Férfi kosár NB I: egyenlített a Szeged és a DEAC is az elődöntőben

2021.05.04. 20:20
A Szeged nyerte az elődöntő második mérkőzését (Fotó: Kuklis István/Délmagyarország)
A férfi kosárlabda NB I elődöntőjének második mérkőzésein a Szeged 96–92-re legyőzte a Falcót, így egyenlített a párharcban, míg a DEAC 94–86-ra nyert a Szolnok ellen, ezzel szintén egalizált.

DEBRECENI EAC–SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ 94–86

Kis híján leadta három negyeden keresztül építgetett előnyét a DEAC a Szolnoki Olajbányász elleni bajnoki elődöntő második mérkőzésén. Arról, hogy ez mégse így legyen, a 36 pontig jutó Stefan Moody gondoskodott.

Ha valaki, akkor a debreceni kosarasok pontosan tudják milyen érzés a szakadék szélén táncolni. Kovács Adrián legénysége ugyan az Alba Fehérvár ellen ledolgozta kétmeccses hátrányát és fordítani tudott, Tóth Ádámék a legjobb négy között már nem szerettek volna hasonló helyzetbe kerülni. A visszatérő hajdúsági publikum bele is hajszolta övéit egy remek startba, hat perc játék után 15–2-es, egy negyeddel később már 32–14-es hazai fórról árulkodott az eredményjelző. A nagyszünetben aztán úgy tűnt, rendezte sorait a tiszaligeti gárda, azonban az egészen elképesztő napot kifogó Moody-ra továbbra sem találtak ellenszert Kovács Péterék. A cívisvárosiak 11-ese ha kellett közelről, ha kellett távolról tüzelt az Olajbányász gyűrűjébe, így a harmadik etap végéhez közelítve eldőlni látszott a csata (66–47).

A záró játékrészre magához tért a piros-fekete együttes, a szolnokiak Badzim és Gibson vezérletével őrült hajrát indítottak a süllyedő hajó megmentéséért. Kísérletüket majdnem siker koronázta, de az 57-es teljesítményindexet összepattogtató Moody utolsó villanásai végül egyenlítést értek az egyetemi klub számára.

NATURTEX-SZTE-SZEDEÁKFALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 96–92

 „Remélem, a rájátszás második mérkőzésén már nézők előtt fogadhatjuk a Falcót, a szurkolók pluszenergiát adhatnak”   – bizakodott Szrecsko Szekulovics, a Naturtex-SZTE-Szedeák szerb edzője, aki az alapszakaszban sikert sikerre halmozott csapatával. Nem kellett csalatkoznia, kedden csaknem ezer szurkoló buzdította az idény meglepetéscsapatát.

Ami pedig az előzményeket illeti... A legutóbbi hazai „nyitott kapus” meccsen 2020. október 31-én a DEAC 92–90-re nyert az Újszegedi Sportcsarnokban, míg ugyancsak nézők előtt 2021. május 1-jén az Arena Savariában a Falco 109–81-es eredménnyel nyerte meg a rájátszás elődöntőjének első mérkőzését – most azonban szerencsét hoztak a drukkerek, akik nagy Szedeák-bravúrnak örülhettek.
Nyitányként a magyar válogatott csapatkapitánya, Keller Ákos két duplát süllyesztett el a házigazda gyűrűjében. A fordulatokban bővelkedő első negyedben azért lett szakaszgyőztes a Falco, mert az utolsó percben az amerikai irányító, Kyan Anderson és Perl Zoltán nem hibázott ziccerben.

A második tíz percben a feszesen védekező és kívülről pontosabban dobó hazaiak kétszer is hatpontosra növelték előnyüket, mi több, a szerb Djordje Dzseletovics triplája után 44–37 állt az eredményjelzőn. A nagyszünetig Váradi Benedek és Anderson faragott a vasiak hátrányából, majd Zach Brown triplájával kezdődött a második félidő, s mivel ugyanő a folytatásban sem hibázott, ismét hatra nőtt a hazaiak előnye. A sokat hibázó vendégek elvesztették a fonalat, a harmadik periódus utolsó másodperceiben Perl Zoltán büntetőkkel csökkentette a különbséget. A 69–65-ös állás előrevetítette a záró felvonás izgalmait, amelynek főszereplője az amerikai bedobó, Brown és a magyar válogatott, korábbi Falco-játékos Govens Darrin volt.

