NB I: futballtemetéstől a győztes gólig – Pávkovics „százados” története

2022.03.01. 12:17
Pávkovics Bence (jobbra) még akrobatikus mozdulattal is próbálkozott a 100. NB I-es meccsén (Fotó: Kovács Péter)<br />
A labdarúgó NB I 22. fordulóját követő visszapillantónk fókuszában a 100. meccsén győztes gólt szerző, debreceni Pávkovics Bence, a Paks Fehérvár elleni győzelme és az Újpest Mezőkövesd elleni sikere áll.

A FORDULÓ JUBILÁNSA – PÁVKOVICS BENCE

Megadta a módját: Pávkovics Bence győztes gólt szerzett századik élvonalbeli találkozóján. A Debrecen 24 éves hátvédje az MTK ellen 1–0-ra megnyert meccsen jubilált, s a 26. percben látványos csukafejessel talált be a fővárosiak kapujába.

„Nem számoltam, ám a családom tájékoztatott az összecsapás előtt, hogy ez lesz a századik élvonalbeli mérkőzésem – mondta lapunknak a DVSC védője, aki az ötödik gólját szerezte az NB I-ben. – Szerencsére jól sikerült, örülök, hogy góllal ünnepeltem, ám annak még jobban, hogy győzött a csapat. Nem tudom, ez volt-e a legszebb gólom az öt közül, az biztos, hogy fontos volt. Hogy emlékszem-e az első meccsemre? Pécsen volt, a Nyíregyházával játszottunk, de nem szép emlék, mert a lefújás után a szurkolók felásták a pályát, szimbolikusan eltemették a pécsi futballt, s ott egy időre vége lett a helyi futballnak.”

A pécsi futballtemetés 2015-ből (Fotó: Laufer László, archív)

Nagyszerűen kezdte az évet a DVSC: döntetlennel nyitott a Kisvárda ellen (0–0), s az MTK-n kívül legyőzte a Mol Fehérvárt (2–1) és a Puskás Akadémiát (2–0) is, csupán a Mezőkövesdtől kapott ki (1–4).

„Nagyon kellett, hogy a Puskás Akadémia legyőzése után otthon is nyerjünk. Mezőkövesden botlottunk, ám a többi meccsen stabilak voltunk, mindenki fegyelmezetten végzi a dolgát. Egységesek vagyunk védekezésben, ebből tudunk jó támadásokat vezetni. Érdekes a tabella, minden pontnak óriási jelentősége van, úgy érzem, jó úton jár az együttes. Nem lélegezhetünk még fel, de a szerzett pontoknak köszönhetően nagyobb önbizalommal játszhatunk a jövőben, és látjuk, ha így dolgozunk továbbra is, jönnek az eredmények.” J. Á.

A FORDULÓ GÓLJA – HARASZTI ZSOLT

Nem lehet unatkozni a Paks meccsein, ráadásul Haraszti Zsolt fantasztikus lövéssel szépített a Mol Fehérvár FC elleni mérkőzésen, és 0–2-ről fordítani is tudott csapata.

„Nem ez volt az első alkalom, hogy ennyire rosszul kezdtünk, egyszerűen nem találok rá magyarázatot, mitől blokkolunk le a mérkőzés elején – mondta a harmincéves játékos. – A vendégek kettő nullás vezetésénél az járt a fejemben, nagyon gyorsan változtatnunk kell, különben vége a mérkőzésnek. Először lehettem csapatkapitány, próbáltam minden mozdulatommal jelezni, hogy egy pillanatra sem adhatjuk fel. Amikor Papp Kristóf átadása után megindultam a balösszekötő helyén, Fiola Attila hátrált, kivártam egy másodpercig, hogy a visszafutó Rúben Pinto is elém kerüljön, visszahúztam a labdát, és megcéloztam a hosszú sarkot. A lövés pillanatában éreztem, jó helyre megy a labda – valóban így lett! Éreztem, hogy a gól felszabadítja a csapatot.”

A Paks remekül futballozott a szépítés után, és bár a Mol Fehérvárnak a második félidőben három nagy helyzete is volt, a hazai csapat a 84. percben előbb egyenlített, majd a hosszabbításban a győztes gólt is megszerezte.

