Női Euroliga: a Sopron ismét legyőzte a Mersint

2023.01.12. 22:23
A női kosárlabda Euroliga 9. fordulójában a Sopron Basket 51–44-re legyőzte a török Mersint, a Diósgyőr pedig 96–60-ra kiütötte idegenben a belga Mechelent.

Mindenki tisztában volt vele, ez a Mersin már nem az a Mersin, amelyet ősszel idegenben 75–50-re szinte kivégzett a Sopron. És persze azzal is, hogy a magyar bajnok is változott azóta.

Szokták ilyenkor mondani, hogy nem szabad kiindulni az előző összecsapásból és ez a tétel most hatványozottan igaznak tűnt, mert a címvédőnek volt egy-két kisiklása azóta, a törökök meg jöttek fel a gyenge évadkezdet óta, mint a talajvíz, csütörtök előtt a B-csoport második helyére kapaszkodtak – pont a Sopron mögé. Köszönhetően elsősorban légióssorának, amely az egyik legerősebb az Euroligában, olyan klasszisok alkotják, mint a két, korábban Magyarországon is megfordult amerikai center, Quanitra Hollingsworth és Dewanna Bonner, vagy éppen a kétszeres WNBA-bajnok hátvéd, Chelsea Gray, aki a legutóbbi négy nemzetközi összecsapásán 23 pontot átlagolt, és meccsenként több mint 7 gólpasszt is kiosztott. Ezek után nem kell csodálkozni, hogy az elmúlt hetekben az Euroliga egyik legnagyobb esélyesét, a Fenerbahcét kétszer is helybenhagyta a Mersin, amely a Török Kupában és a bajnokságban is legyőzte nagy riválisát.

Szóval egy kiváló formában lévő sztáralakulattal nézett farkasszemet a Sopron Basket, amelyet az év csapataként hívott pályára a helyi műsorközlő. Az ilyen meccseken nem árt, ha a hazai alakulat elkapja a rajtot, ezzel is tüzelve a közönségét, ezúttal azonban Gáspár Dávid együttese beragadt a feldobás után, 7–0-val kezdtek a törökök, a házigazdák idegesek voltak, ziccereket, középtávoli dobásokat hibáztak. Ám amint feljavult és szinte tökéletessé vált a védekezés, úgy jöttek a másik oldalon a kosarak is, Yvonne Turner két duplával kezdte a sort, és hogy az eredmény megforduljon, kellett a padról beszálló szerb center, Dragana Sztankovics két szép palánkosa is. Noha nem volt pontokban gazdag a csata, a hazaiak fegyelmezettségére, harciasságára nem lehetett panasz.

A második negyed elején ismét hazai kosárcsend uralkodott a Novomatic Arénában, de aztán jött Fegyverneky Zsófia, és megunhatatlan középtávoli tempóiból elővett négyet, amivel megint a Sopron került előnybe. A vendégeknél az amerikai Tiffany Hayes csúnyán nekicsúszott a hirdetőtáblának, ölben kellett a kispadra vinni, s mivel Grayt sikerült limitálni, távolról viszonylag veszélytelen volt a Mersin. Aztán az addig dobásokat hibázó Ezi Magbegor is hozzászólt a meccshez, először egy triplával, majd egy duplával, így már öt pont is volt az előnye a Sopronnak, és ez előrevetítette, hogy főleg a nagyszerű védekezésnek köszönhetően előnnyel fordulhat a magyar bajnok.

Ritkaságszámba megy, hogy egy kosárlabda-mérkőzésen majdnem egy negyed feléig egyik fél sem képes a gyűrűbe találni, de ezúttal a nagyszünet után ez is megtörtént. Nézhetjük úgy is, hogy iszonyatosan kapartak a csapatok védekezésben, ám azért néha a könnyű ziccerek is kimaradtak. Sztankovics büntetőivel araszolt a Sopron, aztán Turner duplája után vezetett már nyolccal is, ezen a meccsen ez nagy előnynek tűnt, úgyhogy a hajrá előtt a találkozó díszvendégei, az úszóklasszis Milák Kristóf, Kapás Boglárka és Telegdy Ádám is joggal bízhatott benne, hogy a hazaiak meg tudják nyerni ezt a feszült csatát.

