Vesztett Dortmundban a Lipcse, német bajnok a Bayern München

2021.05.08. 15:15
Gulácsi már csak a labdát szedi ki a kapuból, Orbán dühös, Sancho viszont örül (fotó: AFP)
A német Bundesliga 32. fordulójának rangadóján a bajnoki címért versengő Leipzig vereséget szenvedett az éremre hajtó Borussia Dortmundtól, ezzel eldőlt, hogy már biztosan bajnok a Bayern München.
NÉMET BUNDESLIGA
32. FORDULÓ

Borussia Dortmund–RB Leipzig 3–2(1–0)
Dortmund, Signal Iduna Park, zárt kapuk mögött. Vezette: Siebert
DORTMUND: Hitz (Bürki, a szünetben) – Piszczek, Akanji, Hummels, Guerreiro – Dahoud (Delaney, 60.), Can – Reyna (Knauff, 82.), Reus, Sancho – T. Hazard (Brandt, 72.). Vezetőedző: Edin Terzic
LEIPZIG: Gulácsi – Klostermann (Halstenberg, 82.) 2 , Upamecano, Orbán – Henrichs (Mukiele, 64.), Sabitzer, Kampl (Laimer, 75.), Angelino (Haidara, 75.) – Olmo, Forsberg (Kluivert, 64.) – Hvang Hi Csan. Vezetőedző: Julian Nagelsmann
Gólszerző: Reus (7.), Sancho (51., 87.), ill. Klostermann (63.), Olmo (77.)

A Borussia Dortmund jó formában várta a Leipziget, amely talán az utolsó esélyt szerette volna megragadni, hátha botlik a Bayern München. Az izgalmas, lüktető mérkőzés első félidejében Reus gólja a 7. percben mindjárt elszomorította a vendégeket, főleg ha meggondoljuk, hogy milyen könnyedén gyalogolt be a Leipzig tizenhatosára a dortmundiak kedvenc Marcója. 1–0

A Lipcse megpróbált nyomást helyezni a hazaiakra, és ez némileg sikerült is, de igazán nem volt veszélyes a dortmundi kapura. A dortmundi kapus viszont egy ütközés után megsérült, így a második félidőre Hitz helyett Bürki állt a gólvonal elé.

A szünet után felpörögtek az események, mert a Lipcse nagy erővel kezdett rohamozni. Kisebb-nagyobb lehetőségek adódtak is Gulácsiék előtt, de az 51. percben kontrából mégis növelte előnyét a hazai csapat. Sancho remekül nyesett a bal alsóba. 2–0

Úgy tűnt, innen már nem lesz visszaút a vendégek számára, csakhogy a Leipzig mégis visszakapaszkodott. Előbb Klostermann szöglet utáni fejes góljával 2–1 lett, majd a 77. percben már megszületett az egyenlítés is, Hvang remek passzábólOlmo lőtt a fekete-sárgák hálójába. 2–2

A Leipzig folytatta a nyomást, a levegőben lógott a vendégek győztes gólja, de a fejvesztett támadás megbosszulta magát, mert a 87. percben gyors kontra után remekül kombinált Guerreiro és Sancho, majd az utóbbi lőtt gólt. 3–2

Ezzel eldőlt, hogy a Dortmund tovább harcol a bronzért, a Leipzignek viszont el kellett búcsúznia az aranyálmoktól, és most már az ezüstöt kell megőriznie. Az igazán boldogok viszont a Bayern München szurkolói voltak, hiszen már a kedvenceik meccse előtt eldőlt, hogy ismét a bajorok lettek a bajnokok. Immár 31. alkalommal.

