Csercseszov vereséggel debütált, kikapott Felcsúton a Ferencváros

2022.01.27. 18:20
A Puskás Akadémia hazai pályán 1–0-ra legyőzte a Ferencvárost a labdarúgó NB I 4. fordulójából most bepótolt mérkőzésen.
Bajnokveréssel kezdődött a futballtavasz (Fotók: Török Attila)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Bajnokveréssel kezdődött a futballtavasz (Fotók: Török Attila) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

LABDARÚGÓ NB I
A 4. FORDULÓBÓL ELHALASZTOTT MÉRKŐZÉS
Puskás Akadémia–Ferencváros 1–0 (Joao Nunes 45+4.)
Felcsút, Pancho Aréna, 2161 néző. Vezette: Bognár T.
Kiállítva: Besic (24., Ferencváros)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Elkezdődött a 2022-es futballév – de ez még 2021-es mérkőzés volt. A Puskás Akadémia–Ferencváros bajnokit még az őszi szezonban kellett volna lejátszani (a hétvégén kezdődik hivatalosan a magyar focitavasz), és természetesen az FTC új vezetőedzője, Sztanyiszlav Csercseszov volt a figyelem fókuszában: a korábbi orosz szövetségi kapitány a Pancho Arénában debütált az OTP Bank Ligában. A neves szakember négy védővel, két védekező középpályással, három támadó fedezettel és egy csatárral kezdte a mérkőzést, és máris a kezdőcsapatban kapott lehetőséget centerposzton Fortune Bassey.

Az persze nem volt meglepő, hogy csupán két magyar játékos, Dibusz Dénes és Botka Endre volt még a pályán a zöld-fehér tizenegyben, e tekintetben a felcsútiak sem álltak sokkal jobban, noha ott kétszer ennyi, négy honfitársunk is ott lehetett a gyepen. Az már az első pillanatokban látszott, hogy mit vár az orosz mester a játékosoktól: sprintek, agresszívnek mondható letámadás jellemezte a vendégek felfogását, de az is gyorsan kiderült, hogy a Puskás Akadémia számított erre. Hornyák Zsolt Libor Kozáknak kiáltott be hangosan a pályára, amikor a légiós egy felelőtlen csellel elveszítette a labdát, és a Ferencváros azonnal lefordult, gyors kontratámadást indított, de gólhelyzet nem lett az akcióból. A hazai együttes két szabadrúgással riogatta ellenfelét: az elsőnél Yoëll van Nieff lövését a sorfal hárította, a második alkalommal Artem Favorov próbálkozott, és a labda nem sokkal kerülte el a jobb alsó sarkot. A felcsúti együttes jobb oldalán a Kispestről szerződtetett Mohamed Mezgrani, a túloldalon Szolnoki Roland csatlakozott a hazai támadásokhoz, így a szélsőknek és a velük szemben játszó ellenfeleknek is a pálya egész területét be kellett futniuk. Az első félidő derekán úgy tűnt, a Puskás Akadémia átveszi az irányítást, a házigazda birtokolta többet a labdát, de igazán nagy helyzetet nem láthattak a nézők.

Azt már a meccs előtt is tudni lehetett, hogy a Ferencváros felkészülése korántsem volt ideális: a vírushelyzet miatt elmaradt a külföldre tervezett edzőtáborozás, három meghatározó játékos (Samy és Ryan Mmaee, valamint Aissa Laidouni) az Afrikai Nemzetek Kupáján szerepel, azaz hiányoztak erről a mérkőzésről, de a megpróbáltatásoknak nem volt vége: az első félidő közepén Muhamed Besic hosszan vette át a labdát, ráadásul a saját kapuja felé, kétségbeesve utánacsúszott, Kozák lábát találta el, ezért megkapta a második sárga lapját, így emberelőnybe került a Puskás Akadémia.

A Fradi-kispadnál azonnal gyors kupaktanácsot hívott össze Csercseszov, és megszületett a döntés: Bassey helyére a középpályás Vécsei Bálint állt be, Tokmac Nguen ment előre és 4–1–3–1-es hadrendben folytatta a küzdelmet a vendégcsapat. Noha úgy tűnt, az első félidő eltelik gól nélkül – a Ferencváros jól védekezett, a Puskás Akadémia nem tudott akcióból a tizenhatoson belülre keveredni –, az utolsó lehetőséget kihasználta a házigazda: a szögletet követően Joao Nunes Dibusz Dénes kapujába fejelte a labdát.

Sokan azt mondhatják, túlzás a mérkőzést négy csillaggal osztályozni, és azt is hozzátehetjük, az első félidő láttán magunk sem gondoltunk ilyen minősítésre – de a második félidőben a csapatok megpróbálták kiszolgálni a szurkolókat. A Ferencváros mindent egy lapra feltéve rohamozni kezdett, nem törődve az emberhátránnyal, ám ez óhatatlanul azzal járt, hogy a vendégek védelme fel-fellazult, a gyors hazai szélsők így nagy területet befutva okozhattak gondot.

Amint elkezdődött a második félidő, Luciano Slagveer megduplázhatta volna a Puskás Akadémia előnyét, de nagy helyzetben a jobb sarok mellé lőtte a labdát – megmaradtak az FTC esélyei. Néhány pillanattal később már a felcsúti kapuban volt a labda, de Bognár Tamás játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot. Csercseszov az elődje, Peter Stöger idején száműzött Franck Bolit is pályára küldte, cserékkel is igyekezett forgatni, frissíteni csapatát, és tény, hogy a zöld-fehérek sokat birtokolták a labdát, időnként hosszú másodpercekig a hazai térfélen zajlott a játék – a házigazda pedig, mondani sem kell, szívósan, nagy akarattal küzdve őrizte az előnyét. A vendégszurkolók folyamatosan buzdították csapatukat, érezték, hogy szükség van a támogatásra, de újból bebizonyosodott, hogy nem véletlenül van a Puskás Akadémia a dobogón, a minőségi játékosokat felvonultató házigazda nehéz feladat elé állította az FTC-t.

Ment előre becsülettel az FTC, hol a bal, hol a jobb szélen próbálta feltörni a védelmet, de az sem volt ritka, hogy nyolc kék mezes sorakozott fel saját tizenhatosa előterében – tenyérnyi helyet sem hagyva arra, hogy közöttük bárki a kapujukra törhessen. Azt nem lehet mondani, hogy a Ferencváros ne próbálkozott volna. Hárman is megfordultak az ék pozíciójában, a szélsők gyakorta helyet cseréltek, ráadásul a változtatások után szinte mindig más bukkant fel a vonalak mentén, de nagyon úgy tűnt, a felcsútiak mindenre felkészültek és képtelenség zavarba hozni a csapatot. Ha dicsértük is a Ferencváros hozzáállását, azt el kell mondani, hogy pontatlanul és sokszor fejetlenül futballozott a zöld-fehér gárda, így az év első mérkőzését a Puskás Akadémia nyerte, és egyáltalán nem érdemtelenül, egészen közel kerülve ezzel a listavezető Ferencvároshoz – izgalmas futballtavasz kerekedhet ki ebből…