Legyőzte az Osasunát, 16 bajnoki óta veretlen a Barcelona

T. D.T. D.
2021.03.06. 20:50
Barcelonai öröm Jordi Alba gólja után (Fotó: AFP)
Az FC Barcelona Jordi Alba és Ilaix Moriba góljával idegenben 2–0-ra legyőzte az Osasunát a spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (La Liga) 26. fordulójában.

Tizenöt meccses bajnoki veretlenségi szériájának meghosszabbításáért utazott Pamplonába szombaton a Barcelona, amely szerdán nem kis erőpróba elé néz, hiszen 4–1-es hátrányban utazik a PSG otthonába a Bajnokok Ligájában.

A hazaiak már a 2. percben jelezték, hogy a legkevésbé sem illetődnek meg esélyesebb riválisuktól: Jonathan Calleri a saját térfeléről próbált meg gólt szerezni, ám Marc-André ter Stegen még időben visszaért a kapujába, így hárított. Az Osasuna ezután is bizonyította, nem feltartott kézzel futottak ki a pályára a játékosok: habár inkább a vendégek irányítottak, a pamplonai alakulat veszélyes támadásokat vezetett, többször is nagy védésre kényszerítve a katalánok német kapusát.

Viszont a Barcelonának egyetlen kaput eltaláló lövés is elég volt az előnyhöz: a 30. percben Lionel Messi ugratta ki az elalvó védők mögé berohanó Jordi Albát, aki csaknem az ötös sarkáig gyalogolt, majd középre adás helyett ballal a kapus „szeme közé” bombázott – 0–1.

Talán nem meglepő, hogy Alba legutóbbi tizenhat góljából nyolcszor Messi hozta helyzetbe a Barca 18-asát.

A szünet után Samuel Umtiti cseréje miatt szerkezetet váltott a Barcelona, hiszen a folytatásra érkező Ousmane Dembélé érthető okokból nem a védelem közepére érkezett. A második félidőre visszaesett a tempó, a katalánok továbbra sem bővelkedtek gólszerzési lehetőségekben, miközben az Osasuna kidolgozott néhány ígéretes helyzetet, de gólig nem jutott.

Azonban így is tartogatott még egy gólt a meccs: a második gólpasszát kiosztó Messi a tizenhatos előterében készítette le a labdát a csereként beálló Ilaix Moribának, aki egy csel után ballal, 16 méterről lőtt szép gólt a kapu jobb oldalába – 0–2.

A 18 éves Moriba első két La Liga-meccsén egy-egy gólpasszt szállított, most már egy gólja is van. Kezdésnek nem rossz!

Ha nem is különlegesen szép játékkal, de elvitte Pamplonából a három pontot a Barca, amely így győzelemmel fordul a vasárnap esedékes elnökválasztásra.

OSASUNA:
S. Herrera – N. Vidal, Aridane, D. García, M. Sánchez – R. Torres (Enric, 84.), Torró (Oier, 84.), Moncayola, Barja (Jony R., 62.) – Calleri (Budimir 71.), , R. García (Adrián, 71.). Vezetőedző: Jagoba Arrasate
BARCELONA:
Ter Stegen – Mingueza, Umtiti (O. Dembélé, a szünetben), Lenglet – Dest, F. de Jong, Busquets (Moriba, 67.), Pedri (Puig, 88.), Alba (J. Firpo, 87.) – Messi, Griezmann (Braithwaite, 67.). Vezetőedző: Ronald Koeman

ESEMÉNYEK

93. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!

90. perc:
három perc a ráadás.

88. perc:
Firpo máris sárga lapot kap, miután rálép Budimir lábára.

87. perc:
Puig és Firpo jön a Barcánál, Pedri és Alba távozik.

85. perc:
a 18 éves Ilaix Moribának a mai a harmadik meccse a La Ligában, eddigi két gólpassza mellé most már van egy gólja is.

84. perc:
kettős hazai csere, Enric Torres helyére, Oier Torró helyére jön.

83. perc: SZÉP GÓL, KETTŐVEL MEGY A BARCA! Messi készíti le a labdát a tizenhatos előterében Ilaix Moribának, aki még meghúz egy cselt, majd ballal, középről, 16 méterről a jobb sarokba lő! 0–2!

79. perc:
Messi emeli oda a labdát a védők mögé befutó Albának, ám a gólszerző már túl közel van Herrera kapushoz, így nem tudja kihasználni a lehetőséget.

77. perc:
Pedri szánja el magát lövésre távolról, de középre megy a labda, így Herrera simán fogja.

75. perc:
Moriba teszi ki a labdát jobbra szép mozdulattal Destnek, ám az amerikai már nem tud középre adni, a labda kimegy az alapvonalon.