„A szünet után szerencsénk is volt, de vérszemet kaptunk, és amikor Ádám Martin nem sokkal a vége előtt betalált, éreztük, ez a párharc még nagyon jól alakulhat. A harmadik gólunkat követő öröm érzékeltette, hogy felálltunk a padlóról, rendben van a csapategység, és ha valaki hibázik, mindig van, aki segítsen. Jó érzés Pakson, azaz itthon lenni, különleges a klubot körülvevő légkör.”

Haraszti Zsolt az őszi szezonban az MTK kölcsönjátékosaként csak elvétve kapott lehetőséget, mindössze öt NB I-es meccsen szerepelt, gólt nem szerzett. Pakson viszont már a harmadik mérkőzésén szerepelt az NB I-ben a tavasszal és a második gólját szerezte. Z. A.

A FORDULÓ STATISZTIKÁJA – 21 ÉVES FEHÉRVÁRI MÉLYPONT

A Mol Fehérvár az idei ötödik bajnoki mérkőzését is elveszítette – sorozatban öt NB I-es mérkőzést legutóbb a 2000–2001-es idényben veszítettek el a fehérváriak, akkor az ugyancsak 12 csapatos bajnokságban 8. helyen zártak.

Akkor, 2001 márciusától kezdve egymás után a Dunaújvárostól (0–1), a Soprontól (1–2), a Honvédtól (0–1) a Fraditól (0–5) és a Vasastól (2–3) kaptak ki, majd a Debrecen (1–1) elleni döntetlennel lett vége a szériának, és akkor is volt edzőváltás a sorozat közben, Csongrádi Ferencet követte Várhidi Péter a kispadon. Most a Puskás Akadémiától (0–1), a Debrecentől (1–2) és a Honvédtól (1–3) még Szabics Imre, míg az az Újpesttől (1–2) és a Pakstól (2–3) már Michael Boris irányításával kaptak ki. Legközelebb Zalaegerszegen játszik a csapat, amely már csak a 6. helyen áll a tabellán, egy ponttal elmaradva a következő ellenféltől, az 5. ZTE-től.

Ötnél is hosszabb vereségsorozatot 1998 őszén produkált a Fehérvár, akkor hatszor kapott ki, az idény végén pedig ki is esett a csapat az NB I-ből. P. K.

A FORDULÓ KÉRÉSE – MILOS KRUSICS

Egymást követő két bajnokit nyert meg az Újpest (a Fehérvár elleni 2–1 után a Mezőkövesd ellen 3–1-re, legutóbb novemberben nyert egymás után kétszer az Újpest, akkor a 3–1 után jött a 2–1), aminek köszönhetően megelőzte a Gyirmótot, és a tizedik, már bennmaradást jelentő helyen áll a tabellán. Az előrelépéshez vasárnap a Mezőkövesd Zsóry ellen kizárólag a győzelem volt elfogadható a lila-fehéreknek, akik Budu Zivzivadze révén a 35. percben meg is szerezték a vezetést, de az első félidő vége előtt – hosszabb VAR-elemzést követően – a Mezőkövesd tizenegyesből egyenlített.

„Közvetlenül a szünet előtt egyenlített az ellenfél, ezért az első, amit mondtam játékosaimnak a szünetben, hogy kizárólag a saját játékukra figyeljenek – idézte fel a történteket Milos Kruscsics, az Újpest vezetőedzője a mérkőzést követően. – A VAR-döntés nyilván letörte, idegessé tette a csapatot, de kértem a játékosokat, ne engedjék, hogy ez befolyásolja a teljesítményüket, ne foglalkozzanak a játékvezetővel, se a szurkolókkal. Sőt, arra is megkértem őket, hogy a tizenegyest is próbálják minél gyorsabban elfelejteni, és az első félidőben látott minőségi teljesítményt nyújtani, mert akkor folyamatosan mezőnyfölényben futballozva dolgoztuk ki a gólhelyzeteket.”

A vezetőedző kérése meghallgatásra talált: a második félidőben az Újpest további két gólt szerezve győzött, s még az is „belefért”, hogy Giorgi Beridze büntetőt hibázzon. A volt mezőkövesdi Budu Zivzivadze duplázott (a Fehérvár után ismét korábbi csapata ellen köszönt be), a harmadik gólt pedig a hat perce pályán lévő Miroslav Bjelos nevéhez fűződik, aki már három gólnál tart az idényben, s mindhármat csereként beállva szerezte. A vasárnapi gólja előtt az ősszel a ZTE FC (2–2) és a Mezőkövesd (2–2) elleni idegenbeli bajnokin talált be. T. N.