A többi mai mérkőzésen
Hoffenheim–Schalke 4–2
(Kramaric 47., Akpoguma 52., Baumgartner 60., Bebou 64., ill. Uth 12., Mustafi 42.)
Werder Bremen–Leverkusen 0–0
Wolfsburg–Union Berlin 3–0(Brekalo 12., 63., 90.)
Bayern München–Mönchengladbach 6–0 (Lewandowski 2., 34., 65. – a harmadikat 11-esből, Th. Müller 23., Coman 44., L. Sané 85.)
Kiállítva: Nianzou (75., Bayern)

A Schalke nyugodtan futballozhatott, mert már nem kell a kiesés ellen harcolnia, így két gólt is lőtt idegenben a Hoffenheimnek. De sokat elmond a gelsenkircheniek idényéről, hogy Buli-rekordként bevetették a 37. játékosukat is a futó kiírásban, és nem a tartalékok közül felhívott védekező középpályáson, Florian Flicken múlott, hogy végül 4–2-es vereséget szenvedtek, ugyanis a kétgólos hátrányba kerülő hazaiak igencsak megrázták magukat a szünet után, ezzel megerősítették helyüket a középmezőnyben.

Jól kezdtek pedig...

De aztán...

Emlékezetessé tette a 100. Bundesliga-mérkőzését a horvát szélső, Josip Brekalo,
aki előbb kilőtte a 16-os elől a bal felső sarkot, majd ugyanakkora távolságról nagyon pimasz gólt emelt a bal alsóba. Ez volt a játékos idénybeli ötödik és hatodik találata az idényben a német élvonalban. A hajrában megszerezte a hetediket is, közelről a kapusba lőtt kétszer is, de a második kísérlete után a gólvonal mögé csorgott a labda. A három ponttal tovább harcolnak a dobogóért a „farkasok”, Brekalo előző nyolc bajnokiján hét kanadai pontot szerzett, annyit, mint a berliniek elleni mérkőzés előtt összesen az egész idényben.

A mérkőzése végéig még a Bajnokok Ligájáért futballozó Leverkusen Brémába látogatott, és egy ponttal távozott onnan. A legújabb bayeres csodagyerek, Florian Wirtz gólját visszavonta a VAR, és ezt követően már ziccerbe sem tudtak kerülni a vendégek.

18. Schalke31272220–80–6013

90+3. perc: Vége a meccsnek, nyert a Dortmund, így a Bayern Müchen már most megnyerte a bajnoki címet. 3–2
90+2. perc: Olmo
lőhetett volna újabb gólt, de fölépörgetett.

90+1. perc: Haidara kapott sárgát.
90. perc: Három perc a hosszabbítás.
87. perc: GÓÓÓÓL! ÚJRA VEZET A DORTMUND! Megint bizonytalankodott a lipcsei védelem, Sancho nagyon egyedül mehetett kapu felé, aztán amikor utolérték, sarokkal játszott Guerreiro elé, aki középre játszott, éppen Sancho elé, aki 5 méterről az üres kapuba lőtt. 3–2
83. perc: Reus
kapott nagy labdát, bejutott a tizenhatoson belülre is, de a lemaradni látszó Upamecano remek ütemben lépett közbe, lábáról szögletre pattant a lövés.
82. perc: Csere itt is, ott is, Klostermann helyett Halstenberg, Reyna helyett pedig Knauff játszik.
79. perc: Támadásban maradt a Lipcse, ezúttal Haidara lövését kellett fognia Bürkinek.
77. perc: GÓÓÓÓL! EGYENLÍTETT A LEIPZIG! Nem figyelt a dortmundi védelem, Hvang indult be két védő közé, kimozdult elé a kapus, ezért középre játszott, az érkező Olmónak csak az üres kapuba kellett betalálnia. 2–2
75. perc: Kampl helyett Laimer, Angelino helyett Haidaraa pályán.
74. perc: Hummels rúgott bele Upamecanóba, kapott is egy sárgát.
72. perc: Dortmund-csere: Hazard helyett Brandt a pályán.
68. perc: Olmo fordult kapura Delaney mellett, de a labda az oldalhálóban kötött ki.
64. perc: Kettőt is cserélt a Leipzig, Forsberg helyett jött Kluivert, Henrichs helyett pedig Mukiele.
63. perc: GÓÓÓÓL! SZÉPÍTETT A LIPCSE! Forsberg jobb oldali szögletére Klostermann érkezett a legjobb ütemben, és 7 méterről a jobb alsóba fejelt. 2–1
61. perc:
Küszködik a Lipcse, de a mezőnyfölényen kívül eddig nem tudtak mit kezdeni a Dortmunddal.
51. perc: GÓÓÓÓL! NÖVELTE ELŐNYÉT A DORTMUND! Sancho kapott szép labdát Guerreirótól a bal oldalon, bevitte a tizenhatoson belülre, majd visszahúzta a labdát, majd lőtt, és két védő lába mellett is elgurult a labda a bal alsóba. 2–0
47. perc: Sabitzer
került helyzetbe, 12 méterről a jobb felsőt vette célba, de Bürki megfogta a labdát.
46. perc: A szünetben a Dortmundnak le kellett cserélnie a kapusát, Hitz helyett Bürki jött.
46. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