És meg is nyerték, mert a mérkőzés képe egy jottányit sem változott az utolsó negyedben sem, vérrel és verejtékkel, Fegyverneky és Sztankovics vezetésével 44 ponton tartotta a Mersint a Sopron, és mivel közben sikerült ötven fölött dobnia, megerősítette vezető helyét a B-csoportban. A drukkerek pedig hangosan skandálták a végén a rigmust: „az év csapata!”

KOSÁRLABDA
NŐI EUROLIGA
9. FORDULÓ
B-CSOPORT
SOPRON BASKET–CBK MERSIN YENISEHIR BLD (török) 51–44 (12–11, 15–13, 12–8, 12–12)
Sopron, 1200
néző. V: Jovanic (bosnyák), Sljivic (osztrák), Jankowski (lengyel).
SOPRON:
FEGYVERNEKY 15/3, Turner 8, Kunek 4, Brooks 8, Magbegor 5/3. Csere: SZTANKOVICS 11, Czukor, Böröndy V., Varga A. Edző: Gáspár Dávid
MERSIN:
Yalcin, Gray 9, T. Hayes 4, BONNER 10, HOLLINGSWORTH 10. Csere: E. Williams 1, Fitik 2, Atas 5/3, Takmaz, Özisik 3/3. Edző: Aydin Uguz
Az eredmény alakulása. 4. perc:
2–7. 8. p.: 12–9. 12. p.: 12–15. 16. p.: 21–19. 18. p.: 27–22. 25. p.: 29–26. 28. p.: 34–26. 32. p.: 41–37. 35. p.: 45–40. 38. p.: 49–42
Gáspár Dávid:
– Egy ilyen küzdős mérkőzésen, amelyen az üres dobások is kimaradnak, különösen fontos, hogy a játékosok ne veszítsék el az önbizalmukat, melléjük álljanak a szurkolók, bátorítást kapjanak a lelátóról is. Az a munka, alázat, összpontosítás, amit védekezésben nyújtottak a lányok, nem volt kis meló. Ahhoz, hogy negyven percen keresztül tudjanak a taktikára figyelni, arra, hogy bizonyos játékhelyzetekben mit védünk, okos játékosok szükségesek nagy szívvel, amit ezúttal is láthattunk. Ez ugyan a támadások rovására ment, de a koncentrációt mutatja, hogy tizennégyből tizenhárom büntetőt értékesítettünk.
Aydin Uguz:
– Kemény meccs volt! A sérülés szerencsétlenül jött nekünk, az egyik kulcsjátékosunk esett ki a meccs során. Mindenki megpróbálta utána a legjobbját nyújtani, azonban a Sopron is nagyszerű csapat.

KANGOEROES MECHELEN (belga)–DVTK-HUN-THERM 60–96 (25–26, 16–18, 6–23, 13–29)
Willebroek, 400
néző. V: Dahra (francia), Mendoza Holgado (spanyol), Coanus (francia).
MECHELEN: Berkani 18/9, Bruyndoncx 2, Nauwelaers 7/3, Bertsch 16/3, MORRISON 12/3. Csere: Denys 2, Van Gils, Rembiszewska, Kibedi, Courthiau 3. Edző: Arvid Diels
DVTK: Aho N. 2, BERNÁTH 19/9, GUIRANTES 21/6, Garbin 8/6, Ch. Green 10. Csere: GRIGALAUSKYTE 11/3, KÁNYÁSI 14/3, Kiss A. 9, Bacsó 2, Vég-Dudás. Edző: Völgyi Péter
Az eredmény alakulása. 2. perc: 4–7. 3. p.: 7–14. 9. p.: 22–22. 11. p.: 27–26. 15. p.: 27–32. 19. p.: 36–43. 24.p.: 43–55. 28. p.: 43–67. 33. p.: 51–71. 35. p.: 51–78. 39. p.: 53–93. Kipontozódott: Aho N. (40. p.)
Völgyi Péter: – Elsősorban a védekezésünknek köszönhetjük a győzelmet. Amíg a hazaiak az első félidőben összeszedték a szabad labdákat és bravúros kosarakat dobtak, addig szoros volt a mérkőzés. A második félidőben keményítettünk a védekezésünkön, és nagyszerű szurkolóink segítségével, akik hazai pályát teremtettek nekünk Belgiumban, megnyertük a találkozót.