A 36. percben 83–82-re visszavette a vezetést a szombathelyi alakulat, ám akkor a szegediek két tengerentúli kiválósága megrázta magát, csapata utolsó húsz pontjából 18-at vállalt. Kettejük vezérletével ismét magához ragadta a kezdeményezést Szekulovics legénysége, amely 96–92-re megnyerte a pontgazdag csatát, az évad során először legyőzve riválisát.
A Szeged idénybeli legjobb játékát nyújtva egyenlített a fináléba jutásért zajló párharcban – folytatás pénteken, 17 órától Szombathelyen.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I
ELŐDÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉS

DEBRECENI EAC–SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ 94–86 (22–10, 17–19, 27–24, 28–33)

Debrecen, 600 néző. Vezette: Cziffra Cs., Praksch P., Tóth C.
DEAC:
MOODY 36/15, SOMOGYI Á. 10/6, Drenovac 14/3, Hines 2, TÓTH Á. 13. Csere:Guyton 8/6, Molnár M. 2, MOORE 9/9. Edző: Kovács Adrián
SZOLNOK:
WARNER 14, BADZIM 19/6, Kovács P. 2, Szubotics 8, CAKARUN 22. Csere: Pongó Máté 2, ZSÍROS 6/6, Gibson 11/9, Juhos 2. Edző: Gasper Potocnik
Az eredmény alakulása.
6. perc:15–2.8. p.:22–6.14. p.:32–14.19. p.:35–29.24. p.:50–37.26. p.:60–41.29. p.:66–47.33. p.:69–61.35. p.:71–67.37. p.:77–75.39. p.:87–81.
Kipontozódott:
Pongó Máté (40.)

Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása:
1–1

Kovács Adrián: –Igazi hullámvasútvolt számunkra ez a mérkőzés. Remekül kezdtünk, agresszív védekezésünk által sok könnyű kosárhoz jutottunk a korai szakaszban. A nagy energiák mozgósításában elfáradtunk, így többször is közel engedtük magunkhoz ellenfelünket. Faultproblémáink miatt beszűkült a rotációnk, így ez is közrejátszott abban, hogy kiélezett lett a végjáték. Szeretném kiemelni Stefan Moody-t, aki végig vezére volt a csapatnak, és Somogyi Ádámot, aki fiatal korát meghazudtolóan teljesített a kulcsszituációkban. Köszönjük a közönségünk buzdítását, hatodik emberként kiváló hangulatot teremtettek a csarnokban.
Gasper Potocnik: –A mérkőzés egészét tekintve megérdemelt hazai győzelem született. Mondom ezt úgy, hogy a meccs végén minden esélyünk megvolt fordítani. A találkozó jelentős részében nem voltunk elég agresszívak, a DEAC pedig ellépett. Cdsaknem húszpontos hátrányból már nagyon nehéz fordítani, különösen idegenben. Innentől már csak a harmadik meccs lebeg szemeink előtt.

Stefan Moody, a DEAC irányítója: –Voltunk már jelentős hátrányban, ezt nem engedhettük még egyszer megtörténni. Mindent megtettünk, hogy megvédjük saját pályánkat, mindvégig koncentráltan, csapatként működtünk, így értékes sikert arattunk.
Shane Gibson, a Szolnoki Olajbányász hátvédje: –Az első félidőben nagyon hiányzott a keménység a játékunkból, engedtük, hogy a DEAC diktálja a tempót. A fordulás után szemléletet váltottunk, hiszen a hátrány ellenére is úgy éreztük, hogy még lehet keresnivalónk. Úgy tűnik, túl nagy előnyt adtunk a Debrecennek.

NATURTEX-SZTE-SZEDEÁKFALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 96–92 (25–27, 22–19, 22–19, 27–27)
Szeged, 800néző.Vezette:Benczur, Papp P., Goda
SZEGED:GOVENS31/9,Bognár K.7,BROWN23/6,DZSELETOVICS17/6,DICKEY13. Csere:Kerpel-Fronius B., Kerpel-Fronius G., Keller I.5/3. Edző:Szrecsko Szekulovics
SZOMBATHELY:K. Anderson10/6,VÁRADI13,BENKE15,BRUINSMA16,Keller Á.14/6. Csere:PERL15/3,Barac9,Doktor. Edző:Gasper Okorn
Az eredmény alakulása. 3. perc:2–6.5. p.:10–6.7. p.:14–15.13. p.:31–31.19. p.:45–42.22. p.:50–46.25. p.:61–55.28. p.:65–61.33. p.:71–69.36. p.:82–83.38. p.:86–83
Kipontozódott:Kerpel-Fronius B. (37. p.), Keller Á. (38. p.), Váradi (39. p.), K. Anderson (39. p.)

Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása:1–1

Szrecsko Szekulovics:– Büszke vagyok a csapatomra. Némi hiányérzetem a védekezésünk miatt van, ugyanis kilencvenkét kapott ponttal ritkán lehet nyerni. Pénteken Szombathelyen ismét kemény küzdelemre fogjuk kényszeríteni ellenfelünket.
Gasper Okorn:– Sportszerűen el kell ismernünk, hogy a Szeged jobb volt nálunk. Viszont a párharc nem dőlt el, pénteken hazai környezetben igyekszünk visszavenni a vezetést.