Hosszú Katinka világcsúccsal győzött 200 méter vegyesen!

2015.08.03. 16:18
Hosszú Katinka világcsúccsal védte meg világbajnoki címét (Fotó: AFP)
Nagyszerűen alakult a kazanyi vizes világbajnokságon hétfőn délutánja a magyar úszók számára. Előbb Cseh László az 50 méteres férfi pillangó úszásban holtversenyben a harmadik helyen zárt, így a hetedik vb-jén is érmet szerzett – első úszóként! –, majd Hosszú Katinka parádés versenyzéssel, új világcsúccsal nyert aranyérmet 200 vegyesen!

VIZES VB, KAZANY

NŐI 200 MÉTER VEGYES – DÖNTŐ

Hosszú Katinka fantasztikus formában érkezett az orosz városba, hiszen már a döntőbe is 2:06.84-es Európa-rekorddal jutott be.

A szám címvédőjeként rajtkőre álló Hosszú rögtön az elején az élre állt, s már nem is adta át a vezetést senkinek. Több mint két másodpercet vert a második helyen célba érő japánra.

Hosszú hatéves világrekordot döntött meg. A korábbi csúcsot az amerikai Ariana Kukors tartotta még a 2009-es római világbajnokságról 2:06.15-tel.

Hosszúnak ez volt negyedik aranya, és összességében a hetedik érme a világbajnokságok történetében (4 arany, 3 bronz).

„Elfáradtam, nagyon kellett küzdenem – mondta Hosszú a verseny után az M4-nek. – Sikerült három századdal megdönteni a világcsúcsot. Ez hihetetlen eredmény számomra, innentől már örömből úszok.”

NŐI 200 MÉTER VEGYES
1. Hosszú Katinka 2:06.12 – világcsúcs (régi: Ariana Kukors (amerikai) 2:06.15 – Róma, 2009)
2. Vatanabe Kanako (japán) 2:08.45
3. Siobhan-Marie O'Connor (brit) 2:08.77

Már a célban, az öröm könnyeivel (Fotó: AFP)

FÉRFI 50 MÉTER PILLANGÓ

Cseh László 23.06-os országos csúccsal, a 3. helyen kvalifikálta magát a döntőre, ahol gyengén kapta el a rajtot, de ezúttal is fantasztikusan úszott, 23.15-tel holtversenyben a harmadik lett.

Cseh nem rajtolt jól, sőt, 0.71 másodperces reakcióideje a leglassabb volt az egész mezőnyben. Azonban nagyszerűen hajrázott, s végül mindössze 18 századdal a győztes francia Florent Manaudou mögött, holtversenyben a lengyel Konrad Czerniakkal a harmadik lett.

Cseh Lászlónak ez volt a 10. érme a világbajnokságokon (1 arany, 4 ezüst, 5 bronz). Ő az első úszó, aki hét különböző vb-n is érmet szerzett!

„Úgy éreztem, hogy jól rajtoltam, aztán kiderült, hogy mégsem – mondta Cseh az M4-nek adott interjújában. – Jó kirándulás volt ez. Nagyon jól érzem magam, s ez annak köszönhető, hogy újra motivált vagyok.”

A 29 éves Cseh a vasárnapi előfutamban és a középdöntőben (23.06) is országos csúcsot úszott 50 méter pillangón.

1. Florent Manaudou (francia) 22.97
2. Nicholas Santos (brazil) 23.09
3. Cseh László (magyar) 23.15
3. Konrad Czerniak (lengyel) 23.15

Cseh László is felléphetett a vb-dobogóra

FÉRFI 100 MÉTER MELL – DÖNTŐ

Az első középdöntőben Cameron van der Burgh 58.49-et úszott, világbajnoki csúcsot elérve, de Adam Peaty rögvest vissza is vette, 58.18-cal. A nagy kérdés az volt, lesz-e világrekord.

Csúcs nem lett, de csúcsverseny igen! Van den Burgh nagyszerűen indult, és gyakorlatilag bő 99 méterig vezetett is, de Peaty jobb benyúlással nyert!

FÉRFI 100 MÉTER MELL
1. Adam Peaty (brit) 58.52
2. Cameron van der Burgh (dél-afrikai) 58.59
3. Ross Murdoch (brit) 59.09

NŐI 100 MÉTER PILLANGÓ – DÖNTŐ

Sarah Sjöström
tegnap világcsúccsal nyerte meg a második futamot, és a fő kérdés az volt, hogy legnagyobb riválisa, a dán Jeanette Ottesen tud-e borsot törni az orra alá. Bár utóbbi kezdett jobban, a falhoz érve már a svéd volt előrébb, és a hajrában a tegnapi csúcsát is megelőzte.

NŐI 100 MÉTER PILLANGÓ

1. Sarah Sjöström (svéd) 55.64 – világcsúcs
2. Jeanette Ottesen (dán) 57.05
3. Lu Jing (kínai) 57.48

NŐI 100 MÉTER HÁT – KÖZÉPDÖNTŐ

Az első futamban ausztrál Madison Wilson 28.60-nal kezdett, végül 59.05-tel zárt, az amerikai Missy Franklin 59.42-vel a második lett. A másodikban az ausztrál Emily Seebohm óriási tempót diktálva 58.56-tal végzett, 44 századra a világrekordtól. Innen még Mie Ö Nielsen is gyorsabb volt, mint Wilsonék.

FÉRFI 200 MÉTER GYORS – KÖZÉPDÖNTŐ

Az első futamban Chad Le Clos volt az etalon féltávig, onnantól azonban robbantott James Guy (1:45.43), a másodikban pedig a remekül kezdő Ryan Lochte 100-nál ugyan visszaesett a második helyre, végül így is a világ idei legjobbjával zárt (1:45.36).

FÉRFI 100 MÉTER HÁT – KÖZÉPDÖNTŐ

Az első futamban az amerikai Matt Grevers volt a leggyorsabb, a másodikban pedig Mitchell Larkin, 52.38-cal összességében is első az első lett, megelőzve Camille Lacourt-t, és Greverst.

NŐI 100 MÉTER MELL – KÖZÉPDÖNTŐ

Ruta Meilutyte senkitől nem veszélyeztetve repesztett egy 1:05.64-et az első futamban, a hazai kedven Julija Jefimova azonban alaposan megszenvedett a jamaicai Alia Atkinsonnal, ennek köszönhetően pedig még a litvánnál is jobb lett végül négy századdal.