Férfi kosár Euroliga: őrült finis Belgrádban és Monacóban, a ligaelső otthon botlott– videók

K. Zs.K. Zs.
2022.12.17. 00:44
Szasa Vezenkov (balra), a pireuszi vezér 16 pontig jutott, de ezúttal Charles Kahudi 14 pontja ért győzelmet (Fotó: AFP)
Hármas holtverseny alakult ki a férfi kosárlabda Euroliga tabellájának élén: az eddig egyedül vezető Fenerbahce péntek este meglepetésre odahaza kikapott a Baskoniától, így az egyaránt szoros végjátékban nyerő Barcelona és Monaco utolérte. Hosszú idő után újra győzött a Partizan Beograd,  míg a Virtus Bolognának először sikerült két győzelemmel letudnia egy kétfordulós Euroliga-játékhetet.

BARCELONA–PANATHINAIKOSZ 74–68

Az első félidőben volt, hogy 17 pontig pumpálta előnyét a Barcelona, de a Panathinaikosz a múlt héten, a Milan ellen már megmutatta, hogy úgymond a semmiből is vissza tud hozni egy meccset. Most sem sok hiányzott hozzá: az elsősorban Dwayne Bacon (19 pont) húzta zöldek három perccel a vége előtt egypontnyira fellopakodtak (69–68)! Ezt követően Nikola Kalinic két védőlepattanójára építve Tomás Satoransky triplát, Jan Vesely duplát dobott – és e cseh pontokkal már célba ért a Barca.

PARTIZAN–ANADOLU EFES 82–79

Öt szoros vereség után már nagyon ráfért egy szép győzelem a belgrádiakra – a legutóbbi két kiírást megnyerő Anadolu Efes legyűrése tökéletesen megfelelt az óhajnak. A második negyed közepétől a negyedik derekáig jobbára a törökök vezettek, aztán erőre kapott a Partizan. James Nunnally, Kevin Punter és Dante Exum 18-18 pontot jegyzett a hazaiaknál – közülük Nunnally volt a főszereplő: 75–74 után, az utolsó 16 másodpercben bedobott egy triplát, két büntetőt, majd megkoronázta mindezt egy kulcsfontosságú labdaszerzéssel. Rodrigue Beaubois 30 pontos karriercsúccsal zárt az Efesben.

BOLOGNA–MACCABI TEL-AVIV 78–73

A valaha egymással BEK-döntőt is játszó két csapat ma messze van a régi dicsőségtől, a Maccabié az egyik leggyengébb vendégmérleg, de az összesített tabellán így is előzi még a Virtust. A péntek esti meccs fordulatos volt, a negyedik negyedre még az izraeliek fordultak előnnyel, aztán 59–66-nál tizenkét bolognai pont következett, és onnan már nem volt visszaút. A Daniel Hackett (15), Milos Teodoszics (15), Toko Sengelija (12) hármas rutinja sokat ért a hajrában.

FENERBAHCE–BASKONIA 70–76

Nagyszerű napokat töltött a Baskonia Isztambulban: a címvédő Anadolu Efes szerdai legyőzése után pénteken az éllovas Fenerbahcét is legyűrte! A Johnathan Motleyt és Scottie Wilbekint kényszerűségből továbbra is nélkülöző hazaiaknak ezúttal végig az üldöző szerepe jutott, és mint az eredmény mutatja, nem érték utol a baszkokat. Marcus Howard 15 ponttal vezette a vendégek lőlapját.

MONACO–ALBA BERLIN 92–89

Egymás után tízszer veszített az Alba, nem éppen jó ajánlólevél az élboly egyik csapatának otthonában, de nem sok hiányzott egy kisebbfajta csodához. Szinte végig a Monaco vezetett, ám elhúzni nem tudott, és a negyedik negyedben mínusz tízről egy 13–2-es rohammal fordítottak a berliniek. A legvégén hajszál hiányzott csak a hosszabbításhoz: az utolsó monacói akció végén a várakozásokkal ellentétben nem Mike James, hanem Elie Okobo engedte el a triplát – és bement!

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNT

A forduló első játéknapján nem is akármilyen eredmények születtek: a Zalgiris elkapta a Real Madridot, az eddigi utolsó helyezett Milan idegenben verte meg a hetek óta brillírozó Crvena zvezdát, a Bayern München negyedik próbálkozásra végre le tudott gyűrni egy spanyol csapatot, az ASVEL pedig elképesztő hajrával, a végső dudaszó pillanatában beeső triplával fordított az Olympiakosz ellen.

ZALGIRIS–REAL MADRID 81–72

A kisebb sérülésből gyógyuló Hanga Ádám, Rudy Fernéndez és Gabriel Deck ezt a meccset is otthonról figyelte, a Real nélkülük vívott rendkívül szoros mérkőzést Kaunasban. A csata nagy részében öt ponton belül volt a két csapat, hol az egyik, hol a másik vezetett, aztán a hazaiak a hajrában egy 15–3-as rohammal döntöttek. Keenan Evans 20 ponttal vezette a győzteseket, Edgaras Ulanovas 19, Tyler Cavanaugh 15 pontot szerzett, a Realban Dzanan Musa (22) és Mario Hezonja (17) volt a legeredményesebb.

CRVENA ZVEZDA–MILAN 67–71

Hatos győzelmi sorozat birtokában fogadta a Zvezda az eddigi ligautolsót, a Milant, amelyik kilenc meccset veszített el zsinórban – a kilátás országos egyes. Ehhez képest Dusko Ivanovics vezetőedző értékelése szerint sem a kellő agresszivitás, sem az odafigyelés nem volt meg a belgrádiak eddigi sikereit megalapozó védekezésben, így szerzett 15 pontos előnyt a Milan a nagyszünetre. A hajrára változott a helyzet, azonban hiába zárkózott fel 15–2-es rohammal a hazai csapat 66–64-re az utolsó perc kezdetére, majd válaszolt Billy Baron triplájára Nemanja Nedovics szintén egy hármassal, az utolsó 25 másodpercben nem sikerült fordítani – megszületett a meglepetés! Kárba veszett a cseresorból remekül beszálló Filip Petrusev 20 pontja, ellenben Baron éppen a volt csapata ellen ért el 19 pontos idénycsúcsot.

BAYERN MÜNCHEN–VALENCIA 97–92

Végig szoros meccset vívott a két csapat, a bajorok a negyedik negyed elején el tudtak lépni tíz ponttal, és azzal az előnnyel már jól gazdálkodtak. A müncheniek amerikai hátvédje, a cserepadról beszálló Corey Walden mind a 18 pontját a második félidőben dobta, a valenciai Bojan Dubljevics pedig hiába remekelt a héten már másodszor (28 pont), ezúttal nem kapott akkora támogatást a társaktól, hogy győzelem legyen a vége.

ASVEL–OLYMPIAKOSZ 77–75

A lendületben lévő Olympiakosz a nagyszünetben 16 ponttal vezetett, a harmadik negyedben 21-gyel is (33–54), de az addigi remek dobóteljesítménye elillant, a lyoniak védelme összekapta magát. A labdaeladást már alig-alig produkáló hazaiak fokozatosan darálták a hátrányt, és a dudaszó pillanatában, Amine Noua (13) harmadik triplájával meg is fordították a meccset!

Virtus Segafredo Bologna (olasz)–Alba Berlin (német) 85–76

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.