„Egy dolog zavar: ha valaki nem veszi elég komolyan ezt az egészet”

Vágólapra másolva!
2016.08.05. 15:16
A 25 éves Szabó Melinda amatőrként rendkívül sikeres fitneszesnek bizonyult, amihez nyúlt, az lényegében arannyá változott. A BioTechUSA által szponzorált kiválóság 2011-ben és 2012-ben a juniorok és a felnőttek között is minden versenyt megnyert, amelyen elindult. Három évvel ezelőtt megkapta a profi kártyát, azóta pedig már négy profi versenyen vett részt a tengerentúlon.


„A szüleimtől tudom, hogy már akkor mozgalmas életet éltem, mielőtt megszülettem volna. Édesanyám pocakjában sokat rugdalóztam, mocorogtam, ezért elhatározták, hogy ennek a gyereknek mielőbb sportolnia kell, mert nagy a mozgásigénye. Négyévesen, óvodásként írattak be tornára, aztán iskolásként jött az rg, azaz a ritmikus gimnasztika. Kipróbáltam a szertornát is, igaz, csak fél évig ment, mert nekem nagyon száraz és kemény volt az a fajta munka. Tízévesen találkoztam a fitnesszel, az iskolánkban tartottak ilyen edzéseket. Nagyon megtetszett, így ott ragadtam. Nem sokáig maradhattam azonban, mert az egy kezdő csoport volt, én viszont a hatéves sportmúltam miatt rövid átmenettel a haladókhoz kerültem. Ebben a sportágban Béres Alexandra nagy példaképem volt, az ő termében edzhettem és heti egyszer foglalkozást is tartott. Döntően azonban a Jávor házaspárral, Annamáriával és Istvánnal készültem, akiknek igazán sokat köszönhetek.”


Szabó Melinda szerint a fitneszt érdemes korábban, öt-hatéves korban elkezdeni, hiszen a lazaságnak különösen fontos a szerepe. Tízévesen talán már késő is, mert az egyre kötöttebbé váló izmokat nem, vagy még nagyobb munka árán lehet kilazítani, mondjuk egy tökéletes spárgához. Ő csupán azért nem késett le róla, mert a sportos előképzettsége révén ezek az adottságok nem hiányoztak a repertoárjából. Tizenhárom évesen már versenyszerűen űzte a sportágat.

„A fitneszben nagyon tetszett a színpadi megjelenés, a szép ruhák, a csillogó bikinik, ami szerintem a legtöbb kislánynak bejön. Én legalábbis ebben éreztem úgy, hogy kiteljesíthetem magam. Szó volt arról, hogy elindítanak különböző, kisebb megmérettetéseken, tehetségkutatókon, de végül ezek a főpróbák kimaradtak, és rögtön bedobtak a mély vízbe. A versenyek miatt nagyon sokáig lámpalázas voltam, sőt magát a versenyzést éppen ezért nem is szerettem. Eltelt vagy hat év, amire ez a drukk teljesen lement rólam. Kellett hozzá a versenytapasztalat és persze az is, hogy közben idősebb lettem. A FittKid korosztályos versenyeken szép eredményeket értem el, aztán tizennyolc-tizenkilenc évesen váltottam. Az IFBB szövetséghez kerültem, és utólag látva ennél jobb nem is történhetett volna velem, életem döntését sikerült meghoznom.”


2011-et írt akkor a naptár. Szabó Melinda pedig abban az évben minden erőpróbát megnyert, ahol elindult. Mindezt ráadásul két korcsoportban, a felnőttek és a juniorok között.

„Sőt, még a rákövetkező év is hasonlóan sikeres volt, amelyik versenyen elindultam, ott győztem. Érdekes, hogy felnőtt világbajnok például előbb lehettem, mint junior, ám ennek csak az az oka, hogy azt a viadalt előbb rendezték. Az amatőrök között végül mindent megnyertem, amit lehetett. Világbajnokságon, Európa-bajnokságon és Arnold Classicon is három-három alkalommal győztem, utóbbin kétszer Amerikában. Az első amerikai diadal rögtön az első versenyen összejött. Három évvel ezelőtt megkaptam a profi kártyát, ami nagy álmom volt, viszont ezzel ismét válaszút elé kerültem.”

A tervek között az szerepelt, hogy a 2012-es amerikai Arnold Classic sikerén felbuzdulva, immár profiként a tengerentúlon folytatja a fitneszkarrierjét. Ez a terv azonban nem valósult meg.

„Ennek elég prózai az oka, kevésnek éreztem magam ahhoz, hogy külföldön egyedül új életet kezdjek. Még akkor is, ha csak átmeneti időszakról lett volna szó, és gyakorlatilag ugyanazt csináltam volna kint, mint idehaza, azaz edzeni és versenyezni. Ha egy edző, menedzser, társ velem jött volna, akkor minden bizonnyal belevágok, de így egymagam nem akartam kiszakadni az itthoni világomból, hogy egy számomra ismeretlen közegben egyedül érvényesüljek.”


Az amerikai tervekből végül annyi lett a valóság, hogy már négy profi versenyen vett részt a tengerentúlon.

