Militaót kiállították, a Bilbao tizenegyest rontott, a Realé a spanyol Szuperkupa!

BALÁZS DÁVIDBALÁZS DÁVID
2022.01.16. 19:17
Az a <strong>Marcelo</strong> emelte magasba a trófeát, aki a <strong>23. trófeáját</strong> gyűjtötte be a <strong>Real Madrid</strong> játékosaként (Fotó: AFP)
A spanyol Szuperkupa döntőjében a Real Madrid 2–0-ra legyőzte az Athletic Bilbaót Szaúd-Arábiában.

SPANYOL SZUPERKUPA
DÖNTŐ
Real Madrid–Athletic Bilbao 2–0
(1–0)
Rijád, Fahd király Stadion. Vezette: César Soto Grado
Real Madrid: Courtois – L. Vázquez (Nacho, 90+1.), Militao, Alaba, F. Mendy – Modric, Casemiro, T. Kroos – Rodrygo (F. Valverde, 64.), Benzema, Vinícius Júnior (Marcelo, 86.). Vezetőedző: Carlo Ancelotti
Athletic Bilbao: Unai Simón – De Marcos, Yeray Álvarez, Inigo Martínez, Balenziaga (Berchiche, 58.) – Berenguer (Nico Williams, a szünetben), Dani García, Zarraga (Vesga, 58.), Muniain (Serrano, 81.) – O. Sancet (Raúl García, 58.), Inaki Williams. Vezetőedző: Marcelino García
Gólszerző: Modric (38.), Benzema (52. – 11-esből)
Kiállítva: Militao (87.)

A La Liga előző kiírásának ezüstérmese és a Király-kupa döntőjének vesztese is óvatosan, tapogatódzva kezdte a mérkőzést, ahogy ez egy kupadöntőben valószínűsíthető és elvárható. A Real Madrid nagy labdabirtoklási fölényt kezdett kidolgozni, míg az Athletic Bilbao elsősorban a kontrákra rendezkedett be.

Az első valamirevaló lehetőség Karim Benzema nevéhez fűződött, aki a két csapat legutóbbi, karácsony előtti meccsén hét perc alatt duplázott. A francia csatár lövése most azonban a kapu mellé ment. A 27. percben Casemiro révén megszületett a mérkőzés első, kaput eltaláló lövése. Casemiro lapos kísérletét tolta szögletre Unai Simón.

A 38. percben aztán megszerezte a vezetést a Real. Kirúgásból indult az akció, pontosabban egy kipasszból. A madridiak kijátszották a letámadó baszkokat, majd Luka Modric passzolt oldalra Rodrygónak, a brazil szélső pedig remek szóló végén visszakészített a horvát klasszisnak, aki a tizenhatos magasságából a rövid sarokba csavarta a labdát (1–0).

Luka Modric (36 éves és 129 napos) 2010 óta a legidősebb játékos, aki gólt szerzett a spanyol Szuperkupában. Összességében kilenc mérkőzésen a mai volt a második gólja a sorozatban, korábban még a Valencia elleni elődöntőben volt eredményes 2020-ban.

A 45. percben Oihan Sancet lövése után jegyezhettük fel az első nagyobb Bilbao-lehetőséget, amely nem sokkal kerülte el Thibaut Courtois kapuját.

A fordulás után hamar jött az újabb madridi gól. Benzema lövésébe ért bele kézzel a bevetődő Yeray Álvarez a tizenhatoson belül, a játékvezető pedig, miután visszanézte az esetet, büntetőt ítélt. A labda mögé a francia klasszis állt, s ugyan Unai Simón eltalálta az irányt, védeni nem tudott (2–0).

Karim Benzema a 18. gólját szerezte a Bilbao ellen. Minden sorozatot figyelembe véve a baszkok ellen érte el a legtöbbet.

