Női kosár NB I: hiába Allison, a Soproné a döntő 1. meccse

2015.04.06. 21:03
Czank (11) triplával egyenlíthetett volna a végén, de rosszul célzott – a Sopron örülhetett (Fotó: Korponai Tamás)
Az élvonalbeli női kosárlabda-bajnokság döntőjének első mérkőzésén az UNIQA-Euroleasing Sopron 77–74-re legyőzte az Aluinvent DVTK Miskolcot, így 1–0-ra vezet az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharcban. A mérkőzés után a DVTK megóvta az összecsapást.

Az 1995–96-os bajnokság után újra döntőt játszó Diósgyőr igen jól kezdett, Rachel Allison beszórt öt pontot, mire a Sopron először be tudott találni. A korán megszerzett előnnyel jól gazdálkodott a DVTK, 14–9-re és 20–14-re is vezetett, a soproniak pedig sok-sok hibával vétették észre magukat. A hazaiak szempontjából meglehetősen lehangoló képen Bria Hartley javított, aki a dudaszó pillanatában elengedett (és pontos) hárompontosával 17–20-ra felhozta az övéit, így a DVTK csak hárompontos előnyben volt az első negyed után.

A buzzer-beater lendületet adott a Sopronnak, mely előbb felzárkózott, majd Simon Zsófia triplájával átvette a vezetést – a hazaiak védekezése nagyon feljavult és nagyon nem ízlett a DVTK-nak, időkérés is következett. Maikel López rendezni is tudta a sorokat: igaz, hogy a Sopron továbbra is vezetett, de nem tudott elhúzni, a diósgyőriek végig vendéglátóik nyomában maradtak – a nagyszünetben hárompontos (43–40) hátrányban voltak.

Az alaposan belelendülő Krivacsevics Tijana húzta Sopron a harmadik negyedben fokozatosan elhúzott, bár a DVTK „makacskodott” – Rachel Allison tartotta versenyben a vendégcsapatot, pontjai nélkül nagy bajban lettek volna a miskolciak, bár így is 61–53-as hátrányt „krétázhattak fel.”

Nagyon a Sopronnak állt a zászló, Allisonnak azonban más elképzelései voltak a mérkőzésről: a DVTK klasszisa nagyüzemben kezdte szórni a pontokat, vezetésével felzárkózott csapata, majd egy betörés után már fordított is! (62–63, Allison pedig 29 pontnál tartott ekkor). A csarnok a diósgyőriek szurkolásától volt hangos – a soproniaknak pedig gyorsan kapcsolniuk kellett, mert kezdtek bajba kerülni.

Kapcsolt is a Sopron, visszavette az előnyt, majd alig több mint öt perccel a vége előtt Naignouma Coulibalyra sportszerűtlen hibát fújtak a játékvezetők. Ha nem lett volna elég baja a vendégeknek, Abby Bishop kipontozódott (igaz, teljesítménye – pont nélkül zárt – alapján hatalmas űrt nem hagyott maga után), Krivacsevics pedig jó büntetőzéssel 71–65-ös előnyt kovácsolt a Sopronnak. Három és fél perccel a vége előtt nem dőlt még el a döntő első mérkőzése, de a DVTK kezdett kifutni az időből...

Allison (ki más?) egy szépen kijátszott akció után ziccert dobott, így csapata pontszámát 67-re, sajátját 31-re növelte. Más kérdés, hogy senki sem tudta tehermentesíteni,így némileg szélmalomharcot vívott a vendégek legjobbja – ráadásul a Sopron egy jó Hartley-betöréssel ismét hat pontra növelte fórját, DVTK-időkérés jött. A Sopron–Allison különcsata folytatódott, egy perccel a vége előtt még mindig hat volt a hazai előny – az ekkor már mindent elvállaló diósgyőri egyes egyéni akciójánál belement, ezzel úgy tűnt, el is dőlt a mérkőzés. Negyvenegy másodperccel a vége előtt Coulibaly egy könyökössel eltüntette Krivacsevicset (sportszerűtlen hibáért cserébe), de hiába fogytak a diósgyőriek, két pontra felkapaszkodtak tizennégy másodperccel a vége előtt, ez pedig már egyáltalán nem volt reménytelen helyzet.

