Haaland duplázott Münchenben, de aztán beindult Lewandowski...

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2021.03.06. 18:25
Előttem az utódom, az elődöm jött utánam (Fotó: AFP)
A német Bundesligában hiába vezetett a 9. percben két góllal a Dortmund a Bayern München otthonában, a bajorok fordítani tudtak, és 4–2-re nyertek. Robert Lewandowski három gólig jutott, a második félidő elején lesérülő Erling Haaland duplázott.

NÉMET BUNDESLIGA
24. FORDULÓ
Bayern München–Borussia Dortmund 4–2 (2–2)
München,
Allianz Aréna, zárt kapuk mögött. Vezette: M. Fritz
Bayern:
Neuer – Süle, J. Boateng (J. Martínez, 70.), Alaba, A. Davies – Kimmich, Goretzka – L. Sané (Lucas Hernández, 90+2.), Th. Müller (Choupo-Moting, 90+1.), Coman (Gnabry, 66.) – Lewandowski. Vezetőedző: Hans-Dieter Flick
Dortmund: Hitz – Meunier, Hummels, Zagadou (Morey, 70.), N. Schulz – Delaney (Bellingham, 70.), Can, Dahoud – Reus (Reinier, 76.), Th. Hazard (Brandt, 60.), E. Haaland (Tigges, 60.). Vezetőedző: Edin Terzic
Gólszerző: Lewandowski (26., 44. – 11-esből, 90.), Goretzka (88.), ill. E. Haaland (2., 9.)

Bayern München vagy Borussia Dortmund, Haaland vagy Lewandowski? – tették fel a kérdést sokan a nagy német rangadó, a Klasszikus előtt. Az első tíz perc mindenképpen a Dortmundé és Erling Haalandé volt, ugyanis a norvég ék kétszer is megviccelte Jérome Boatenget, és igen hamar kétgólos vezetésre tettek szert a vendégek – de még az első fél óra vége előtt szépített a Bayern, Robert Lewandowski passzolta közelről az üres kapuba Leroy Sané zseniális beadását.

Mindkét csapat kihagyott még egy-egy ziccert az első félidőben, nagyszerű iramú, élvezetes mérkőzés volt, nagy kár, hogy helyszíni nézők nélkül. De ott voltak a kamerák, a VAR-rendszer vasszemei is, amelyek megerősítették a Mahmoud Dahoud által fölöslegesen összehozott büntető jogosságát – Robert Lewandowski köszönte szépen, és megszerezte idénybeli 36. gólját, korábbi csapata ellen pedig a 21. alkalommal talált be. A Dortmundnak egyetlen másik játékos sem talált be ennyiszer!

Igen tartalékos volt egyébként a BVB, ugyanis a Giovanni Reyna, Jadon Sancho, Raphaël Guerreiro trió mellett Axel Witsel és Manuel Akanji sem játszhatott, a második félidőben pedig Haalandot könnyebb sérülés miatt le kellett cserélni.

A hazaiaktól Boateng egy hősies mentés után komolyabban sérült meg: a támadónak a bokájáról rúgták le a bőrt, de a védőnek a térde ment ki, egyedül el sem tudta hagyni a pályát. Serge Gnabry állt be a hazaiakhoz a hajrá előtt, a vendégek a Reinier, Steffen Tigges, Jude Bellingham, Julian Brandt kvartettet vetették be a győztes gólért.

Nem volt olyan színvonalas a második félidő, mint az első, de a vége érdekes lett, ugyanis a 89. és a 90. percben is gólt lőtt a Bayern, előbb Leon Goretzka, majd Robert Lewandowski talált a kapuba.

Korábban
Eintracht Frankfurt–VfB Stuttgart 1–1 (Kosztics 69., ill. Kalajdzic 68. )
Hoffenheim–Wolfsburg 2–1 (Baumgartner 8., Kramaric 41., ill. Weghorst 23.)
Borussia Mönchengladbach–Bayer Leverkusen 0–1 (Schick 76.)