Karim Benzema lett Lionel Messi után a második játékos, aki egymást követő négy spanyol Szuperkupa-mérkőzésen is eredményes volt 2010 óta. Az argentin mérlege öt meccsen nyolc gól volt, a franciáé négy találat. Benzemának az első alkalom volt egyben, hogy ugyanazon kiírás mindkét mérkőzésén betalált.

Minden sorozatot figyelembe véve csak Robert Lewandowski (37) játszott több gólban szerepet Karim Benzemánál (32 meccsen 23 gól és kilenc gólpassz) a mostani idényben. A francia csatár a legutóbbi öt fináléjában négyszer is közreműködött Real-gólban (három gól és egy gólpassz).

Marcelino García próbálta cserékkel felélénkíteni a csapatát, de a Bilbao csak kisebb lehetőségekig jutott el, elsősorban Raúl García révén.

Az utolsó percek azonban így is izgalmassá válhattak volna, a 87. percben ugyanis egy közeli fejes Éder Militao kezéről pattant ki szögletre. A játékvezető ezt az esetet is visszanézte, majd tizenegyest ítélt, és kiállította a Real védőjét. Raúl García a büntetőt középre lőtte, de a jobbra elvetődő Courtois még lábbal hárítani tudott.

Thibaut Courtois minden sorozatot figyelembe véve először védett ki két egymást követő büntetőt a Real Madrid színeiben. Az azt megelőző 19 mérkőzésen is kettőt hárított (a tizenegyespárbajok kivételével).

A Real Madrid a végén az emberhátrány ellenére is megóvta a kapuját a góltól, és 2–0-s győzelmével elhódította a spanyol Szuperkupát!

A Real Madrid úgy győzött a mai fináléban, hogy a két csapat legutóbbi öt kupadöntőjét egyaránt az Athletic Bilbao nyerte meg (1916, 1933, 1939, 1943, 1958). Mindet a Király-kupában vívták.

Carlo Ancelotti már az ötödik trófeáját nyerte meg a Real Madriddal. Ő lett az első olasz edző, aki elhódította a spanyol Szuperkupát.

AZ ELSŐ GÓL SZERZŐJÉT, LUKA MODRICOT VÁLASZTOTTÁK MEG A MÉRKŐZÉS LEGJOBBJÁNAK!

KÖSZÖNJÜK A FIGYELMET!

90+4. PERC: VÉGET ÉRT A FINÁLÉ! A REAL MADRIDÉ A SPANYOL SZUPERKUPA!

90+1. perc: Vázquez le, Nacho be.

90. perc: 4 perc a ráadás.

90. perc: Álvarez is „besárgult”.

„THIBAUT, MIT MŰVELTÉL?!”

89. PERC: COURTOIS LÁBBAL KIVÉDTE RAÚL GARCÍA KÖZÉPRE LŐTT TIZENEGYESÉT!

87. PERC: A JÁTÉKVEZETŐ, MIUTÁN VISSZANÉZTE AZ ESETET, MEGÍTÉLTE A BÜNTETŐT ÉS KIÁLLÍTOTTA MILITAÓT!

86. perc: Nagy madridi blokk, viszont kézzel! Videózás!

86. perc: Vinícius le, Marcelo be.

84. perc: Egy hiba után Courtois-nak kellett hárítania.

81. perc: Muniain le, Serrano be.

77. perc: Dani García kapott egy sárga lapot. Viníciust vágta fel.

76. perc: A szöglet után jött a fejes, de a labda az oldalhálóban kötött ki.

76. perc: Raúl García lövésébe lépett bele Militao.

71. perc: Csiribí csiribá! Modric varázsolt.

69. perc: Feljebb jött a Bilbao, hiszen most már mennie kell az eredmény után.

64. perc: Rodrygo le, Valverde be.

64. perc: Muniain fejese is mellé ment. Pedig tisztán fejelhetett!

63. perc: Raúl García lövése nem taálta el a kaput.

