Férfi kosár Euroliga: a Real elvesztette a presztízscsatát; nagy Bayern-diadal – videók

K. Zs.K. Zs.
2023.01.20. 23:19
A monacói Mike James szoros Fenerbahce-őrizetben (Fotó: AFP)
Az őszi hazai vereség után pénteken is kikapott a Real Madrid az Olympiakosz Pireusztól: a görög sztárcsapat a meccs nagy részében megnyugtató előnnyel vezetett Hanga Ádám klubja ellen, és viszonylag könnyedén, 73–60-ra meg is nyerte a férfi kosárlabda Euroliga e heti rangadóját. A tabella elején kialakult négyes holtversenyt az Olympiakosz vezeti. A Bayern München nagy meglepetésre 89–81-re győzött a címvédő Anadolu Efes vendégeként, a Zalgiris nagy hajrával verte a Crvena zvezdát, és öt vereség után újra nyert a lyoni ASVEL.

OLYMPIAKOSZ–REAL MADIRD 73–60

Thomas Walkup nyolc pontjára építve a hazaiak jó első negyedet futottak, és bár a második elején rövid időre fordított a Real Madrid – Hanga Ádám abban az időszakban dobta egyetlen kosarát –, a nagyszünetre nyolcpontos előnnyel mentek a vörösök, köszönhetően Walkup lélektanilag nagyon fontos dudaszós triplájának.

A folytatásban is jól védekezett az Olympiakosz, idővel megtalálta az ellenszert a madridiak legveszélyesebb emberére, Walter Tavaresre is. A negyedik játékrészben 15 pont is volt az előny, és a pireusziak 60 ponton tartották a Realt, amelynek 25 triplakísérletéből csak három volt sikeres. Walkup 18 ponttal végzett, Szasa Vezenkov 15-tel – a bolgár center megszerezte 1500. Euroliga-pontját az Olympiakosz színeiben –, a Realban Tavares és Dzanan Musa 12-ig jutott.

Hanga Ádám 13:56 percet töltött a parketten, két pont (1/4 dupla, 0/1 tripla), egy védőlepattanó, két-két assziszt és labdaszerzés, egy labdaeladás, három elkövetett és két elszenvedett fault a mérlege.

ZALGIRIS–CRVENA ZVEZDA 71–66

A Zalgiris nemcsak visszahozta az elúszóban lévő mérkőzést, de végül nagyobb különbséggel nyert, mint amennyivel ősszel Belgrádban kikapott, azaz holtverseny esetén felé billen majd a mérleg nyelve – ez a playoffküszöb környékén fontos tényező. A zöldek a harmadik negyed közepéig vezettek, viszont a játékrész utolsó három és fél percében csak a Zvezda dobott pontot – Filip Petrusev vezérletével 11-et –, sőt a meccs utolsó öt percére fordulva, Luca Vildoza duplája után már héttel vezettek a vendégek (57–64). Akkor azonban jött az újabb fordulat: Edgaras Ulanovas két triplát is bedobott – a Zalgiris utolsó 12 pontjából kilenc az övé volt –, négy perc lepergett vendégkosár nélkül, és ez elég volt a litván klubnak, hogy fergeteges biztatás közepette otthon tartsa a győzelmet. A Zalgiris zsinórban negyedszer nyert, most az övé a leghosszabb élő győzelmi sorozat.

ANADOLU EFES–BAYERN MÜNCHEN 81–89

Bombameglepetés a javából! Fordulatos első félidő után úgy tűnt, a címvédő török csapat az esélyeknek megfelelően megtöri vendégét, 16 pont volt az előnye. A Bayern elkezdte faragni a hátrányt, öt és fél perccel a vége előtt már csak hatpontnyi volt a különbség (74–68). S akkor a németek beüzemelték a triplavetőt: egymás után ötöt (!) dobtak be, Othello Hunter kettőt is, és az egy hármast a helyére küldő Augustine Rubit két büntetője és egy duplája után már a Bayern vezetett tízzel (77–87). A hátralévő két perc már nem volt elég a hitét vesztő török csapatnak a fordításra. Hunter (18), Rubit (14) és Cassius Winston (14) vezérletével öt vereségből álló rossz idegenbeli szériát zárt le a müncheni csapat.

MILAN–ASVEL 73–79

Az első kilenc pontot a vendég lyoniak szerezték, a Milannak majdnem négy perc kellett az első kosárhoz. Az első félidőben végig az ASVEL vezetett, a nagyszünet után fordult az állás, de a hajrának megint a franciák futottak neki jobb pozícióból. A különbség azonban nem volt nagy, minden adva volt az izgalmas végkifejlethez. Jonah Mathews két hármast is elsüllyesztett az utolsó három percben, majd ő adta az asszisztot Alex Tyusnak ahhoz a zsákoláshoz, amely 37 másodperccel a vége előtt végképp egyenesbe hozta a vendégcsapatot. Az ASVEL öt vereség után nyert újra.

