánchez (Oxlade-Chamberlain, 89.), Walcott (Giroud, 77.). Menedzser: Arsene Wenger
ASTON VILLA:
Given – Hutton, Okore, Vlaar, Richardson (Bacuna, 68.) – Cleverley, Westwood (C. Sánchez, 71.), Delph, N'Zogbia (Agbonlahor, 53.) – Grealish – Benteke. Menedzser: Tim Sherwood
G:
Walcott (40.), A. Sánchez (50.), Mertesacker (62.), Giroud (93.)

Arsene Wenger – legjobbjaival felálló – együttese már a mérkőzés kezdetén jelezte, hogy nem akar esélyt adni jóval gyengébb játékoskerettel rendelkező ellenfelének.

Cazorla mélységi irányítóként diktálta a játék tempóját, Alexis Sánchez, Özil, Ramsey és Walcott vezetésével futószalagon jöttek az Arsenal-akciók, de az utolsó passzokba, illetve lövésekbe az első fél órában rendre hiba csúszott.

Az Aston Villa szinte csak védekezett, de azt hősiesen tette. A védők nagy mentései mellett az FA-kupa fináléjába 17 év után visszatérő Given kapus is bemutatott egy fontos védést.

Érdekesség, hogy a sok helyzet mellett az Arsenal mindössze egyszer találta el a kaput az első félidőben. De abból gól lett. Monreal kapott jó passzt a bal szélen. Középre adott, ahol Alexis Sánchez (okosan) nem kapura, hanem a mellette látható üres területre fejelte a labdát. Theo Walcott üresen érkezett, és hét méterről a kapuba bombázott (1–0) – jó döntés volt őt kezdetni Olivier Giroud helyett.

Az Aston Villa támadásban nagyon keveset mutatott, a mindig gólveszélyes Benteke egymaga elveszett a védők között. A Villa mindössze egyetlen (kaput nem eltaláló) kísérlettel zárta a játékrészt, így Tim Sherwood menedzsernek el kellett gondolkodnia a szünetben.

A második félidőben az Arsenal ott folytatta, ahol a szünet előtt abbahagyta: támadásokkal. Ezúttal nem negyven, hanem öt percig bírta a Villa, Alexis Sánchez növelte az Arsenal előnyét az 50. percben. 2–0

A Villa védelme elkövette azt a hibát, hogy engedték lőni Sánchezt 20 méterre a kaputól. Ez lett a vége:

Ezzel 1952 után lett ismét chilei gólszerzője az FA-kupa döntőjének. Sánchez előtt George Robledo volt chileiként eredményes a fináléban, a Newcastle mezében.

A 63. percben Per Mertesacker fejesével tovább növelte előnyét az Arsenal (3–0), ezzel tényleg minden kérdés eldőlt. Sima volt a 2015-ös FA-kupa-finálé, nagyon sima.

1891 óta az Arsenal az első csapat, amelyik két egymást követő FA-kupa-döntőben egyaránt három gólt tudott szerezni. (2014-ben 3–2-re nyert Wenger csapata a Hull City ellen.)

A harmadik találat után lecsendesedett a találkozó, mindkét fél a hármas sípszót várta. A menedzserek elhasználták cseréiket, és ebből is Arsene Wenger jött ki jobban, hiszen két pályára küldött játékosa hozta össze a negyedik gólt.

A 93. percben Oxlade-Chamberlain középre adását Olivier Giroud néhány méterről rúgta a kapuba (4–0).

Az Arsenal mai sikerével már 12. alkalommal hódította el az FA-kupát, ezzel egyedüli csúcstartóvá vált a sorozat történetében.

