Tokió 2020: Kovács Sarolta bronzérmes női öttusában

2021.08.06. 13:00
Befejeződött a női öttusa, amelyben Kovács Sarolta a brit French és a litván Asadauskaite mögött a harmadik helyen ért célba, és szerzett bronzérmet!
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Kovács Sarolta Gulyás Michelle-lel ünnepelte bronzérmét a tokiói célban (Fotó: Tumbász Hédi) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

ÚSZÁS

A csütörtöki körvívást követően pénteken a Tokió Stadionban kialakított öttusa arénában folytatódtak a női öttusa versenyek.

Versenyzőink, Kovács Sarolta és Gulyás Michelle kimagaslóan kezdték a napot: Gulyás Michelle 2:07.48-cal a második, Kovács Sarolta 2:07.71-gyel a negyedik legjobb időt tempózta.

Utóbbi teljesítménye azért is örömteli, mert gyakorlatilag március óta nem tudott versenyezni, a budapesti világkupát követően meg kellett operálni térdét, a műtét után pedig trombózis keletkezett a lábában, így nem csak a tavaszi világkupaversenyeket, de a júniusi kairói világbajnokságot is ki kellett hagynia.

A visszatérése a július eleji Nyizsnij Novgorod-i Európa-bajnokságon volt, ahol női váltóversenyben próbálta meg felvenni újra a tempót, versenyformába hozni magát.

Az úszás után mondhatjuk: fizikailag jó formában várják a napot versenyzőink.

Bár a két szám utáni összesítést a bónusz vívás után lehet megtenni, kijelenthető: versenyzőink megkezdték az előretörést. A vívás után élen álló német Annika Schleu a 24. időt tempózta, a második helyen álló Kim Sze Hi a 21., a harmadik ír Natalya Coyle a 13. helyen zárt az úszásban.

GULYÁS ÚSZÁSA

KOVÁCS SAROLTA FUTAMA

BÓNUSZVÍVÁS

A bónuszvívással folytatódott a női öttusaverseny a tokiói olimpián. A pódiumon zajló, kieséses rendszerű víváson Kovács Sarolta egy plusz pontot könyvelhetett el miután legyőzte az egyiptomi Haydy Morsyt, ezt követően azonban kikapott a német Rebecca Langrehrtől. Gulyás Michelle nem tudott újabb pontokat elkönyvelni, ő az első összecsapáson vereséget szenvedett a kazah JelenaPotapenkótól.

A bónuszvívásban Kovács Sarolta (jobbra) szerzett plusz pontot (Fotó: Tumbász Hédi)

Összesítésben a bónuszvívással kiegészített két szám után 516-516 ponttal a 6-7. helyet foglalják el versenyzőink. Az élen továbbra is a német Annika Schleu áll 551 ponttal, a második az orosz Juliana Batasova 527, míg a harmadik a dél-koreai Kim Sze Hi 524 ponttal, vagyis nyolcpontnyi a magyarok hátránya a dobogós helytől.

LOVAGLÁS

LADÁBÓL MERCEDESBE
Látványos bukásokat láttunk a lovaspályán. Hogy a lovakkal volt-e gond vagy a lovasok hibáztak a versenyen?
Erről kérdeztük Vörös Zsuzsannát, az athéni olimpia aranyérmesét, a Nemzeti Sport állandó szakértőjét.
„A rendező országnak a feladata a lóállományról gondoskodni, kiképezni. 2008-ban a kínaiak galloplovakat képeztek át, ott mindkét magyar fiú bukott a pályán. Sydneyben 1999-ben az olimpia előtt nagyon jó lóállomány volt, aztán a harmincból huszonnégyet eladtak az olimpia előtt. Én úgy látom, hogy ezek a lovak jó lovas lovak. Az öttusázók pedig nem díjugratók, heti két-három lovasedzéssel készülnek fel a versenyre. A jó lovakat is tudni kell kezelni, most ez olyan, szituáció a versenyzőknek, mintha Ladából átülnének Mercedesbe."

A lovaglás kapcsán rossz előjel volt, hogy Gulyás Michelle lova Chaccolino a verseny első felében nullázott a japán Takamija Nacumival nyergében. Az utolsó ellenszegülésnél úgy csengették ki a japánt, hogy a lóról leesve háttal az akadályon landolt, ez már a második esése volt, s egy ilyen teljesítmény nem csak a lovasban, a lóban is benne maradhat. Kállai Ákos szövetségi kapitány élve a lehetőséggel lócserét kért: Michelle CRACKYFY Z nevű ló nyergében mutatkozik majd be.