Freiburg–RB Leipzig 0–3 (Nkunku 41., Sörloth 64., Forsberg 79.)
Hertha BSC–Augsburg 2–1 (Piatek 62., Lukebakio 87. – 11-esből, ill. Bénes 2.)
Schalke 04–Mainz 0–0

Vasárnap
15.30:
1. FC Köln–Werder Bremen
18.00:Arminia Bielefeld–Union Berlin (Tv:Sport2)

Rekordsebességgel a 100. gólig?

90+3. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+1. perc Sané és Müller le, Eric Maxim Choupo-Moting és Lucas Hernández váltja a duót.

90. PERC NAGYON ELDŐLT, ROBERT LEWANDOWSKI IS BETALÁL, jobbal a jobb alsóba lő középről, 18 méterről. 4–2! Daviesé a gólpassz.

89. PERC ELDŐLT? LEON GORETZKA jobbal a jobb alsóba talál 15-ről, jobbal, középről, Meunier ugyanis éppen elé mentett Lewa elől, akrobatikus mozdulattal. Ez nem a belga meccse... 3–2!

86. perc Müller fejel a jobb alsó mellé három méterről, jobbról, Süle jobbos beadását követően.

A nagy hiányzó. Idén Jadon Sancho 12 kanadai pontnál jár a ligában, nála többnél csak a nagy Lewa: 15-nél, a maival együtt. Az előző, dortmundi bajnokin és két kanadai pontog jutott a lengyel.

84. perc Gnabry bal oldali beadását kifejeli az ötösről és Sané elől Can.

82. perc Gnabry 21 méteres lövése és Süle jóval közelebbi fejese sem az igazi.

A München és a Borussia Dortmund egyaránt 13 gólt lőtt a Bundesliga-meccsei utolsó negyedóráiban ebben az idényben, a rekorder meglepő módon a VfB Stuttgart (14).

76. perc A 15 meccs óta góltalan Reusnak nem ment ma, Renier váltja.

A Borussia Dortmund sorozatban a 22. bajnokiján talált be, a Bayern e szériája 37 meccset számlál.

75. perc Nagyon nyom a Bayern, de helyzete nincs, Sané beadása is a kapusé.

70. perc Morey és Jude Bellingham be, Zagadou és Delaney le. Boatenget pedig Javi Martínez váltja.

68. perc Reus kapura menne Dahoud indításával, Boateng odalép elé a 16-oson, nagy mentés! De belereccsen a térde, ápolás.

66. perc Coman elfáradt, Serge Gnabry váltja. Szélsőcsere.

62. perc
Sané passzát Lewa jobbal a léc fölé vágja 20-ról, kicsit jobbról.

62. perc Nagy mentés, Lewa átemeli a labdát egy védőn, a 16-os vonalán, de Can lelopja a labdát a lábáról.

Haaland jobb bokája vérzik, már korábban is fájlalta, meg el is volt ott szakadva a sportszára.

60. perc Kettős csere, Haaland lesérült, Steffen Tigges váltja, Hazard pedig Julian Brandttal pacsizhat.

54. perc Sajnos nem olyan jó a meccs, mint az első félidőben volt.

A Dortmund az előző 4 idegenbeli bajnokijából 3-at elbukott.

48. perc Goreztka lő jobbal 21-ről a kapus ölébe, de kiejti a potya labdát Hitz, lecsap erre Coman, de kivetődik bátran a kapus.

47. perc Schulz keresztpasszát Hazard jobbal nem sokkal vágja a bal alsó mellé kissé jobbról, 20 méterről.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

Ómen. A Bayern München csak 1974-ben lőtt ennyi gólt ennyi forduló alatt, de ilyen sokat is csak 1992-ben szedett be!

A Dortmund réme

Ezt megelőzően 9 perc alatt két gólt is csak 1977-ben kapott a Bayern, a Duisburgtól, akkor Ronald Worm duplázott.

Ennyi gól a Bayernnek egy idényben... Csak egyvalaki volt jobb ebben...

A listavezető Bayern pályaválasztóként veretlen a Bundesligában, 8–3–0 a mérlege. Novemberben a Bremennel 1–1-re végzett, decemberben a Leipziggel, míg február közepén a Bielefelddel játszott gólzáporos 3–3-at. A Dortmund idegenben a korábbi idényekhez képest gyengébben szerepel, eddig csupán eggyel több győzelmet szerzett, mint ahányszor kikapott (6–1–5). Legutóbb 2014 áprilisában nyert bajnokit a rekordbajnok otthonában.