2. FÉLIDŐ

90+4. perc: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! Kétség sem férhetett ma este az Arsenal győzelméhez. Az „ágyúsok” könnyed sikerrel hódították el az FA-kupát, amivel megvédték címüket.
90+3. perc: GÓL! GIROUD is betalált! 4–0!
Két csere hozta össze a gólt: Oxlade-Chamberlain adott középre, a francia csatár négy méterről pöccintett a kapuba.
90. perc:
Három perc a ráadás.
89. perc:
Arsenal-csere: a második gól szerzője, Alexis Sánchez is lement, Oxlade-Chamberlain a helyén.
81. perc:
Agbonlahor reklamálása miatt sárga lapot kapott.
80. perc:
Agbonlahor reklamál büntetőt, hiába. Coquelinnel találkozott a tizenhatos szélén.
77. perc:
Cserélt az Arsenal, kettőt is. Wilshere váltotta Özilt, Walcottot, az első gól szerzőjét pedig Giroud.
76. perc:
Kontrázott az Arsenal. Ramsey indította Walcottot, aki tiszta helyzetben csúnyán kapu mellé lőtt.
73. perc:
Az Aston Villa a harmadik gól óta valamivel többet birtokolja a labdát, de nem jelent veszélyt a kapura.
71. perc:
Itt az utolsó Villa-csere is: C. Sánchez állt be Westwood helyére.
68. perc:
Cserélt az Aston Villa. Bacuna váltotta Richardsont.
- 1891 óta az Arsenal az első csapat, amely két egymást követő FA-kupa-döntőben egyaránt 3-3 gólt tud szerezni.
A TALÁLAT:
A szögletet Santi Cazorla ívelte középre, ahol Per Mertesackert hagyta magára őrzője, Christian Benteke. A német köszönte szépen, és hat méterről a kapuba bólintott.

62. perc: GÓL! 3–0!
61. perc:
Szöglet az Arsenalnak.
-A lövések aránya: 12–1.
57. perc:
Ramsey próbálkozását Okore blokkolta.
-1952 után van ismét chilei gólszerzője az FA-kupa döntőjének. Sánchez előtt George Robledo volt chileiként eredményes a fináléban, a Newcastle mezében.
55. perc:
A hálóban a labda, de érvénytelen a találat. Ramsey beadása után Walcott lövését védte Given, a kipattanó Alexisről pattant be. Walcott azonban lesen volt a passz pillanatában.

ALEXIS SÁNCHEZ GÓLJA (2–0)

53. perc: Cserélt az Aston Villa! Agbonlahor lépett pályára, N'Zogbia ment le.
A GÓL: A. Sánchez
kapta a labdát 20 méterre a kaputól. Forgolódott kicsit, nem igazán támadták, így lövésre szánta el magát. Nagy erejű lökete becsapta Givent, aki nem tudta védeni a chilei bombáját.
50. perc: GÓL! 2–0 AZ ARSENALNAK! ALEXIS SÁNCHEZ!
47. perc:
Ramsey lövésével és Given védésével indult a második félidő.
46. perc:
Csere nem volt a szünetben egyik oldalon sem.
46. perc:
Folytatódik a mérkőzés, az Arsenal hozta ismét játékba a labdát.

-STATISZTIKA: Alexis Sánchez
a 2014–2015-ös szezonban már 36 gólban vállalt szerepet az Arsenal mezében (gól és gólpassz). Ez a legtöbb Robin van Persie (46) távozása óta.

-Walcott gólöröme

1. FÉLIDŐ

45+2. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK! Az Arsenal abszolút megérdemelten vezet a szünetben. Az „ágyúsok” nyolcszor lőtték kapura és egyszer találták el azt, az Aston Villánál 1/0 ez a mutató.

A MÉRKŐZÉS ELSŐ GÓLJA (Walcott, 40. perc)

45. perc: Kettő perc a ráadás.
45. perc:
Özil most a jobb oldalról adott középre, gyengén tette.
44. perc:
Walcott harcolt ki szögletet, Richardson szerelte.
A GÓL:
Monreal kapott egy jó passzt a bal szélen. Középre adott, ahol Alexis Sánchez (okosan) nem kapura, hanem a mellette látható üres területre fejelte a labdát. Theo Walcott üresen érkezett és hét méterről a kapuba bombázott.
-Walcott a bal, azaz a gyengébbik lábával lőtt a kapuba.

40. perc: VEZET AZ ARSENAL! 1–0! WALCOTT!
37. perc: Delph
is besárgult az Aston Villa csapatából, Özillel szemben volt szabálytalan.
34. perc:
Az Arsenal szabadrúgását szöglet követte, felszabadított a Villa.
33. perc:
Újabb sárga lap. Hutton csúszott rá elkésve Alexis Sánchezre.
31. perc: Ritka pillanat, az ellenfél térfelén a Villa. De beadásuk csak azért okozott veszélyt, mert Szczesny rosszul jött ki és pár másodpercig üresen maradt a kapuja.

Arsenal-szurkolók a Wembleyben (Fotó: Reuters)

28. perc: Csak az Arsenal támad, az Aston Villánál pillanatokig van csak a labda. Ezúttal Ramsey lőtt Özil és Walcott összjátéka után, de csemege volt Givennek.
26. perc:
Özil sarokkal ugratta ki Walcottot, aki azonban lesen volt.
25. perc: Walcott lövésébbe Richardson lépett bele jó ütemben.
23. perc:
Hutton blokkolja Alexis Sánchez rakétaszerű lövését.