58. perc: Sancet, Zarraga és Balenziaga le, Raúl García, Vesga és Berchiche be.

55. perc: A Real eddig sem idegeskedett. most aztán végképp nyugodtan játszhat.

Benzema a jobb sarkot választotta, Simón is, de védeni nem tudott.

52. PERC: GÓL – BENZEMA BEVÁGTA A BÜNTETŐT! 2–0

51. perc: A Bilbao vezetőedzője, Marcelino kapott sárga lapot reklamálásért.

51. PERC: TIZENEGYES AZ ÍTÉLET! BENZEMA LÖVÉSE UTÁN ÁLVAREZ KEZÉN IRÁNYT VÁLTOZTATOTT A LABDA, A JÁTÉKVEZETŐ, MIUTÁN VISSZANÉZTE AZ ESETET, MEGADTA A BÜNTETŐT!

50. perc: Álvarez kezén megpattant a labda a tizenhatoson belül, jön a videózás!

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

A szünetben cserélt a Bilbao: Nico Williams állt be Berenguer helyére.

A VARÁZSLÓ

45+1. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! 1–0 A REAL MADRID JAVÁRA!

45. perc: 1 perc a ráadás.

45. perc: Sancet lövése nem sokkal kerülte el Courtois kapuját. Ez már helyzet volt!

41. perc: Ismét Modric lőhetett, de ez most nem sikerült.

41. perc: Real-szöglet következhet.

Rodrygo a remek szólója végén kitűnő visszapasszt adott Luka Modricnak, aki a tizenhatos magasságában a rövid sarokba csavarta a labdát. A támadás Courtois kipasszából indult, a Real a saját tizenhatosától indulva vitte végig az akciót.

38. PERC: GÓL – MODRIC TALÁLATÁVAL ELŐNYBEN A REAL MADRID! 1–0

37. perc: Zarragan tüzelt, de a kapu fölé.

34. perc: A madridi védők megoldották a középre tekert labdát, kifejelték.

34. perc: Ígéretes helyről járhat baszk szabadrúgás. Oldalról ezt be lehet adni.

32. perc: Kroost találta arcon a labda, de tudja folytatni.

31. perc: Helyzetek híján a közönség hullámzással szórakoztatja magát.

28. perc: A szöglet után ismét Simónnak kellett nyújtózkodnia.

27. perc: Casemiro lövését védte Simón. Ez volt az első kaput eltaláló lövés a mérkőzésen.

27. perc: Újabb Real-sarokrúgás.

25. perc: A Bilbao is vezethetett most egy hosszú támadást, de lövésig nem jutott el.

21. perc: Keresi a rést a Real.

18. perc: A szöglet után Unai Simón mozdult ki rosszul, de nem bűnhődött meg.

18. perc: Benzema tekerése ment a kapu mellé. Úgy tűnik, valaki beleért, mert szöglet lesz.

16. perc: Nem alakult ki veszély belőle.

15. perc: Következhet egy Bilbao-szöglet.

11. perc: Inaki Williams emelte a kezét, szerinte egy Real-játékos kezelt a tizenhatoson belül, de nincs büntető. Alaba kezéhez valóban hozzáért a labda, de ezért nem fújnaktizenegyest.

9. perc: Óvatosak eddig a csapatok, tapogatóznak.

(IDŐKÖZBEN A MAGYAR FÉRFI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT EGY UTOLSÓ PILLANATOS GÓLLAL LEGYŐZTE PORTUGÁLIÁT AZ EURÓPA-BAJNOKSÁGON A BUDAPESTI MVM DOME-BAN!)

6. perc: Tartja a labdát a Real, a Bilbao visszahúzódik a térfelére.

3. perc: Rodrygo lövése után kirúgták a labdát a baszkok.

2. perc: Benzema vehette volna át a labdát a tizenhatoson belül, de szerelték.