„Azzal, hogy lemondtam a kinti életről és itthon maradtam, egyben bevállaltam azt, hogy jóval kevesebb versenyen tudok részt venni, mintha kiköltöztem volna. A profik között az Arnold Classicon eddig hetedik a legjobb helyezésem, de azt tudni kell, hogy egyrészt én voltam a legfiatalabb, másrészt a mezőny tulajdonképpen csak amerikaiakból állt – egy német lányra emlékszem még az indulók között –, és ők azért más dimenziót képviselnek. Arról nem is beszélve, hogy ott a pontozásnak teljesen más a súlyozása. Náluk a testforduló fontosabb, mint maga a gyakorlat. Ha százalékos különbséget kellene mondanom, ami Európában ötven-ötven, az Amerikában már hetven-harminc a testforduló javára. Márpedig nekem a gyakorlat az erősségem. A hetedik helyezésemnek is tudtam örülni, nagyon büszke vagyok rá, ahogy a többi, profiként elért eredményemre. Ezeket az eredményeimet a helyén kezelem, elfogadtam, hogy a profik világa nagyon különbözik az amatőrversenyek világától.”

Szabó Melinda a sokéves versenyzés után úgy érezte, hogy az ízületeinek, még inkább a lelkének és a pszichéjének valami másra van szüksége.

„Kisebb profi versenyeken tervezek elindulni, ahol nem olyan nagy és erős a mezőny, a legnagyobb nevek talán ki is hagyják. Úgy érzem, szükségem van arra, hogy visszaszerezzem az önbizalmamat és a motivációmat. Egy kicsit mintha légüres térbe kerültem volna, és talán ez segít nekem abban, hogy ismét a régi kedvvel és hittel dolgozzak, versenyezzek. A távoli jövőmet ezért most még kicsit homályosan látom. Tizenkét éve versenyzem, ami fizikailag, lelkileg is megterhelő, még inkább fejben. Jó lenne, ha az elkövetkezendő hónapokban kitisztulna a jövőképem.”


Szabó Melinda megtapasztalhatta magát amatőrként, majd profiként is, a felkészülésben mégsem érez túl nagy különbséget.

„Még több izomra és súlyra van szükségem, hogy a profik mezőnyében érvényesüljek, ennek érdekében kicsit másfajta edzésmunkát kell végeznem. Most viszont éppen pihenő fázisban vagyok. Ezen kívül még a versenydiétában van némi eltérés. A diétám az amatőröknél hat hétig tartott, a profiknál viszont már nyolcig. Persze, szenvedek tőle a mai napig, ám igazából az első két hét a legnehezebb benne, utána már megszokja az ember. Ilyenkor elengedhetetlenül fontos a szerepük a táplálék-kiegészítőknek, a vitaminoknak és egyéb ásványi anyagoknak, azok segítségével marad egyensúlyban a szervezetünk. Az étrendem összeállításában egy szakértő barátom, Hegedűs Anita van a segítségemre, aki testépítő versenyző. A versenydiétától mentes időszakban is fegyelmezettnek kell maradnunk, de azért ritkán belefér némi kilengés is, mondjuk egy pizza. Kettő azonban már nem.”

Sikeres fitneszesünk abban a szerencsés helyzetben van, hogy munkája a hobbija is egyben, személyi edzőként dolgozik, és nagyon sokféle kihívásnak kell megfelelnie. Az viszont nem zavarja, hogy élsportolóként, profiként teljesen amatőr átlagemberekkel találkozik.

„Egyéni foglalkozásokat tartok, a felhozatal pedig nagyon vegyes. Akad, aki fogyni szeretne, más izmosodni. Ezzel semmi bajom nincs, őszintén örülök, ha tudok nekik segíteni abban, hogy a céljaikat elérjék. Ami, ha komolyak a szándékaik, előbb-utóbb óhatatlanul életmódváltással is jár. Egy dolog zavar csupán, az viszont nagyon, ha valaki nem veszi elég komolyan ezt az egészet. Ezzel tisztában vannak azok, akik velem készülnek. Amikor azt látom, hogy valaki nem partner ebben, nincs meg benne a kellő alázat, akkor előbb csak figyelmeztetem, utána viszont leülök vele beszélgetni arról, hogy mit is szeretne valójában, és azért milyen áldozatot hajlandó meghozni.”

 

Névjegy
Szabó Melinda
IFBB Pro Fitness
BioTechUSA szponzorált versenyző

Eredmények:
2011
IFBB Junior Fitness Európa-bajnokság (Alcalá de Henares, Spanyolország) – abszolút bajnok
IFBB Arnold Classic Europe (Madrid, Spanyolország) – abszolút bajnok
IFBB Fitness világbajnokság (Újvidék, Szerbia) – 1. helyezett
IFBB Junior Fitness világbajnokság (Santa Susanna, Spanyolország) – abszolút bajnok

2012
Arnold Classic USA (Columbus, Ohio) – abszolút bajnok
IFBB Fitness Európa-bajnokság (Zágráb, Horvátország) – abszolút bajnok
IFBB Junior Fitness világbajnok (Budapest) – abszolút bajnok

2013
Arnold Classic USA (Columbus, Ohio) – 1. helyezett
IFBB világbajnokság (Kijev, Ukrajna) – 1. helyezett
Arnold Classic Europe (Madrid, Spanyolország) PRO – 9. helyezett

2014
Arnold Classic USA (Columbus, Ohio) PRO – 7. helyezett
Arnold Classic Brasil (Rio de Janeiro) PRO – 8. helyezett

2015
Arnold Classic USA (Columbus, Ohio) PRO – 10. helyezett

Social media kontaktok:
facebook.com/melindaszabo.fitness
instagram.com/melindaszaboprofitness

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik