KORMANIK ZSOLT
2005.05.29 21:52 Frissítve: 2010.10.28 02:39
online

Megmenekült a Nantes

A Nantes megcselekedte, amit megkövetelt tőle a becsület, ám tartozik egy-egy dísztávirattal az utolsó fordulóra már különösebb motiváció nélkül kiálló Strasbourgnak és Istres-nek, ugyanis ha e két csapat nem győzte volna le ellenfelét, a "kanárik" csodálatos közönsége nem ünnepelhetné a bennmaradást. A hét végi 38. fordulóban dőlt el, hogy a másik patinás atlanti csapat, a Bordeaux is az élvonalban marad, továbbá, hogy a Monacóval szemben a Lille-nek jut az ezüstérem, a Rennes-nek pedig az UEFA-kupabeli indulást érő negyedik hely.

A nantes-iak úgy ünnepelték az utolsó fordulóban kiharcolt bennmaradást, mintha bajnoki címet nyertek volna.

Jean-Luc Gripond klubelnök otthona rendőri védelem alatt állt a múlt héten, volt is némi hőzöngés a városban, de a Nantes szurkolói végül az összefogás mellett döntöttek, és úgy biztatták az élvonalbeli tagságukért harcoló kedvenceiket a sorsukról döntő meccsen, mint már nagyon régen nem. Elmaradtak az utóbbi hetekben megszokott dühös transzparensek, a több mint
36 000 néző csak arra összpontosított, hogy 42 év után ne tűnjön el a városból közös örömük forrása, az élvonalbeli futball. És lőn: a mali Mamadou Diallónak nem sokkal a szünet előtt fejelt góljával sikerült legyűrni az estét szintén kissé remegve kezdő Metzet, ami elégnek bizonyult a bennmaradáshoz. "Nem szívtam el a győzelmi szivart, de biztos vagyok benne, hogy a klubot szeretők közül sokan így cselekedtek - mondta a lefújás után Serge Le Dizet, a januárban beugró vezetőedző. - Sokat beszélgettem a játékosaimmal a Liverpool BL-sikeréről, arról, hogy a legkilátástalanabb helyzetből is van kiút. Az üzenet átment, de nem felejtjük el megköszönni a Strasbourgnak és az Istres-nek azt, hogy komolyan vette az utolsó mérkőzést."

A két vetélytárs, a Bastia és a Caen a legutóbbi öt-öt meccséből négyet-négyet megnyert, és ha csak egyiküknek kijött volna a lépés a hét végén, a Nantes most a másodosztályban szomorkodna. Nem így történt: a strasbourgi Mamadou Niang kétszer is csomót kötött a bastiai védők lábára a végjátékban (az egyik akcióból gólt lőtt, a másikból gólpasszt adott), az Istres pedig végig jobb volt a hozzá hasonlóan újonc Caennál.

Ami az ezüstcsatát illeti, a Monaco Chevanton fejesével már az első percben megszerezte a vezetést a Saint-Etienne ellen, ám a zöldek hamar kiegyenlítettek, és mivel maradt az 1-1, Didier Deschamps legényei akkor is lemaradtak volna a második helyről, ha a nagy rivális Lille kikap. Az északiak azonban nem akarták másra bízni a sorsukat, a nigériai Peter Odemwingie jó kényszerítőzést követően megszerezte a vezetést, majd 1-1-nél kiharcolt egy büntetőt, amelyből Mathieu Bodmer a lefújásig kitartó előnyt szerzett - arról nem is beszélve, hogy a hajrában még Matt Moussilou is betalált. Claude Puel vezetőedző sebtiben meg is hosszabbította a szerződését a következő idényre, ám nem palástolta haragját amiatt, hogy a Lille környéki cégek nem tolonganak szponzorációs ajánlataikkal.

Röviden a többi mérkőzésről: az Ajaccio vesztett állásból, büntetőt hibázva (Andre Luiz) és az utolsó félórát emberhátrányban játszva is legyőzte a Sochaux-t, ami azt jelenti, hogy a Bastia kiesése ellenére a következő idényben is lesz korzikai csapat a Ligue 1-ben; a Bordeaux és a Marseille egyetlen meccset sem nyert a megelőző nyolc fordulóban, törvényszerű, hogy ikszre végeztek, de legalább gólokban bővelkedő találkozón tették - mellesleg a Girondins 20 döntetlenje új rekord; a lesipuskás Cousin lövése a Lensnak Intertotó-kupát, a Toulouse-nek sorozatban a nyolcadik vereséget jelentette.

Az idén is a Lyon nyerte a bajnoki címet

Végül essék szó arról, hogy a zsinórban negyedik bajnoki címét már hetekkel ezelőtt biztossá tevő Lyon gól nélküli döntetlennel zárta az idényt - igaz, a Nice ellen már senkit sem érdekelt az eredmény. Tegnapra virradóra a már hagyományos, brazil táncosok fűtötte fieszta, a tetőfokát a lyoni városháza erkélyén, a bajnoki trófea felmutatásával elérő ünnepség volt a műsor fénypontja. Tegnap estére aztán meglett a válasz arra a kérdésre is, hogy ki ül a távozó vezetőedző, Paul Le Guen helyére: a Liverpoollal tavaly nyáron szakító Gérard Houllier az az ember, akivel - legalábbis Jean-Michel Aulas klubelnök szerint - "új dimenziók nyílnak meg" az OL előtt.