Folytatódott a Kings-csoda: karnyújtásnyira a Stanley-kupa

2012.06.05. 06:56
A Los Angeles Kings magyar idő szerint keddre virradóra hazai jégen 4–0-ra felülmúlta a New Jersey Devilst, így összesítésben már 3–0-ra vezet az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) döntőjében, azaz már csak egy győzelem hiányzik neki ahhoz, hogy története során először elhódítsa a Stanley-kupát.

Megvan a negyedik Kings-gól is: Justin Williams (balra) szerezte, a háttérben Anze Kopitar ünnepel (Fotó: Action Images)

A Kings az első két harmadban összesen öt emberhátrányt védekezett ki – ebből mintegy másfél percnyi három az öt ellen zajlott –, miközben maga csak háromszor játszott létszámfölényben. Igaz, abból végre két gólt is szerzett, amivel biztossá tette a győzelmét.

A rájátszásnak a Nyugati főcsoport nyolcadik kiemeltjeként nekivágó Los Angeles-i legénység mérlege elképesztő: 17 mérkőzésen 15 győzelem! Sorozatban ez a negyedik párharc, amelyikben 3–0-s összesítésbeli vezetésre tesz szert – az első három alkalommal ugyebár nem engedte talpra állni az aktuális ellenfelet, és a statisztikák alapján roppant kicsi a valószínűsége, hogy éppen a döntőben lesz kegyes.

Wayne Gretzkynek játékosként nem sikerült

bajnoki címet nyernie a Kingsszel

– talán majd most, szurkolóként
Wayne Gretzkynek játékosként nem sikerült bajnoki címet nyernie a Kingsszel – talán majd most, szurkolóként

A legendás Wayne Gretzky ünnepélyes bedobásával vette kezdetét az 1993 óta első Los Angeles-i nagydöntős meccs, de bármilyen kiváló volt is a hangulat, ahogyan a széria korábbi mérkőzésein, a harmadik összecsapáson is a Devils kezdett jobban. Enyhe fölényét azonban gólokban nem sikerült érvényesítenie, sőt a veszélyesebb akciókat a Kings vezette. Nagyjából háromperces emberfórjuk idején a vendégek állandósították jelenlétüket a hazai harmadban, ám lövésig alig-alig jutottak, és a meccset 22 védéssel záró hazai kapus, Jonathan Quick mindig a helyén volt.

A második periódus eleje is inkább a látogatóké volt, mígnem a hatodik percben – a pakkot Martin Brodeur (17/21) lábvédője alól kikotorva – Alec Martinez belőtte élete első playoffbeli NHL-gólját. Jó tíz perc elteltével a rutinos szlovén támadó, Anze Kopitar emelte be a másodikat közelről Dustin Brown nagyszerű keresztpasszát követően.

A harmadik húsz perc két gyors hazai emberelőnnyel kezdődött, és bár a Kings az ilyesmiben nem jeleskedik az idei playoffban – 77 lehetőségből mindössze hat gól a hétfői meccsig –, ezúttal mindkettőt kihasználta. Előbb Jeff Carter vágta be a hatodik rájátszásbeli gólját Mike Richards átadásából, majd nem sokkal később Justin Williams következett ugyancsak közelről. A Devilsnek még a szépítés élménye sem adatott meg.

A negyedik mérkőzést magyar idő szerint szerdáról csütörtökre virradóra rendezik meg, a helyszín ismét Los Angeles. A korábbi négy fináléja során három meccset egymás után sohasem elveszítő Devilsnek legkésőbb akkor el kell indítania a fordítási hadműveletet, ha bajnok akar lenni – története során negyedszer, a liga története során negyedik 0–3-as fordítóként.

Ez is ritka bravúr lenne, de a 19 év óta először nagydöntőző Kingsé még ritkább: nyolcadik kiemelt még sohasem hódította el a Stanley-kupát.

Ha van gyenge pontja az idegenben 10–0-s mérleggel büszkélkedő Kings idei playoffjának, akkor az a negyedik mérkőzés: sem a Vancouver, sem a Phoenix elleni párharcot nem tudta lezárni hazai jégen ebben a fázisban. Ha a mostanit sikerülne, 1998, a Detroit Washington elleni 4–0-ja óta az első „söprés" kerülne be az NHL történelemkönyvébe.

A Staples Center mindenesetre készen áll az ünneplésre: már a harmadik meccsen is olyan sokan (18 764) zsúfolódtak össze a kosárbajnok-avatást már átélő arénában, mint Kings-meccsen még sohasem...

LOS ANGELES KINGS–NEW JERSEY DEVILS 4–0

NHL, RÁJÁTSZÁS
DÖNTŐ, 3. MÉRKŐZÉS
LOS ANGELES KINGS–NEW JERSEY DEVILS 4–0 (0–0, 2–0, 2–0)
Gólütő: Martinez (25:40), Kopitar (35:07), Carter (44:15 – ee), J. Williams (46:47 – ee)
Az egyik fél negyedik győzelméig tartó párharc állása: 3–0 a Kings javára