Kapás Boglárka óriási hajrával bronzérmes! Cseh 1., Hosszú 4. idővel döntős

2015.08.04. 16:22
Kapás Boglárka szenzációs hajrával bronzérmet nyert 1500 méteren (Fotó: AFP)
A kazanyi vizes világbajnokság úszóversenyeinek 3. napján Kapás Boglárka az 1500 méteres női gyors döntőjében valami elképesztő hajrával bronzérmet szerzett, Cseh László a legjobb idővel jutott döntőbe a 200 férfi pillangón, Hosszú Katinka pedig a 4. legjobb idővel női 200 gyorson. Katie Ledecky 1500 méteren új világcsúcsot állított fel, Adam Peaty pedig férfi 50 mellen tette meg ugyanezt.

AZ ÉLŐ HÍRFOLYAMOT IDE KATTINTVA ÉRHETI EL!

VIZES VB, KAZANY

NŐI 1500 MÉTER GYORS – DÖNTŐ

Katie Ledecky már a középdöntőben is világcsúcsot úszott, így várható volt, hogy ezúttal is külön versenyt vív majd az órával, és nem is okozott csalódást, már a rajt után élre állt, és végig a rekordja előtt haladva 15:25.48-cal nyert is.

No, de ha ő nem okozott csalódást, mit mondjunk Kapás Boglárkára?! A kiegyenlített 50-ekre hajtó magyar lány nem kapkodott az elején, rendre a hatodik helyen fordult – 250-nél a 7. is volt néhány másodpercig –, a táv harmadát követően viszont feljött az ötödikre.

Szépen dolgozta le a hátrányát, és 1100 méternél már csak egy helyre volt a dobogótól, de még 300 méterrel a vége előtt is 4.6 mp-re a 3. helytől. Amit innentől kezdve művelt, arra viszont nincsenek szavak.

Valami elképesztő tempóban zárkózott fel a harmadikra, 1350-nél 3 mp, 1400-nál 2.2 mp volt a hátránya, az utolsó hosszon pedig már csak 66 század! Ott pedig már nem volt kérdés, Lotte Friis teljesen elkészült erejével, és majdnem két másodperccel megelőzte őt Kapás. Fantasztikus bronzérem!

„Ez olyan hihetetlen... Úsztam, ahogy tudtam, közben éreztem, hogy a harmadik-negyedik helyen haladok, mert azt láttam, hogy többen is mögöttem vannak. Az utolsó ötvenen már fájt mindenem, viszont azt is láttam, hogy Lotte teljesen lelassult, ő meg azt látta, hogy jövök, és ilyenkor az üldözőnek sokkal könnyebb, mint az üldözöttnek” – idézi a Magyar Úszószövetség Kapás Boglárkát.

„Még el sem hiszem, ami itt most történt velem. Talán majd két-három nap múlva... A gondolataim még le vannak maradva most az érzelmek mögött... Csodálatos, hogy ilyen mezőnyben érmet tudtam szerezni. Ezek után a nyolcszázra is úgy állok oda, hogy bármi lehet.”

NŐI 1500 MÉTER GYORS
1. Katie Ledecky (amerikai) 15:25.48 – világrekord
2. Lauren Boyle (új-zélandi) 15:40.14
3. KAPÁS BOGLÁRKA (magyar) 15:47.09

NŐI 200 MÉTER GYORS – KÖZÉPDÖNTŐ

Hosszú Katinka a második legjobb idővel jutott be a középdöntőbe, ahol az első futamban kapott helyett. 50 méternél 3. helyen fordult, és bár féltávnál már a második helyen állt, és a vége előtt 50-nel is csak 6 századra volt Pellegrinitől, végül a 3. lett 1:56.51-gyel.

Ledecky az 1500 után érthetően nem kezdett fényesen, és még 150-nél is csak a 7. helyen haladt. Erre valami brutális hajrával bejött a 3. helyre, itt Missy Frankliné a legjobb idő, összességében Pellegrini mögött a 2., Hosszúé a 4., Ledeckyé a 6.

FÉRFI 200 MÉTER PILLANGÓ – KÖZÉPDÖNTŐ

Az első futamban Chad Le Clos óriási iramban kezdett, folyamatosan lépett el ellenfeleitől, 50-nel a vége előtt már közel két másodperccel vezetett, a végén azonban alig előzte meg Viktor Bromert.

Cseh László gyenge, 0.75-ös rajtja után csak a 4. volt a féltávig, az utolsó hosszra viszont már csak egy tizedre volt az elsőtől. A végén pedig nagyon megverte a komplett mezőnyt, 1:53.53-as ideje még Le Closénál is jobb majdnem egy másodperccel.

FÉRFI 200 MÉTER GYORS – DÖNTŐ

A középdöntőhöz hasonlóan Chad Le Clos indított a legjobban, de ezúttal már a féltávnál a brit James Guy állt az élen. Ryan Lochte ekkor még csak négy századdal maradt le tőle, de ezt nem hogy megfordítani nem tudta, még Szun Jang és az óriásit hajrázó Paul Biedermann is megelőzte a végén. Guy az első vb-címét nyert meg.

FÉRFI 200 MÉTER GYORS
1. James Guy (brit) 1:45.14

2. Szun Jang (kínai) 1:45.20
3. Paul Biedermann (német) 1:45.38

NŐI 100 MÉTER HÁT – DÖNTŐ

A dán Mie Ö Nielsen rajtolt legjobban, ő is fordult elsőként a féltávnál, de ezt követően az idei legjobb időt is birtokló, a középdöntőben is leggyorsabb ausztrál Emily Seebohm belehúzott, és végül csak 14 századdal maradt el a világcsúcstól. Az ausztrálok öröme teljes lehet, hiszen a második Madison Wilson lett, megelőzve Nielsent. Missy Franklin gyenge kezdés után végül az 5. helyig jött fel.

NŐI 100 MÉTER HÁT
1. Emily Seebohm (ausztrál) 58.26

2. Madison Wilson (ausztrál) 58.75
3. Mie Ö Nielsen (dán) 58.86

FÉRFI 50 MÉTER MELL – KÖZÉPDÖNTŐ

Igazi parádét tartogatott a keddi nap ebben a versenyszámban, hiszen délelőtt Cameron van der Burgh 26.62-vel új világcsúcsot úszott, de a délutáni középdöntőben a 100-on győztes Adam Peaty 26.42-vel felelt. A dél-afrikai rajtja 6 századdal lassabb (0.59–0.65) volt, de nem ezen múlt végül, 26.74-gyel a második idővel jutott a fináléba.

FÉRFI 100 MÉTER HÁT – DÖNTŐ

Az amerikai Matt Grevers kezdett a legjobban, ő is fordult elsőként a hajrára, hárman is csatáztak a világcsúccsal, a középdöntőben is leggyorsabb Mitchell Larkin bírta a legjobban a végét, új rekord végül nem lett.

FÉRFI 100 MÉTER HÁT
1. Mitchell Larkin (ausztrál) 52.40
2. Camille Lacourt (francia) 52.48
3. Matt Grevers (amerikai) 52.66

NŐI 100 MÉTER MELL – DÖNTŐ

Ruta Meilutyte hatalmasat rajtolt, és a féltávnál fél másodperccel vezette a versenyt, de a hazai közönség által támogatott Julija Jefimova fantasztikus második hosszt teljesítve végül megszerezte első világbajnoki aranyát.