Női kosár Európa-kupa: a Győr kiesett, a PEAC továbbjutott

Fazekas Zoltán (Isztambul)Fazekas Zoltán (Isztambul)
2023.01.11. 19:53
Nagyot küzdöttek a zöld mezes győriek (Fotó: FIBA)
A betegség miatt hiányzó amerikai Aaryn Ellenberg nélkül kiálló Győr 64–54-re kikapott a Galatasaraytól a női kosárlabda Európa-kupa nyolcaddöntőjébe jutásért vívott szerdai mérkőzésen, így kettős vereséggel kiesett. A PEAC izgalmas mérkőzést játszott a pöstyéniekkel, és másodszor is győzött (63–57), amivel bejutott a legjobb 16 közé.

MÁSODSZOR IS VERESÉG

Nem véletlenül mondta már az indulás előtt, még a schwechati repülőtéren Fűzy András klubelnök, hogy „mindenki érezze jól magát!” azzal kapcsolatban, mik a várakozásai a Galatasaray elleni női Európa-kupa-rájátszás visszavágója előtt, amelyre a hazai 78–61-es vereség után utazott a Serco Uni Győr.

Igaz, Fűzy akkor még nem sejthette, hogy csapatának legponterősebb játékosa, a hazai meccsen 27 pontot szerző Aaryn Ellenberg megbetegszik, s sajnos nemcsak a kedd esti edzésre, hanem a szerdai meccsre sem utazik társaival. Az influenzás amerikai az érkezés után gyakorlatilag alig hagyta el a szobáját, s esélye sem volt pályára lépni a 2014-ben az Euroligát, 2018-ban az Európa-kupát megnyerő sztárcsapat ellen. Ellenberg nélkül tényleg csoda kellett volna, hogy a 17 pontos hátrányt ledolgozza a magyar együttes, amely Győrben három negyeden át pariban volt a jó erőkből álló riválissal.

Az impozáns, 22 ezres Sinan Erden Dome szomszédságában található, friss festés illatát árasztó és mindössze nyolcszáz fő befogadására alkalmas csarnokot a magyar együttes elleni meccsen avatták fel a törökök, akiket a kezdésre összeállt, százfőnyi B-közép szakadatlanul buzdított. Szóval a hangulat remek volt, a győri kezdés nemkülönben. Dubei Debóra nagyszerű kosaraival és jó védekezéssel bátran kezdett a vendégcsapat, 21–13-ra, majd 28–19-re meglépett. Ezután felpörögtek a törökök, harminc pontnál az amerikai Teaira McCovan pontjaival, 15–2-es futással átvették a vezetést.

A 25. percben Dombai Réka elesett, könnyek között segítették le a parkettről (szerencsére később visszatérhetett), utána 10–0-s hazai rohanást láthattunk, eközben hat percig nem szerzett pontot a zöld mezes csapat. Végül Weninger Virág egy lábról dobott duplája törte meg a góltalansági periódust, de már látszott, a győzelem sem lesz meg az egyébként nagyot harcoló Győrnek, amely kettős vereséggel, de emelt fővel búcsúzott.

NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-KUPA
RÁJÁTSZÁS A NYOLCADDÖNTŐBE JUTÁSÉRT, VISSZAVÁGÓ

GALATASARAY (török)–SERCO UNI GYŐR 64–54 (17–25, 15–7, 12–6, 20–16)
Isztambul, 400
néző. V: Mitrovszki (északmacedón), Hasanov (azeri), Bongiorni (olasz)
GALATASARAY: E. PRINCE 13/9, Bilgic 2, Nacickaite 9/9, MCCOWAN 16, STEVENS 14. Csere: Yildizhan 5, Pulvere 3, Canitez 2, Uygul. Edző: Alper Durur
GYŐR: Ruff-Nagy 4, DUBEI 11/9, Bach 2, Oroszová 2, MOMPREMIER 14. Csere: Dombai 5, WENINGER 12/3, Török Á., P. Williams 4. Edző: Cziczás László
Az eredmény alakulása. 3. perc: 6–2. 6. p.: 7–13. 9. p.: 13–23. 12. p.: 19–28. 19. p.: 32–30. 22. p.: 32–34. 27. p.: 42–34. 30. p.: 42–38. 32. p.: 44–44. 37. p.: 51–50. 39. p.: 61–51
Továbbjutott: a Galatasaray, kettős győzelemmel
Alper Durur:
– Rosszul kezdtük a meccset, de a második negyedtől már úgy játszottunk, ahogyan kell. A Győr az elején meglepett minket, de összességében, úgy érzem, megérdemelten jutottunk tovább.
Cziczás László: – Hősiesen küzdöttünk, volt olyan időszak, amikor irányító nélkül játszottunk. Amit most mutatott a csapat, jó, erre lehet építeni. Mostantól a bajnokságra koncentrálunk, s ha ilyen mentalitással játszunk, akkor sok szép percet szerzünk még a szurkolóinknak.

Ivana Katanics (labdával) 16 pontot szerzett, a hajrában kulcsember volt (Fotó: Dunántúli Napló/Laufer László)

NYERT ÉS TOVÁBBJUTOTT A PEAC

A pécsiek a Pöstyénben aratott hatpontos győzelem (68–62) birtokában esélyesként léptek pályára szerda este, csakhogy a szlovák bajnoknak is voltak tervei a meccsel – remek kezdéssel gyorsan le is dolgozta hátrányát (8–16). A hazaiak a második negyedben, Sierra Calhoun triplájával fordítottak (22–21), de vezetésüket csak a harmadik játékrész derekától tudták állandósítani.

A negyedik negyedben a pécsi csapat elhúzott kilenc ponttal (55–46), ám nem volt még vége, a pöstyéniek visszajöttek kettőre (57–55). Az utolsó másfél percre fordulva Kiss Virág duplája, majd Ivana Katanics büntetői döntötték el a meccset.

A nyolcaddöntőben (január 26., február 1.) a pécsiek a Villeneuve-d'Ascq ellen lépnek pályára; a francia csapat szerda este ledolgozta az első meccsen összeszedett hatpontos hátrányát, ˜˜77–64-re legyőzte a London Lionst.

K. Zs.

NKA UNIVERSITAS PEAC–PIESTANSKÉ CAJKY (szlovák) 63–57 (13–16, 21–16, 15–10, 14–15)
Pécs, 600
néző. V: Jovanic (bosnyák), Szljivics (szerb), Jankowsky (lengyel)
PEAC: KATANICS 16/3, CALHOUN 20/12, Wentzel 9/3, BURDICK 4, KISS V. 14. Csere: Simon Zs., Szücs R., Sánchez, Laczkó. Edző: Jovan Gorec
PIESTANSKÉ CAJKY: Mujovics 8, MARTÍSKOVÁ 11/3, James 7, MANDIC 15, Jurcenková 8. Csere: Rusnáková 8/6, Moravcíková, Tausová. Edző: Peter Jankovic
Az eredmény alakulása. 3. perc: 3–4. 6. p.: 6–12. 13. p.: 19–19. 17. p.: 29–25. 23. p.: 34–34. 26. p.: 42–35. 33. p.: 55–46. 37. p.: 57–53
Kipontozódott: Mujovics (39. p.)
Továbbjutott: a PEAC, kettős győzelemmel
Jovan Gorec:
– Nem szép mérkőzésen, de sikerült a tizenhat közé jutnunk. Látszik, hogy az eredménykényszer nem tett jót a csapatnak, de meg kell tanulni, hogy ilyenkor is helyt kell állni.
Peter Jankovic: – Összességében a jobbik csapat győzött és jutott tovább. Apróságok döntöttek mind a két mérkőzésen, büszke vagyok lányaimra.