Csütörtökön történt

A Barcelona nyerte meg a csütörtök esti spanyol derbit: a katalánok 85–78-ra nyertek a Baskonia szinte bevehetetlen csarnokában. A Fenerbahce hosszabbításban nyerte meg a Monaco elleni rangadót, és hazai győzelemnek örülhetett a Virtus Bologna, a Maccabi Tel-Aviv, valamint a Valencia is.

BASKONIA–BARCELONA 78–85

Három Euroliga-vereséget emésztve készült a Barcelona elleni derbire a Baskonia, abban a reményben, hogy a hazai csarnok varázsa – hat elitligás győzelem egyhuzamban – ezen az estén is hat majd. Nos, nem hatott, az első negyedet leszámítva egyszer sem vezettek a baszkok. Olcsón persze nem adták a bőrüket, a negyedik negyedben, 67–69-nél közel volt az egyenlítés, de akkor nyolc Barca-pont következett, és gyakorlatilag eldőlt a meccs. A Jan Veselyt nélkülöző, de a palánkokat a cseh óriás távollétében is uraló (40–25) Barcában Nikola Mirotic 15 pontot szerzett, Rokas Jokubaitis 13-mal, a sérülés után visszatérő Tomás Satoransky 11-gyel zárt, odaát Markus Howard visszatérése nem sikerült túl jól (7 pont), Tadas Sedekerskis 16-tal volt a legjobb.

FENERBAHCE–MONACO 98–94

Fájdalmasan rossz széria után a Fenerbahce két győzelemmel visszahelyezte magát az élbolyba, mindezt egy közvetlen vetélytárs ellen nyomatékosíthatta. Ez végül sikerült is, bár extra erőfeszítésre volt szükség: a jó hazai kezdés után a Monaco fordított, majd az utolsó két percre fordulva, nyolcpontos hátrányból ismét talpra állt – John Brown egy másodperccel a vége előtti duplájával hosszabbításra mentette a meccset (84–84). Marko Gudurics nyolc másodperccel a kiélezett hosszabbítás vége előtt dobta be a döntő büntetőket. Scottie Wilbekin 21, Nigel Hayes-Davis 18, Gudurics 17 pontot szerzett a hazai csapatban, Mike James 23-mal, Yakuba Ouattara 19-cel finiselt a Monacóban.

MACCABI TEL-AVIV–ALBA BERLIN 87–74

Az Alba életre kelt az elmúlt hetekben, három egymást követő győzelem után a Real Madridot is megszorongatta, ám most az egyik legforróbb hangulatú csarnokban, a tel-avivi Menora Mivtahim Arénában kellett helytállnia. A berliniek nem vallottak szégyent, az utolsó negyedben, Tim Schneider két triplájával sikerült bejönniük tíz pont alá (76–68), de valós győzelmi esélyük egy pillanatig sem volt: végig a Maccabi vezetett, be is húzta kilencedik hazai győzelmét. Wade Baldwin 33 ponttal vezette az izraeli csapat lőlapját.

VIRTUS SEGAFREDO BOLOGNA–PANATHINAIKOSZ 74–64

Két hazai vereségen volt túl a Bologna, de a második, ha nagyon fájt is, a vállalható kategóriába tartozik: az Olympiakoszt kis híján megfogta az olasz csapat. Csütörtök este egy jóval gyengébb idényt futó görög klub, a Panathinaikosz látogatott a Virtus Segafredo Arenába. Vezetett is szinte végig a Bologna, csakhogy a negyedik negyed elején Derrick Williams, majd Mateusz Ponitka is bevert egy-egy triplát, és fordult az állás (55–57)! De jött az újabb fordulat: a hazaiak faultokat kiharcolva, de triplát is dobva kivágtak egy 14–0-s rohamot, amire már nem jött válasz.

VALENCIA–PARTIZAN 89–81

Hiába hátráltatták sérülések a Valenciát az elmúlt héten, a csapat két győzelemmel vészelte át az időszakot – legyűrte például a címvédő Anadolu Efest –, és most a szintén a playoffküszöb közelében mozgolódó közvetlen rivális, a Partizan ellen kívánta folytatni a szériát. Sikerült is: az első perceket leszámítva végig a spanyol csapat vezetett, és a 20 pontig jutó Bojan Dubljevics főszereplésével nyert is. A sérüléséből visszatérő Chris Jones 13 ponttal szált be a padról, a belgrádiaknál Dante Exum 22-vel végzett.

141387–14960.300

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.