Női röplabda Eb: kétszettes előnyről kaptak ki a mieink

PAPP BÁLINT (Zadar)PAPP BÁLINT (Zadar)
2021.08.25. 20:45
A magyar női röplabda-válogatott hatalmas csatában 3:2-re kikapott Fehéroroszországtól az Európa-bajnokság szerdai játéknapján, így a remélt továbbjutás a riválisoktól függ. A mieink megnyerték az első két játszmát a Horvátországban zajló C-csoport szerda kora esti mérkőzésén, de a folytatásban a feljavuló fehéroroszok összpontosítottak jobban.
A fehér mezes fehéroroszok kétszettes hátrányból álltak fel (Fotó: Földi Imre)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
A fehér mezes fehéroroszok kétszettes hátrányból álltak fel (Fotó: Földi Imre) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

A képlet egyszerű volt: a biztos szerdai továbbjutáshoz bármilyen szettkülönbséggel le kellett győzni Fehéroroszországot. És az első két játszmában tényleg minden olyan egyszerűnek és gyönyörűnek is tűnt...

Az első szett elején a fehéroroszok még hatékonyan használták ki, hogy a mieink blokk- és mezőnymunkája még nem állt össze, ám a rivális 15:12-es vezetése és egy magyar időkérés után beindult a varázslat. Király-Tálas Zsuzsanna pimasz labdaátdobását oktatófilmben lehetne mutogatni; Török Kata a csarnok sarkából kanalazott vissza egy elérhetetlennek tűnő labdát, amiből pontot csinált a nemzeti csapatunk; Szakmáry Gréta a bombapontja mellett kiválóan blokkolt, míg Németh Anett pazar ászt szervált – 13:5-ös frenetikus sorozattal került előnybe a magyar garnitúra.

„Valahol elveszítettük a ritmust”
KIRÁLY-TÁLAS Zsuzsanna, a magyar válogatott feladója: – Lehet, a második szett után túlságosan belenyugodtunk az egészbe, és valahol elveszítettük a ritmust, nem bírtuk tovább tartani azt az összeszedett röplabdát, mint az első két játszmában. Nem tudtunk már irányítani utána, pedig előtte még az jellemezte a mérkőzést. Csalódott vagyok az eredmény miatt.

A második játszmában még ezt is felül tudták múlni a magyar játékosok. A nyitások továbbra is jól mentek, mezőnymunkában nem volt elveszett labda, a kiváló egyéni teljesítményekkel egymást húzták előre a mieink (Szakmáry, Németh Anett és Pallag Ágnes is ellenállhatatlan volt), akiket élmény volt nézni, ráadásul Jakub Gluszak szövetségi kapitány is hihetetlen érzékkel kért videochallenge-et. Németh ejtése zárta le a második játszmát, a bámulatosan hanyag mozdulat csodálatosan jellemezte, egyúttal koronázta meg a szettet.

A szintén a nyolcaddöntőért teperő beloruszoknak finoman fogalmazva is volt honnan talpra állniuk. Ellentmondást nem tűrve kezdtek (9:3 és 15:6) és szépítettek a kötelező hatperces szünet után folytatódó harmadik játékrészben az addig remek ritmusban röplabdázó magyar válogatott ellen.

A lendület ráadásul a negyedik szett elején sem volt meg a magyar játékban, amivel párosult több buta hiba támadásban és nyitásfogadásban, így a tempót továbbra is diktáló és egyre inkább valós tudásához mérten teljesítő rivális 9:4-re ellépett. A remek első két játszma után megkíméltük volna magunkat ettől, de 110 percnyi küzdelem után végképp idegtépővé és idegőrlővé vált a csata.

Gluszak cserékkel próbált frissíteni, de a lélektani fölénybe kerülő fehéroroszok nem sok esélyt adtak, és hat-hét pontos előnyük a hajrában is épphogy kitartott, így 135 perc után nem kerülhettük el a döntő játszmát.

Amelyben 1:4-ről kezdték meg a visszakapaszkodást a mieink, sikerrel, csakhogy azonnal jött két gyors hiba (5:7). 7:7-nél és 8:8-nál még sikerült egyenlíteni, közelebb azonban már nem jutott a magyar válogatott – amely ettől függetlenül még csoportnegyedikként továbbjuthat, ha Fehéroroszország a csütörtöki utolsó játéknapon bárhogy, valahogy, akárhogy felülmúlja Szlovákiát.

A magyar játékosok a mérkőzés után (Fotó: Földi Imre)

RÖPLABDA
NŐI EURÓPA-BAJNOKSÁG, CSOPORTKÖR
C-CSOPORT, ZADAR (ZÁRA)

FEHÉROROSZORSZÁG–MAGYARORSZÁG 3:2 (–20, –14, 16, 23, 12)
Zadar, 100
néző. V: Szimonovszka (montenegrói), Miklosic (szlovén)
FEHÉROROSZORSZÁG: SZTOLJAR 7, Lapato 2, Markevics 3, Lazjuk 2, KLIMEC 22, DAVISZKIBA 25. Csere: PANASZENKA, Fedarincsik (liberók), Kananovics 1, Kaszcjucsik 10, Vladika 5. Szövetségi kapitány: Sztaniszlav Szalikov
MAGYARORSZÁG: Pallag 14, PEKÁRIK 11, NÉMETH A. 19, SZAKMÁRY 27, Gyimes 6, Király-Tálas 5. Csere: Tóth F. (liberó), Török K., Bagyinka, Vezsenyi 3. Szövetségi kapitány: Jakub Gluszak
Az eredmény alakulása. 1. játszma: 3:2, 7:5, 11:9, 15:12, 19:17, 19:21, 20:23. 2. játszma: 2:3, 5:13, 9:19. 3. játszma: 5:1, 9:3, 15:6, 19:13. 4. játszma: 1:3, 7:3, 14:9, 18:12, 21:17, 23:19. 5. játszma: 0:1, 4:1, 5:5, 7:5, 8:8, 13:9
Jakub Gluszak:
– Nem ez az első alkalom a pályafutásom során, Lengyelországban sokszor kerültem hasonló helyzetbe, hogy a csapatom három kettőre alulmarad azok után, hogy a második szettet egy hatperces szünet követi. Sokszor kikaptam már így, ez nem a legjobb megoldás, de nem keresek kifogásokat, mert két játszma után nem voltunk elég agresszívak, ez volt a fő problémánk – a kezdés előtt is tudtuk, ha nyomás alatt tartjuk az ellenfelet, megtörhetjük. Most már nem rajtunk múlik, folytathatjuk-e a tornát.

A csoport másik mérkőzésén
Olaszország–Horvátország 3:0
(15, 23, 14)

Az állás: 1. Olaszország 4 győzelem/0 vereség, 2. Horvátország 4/1, 3. Fehéroroszország 2/2, 4. MAGYARORSZÁG 1/4 (5 pont), 5. Szlovákia 1/3 (3), 6. Svájc 1/3 (2)

A további szerdai program

A-csoport, Belgrád
Franciaország–Azerbajdzsán 3:1
(19, –26, 11, 18)
Szerbia–Orosz csapat 3:2 (22, 19, –16, –24, 10)
Az állás: 1. Szerbia 5 győzelem/0 vereség, 2. Belgium 3/1 (8 pont, 9-5), 3. Oroszország 3/1 (8, 10-7), 4. Franciaország 2/2, 5. Bosznia-Hercegovina 1/3, 6. Azerbajdzsán 0/5

B-csoport, Plovdiv
Németország–Spanyolország 3:0
(13, 17, 21)
Bulgária–Lengyelország 3:1 (–18, 21, 21, 23)
A végeredmény: 1. Bulgária 4 győzelem/1 vereség (13 pont), 2. Lengyelország 4/1 (12), 3. Németország 4/1 (11), 4. Csehország 2/3, 5. Spanyolország 1/4, 6. Görögország 0/5

D-csoport, Kolozsvár
Hollandia–Svédország 3:0
(21, 20, 13)
Ukrajna–Románia 3:0 (15, 17, 11)
A végeredmény: 1. Törökország 5 győzelem/0 vereség, 2. Hollandia 4/1, 3. Ukraja 3/2, 4. Svédország 2/3, 5. Finnország 1/4, 6. Románia 0/5