Két magyar arany, egy ezüst a debreceni rövid pályás gyorskorcsolya Eb-n

L. PAP ISTVÁNL. PAP ISTVÁN
2020.01.25. 17:35
Liu Shaoang aranyérmet nyert 1500 méteren, ezüstöt 500 méteren (Fotó: Szabó Miklós)
Az 1500 méteres távon Liu Shaoang rendkívül okos futással megnyerte az A-döntőt a debreceni Európa-bajnokságon, míg bátyja, Shaolin a finisben bukott, és hetedik lett. 500 méteren kettős magyar siker született, Liu Shaolin Sándor arany-, Liu Shaoang pedig ezüstérmet nyert.

A sűrű péntek csak aperitif volt a szombat és a vasárnap elé, ezt alátámasztandó az Európa-bajnokság második napján négy számban, mindkét nem 500 és 1500 méteres versenyeiben már érmeket is osztottak – márpedig ebből a magyar short track sem szeretett volna kimaradni, és nem is maradt. A négy szám tizenkét magyar esélyéből tíz túlélte az első napot, csak Bácskai Sára Luca és Krueger Cole búcsúzott az 500-as selejtezőben. Az utóbbi a szombat délelőtti helyosztón megcsípte a számára elérhető legjobb helyet, ha nem Eb-t, hanem vk-versenyt rendeznek Debrecenben, ezzel befért volna a negyeddöntő mezőnyébe, de pechjére, itt más a lebonyolítás, és 21. lett.

Az 1500-as elődöntőkben teljes volt a magyar kontingens, és a lányoknál a semmiből a végén a futama harmadik helyéig felfutó Lockett Deanna és a sokáig bátran vezető, ám a végén ötödikként célba érő Jászapáti Petra fogott meg egy-egy B-döntős helyet. Itt aztán Lockett megrázta magát, és a megnyert futam után sajnálhatja igazán, hogy ez a vagányság az elődöntőben hiányzott belőle.

A fiúknál a két Liu is hozta az aznapi első kötelezőt: Shaolin nem ment bele felesleges csatákba, és stabil futammásodikként lépett az A-döntőbe, Shaoang pedig hatalmas oktatást rendezett, és jó nyolcméteres előnnyel verte agyon a mezőnyt. Krueger Cole kőkemény futamban zárt ötödikként, és fejezte be ezzel az 1500-at.

A fináléban a két Liura várt két orosz (köztük a tavaly óta nálunk készülő Szemjon Jelisztratov), egy holland, egy belga és egy izraeli – a leghosszabb egyéni táv döntőjében joggal bízhattunk a már sokszor beváló közös családi taktikában. Sosem derül ki, miként zárult volna az A-döntő, ha Shaolin az utolsó körben nem száll el az első kanyarban, Shaoang viszont nem csupán talpon maradt, de két varázslatos előzéssel ekkorra már az élre navigálta magát, és onnan ő már nem veszít – most sem tette. Ráadásul az összetett szempontjából az sem érdektelen, hogy a nagy rivális Jelisztratov csak ötödik lett.

Liu Shaolin Sándor az 1500-as csalódás után 500 méteren Eb-aranyérmes lett Debrecenben (Fotó: Szabó Miklós)

Jöttek a legrövidebb táv, az 500 m negyed-, elő-, B-, majd A-döntői. A lányoknál Lockett Deanna futamharmadik hellyel, de idővel elcsípte az elődöntőt, Jászapáti Petra viszont összeakadt az olasz Fontanával, a videozsűri (jogosan) őt látta szabálytalannak, így véget ért számára az 500-as verseny. Az elődöntőben Lockett B-döntőt érő negyedik helyen zárt, majd újra negyedik, összesítésben nyolcadik lett.

Liu Shaolint szerencsére legfeljebb lelkileg viselte meg az 1500-as bukás, mert az első pályáról kilőve gond nélkül behúzta a negyeddöntőjét, Shaoang pedig végig vezetve ugyanezt tette egy futammal később. Idetartozik, hogy Shaolinék menete előtt percekig állt a program, miután kiment a csarnokvilágítás egy része, ám ez végül semmiben sem befolyásolta az eredményeket. Az első elődöntőben a két Liu megmutatta, mi az a csapatmunka, kilőttek a rajtnál, a mezőny csak a hátukat nézte, úgy vitték el a két továbbjutó helyet, egyben a finálé 2-es és 3-as rajtpozícióját. Az 1-esen a holland De Laat, a 4-esen Jelisztratov, az 5-ösön a videozsűrivel bejuttatott belga Desmet – köztük a két magyar. Shaolin úgy jött el a rajttól, ahogyan azt a short track-egyetemen oktatják, öccse pedig az utolsó körben húzott el a végig sanyargatott De Laat mellett, és a két fivér lenyűgöző versenyzéssel az első két helyen száguldott át a célon. Két arany- és egy ezüstéremmel zárult a szombat – és ne feledjük: Liu Shaoang élen áll az összetettben is...