20. perc: Mi maradt ki?! Ramsey nyolc méterről, tiszta helyzetben lőtt kapu fölé! Cleverly labdavesztése után vezethetett gyors támadás az Arsenal. Egyre közelebb a gólhoz az „ágyúsok”.
-Shay Given, az Aston Villa kapusa 17 évvel ezelőtt már játszott FA-kupa-döntőt az Arsenal ellen, akkor veszített a Newcastle-lel.
17. perc: Ramsey
fekszik csalódottan a földön, az oldalhálóba lőtt a walesi.
16. perc:
Labdabirtoklás: 69%–31%.
15. perc: Bravúr!
Ismét Koscielny fejelt kapura, Given vetődve hárított.
14. perc: SÁRGA LAP! Celeverly
rúgta össze Monreal bokáját, a bíró nem hezitált.
13. perc:
Villa-ellentámadás. Egy beadás után Szczesny bokszolta el a labdát Benteke homloka elől.
12. perc:
Özil finoman emeli be a szabadrúgást, fejjel eddig mindent nyer a Villa saját tizenhatosán belül.
11. perc:
Most nagyon nyom az Arsenal.
10. perc:
Özil harmadik szöglete sem okozott veszélyt, majd Cazorla harcolt ki egy kornerrel felérő szabadrúgást az alapvonal közelében.
9. perc:
Helyzet(ecske)! Özil adott be ismét a sarokból, Koscielny fejelt fölé.
8. perc: Vlaar nagy mentése után érkezett középre az első Arsenal-szöglet, Benteke tisztázott fejjel.
6. perc:
Cleverly passza után Benteke, az Aston Villa csatára törne kapura egymaga, de ott is lest int a partjelző.
5. perc: Hosszú felíveléssel próbálkozik az Arsenal, Given kezében landolt a labda.

A hangulat rendben van.

2. perc: Walcott lőtt kapura, de les miatt már véget ért az Arsenal támadása.

1. perc: Az Arsenal nyerte a pénzfeldobást, az Aston Villa kezdte a mérkőzést.

-A csapatok túlestek a bemelegítésen, hamarosan kezdődik a mérkőzés.

-Az Aston Villa nyolcadszor vagy az Arsenal tizenkettedszer? Ez a mai nap legfontosabb kérdése az angol labdarúgásban.
-Üdvözöljük olvasóinkat az Arsenal–Aston Villa FA-kupa döntő közvetítésén!

ELŐZMÉNYEK

Bajnoki helyezések. A londoniak a harmadik helyen végeztek a Premier League 2014–2015-ös idényében, birminghami riválisuk ugyanakkor éppen csak bent maradt, 17. lett.

Kupamúlt. Az Arsenal révén a sorozat holtversenyben legeredményesebb klubja (11 győzelem, 7 második hely) került be a döntőbe. Meg a címvédője is, a 2013–2014-es kiírást ugyanis a fővárosiak nyerték meg. A Villa hétszer hódította el a serleget, első alkalommal 1887-ben, legutóbb 1957-ben. A két gárda először néz egymással farkasszemet a döntőben.

Nyilatkozat. „Vágyunk erre a címre. Kupagyőztesek vagyunk, és azok is akarunk maradni. Minden ellenfélnek tartani kell tőlünk, hiszen mi vagyunk az Arsenal!” – vezette fel a Wembleyben rendezendő mérkőzést Mesut Özil, a londoniak német világbajnoka, akit rengeteg kritikával illettek a vb megnyerés
után.

Mi várható? Danny Welbeck, az Arsenal csatára nem épült fel térdsérüléséből, Alex Oxlade-Chamberlain, Mathieu Debuchy (mindkettő térdszalag) és a csapatkapitány, Mikel Arteta (boka) ellenben gyógyultnak tekinthető, így mindhárman reménykednek a pályára lépésben. A túloldalon a nemrég szintén sérült Shay Given állhat a Villa kapujában, nem lesz ott azonban a mezőnyben Ciaran Clark (térd).

A birminghamiek hullámzó teljesítményt nyújtottak a tavasszal, de összességében jól hajráztak. Az Arsenal-játékosok bizakodva beszéltek a szombati meccsről, de egyvalakitől nagyon tartanak: Christian Bentekétől. A belga támadó szenzációs formába lendült az idény végén, a legutóbbi tizenkét meccsén tizenkét gólt szerzett. Ő a Villa nagy reménye!