72. perc:
Budimir szinte egyből helyzetbe kerül egy bal oldali beadás után, Albával ütközve nagyot esik, de ezért nem jár tizenegyes.

71. perc:
cserél az Osasuna is, Calleri helyén Budimir, García helyén Adrián folytatja.

70. perc: CALLERI MEGINT!
Ez már nagyon veszélyes támadás, a balról érkező beadás után fejjel célozza meg a jobb alsót a támadó, de kevéssel eltéveszti!

69. perc:
Torres balról íveli középre a hazai szabadrúgást, Calleri érkezik középen, de Lenglet menteni tud.

67. perc:
Griezmann helyére Braithwaite, Busquets helyére Moriba érkezik a katalánoknál.

67. perc:
Messi szabadrúgása mindenki feje felett elszáll.

66. perc:
Calleri pakol oda Busquetsnek az oldalvonal mellett, középre ívelheti ezt a szabadrúgást a Barca.

65. perc:
jó támadást vezet a hazai gárda, Sánchez beadása után García marad le kevéssel a labdáról középen, Alba takarít.

64. perc:
Dembélé jobb oldali beadása veszélyesen kanyarodik középre, Griezmann elől Vidal fejeli ki a labdát.

62. perc:
Barja számára ennyi volt a mai mérkőzés, Jony Rodríguez váltja.

61. perc:
Dembélé iramodik meg a jobb oldalon, majd De Jong elé gurítja a labdát. Lő is a holland, de Aridane blokkja után ebből is szöglet lesz.

59. perc:
Torró marad a földön, az Osasuna játékosa Busquetstől kap egy könyököst a tarkójára. Marad a pályán.

57. perc: Dembélé passza után Dest lő kb. 16 méterről, kétszer is megpattan a labda a hazai lábakon, így szöglet jön.

54. perc:
Lenglet birkózza le Callerit a középkörnél, ezzel megakasztva a pamplonai kontrát.

51. perc: Aridane marad a földön Dembélé életerős lövése után. Kellemetlen helyen találja el a labda a védőt, de úgy tűnik, tudja folytatni.

48. perc: MESSI! Megdolgoztatja Herrerát az újabb lövésével, de nem megy teljesen a sarokra a labda, így az Osasuna kapusa hárít.

46. perc: Umtiti az öltözőben maradt a szünetben, Dembélé érkezett a pályára, így vélhetően szerkezetet is vált a Barca.

46. perc: FOLYTATJUK!

45+1. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

45+1. perc:
gyors kontrát indít a Barca De Jong és Dest vezérletével, de Messi most szorult helyzetben eladja a labdát.

44. perc:
ismét Messi próbálkozik balról, egy pamplonai játékos érintésével gurul a labda az alapvonalon túlra. Szöglet!

43. perc:
Messi cselezi ki Moncayolát, balról, kb. 20 méterről lő, azonban Aridanéről levágódik a labda.

41. perc:
Alba külsőzi finoman a labdát a tizenhatoson belülre futó De Jong felé, de pontatlan az átadása.

38. perc:
Busquets marad a földön rövid ideig Callerivel való találkozója után, de nem komoly a gond, tudja folytani.

34. perc: MIT VÉD TER STEGEN?!
Mingueza lemarad, nem ér oda Moncayola keresztlabdájára, ziccerben lőhet Rubén García, de a német kapus balra vetődve nagyot hárít!

30. perc: VEZET A BARCELONA! Messi nagyszerű indítással szolgálja ki a bal oldalon egyedül meglógó Albát, aki középre néz, de mivel nincs ott senki, az ötös sarka mellől ballal a kapus „szeme közé” bombázza a labdát! 0–1!

29. perc:
hosszas barcelonai támadás végén Griezmann csúsztatja tovább a labdát a levegőben, de ez ártalmatlan a hazai kapura. Herrera össze is szedi.

28. perc:
Torres íveli középre a szabadrúgást, Ter Stegen ezt is lehúzza.

27. perc:
egy pontatlan átadás után Umtiti menti a menthetőt egy kissé kései becsúszással, sárga lapot kap érte.

26. perc:
Messi ad középre, Griezmann fejel, de nem tud jól rábólintani a labdára, így nem is találja el a kaput.

25. perc:
gyors Osasuna-támadás, ám Torres beadása után Ter Stegen magabiztosan fogja a labdát.

24. perc:
Calleri találja el a kezével a mögötte álló Lenglet-t, jöhet a Barcelona.

23. perc:
jó hazai támadás! Barja megy el a bal oldalon, középre ad Torresnek, Umtiti ment szögletre.

