Nem tucatsiker: sorozatban 12. alkalommal nyert az Újpest ellen a Fradi!

2023.02.05. 17:20
A labdarúgó NB I 18. fordulójának záró mérkőzésén a Ferencváros 3–1-re megverte odahaza az Újpestet.
Fotó: Árvai Károly
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Fotó: Árvai Károly A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

LABDARÚGÓ NB I
18. FORDULÓ

Ferencváros–Újpest 3–1 (Hall 37. – öngól, Marquinhos 70., R. Mmaee 85., ill. Mudrinszki 55.)
Budapest, Groupama Aréna, 18 197 néző. Vezette: Berke
Kiállítva: D. Nikolics (80., Újpest)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A tűzszerészeket is bevetették a derbin. A rendőrség különleges osztagának szakemberei az arénán kívül és belül is biztosították a terepet, csak bízni lehetett benne, nyugodt estéjük lesz...

Hát nem lett!

Néhány petárdát, tűzijátékot el kellett különíteniük, néhány hordónyi füst- és durranóanyag azonnal összejött, és később sem pihenhettek a szakemberek, húsz perc után gyúltak először piros és zöld görögtüzek a lelátókon. Biztonsági okokból a ferencvárosi csapatot a népligeti edzőbázisról a Groupama Arénához szállító autóbusz sem maradt ezúttal a stadionnál, a lezárások miatt különös látvány volt a kihalt Albert Flórián utca, az Üllői úti aluljáró oldalában pedig egy igencsak méretes lila káposzta is a földön hevert. A szurkolók látványos élőképpel készültek a vasárnap esti derbire, a hazai játékosok pedig pörgős futballal.

Alaposan bekezdett ugyanis a Ferencváros, négy perc alatt négy szögletet rúgtak a zöld-fehérek, azaz nyomban magukhoz ragadták a kezdeményezést. Lüktető tempóban kezdődött a derbi, az FTC – ahogy azt a legutóbbi, Vasas és Paks elleni találkozókon is láthattuk – sokszor kézilabdások módjára adogatta körbe a labdát az ellenfél tizenhatosán, keresve a rést a falon. Hiába volt a mezőnyfölény, az Újpest nem engedte, hogy teljesen rájuk erőltesse akaratát a hazai együttes, s a lilák, ha labdához jutottak, próbáltak bátran, korszerűen átjutni az ellenfél térfelére. Meglepő módon viszonylag kevés volt a szabálytalanság, az első nagyobb összetűzésre huszonöt percet kellett várni, akkor Csongvai Áron és Eldar Civic ugrott egymásnak, a szünet előtti percekben pedig megszerezte a vezetést a Ferencváros.

Mégpedig micsoda (kínos) góllal!

A sérült Tokmac Nguen helyére másodpercekkel korábban beálló brazil Marquinhos a tizenhatoson belülre érve „eltörte” a göröngyön megpattanó labdát, az újpesti kapus, Djordje Nikolics térdre ereszkedve várta a könnyű zsákmányt, ám Tim Hall másként gondolta. A luxemburgi védő ügyetlen mozdulattal juttatta kapujába a labdát, fogta a fejét, mint ahogy a vendégszurkolók is a szektorukban – öngól. Ismét felvetődik a kérdés: az egyik legnagyobb múltú magyar egyesületben miért luxemburgi védő futballozik, nincs-e a magyar utánpótlásban olyan ifjú, aki legalább ilyen szinten tudna játszani?! No, de ne legyünk teljesen igazságtalanok, Milos Kruscsics vezetőedző legalább a középpályán bevetett egy tehetséget, a 19 esztendős Varga György Balázs először jutott szóhoz kezdőként az NB I-ben, rögtön a Groupama Arénában az ősi rivális Ferencváros otthonában.

A második félidő eleje aztán Dibusz Dénesé volt. A rutinos kapus a tőle megszokott bravúrokkal tette hozzá magáét a játékhoz, Csongvai Áron lövései nyomán könnyedén egyenlíthetett volna a vendégcsapat – ekkor még megúszta a Fradi. Az 55. percben már nem. Olyan játékhelyzetből kapott gólt a Ferencváros, amilyenre alighanem külön készült, labdavesztés után átrobogott a középpályán és a védelmen az Újpest. Tanulságos találat volt, az eladott hazai labda után tizenegy (!) másodperccel már Dibusz mögött mozgott a háló. A korszerű ellentámadás végén Ognjen Mudrinszki, a szerb utánpótlás-válogatott első gólját szerezte a magyar élvonalban.

Az újpestiek bátrabb játéka jót tett a mérkőzésnek, láthatóan egyik fél sem elégedett meg a döntetlennel. Ahogy hét közben, a Paks elleni 3–1-s győzelem alkalmával, Sztanyiszlav Csercseszov ezúttal is kockáztatott, a védekező középpályás Anderson Esiti helyére érkezett a téli új szerzemény, a csatár Owusu Kwabena, s a bajnokcsapat még inkább támadóbb stílusra váltott. Összekapta magát, a játékosai mentek előre, aminek az lett az eredménye, hogy húsz perccel a vége előtt ismét Marquinhos villant, eldöntve a vasárnap esti derbit. A brazil támadó tudatosan piszkált bele Kristoffer Zachariassen lövésébe, és kijelenthető, jól kezdte a tavaszt, a szezonnyitón Zalaegerszegen (1–2) tizenegyesből (elcsúszva) talált a kapuba, Pakson (3–1) csereként beállva két gólpasszt adott, ezúttal pedig ismét a kispadról beszállva vált főszereplővé (amúgy a vendégek lest reklamáltak, a védők közül többen is magasba emelték a kezüket, ám Lirim Kastrati alaposan beragadt, így érvényes volt a gól).

A hajrára emberhátrányba került az Újpest, a kiugró Owusu Kwabenát ugyanis a kapujából kirontó Djordje Nikolics elgázolta, és ha ez nem lett volna elég az újpestieknek, a megítélt szabadrúgásból Ryan Mmaee mesterien vágta a labdát a jobb felsőbe. A cserekapus Banai Dávidnak meglehetősen hálátlan feladat jutott, a gólvonalra állva először akkor ért labdához, amikor kiszedte a hálóból... A ghánai játékos volt a derbi balszerencsés szereplője, ugyanis a lefújás előtti percekben úgy érkezett a földre, hogy a bokája aláfordult, hordágyon kellett levinni a pályáról.

Ahogy a hét közben Pakson, ezúttal is a hajrát nyomta meg a Ferencváros, és ugyan ezúttal nem rúgott hat gólt az Újpestnek, hármat azért berámolt. Csercseszov továbbra is százszázalékos az újpestiek ellen, a Fradi újabb derbit nyert meg, sorozatban már a tizenkettediket! 3–1