Haaland a csúcson? (Fotó: AFP)

Nevető harmadik? Christian Streich, a Freiburg vezetőedzője szerint a Leipzig most meglepheti riválisait. „A Leipzig az idén megelőzheti a Bayern Münchent, a minőségi játékoskerete megvan ehhez –
mondta a Freiburg szakvezetője a Bildnek. – Viszont mi azon leszünk, hogy megakadályozzuk őket ebben.” De nyert Lipcse.

E párharc legjobb góllövői
Robert Lewandowski 26
Gerd Müller 15
Arjen Robben 11
Thomas Müller 11
Karl-Heinz Rummenigge 10

45+2. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

Két perc a ráadás.

44. PERC ROBERT LEWANDOWSKI jobbal a jobb alsó sarokba lő, 2–2!

A VAR szerint is.

41. perc BÜNTETŐ, Dahoud buktatka Comant a 16-os jobb sarkán belül.

39. perc Goretzka sarkaz Lewa elé, aki jobbal 15-ről a léc fölé lő.

35. perc Can mellett elmegy Coman, nem ér hozzá a szűrő, megússza, majdnem 11-es lett.

31. perc Coman bal oldali beadását vállal teszi ki középről Reus, nincs 11-es, hiába a nagy reklamálás.

Az FC Bayern az előző öt hazai meccsén a Dortmund ellen mindig eljutott legalább 4 gólig, összesn 24 gólt vágott!

29. perc Coman ballal a rövid alsóba lőne az ötös bal sarka elől, de véd jobb lábbal a kapus, majd Thomas Meunier felrúgja a szélsőt, sárga lap.

27. perc Robert Lewandowski odalép Dahoud bokájára, sárga lap.

26. PERC ITT A SZÉPÍTÉS, Sané jobbal zseniálisan ad középre, ROBERT LEWANDOWSKI jobbal két lépésről az üres kapuba emeli a labdát. 1–2!

25. perc Dahoud remek indítását rosszul adja be az ötös jobb sarka elől Meunier, ment Boateng. Haaland mérgében a füvet veri, abszolúte üresen állt középen.

24. perc Haaland bedob két cselt Reus passza után, de szereli a 16-oson belül már Boateng?

A BvB elbukta az előző 4 meccsét a Bayern ellen, az 5 a klubrekord. Negatív.

20. perc Zagadou blokkolja Goretzka 23 méteres, lapos lövését.

20. perc Süle jobb oldali beadását Lewa feladja fejjel a kapusnak 13-ról, majd Süle újabb ívelését Goretzka a lengyel elé teszi, aki az ötös jobb sarka elől ballal a bal, azaz a rövid alsó sarok mellé lő!

17. perc Davies bal oldali beadását Sané a kapu fölé fejeli egy méterről, erősen kiszorított helyzetből.

Örök riválisok. A Bayernt a Dortmund verte meg a legtöbbször, 32-szer, ugyanakkor a Dortmundot senki sem verte meg annyiszor, mint a Bayern (61).

63 százalékban a hazaiaknál a labda. Kétszer lőtt kapura a BvB.

14. perc Goretzka emel jobbról középre, Lewa 11-ről feladja fejjel a labdát a kapusnak.

9. PERC MICSODA MECCS, ISMÉT GÓL ERLING HAALANDTÓL! Schulz bal oldali indítását Hazard ballal középre teszi az ötös bal sarkáról, Haaland meg ballal két méterről az üres kapuba lő, Boatenget megelőzve. 0–2!

4. perc Coman beadásánál Hitz elüti a labdát és Goretzka fejét.

3. perc Can ad egy sallert Lewának a miheztartás végett.

Delaney adta a gólpasszt. Körömgólpassz. De inkább Kimmich rúgta bokán a labdával a dortmundit.

2. PERC VEZET A DORTMUND, ERING HAALAND, KI MÁS?! Meunier jobb oldali beadását elvéti Boateng, Haaland köszöni szépen, 19 méterről, középről a bal alsóba lő, ballal. A labda megpattant a védőn, így nem érte el a labdát Neuer. 0–1!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta pirosban, a vendégek sárga mezben és fekete nadrágban.