45+2. perc: Vége az első félidőnek, vezet a Dortmund. 1–0
45+1. perc: Forsberg
nem merte elrúgni 17-ről jobbal, inkább átvette a balra, de addigra már mindennel elkésett.
44. perc:
Egyelőre nincs csere, kiderül a szünetben, hogy tudja-e folytatni a játékot.
42. perc: Hitz került a földre egy ütközés után, és a térdét fájlalta. Még az is lehet, hogy csere lesz.
38. perc: Sabitzer lőhetett 11 méterről, csakhogy éppen Hitz kezébe.
36. perc: Sancho indult meg Reus indításával a leshatáron, kicsit jobbra kisodródott, megpróbálta célba venni a rövid sarkot, de a kaput sem találta el.
32. perc: Bizonytalankodott a lipcsei védelem, Hazard sprintelt jobbról a kapu felé, majd a rövid sarkot vette célba, de Gulácsi lábbal védett.
32. perc: Ez a szöglet semmire sem volt jó.
31. perc: Dahoud lövése megpattant Orbán lábán, és ha egy kicsit arrébb megy, akkor ez öngól. Egy szöglet azért jutott a Dortmundnak.
26. perc: Bal oldali dortmundi szöglet után Reus szedte össze a labdát a jobb oldalon, újra beadta, de mentett a védelem. Aztán mégsem sikerült felszabadítani, megint Reus csapott le a labdára, aztán 22 méterről ellőtte, de ez közel sem volt veszélyes.
22. perc: Guerreiro gondolta úgy, hogy jó ötlet külsővel rápörkölni 19 méterről, de a labda valahogy nem akart engedelmeskedni az akaratának, mert jócskán mellé szállt.
19. perc: Angelino bal oldali szögletét Orbán fejelte rá, de a labda Piszczekről pattant mellé.
18. perc: Letámadással próbálkozik a Lipcse, de ez egyelőre helyzetekben nem tud megmutatkozni.
13. perc: A kapott gól után átvette a játék irányítását a Leipzig. Ezúttal Angelino szabadrúgása ívelődött a hazai kapu elé, de Orbán pont nem tudta elfejelni a labdát.
8. perc: A labda súrolta Gulácsi fejét, de védhetetlen volt a lövés.

7. perc: GÓÓÓÓL! VEZET A DORTMUND! Reus kapott Hazard-tól sarokkal labdát a leshatáron, bevezette a tizenhatoson belülre, a védők csak üldözték, majd 6 méterről, középről, nagy erővel a léc alá lőtt. 1–0
4. perc: Reus
lőhetett 6 méterről, de egy védőről szögletre pattant a labda.
3. perc: Hummels küzdött meg nagyon Hvanggal, de mégis a dél-koreai került előnybe, és nem sok hiányzott, hogy bevegye a hazai kaput, csakhogy Hitz lábbal védett.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a Dortmund sárga-feketében, a Lipcse tiszta pirosban játszik.