20. perc: VILLAN A PIROS LAP, DE MINDKÉT CSAPAT TELJES LÉTSZÁMBAN MARAD.
Messi ugrik ki egy jó átadással, eltolja a labdát Herrera mellett. Az argentin elesik, a játékvezető felmutatja a piros lapot a kapusnak, de mivel Messi lesről indul, vissza az egész.

19. perc: Vidal szépen íveli fel a labdát Callerinek a tizenhatoson belülre, azonban kicsit hosszú az átadás, így a támadó épphogy bele tud fejelni a labdába, amely egy kis segítséggel Ter Stegennél köt ki.

16. perc:
Messi szánja el magát lövésre a kapuval szemben, Aridane blokkja után jöhet a szöglet.

15. perc:
általánosságban a Barca irányít, ám a hazaiak sem tétlenkednek, már nem először épít ígéretes akciót az Osasuna.

14. perc: NAGY HAZAI HELYZET!
Barja nagyjából középről, 17 méterről célozza meg a jobb felső sarkot, ám ballábas kísérletét Ter Stegen szép mozdulattal szögletre tolja!

13. perc:
Messi passzával ígéretesen indul a Barca akciója, de Griezmann nem fordul kapura, s végül a társak sem tudják lövéssel befejezni a támadást.

10. perc:
Messi is a jobb oldalon támad, De Jong lesen kapja tőle a labdát, így az Osasuna jöhet.

9. perc:
Dest megint része a vendégek akciójának, az amerikai Griezmann-nak teszi vissza a labdát. A francia középre ível, de nem elég pontosan.

7. perc:
Dest robog el mindenki mellett a jobb oldalon, ám a beadása nagyon pontatlan.

5. perc:
Torres kiabál óriásit, majd huppan a földre, Griezmann csúszik oda neki. A francia látszólag nem ér hozzá az Osasuna játékosához, mindenesetre a hazaiak jöhetnek.

3. perc:
Pedri keresztlabdája nagyon pontatlan Minguezának, métereket téved az ifjú Barca-játékos, bedobással jöhet az Osasuna.

2. perc: SAJÁT TÉRFELÉRŐL TÜZEL CALLERI!
Busquets veszít labdát az ellenfél térfelén, s mivel Ter Stegen messze van a gólvonaltól, az Osasuna játékosa szemre kb. 65 méterről szinte azonnal lő. Nem is rossz a kísérlet, a kapuban kötne ki a labda, ha Ter Stegen nem érne vissza.

1. perc: KEZDÜNK! A hazaiak piros-kékben, a vendégek ezúttal sárga-pirosban futballoznak.

ELŐZMÉNYEK

A bravúrosan megfordított kupaelődöntő után érthetően jó a közhangulat a tizenöt bajnoki meccs óta veretlen Barcelona háza táján. Mint ismert, a bajnokság második helyén álló katalánok 2–0-s idegenbeli fiaskó után otthon hosszabbítás után 3–0-ra verték a Sevillát, így áprilisban harcba szállhatnak a kupagyőzelemért.

A Barca legutóbbi bajnoki ellenfele is a Sevilla volt, egy hete idegenben 2–0-ra nyertek Lionel Messiék, akikre szerdán meglehetősen kemény erőpróba vár, hiszen 4–1-es hátrányból kellene fordítaniuk a Bajnokok Ligájában a PSG ellen.

A Sevilla közös pont a két csapat közelmúltbeli mérkőzéseit tekintve: a Barca érintettségét már említettük, az Osasuna az Alavés elleni múlt heti győzelem előtt épp az andalúziaiakat fogadta, és kapott ki tőlük 2–0-ra. A legutóbbi 5 meccsén az Eibart és a Levantét is legyőzte a pamplonai alakulat, előtte a Real Betistől kapott ki 1–0-ra. A mai vendéglátó a 13. helyről várja a találkozót.

A két csapat legutóbbi csörtéjén 4–0-ra nyert a Barca novemberben, akkor Martin Braithwaite, Antoine Griezmann, Philippe Coutinho és Lionel Messi is betalált. Az Osasuna legutóbbi Barca-veréséig sem kell sokáig visszamennünk az időben, 2020 júliusában a Camp Nouban nyert 2–1-re a navarrai gárda.

Ami a sérülteket illeti, Miralem Pjanic visszatért a kényszerpihenőjéről, ám Gerard Piqué kisebb térdsérülést szenvedett a hétközi kupasiker során, így őt ma legfeljebb a lelátón láthatjuk. Ansu Fati, Coutinho, Sergi Roberto és Ronald Araújo továbbra is sérült. A túloldalon is akadnak hiányzók, Arrasate Inigo Pérezre, Inaki Álvarezre, Facundo Roncagliára, Rubénre és Chimy Ávilára sem számíthat.