Kettős előzés, a Lyon és az Auxerre a dobogón

2010.05.15. 23:44
Miralem Pjanic lőtte a Lyon második gólját, amivel biztossá vált a fontos utolsó győzelem (Fotó: Action Images)
A francia labdarúgó-bajnokság utolsó fordulóját a második helyen kezdő Lille kikapott Lorient-ban szombat este, így a Le Mans ellen három ponttal gazdagodó Lyon, valamint a 89. percben győztes gólt szerző Auxerre is megelőzte. Az OL-é lett az automatikus BL-kvótával járó második hely, az Auxerre-é a BL-selejtezős harmadik, míg a Lille csak az Európa-ligában indulhat. A kupagyőztes Paris Saint-Germain mellett az újonc Montpellier is az El-ben próbálkozhat majd. A bajnoki címet már korábban megszerző Marseille győzelemmel zárta az idényt.

A Lorient-ban vendégszereplő Lille Ricardo Costa fejesével vezetést szerzett a 33. percben, ám előnye csak három percig tartott, Gameiro ugyanis jól eltalált lapos lövéssel egyenlített. Az első félidőben inkább a hazaiak játszottak veszélyesebben, a fordulás után aztán a Lille, csakhogy miközben a vendégek két nagy helyzetet is elrontottak, a csereként beálló Yann Jouffre kihasználta a magáét.

Megpecsételődni látszott a Lille sorsa: a vendégeknek voltak még kisebb helyzeteik, ám a bretonok hősiesen védekeztek, és Vahirua hajrábeli kiállítása ellenére megőrizték előnyüket.

A második hely elérése érdekében a Lyonnak mindenképpen győznie kellett, ez meg is látszott a mérkőzés első félidején. Igaz, hiába támadtak többet a hazaiak, kontrákból a már kieső Le Mans is veszélyes volt. A szünet előtti pillanatokban egy röviden tisztázott szögletet követően Bafétimbi Gomis közelről megszerezte az OL vezető gólját.

A meccs úgymond kisimult, senkit sem értek váratlanul a 68. perc eseményei: Miralem Pjanic indította Lisandrót, aki két védő bolondítása után visszaadta a labdát a bosnyáknak, ő pedig közelről biztossá tette a Lyon győzelmét. Ezt követően a lyoniak már csak a Lorient-ból érkező hírekre figyeltek – és a végén örülhettek is.

Sokkal izgalmasabb volt a végjáték a Sochaux stadionjában. A 89. percig 1–1-re állt a mérkőzés, akkor azonban Cédric Hengbart, a vendég Auxerre védője befejelte saját maga és csapata második gólját, amivel Jean Fernandez csapata ugrott egyet előre a tabellán – egyenesen a BL-selejtezőbe!

A bajnok Marseille a Mamadou Niang által kiharcolt és értékesített büntetővel szerzett előnyt a Grenoble ellen, majd a 92. percben Hatem Ben Arfa – csak azért, hogy igazán felfűtse a hangulatot – nagyszerű adogatás után, lapos lövéssel stílszerű véget kanyarított az OM 18 év után bajnoki arannyal végződő idényének.

Az előző évi bajnok Bordeaux vereséggel zárt, s bár Mickael Ciani 6. percben kapott piros lapja részben megmagyarázza a lensi kudarcot, tulajdonképpen törvényszerű volt Laurent Blanc csapatának újabb veresége: a Girondins március elején még vezette a tabellát – azóta ez volt a hetedik veresége…

Párizsban kis híján botrányba fulladt a mérkőzés, ám ez kevésbé zavarta a vendég Montpellier játékosait, akik tekintélyt parancsoló fővárosi diadalukkal újoncként, minden jóslatot megcáfolva futottak be az európai menetjegyet érő ötödik helyre.

Már korábban eldőlt, hogy a bajnokságból a Le Mans, a Boulogne és a Grenoble esett ki.

LIGUE 1
38. (UTOLSÓ) FORDULÓ
Boulogne–Rennes 1–0 (Thil 19. – 11-esből)

Lens–Bordeaux 4–3 (Maoulida 21., 53., Sow 36., Dzsemá 57. – 11-esből, ill.  Wendel 40., 80. – a másodikat 11-esből, Bedimo 49. – öngól)

Lorient–Lille 2–1 (Gameiro 36., Jouffre 66., ill. Ricardo Costa 33.)
Lyon–Le Mans 2–0 (Gomis 45., Pjanic 68.)
Marseille–Grenoble 2–0 (Niang 41. – 11-esből, Ben Arfa 92.)
Nancy–Valenciennes 1–1 (Hadzsi 38., ill. Benjamin 68.)
Nice–Saint-Étienne 1–1 (Rémy 2., ill. Riviere 67.)
Paris Saint-Germain–Montpellier 1–3 (Erding 79., ill. Dernis 16., 58., Compan 47.)
Sochaux–Auxerre 1–2 (Brown 47., ill. Hengbart 5., 89.)
Toulouse–Monaco 0–0