1. perc: Courtois fejjel tisztázott beadásra.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Mind a két csapat a hagyomás szerelésében játszik: a Real Madrid tiszta fehérben, míg az Athletic Bilbao piros-fehér csíkos mezben, fekete nadrágban és fekete nadrágban látható.

A Real Madrid összeállítása a Barcelona elleni elődöntőhöz képest három helyen is megváltozott: kikerült a csapatból Carvajal (pozitív koronavírustesztet adott), Nacho és Asensio, helyükön Vázquez, Alaba és Rodrygo szerepel ma.

Az Athletic Bilbao ugyanazzal a kezdővel lép ma pályára, mint az elődöntőben az Atlético Madrid ellen.

ELŐZMÉNYEK

Mint ismert, a spanyol labdarúgó Szuperkupa elődöntőjében a Real Madrid nagy csatában 3–2-re legyőzte a Barcelonát. A madridi csapat a 100. győzelmét aratta a katalán rivális ellen. A másik mérkőzésen a címvédő Athletic Bilbao hátrányból 2–1-re nyert az Atlético Madrid ellen.

A katalánokat sorozatban ötödik alkalommal legyőző Real Madrid vezetőedzője, Carlo Ancelotti úgy véli, csapatának jelenleg jobban fekszik, ha kontratámadásokra rendezkedik be, mint az, ha megpróbálja nyomás alatt tartani az ellenfelét.

„Őszintének kell lennem, a Barca nagyon jól futballozott. Remek játékosok alkotják. Egyik csapat sem dominált, kiegyenlített mérkőzés volt. Védekezhettünk volna jobban is, de a támadójátékunk rendben volt, három látványos gólt szereztünk” – értékelt az olasz szakember.

Klubtörténelmet írhat a madridiaknál Marcelo, ha a királyi gárda ma nyerni tud, ugyanis siker esetén a balhátvéd a 23. trófeáját gyűjtheti be a fővárosiak játékosaként, amivel beérné a klublegenda Paco Gentót, aki hosszú ideje egyedül vezeti a blancók örökranglistáját a megszerzett diadalok tekintetében. A 33 éves balhátvéd jelenleg második, a Real-játékosként szintén 22 trófeánál tartó Manolo Sanchísszal és a még aktív, de tavaly a Paris Saint-Germainhez szerződő Sergio Ramosszal együtt – hívta fel a figyelmet a Magyar Távirati Iroda.

Marcelonak, akinek ez az utolsó idénye a madridiaknál, 2006 decembere óta tagja a spanyol csapatnak, amellyel öt bajnoki címet, négy Bajnokok Ligája-trófeát, két spanyol Király Kupa-diadalt, négy klubvilágbajnoki címet nyert, valamint három európai Szuperkupa- és négy spanyol Szuperkupa-győzelmet számlál.

Ha a Real Madrid legyőzi az Athletic Bilbaót, akkor Karim Benzema is felzárkózik Marcelóék mögé. A francia klasszis eddigi 19 trófeájával jelenleg a nyolcadik, és a huszadikkal az ötödik pozícióba lépne előre a fővárosi alakulat rangsorában – teszi hozzá az MTI.

Marcelino García és Carlo Ancelotti kézfogója a finálé előtt (Fotó: AFP)

A két csapat karácsony előtt találkozott legutóbb, akkor a Real Bilbaóban 2–1-re tudott nyerni egy olyan meccsen, amelyen már az első tíz percben kialakult a végeredmény. Benzema azon a mérkőzésen hét perc alatt duplázott.

A Bilbao legutóbb éppen a Szuperkupában tudta legyőzni a Realt szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt. A madridi csapat azonban azóta már háromszor is visszavágott a kupakudarcért. A baszkok ezt megelőzően 2015-ben győzték le a királyi csapatot, így nem mondhatni, hogy a kedvenc ellenfelükkel néznek ma farkasszemet.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A REAL MADRID–ATHLETIC BILBAO LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!