Aus. Open: micsoda tenisz – Djokovics és Thiem is kiesett!

2018.01.22. 12:47
Novak Djokovics óriásit küzdött, de szettet sem nyert (Fotók: AFP)
A hatszoros győztes Novak Djokovics és a világranglistán ötödik Dominic Thiem is kiesett az ausztrál nemzetközi teniszbajnokság nyolcaddöntőjében! A szerb klasszist a dél-koreai Csung Hjon búcsúztatta három játszmában, míg az osztrákot az amerikai Tennys Sandgren verte meg öt szettben.

A hatszoros Australian Open-győztes Novak Djokovics és az U21-es világbajnok Csung Hjon nem először találkozott Melbourne-ben: a 2016-os torna első fordulójában a szerb három játszmában (6:3, 6:2, 6:4) győzött. Azóta sok víz lefolyt a Dunán, lehetett rá számítani, hogy Djokovicsra most jóval nehezebb feladat vár.

A 21 éves dél-koreai játékos két brékkel és 4:0-val kezdte a meccset, de 5:4-nél nem tudta kiszerválni a játszmát, Djokovics egyenlített (5:5). A tie-breakben 3–3-nál cseréltek térfelet a felek, majd Csung 6–3-nál három szettlabdához jutott, és a másodikat értékesítette is (7:6, 7–4). Az első játszma után Djokovicsot könyökfájdalmai miatt ápolni kellett, ami semmiképpen sem tűnt jó jelnek a folytatásra nézve.

A második játszmában Csung megint bekezdett (3:0), de a szerb ismét felállt brékhátrányból (4:4), 6:5-nél viszont újra elveszítette az adogatását, így Csung egy szettre került a továbbjutástól (7:5). A korábbi világelső az eddigi 32 mérkőzéséből négyet fordított meg, amikor kétjátszmás hátrányban volt, s az ötödik nagy feltámadásra nem most került sor.

A harmadik játszma első öt játékából négyet a fogadó nyert meg, a dél-koreai 3:2-es vezetése után azonban mindkét játékos hozta az adogatásait. Csung egy játékot bréklabdáról, kettőt 0:30-ról fordított meg. A rövidítésben Djokovics 0–3-ról egyenlített, Csung azonban 4–3-nál elképesztő elütést mutatott be, amelyet követően a szerb már nem tudott talpra állni (7:6, 7–3).

Djokovics a meccslabda után elismerően gratulált Csungnak a hálónál. Mintha csak azt mondta volna neki: „Srác, belőled óriási játékos válhat!” Ha ezt mondta, a szerbnek igaza van, a dél-koreai ugyanis bámulatos tenisszel jutott tovább, ezzel hazája első játékosa lett, aki Grand Slam-tornán negyeddöntőt játszhat.

Csung Hjon a jövő sztárja lehet

A világranglista 58. helyén álló Csung a következő fordulóban Tennys Sandgrennel találkozik, aki Stan Wawrinka után Dominic Thiemet is megverte – nem is akármilyen mérkőzésen. A 26 éves amerikai a tavalyi évvel bezárólag összesen két meccset (!) nyert meg az ATP versenyrendszerében, Melbourne-ben viszont két top 10-es játékos legyőzésének is köszönhetően már négy győzelemnél és a legjobb nyolc között jár.

DJOKOVICS RITKÁN KAP KI ILYEN SIMÁN

Novak Djokovics ezt megelőzően kétszer kapott ki az Australian Openen három szettben: 2005-ben az első fordulóban Marat Szafintól (6:0, 6:2, 6:1) és 2007-ben a nyolcaddöntőben Roger Federertől (6:2, 7:5, 6:3).

Rafael Nadal a 2006-os Roland Garroson a 20. születésnapján győzte le Djokovicsot. Azóta Csung Hjon a legfiatalabb játékos (21 év, 248 nap), aki legyőzte a szerbet Grand Slam-tornán.

Thiem a negyedik játszma rövidítésében 6–5-ös hátránynál káprázatos fonák egyenessel hárított meccslabdát, majd 7–7-nél hasonlóan szép nyerővel jutott szettlabdához, amit ki is használt. A döntő szettben azonban az osztrák 2:3-nál elveszítette a szerváját, s utána már esélye sem volt egyenlíteni a remekül szerváló amerikai ellen (6:2, 4:6, 7:6, 6:7, 6:3).

Így aztán a negyeddöntőbe ezen az ágon Alexander Zverev, Novak Djokovics, Dominic Thiem és Stan Wawrinka helyett Csung Hjon és Tennys Sandgren jutott be. A győztes az elődöntőben a Fucsovics Mártont kiejtő Roger Federerrel vagy Tomás Berdychhel találkozik.

A nőknél a világelső Simona Halep kevesebb mint 80 perc alatt elintézte a japán Oszaka Naomit (6:3, 6:2), miután az előző fordulóban 3 óra 44 percet töltött a pályán az amerikai Lauren Davis ellen (4:6, 6:4, 15:13). A román kiválóság a legjobb nyolc között a hatodik kiemelt Karolína Plískovával csap össze, aki szetthátrányból fordított honfitársa, Barbora Strycová ellen. A két cseh hölgy mérkőzése helyi idő szerint éjszaka 1.30 óra után ért véget.

AUSTRALIAN OPEN, MELBOURNE (55 000 000 ausztrál dollár, kemény pálya)