Váltóink is teljesítették a második penzumot, az elődöntőt. Rendkívül egyszerű volt a képlet: A-döntő vagy B-döntő. A lányok péntekhez képest egyet változtattak, nem Sziliczei-Német Rebeka, hanem Bácskai Sára Luca futott, és nem volt izgulnivalójuk. A franciák ugyanis a táv harmadánál kicsúsztak, a csehek eleve nem képviselnek topminőséget, így Jászapátiék a hollandok mögött gond nélkül A-döntősök lettek. A fiúknál ismét Liu Shaolin pihent, de az 5000-es táv utolsó négy-öt körében Krueger John-Henry, majd Liu Shaoang szétkapta az oroszokat, és az első helyen hozta be a négyest. Folytatás vasárnap az A-döntőben, előtte azonban már az 1000 méter és az összetett is további nagyszerű magyar érmeket ígér.

AZ ARANYÉRMESEK ÉRTÉKELÉSE

ORBÁN VIKTOR IS GRATULÁLT

RÖVID PÁLYÁS GYORSKORCSOLYA EURÓPA-BAJNOKSÁG, DEBRECEN

Férfiak. 500 m. Negyeddöntő. 2. futam: 1. Liu Shaolin Sándor 40.960. 3. futam: 1. Liu Shaoang 41.111 – Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang továbbjutott az elődöntőbe. Elődöntő. 1. futam: 1. Liu Shaolin Sándor 41.072, 2. Liu Shaoang 41.166 – Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang továbbjutott az A-döntőbe. Európa-bajnok: Liu Shaolin Sándor (Magyarország, Ferencváros, edző: Bánhidi Ákos, Csang Csing Lina) 41.244, 2. Liu Shaoang (Magyarország) 41.517, 3. Szemjon Jelisztratov (Oroszország) 41.686, ...21. Krueger Cole (Magyarország). 1500 m. Elődöntő. 1. futam: 2. Liu Shaolin Sándor 2:18.562. 2. futam: 1. Liu Shaoang 2:22.632. 3. futam: 5. Krueger C. 2:31.646 – Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang továbbjutott az A-döntőbe. Eb: Liu Shaoang (Magyarország, Ferencváros, e: Bánhidi Ákos, Csang Csing Lina) 2:25.871, 2. Itzhak de Laat (Hollandia) 2:25.960, 3. Vladislav Bykanov (Izrael) 2:26.075,, ...7. Liu Shaolin Sándor (Magyarország) 2:55.043, ...15. Krueger Cole (Magyarország). Váltó. Elődöntő. 1. futam: 1. Magyarország (Krueger C., Varnyú, Krueger J-H., Liu S.) 6:59.933 – a magyar váltó továbbjutott az A-döntőbe. Az összetett állása (2 táv után): 1. Liu Shaoang 55 pont, 2. Liu Shaolin Sándor 36, 3. De Laat 29

Nők. 500 m. Negyeddöntő. 2. futam: 3. Lockett Deanna 43.839. 4. futam: Jászapáti Petrát kizárták – Lockett továbbjutott az elődöntőbe. Elődöntő. 2. futam: 4. Lockett 44.540 – Lockett továbbjutott a B-döntőbe. B-döntő: 4. Lockett Eb: Suzanne Schulting (Hollandia) 43.442, 2. Martina Valcepina (Olaszország) 43.568, 3. Natalia Maliszewska (Lengyelország) 43.709, ...8. Lockett Deanna (Magyarország), ...19. Jászapáti Petra (Magyarország), ...27. Bácskai Sára Luca (Magyarország). 1500 m. Elődöntő. 2. futam: 3. Lockett 2:46.689, ...5. Bácskai 2:46.832. 3. futam: 5. Jászapáti 2:28.990 – Lockett és Jászapáti továbbjutott a B-döntőbe. B-döntő: 1. Lockett 2:57.963, ...4. Jászapáti 2:58.162. Eb: Suzanne Schulting (Hollandia) 2:35.915, 2. Arianna Fontana (Olaszország) 2:36.134, 3. Anna Seidel (Németország) 2:36.319, ...8. Lockett Deanna (Magyarország), ...11. Jászapáti Petra (Magyarország), ...15. Bácskai Sára Luca (Magyarország). Váltó. Elődöntő. 2. futam: 2. Magyarország (Lockett, Jászapáti, Bácskai, Kónya) 4:16.349 – a magyar váltó továbbjutott az A-döntőbe. Az összetett állása (2 táv után): 1. Schulting 68 pont, 2. Fontana 21, 3. Valcepina 21, ...13. Lockett Deanna 2

A VASÁRNAPI PROGRAM (Tv: M4 Sport)