A maratoni hosszúságúra nyúló utolsó játékperc izgalmai 77–74-nél jutottak a tetőpontra – Hartley kettőből csak egy büntetőt dobott be, így a DVTK-nak volt még egy egyenlítési lehetősége és öt másodperce. Időkérés után támadt a Diósgyőr, Czank Tímea triplakísérlete azonban lejött a gyűrűről, Allison pedig hiába szedte már össze a támadólepattanót – a Sopron 77–74-re győzött a finálé első mérkőzésén! Allison klasszis teljesítménye (33 pont, 17 lepattanó) is kevésnek bizonyult – folytatás Diósgyőrben, csütörtökön.

A PÁLYÁN KÍVÜL IS FOLYTATÓDIK: ÓVOTT A DVTK

Az Aluinvent DVTK a mérkőzés után megóvta a döntő első mérkőzését, tehát a finálé a zöld asztal mellett is folytatódik.

„Az Aluinvent-DVTK megóvta a találkozót. Amikor Coulibaly és Krivacsevics együttes szabálytalanság miatt egyaránt kipontozódott, a helyettük beálló cseréknek kellett volna büntetőket dobni. A DVTK részéről Szabó Petra így is tett, soproni oldalon viszont Crvendakics helyett Zsovár állt a büntetővonalra” – tudatta az óvás alapját a dvtk.eu.

NŐI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
UNIQA-EUROLEASING SOPRON–ALUINVENT DVTK MISKOLC 77–74 (17–20, 26–20, 18–14, 16–20)

Sopron, 1200 néző. Vezette: Kapitány, Jakab, Tőzsér
SOPRON: Ciglar 4, HARTLEY 17/3, Gaucher-Smith, Sztankovics 4, KRIVACSEVICS 22/3. Csere: KRNJICS 10, SIMON ZS. 14/6, Crvendakics 5, Zsovár 1
DVTK: Czank 4, RASHEED 14/6, ALLISON 33/3, Szécsi 2, Bishop. Csere: COULIBALY 11, Szabó P. 1, Dubei 2, Ciappina 3/3, Bálint 4
Az eredmény alakulása. 3. p.: 0–5. 5. p.: 2–8. 10. p.: 12–18. 12. p.: 24–20. 16. p.: 31–31. 18. p.: 39–33. 24.p.: 51–45. 28. p.: 59–53. 30. p.: 61–53. 33. p.: 62–63. 36.p.: 69–65. 39. p.: 73–67.
Kipontozódott: Bishop (36. p.), Szécsi (37. p.), Krivacsevics (40. p.), Coulibaly (40. p.)
Mezőnybeli dobószázalék: 26/62 (42%) : 26/73 (36%)
Hárompontosok dobószázaléka: 4/13 (31%) : 4/15 (27%)
Büntetők dobószázaléka: 21/31 (68%) : 18/26 (69%)

BRONZMÉRKŐZÉS, 1. MECCS
PEAC-PÉCS–CMB CARGO UNI GYŐR-UNIQA 61–74 (25–17, 11–21, 16–16, 9–20)
Pécs, 300 néző. V: Földházi, Pozsonyi, Balog Gy.
PÉCS: HURST 16/12, Raksányi 10/6, N. Jovanovics 12/6, Kaposi 4, Williams 6. Csere: T. Jovanovics 8, Orozovics 3, Kis V., Szücs R. 2, Pap R. Edző: Djokics Zseljko
GYŐR: CZIRJÁK 13/6, Horváth K. 5, LAKLÓTH 12/3, Ivanovics 15/6, VAJDA 21/3. Csere: Koch 6, Vincze V. 2, Török Á., László, Nagy R. Edző: Völgyi Péter
Az eredmény alakulása. 3. perc: 9–5. 6. p.: 18–8. 13. p.: 27–21. 17. p.: 32–32. 23. p.: 41–40. 26. p.: 49–44. 33. p.: 52–56. 37. p.: 59–66
A két győzelemig tartó párharc állása: 0–1

Djokics Zseljko: – Ma szégyen volt, ahogy játszottunk, szív nélkül kosárlabdáztunk. Nem kell elfelejteni azért, hogy három kőkemény elődöntőn vagyunk túl, és úgy látszik, nem sikerült még túltenni magunkat ezen.
Völgyi Péter: – Nem ijedtünk meg a PEAC extra kezdésétől, szépen fokozatosan ledolgoztuk a hátrányunkat, és átvettük a vezetést, nagy örömet szerezve a minket ide is elkísérő szurkolóinknak.