„Bizonyos szabályok megengedik a lócsere lehetőségét, a két esés ez, így éltünk vele. Michelle új lova a bemutatón ment már, a négy tartalék lovak között volt, és bízunk benne, hogy nem lesz vele probléma" – mondta Kállai Ákos.

Gulnaz Gubajdullina sem járt jobban, lova Saint Boy szintén ellenszegült, az orosz versenyző, aki az úszást nyerte nem tudott mit kezdeni vele a pályán. Ki is csengették a versenyzőt. Érdekesség, hogy ez a ló jutott az éllovas német Annika Schleu-nak is. Mit hoz ez a verseny?

Hihetetlen bukásokat. A német Rebecca Langhrer végigszenvedte a pályát, s csak 220 pontot szerzett, a vb-ötödik Elena Micheli, az olaszok reménysége nagyon csúnyát bukott, pályát is rendezni kellett a lovaglása után, nulla ponttal, könnyek között hagyta el a pályát.

A japán lova kezelhetetlen volt, Gulyás Michelle nem is vele ment (Fotó: Tumbász Hédi)

Az előzmények alapján összeszorult gyomorral vártuk a magyarok lovaglását, Gulyás Michelle lova egy verőhiba után kétszer ellenszegült, így kihagyta azt az akadályt, majd plusz verőhiba és időtúllépés miatt végül 243 ponttal zárta a versenyt. Igazi dráma volt ez számára.

„Nem hiszem el” – így hangzott a publikus első reakció Gulyás Michelle szájából még a lova nyergében.
Majd már jött is Kovács Sarolta Eutric nyergében, s egy verőhibával, reményt keltő 293 ponttal zárta a számot.

A versenyben negyedik helyen álló ír Natalya Cole 234 ponttal fejezte be a versenyt, szinte biztosan elszálltak érmes reményei. A harmadik helyről rajtoló dél-koreai Kim Sze Hi 286 pontot lovagolt, a második pozícióban lévő orosz Juliana Batasova Beauty nyergében 293 pontot ért el, míg Annika Schleu egyszerűen el sem tudott indulni a korábban nullázó Saint Boy nyergében, zokogva állt a rajtnál. Aztán a lovát nagy nehezen rávette a rajtra, de drámai lett a végjáték. Semmit sem tudott vele kezdeni a pályán, s kicsengették a németet!

– Ez nem Annika Schleu, ez a ló hibája – mondta szakértőnk, Vörös Zsuzsanna. – Annikának előre odaadtam volna az aranyat az eddigi teljesítménye alapján, hiszen az egyik legjobb futó a női mezőnyben, de ez itt most igazi dráma volt. Borzasztóan sajnálom őt, szívszorító volt látni, ugyanakkor örülök neki, hogy Kovács Saci a harmadik helyen áll."

Mert bizony Kovács Sarolta a harmadik helyre jött fel lovaglásával, Gulyás Michelle azonban a 16. helyre csúszott vissza az összetettben. Kovács Sarolta 11 másodperccel Batasovamögött rajtolhat a laser runban, Gulyás Michelle elmaradása 61 másodperc...

KOMBINÁLT SZÁM
Kovács Sarolta remekül kezdte a laser runt, ő végzett leggyorsabban az első lövészettel, de a többiek futásban utolérték. A második lövészethez azonban ugyanúgy egyszerre érkeztek a legjobbak, de megint Kovács lőtt a leggyorsabban. A brit Kate French azonban ekkor elfutott mellette és 8 másodperccel a lövészet után is előtte maradt.

Azonban ezt a lövészetet is jól teljesítette és másodikként futott tovább. Közben Gulyás Michelle is elkezdte a felzárkózást, és a 16-ról a 13. helyre jött fel az utolsó lövészet előtt.

French előnye sajnos behozhatatlan volt, Kovács Sarolta azonban még mindig tartotta a második helyet, de a 13. helyről induló litván Laura Asadauskaite félelmetes tempóban üldözte, és 400 méterrel a vége előtt utol is érte, majd elfutott mellette. Az olasz Alice Sotero azonban biztonságos távolságban lemaradva érkezett mögötte, így végül a magyar lány csak arra figyelt az utolsó 400 méteren, hogy őt maga mögött tartsa, így végül bronzérmes pozícióban ért a célba.

Gulyás újabb egy helyet javított, és végül a 12. helyen zárt.

„Még ráz a hideg. Nem tudok mit mondani, nagyon jó érzés. Az utolsó körben nagyon jöttek a többiek, de sikerült megtartanom a harmadik helyet. A lövészet jól sikerült, ami a mentális tréning eredménye. Sok rossz történt velem ebben az évben, mégis sikerült jól felkészülni” – mondta Kovács Sarolta az M4 Sportnak.