ELŐZMÉNYEK

Sorsfordító összecsapásra készül a Borussia Dortmund a Leipzig ellen. A fekete-sárgák szurkolói bizakodhatnak, mert Edin Terzic szakvezető szerint Erling Haaland (balra) visszatérhet a kezdőcsapatba – a Holstein Kiel ellen (5–0) izomsérülésmiatt nem játszott a Német Kupa elődöntőjében –, így a norvég csatár segíthet a Bajnokok Ligája-indulás kiharcolásában. Kérdéses, hogy a klub legeredményesebb támadója meddig marad Dortmundban, hiszen többek között a Real Madrid ésa Manchester City is versenyez a kegyeiért. Aligha sikerül az egyesületnek megtartania Jadon Sanchót, akiért állítólag a Manchester United százmillió eurót fizetne a nyáron.

Új szerződést kötött a magyar válogatott kapusa, Gulácsi Péter, aki további két évvel, 2025 nyaráig kötelezi el magát a Leipzighez.Hozzátették: az eddigi szerződéssel ellentétben az új kontraktus márnem tartalmaz konkrét kivásárlási záradékot– áll az MTI beszámolójában.

A kapusedző is marad
Gulácsi Péter mellett a Leipzig kapusedzője,Frederik Gösslingis szerződést hosszabbított: a klubot 2015 óta szolgáló szakember 2026-ig szóló kontraktust írt alá.

A Salzburgtól 2015 nyarán szerződtetett labdarúgóval kapcsolatban a Bild emlékeztetett arra, hogy a rákövetkező évtől már Gulácsi számított az első számú kapusnak, és eddig 222 meccsen állt a háló előtt a német és nemzetközi mércével is meghatározó tényezővé váló Leipzigben.

Gulácsi idén nyáron a szerződésében eddig szereplő kivásárlási összeg, 13 millió euró (4.7 milliárd forint) fejében távozhatott volna.

„Lipcse második otthonná vált számunkra”
„A klub és én 2015 óta nagyon különleges utat járunk be: a másodosztályból a Bajnokok Ligája elődöntőjéig jutottunk, és a jövő héten ismét a kupadöntőt játszunk. Rendkívüli és nagyon sikeres időszak volt, szeretnénk ezt folytatni. A családom és én otthon érezzük magunkat itt a klubban, a városban és a régióban. Lipcse második otthonná vált számunkra, és éppen ezért fontos számomra, hogy minél jobban teljesítsek. A feleségemmel emlékszünk a Bayern elleni 2017-es kupameccsre, amikor először skandálták a szurkolók a nevemet. Libabőrös élmény, egy nagyon különleges pillanat volt, amely megmutatta, mennyire támogatnak drukkerek. Büszke vagyok arra, hogy kivívtam ezt a támogatást – ezért várom már nagyon azokat a mérkőzéseket, amelyeket ismét a nézők előtt rendeznek majd”– mondtaGulácsi Pétera klubhonlapnak, majd hozzátette, Frederik Gössling kapusedzővel ambiciózus csapatot alkotnak, és nagyon várja mindazt, ami még jön a következő években.

A bajnoki hajrá mellett a magyar válogatottal a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságra is készülő kapus után a közelmúltban aBorussia Dortmundérdeklődött intenzíven. Eközben az angol sajtó aTottenham Hotspur,az olasz pedig a bajnokInter,valamint azAS Romaérdeklődéséről is írt.

Információink szerint valamennyi felsorolt klub érdeklődött avégül négy plusz egy évre aláírómagyar labdarúgó iránt, de a tárgyalások során a Leipzig a legjobb feltételekkel jelentkező Inter, Dortmund kettős által kínált fizetésre is rálicitált, ésa hosszabbításért cserébe Bundesliga-szinten is kiemelkedő feltételeket, és a klub történelmének egyik legmagasabb fizetését kínálta a kapusnak.A német csapat tehát minden követ megmozgatott, hogy a klubikon Lipcsében maradjon, és végül sikerrel is járt a vezetőség.

A szakemberek által is a Bundesliga egyik legjobb, legmegbízhatóbb kapusának tartott Gulácsi csütörtökön töltötte be a 31. életévét,jövő csütörtökön pedig első trófeáját is megszerezheti majd a csapatával a Dortmund elleni Német Kupa-döntőben.