Joachim Löw is a lelátón. A hazai kezdőben négy a légiós, a vendégeknél 5.

A Bayern 469 napja kapott ki otthon, ez 29 mérkőzést jelent.

Nagy előd nyomában. Ez a szereplési lista 14. helyére elég

Egy kis örökmérleg: 127 mérkőzés, 61 bayernes és 32 BvB-s sikerrel, 242, ill. 156 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Douglas Costa, Benjamin Pavard, Tanguy Nianzou, Alexander Nübel és Corentin Tolisso sérült vagy beteg, a vendégektől Reyna, Jadon Sancho, Marcel Schmelzer, Axel Witsel, Manuel Akanji és Raphaël Guerreiro maródi.

Jó kérdés, ki szolgálja majd ki a norvég támadót szombaton. Jadon Sanchót ugyanis le kellett cserélni kedd este a Mönchengladbach elleni (1–0) Német Kupa-meccsen. Az angol szélsőre vizsgálatok várnak, utána derül ki, számíthat-e rá Edin Terzic. Bárhogy is sakkoznak a vezetőedzők a „klasszikus” kapcsán, a védők aligha állítják meg a gépeket.

„Erling Haaland valódi gép, sohasem áll le – értékelt Marco Reus, a Borussia Dortmund csapatkapitánya. – A találkozók előtt átszellemül, mintha új ember futna ki a pályára. Saját bevallása szerint csak a vetélytárs kapuját látja maga előtt, és végig az jár a fejében, hogyan vehetné be.”

Dortmundi kollégáját sem kell félteni. Erling Haaland rendre lenyűgözi a drukkereket a teljesítményével – Kylian Mbappé mellett generációjának legjobb játékosaként tartják számon a szakírók –, a norvégok ásza 30 bajnoki gólt szerzett 33 találkozón a BVB színeiben. Érdekesség, hogy ehhez „csupán” 94 lövésre volt szüksége.

„Nincsenek szavak Robert teljesítményére, élmény vele játszani – nyilatkozta Thomas Müller a Kickernek. – Tökéletes robot, jószerével képtelen hibázni. Minden egyes idénynek nagyobb étvággyal vág neki, és korábban megdönthetetlen rekordok megdöntésére tör. Ugyanakkor nem öncélú, kiveszi a részét a»piszkos« munkából is.”

Sajnálhatják a szurkolók, hogy a koronavírus-járvány miatt nem láthatják élőben napjaink legjobb csatárainak vetélkedését. Robert Lewandowski megállíthatatlan az idényben, a bajor klub lengyel futballistája 28 bajnoki gólnál tart, megdöntheti Gerd Müller 40 gólos rekordját az 1971–1972-es évadból.

Csalókának tűnhet a német tabella jelenlegi állása, de senkinek se legyen kétsége afelől, hogy a szombati Bayern München–Dortmund összecsapás méltó lesz a hagyományaihoz. Az elmúlt évek rangadóival szemben nem az első két helyen álló méri össze az erejét, ám így is óriási a tétje a müncheni ütközetnek. A német rekordbajnok első számú kihívója az RB Leipzig, a BVB pedig a Bajnokok Ligája-indulás elérését tűzte ki célul.

Alighanem ROBERT LEWANDOWSKI ÉS ERLING HAALAND KÜLÖNPÁRBAJÁT HOZZA A RANGADÓ, amely a Bayern Münchennek és Borussia Dortmundnak is fontos.

Wolfsburgban most nem a sok pénzért hozott sztárokra, hanem az okosan összerakott csapatra esküdtek fel, úton is van a Bajnokok Ligája felé az együttes! Ugyanabba a sorozatba tartanak, ahol a Bayern München és a Borussia Dortmund már „bérletes”, de a Lesen vagyunk adásában Moncz Attila (Sport Tv) és Szeli Mátyás (Nemzeti Sport) arról is szót ejtett, hogy utóbbinak most már futószalagon kell nyernie az elitért.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A BAYERN–DORTMUND LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!