Férfi kosár Euroliga: visszatért Hanga Ádám, kiütötte riválisát a Real Madrid – videók

K. Zs.K. Zs.
2023.01.07. 00:00
Hanga Ádámot nagy szeretettel fogadta a madridi publikum (Fotó: Getty Images)
Magyar szempontból Hanga Ádám visszatérése volt a férfi kosárlabda Euroliga pénteki játéknapjának legfontosabb eseménye: a magyar válogatott sérülésből felépülő irányítójának csapata, a Real Madrid magabiztosan, 98–65-re legyőzte a Maccabi Tel-Avivot. A madridiak az alapszakasz feléhez érve a második helyen állnak az Olympiakosz Pireusz mögött, amely szintén nyert a 17. forduló pénteki programjában. A címvédő Anadolu Efes hazai, a Crvena zvezda idegenbeli sikerrel tudta le a fordulót.

REAL MADRID–MACCABI 98–65

Európa tízszeres bajnoka a hazai, a sorozat hatszoros első helyezettje a vendégoldalon – ez volt a forduló klasszikus csatája. Más kérdés, hogy ezúttal nem volt egy súlycsoportban a két csapat: az első perceket leszámítva végig a Real vezetett, a második félidő nagy részében több mint 25 ponttal...

Ideális alkalom volt ez arra, hogy a két részletben hosszú heteket kihagyó, az elmúlt időszakban erősítő és regeneráló edzéseket végző Hanga Ádám újra belekóstoljon az Euroliga légkörébe. A magyar klasszis 13:14 percet töltött a pályán, szerzett 5 pontot (1/1 dupla, 0/1 tripla, 3/4 büntető), volt három védőlepattanója, 2 asszisztja, egy labdaeladása, valamint három ellene fújt, kettő neki megadott faultja.

A madridi csapatban Dzanan Musa és Petr Cornelie 18-18 pontot szerzett – mindketten négyet vállaltak a Real 18 sikeres hárompontosából –, Guerschon Yabusele 16-ig jutott.

OLYMPIAKOSZ–MILAN 82–66

Hármas győzelmi sorozatból érkezett a Milan, de a pireuszi vörös sereggel szemben nem volt ellenszere. Az olasz csapat játékosai 21-szer adták el a labdát, a harmadik negyedben csupán hat pontra voltak képesek az Olympiakosz szorításában – a második félidő elejét leszámítva egyoldalú volt a meccs. Alec Peters 16 pontot szerzett a pireusziak soraiban, Thomas Walkup 10-zel zárt, Kosztasz Szlukasz a nyolc pontja mellett kilenc asszisztot is jegyzett, a Milan elmúlt hetekbeli vezére, Billy Baron most megállt 12 pontnál.

ANADOLU EFES–ASVEL 78–72

Nem sok híja volt, hogy a gyengélkedő ASVEL meglepje a címvédőt, de végül nem jött össze a bravúr: a szinte végig hátrányban lévő isztambuliak 16–6-os rohammal zárták a meccset, ami elég volt a fordításhoz és a győzelemhez. A sikeres végjátékban főszerepet játszó két vezér közül Vaszilije Micics 22, Will Clyburn 15 pontot pakolt be a közösbe.

VALENCIA–CRVENA ZVEZDA 75–77

Akárcsak Isztambulban, Valenciában is izgalmas végjátékba torkollott a csata, csakhogy a szinte végig vezető csapat itt meg tudta tartani az előnyét. Az utolsó 15 másodpercben Chris Jones kétszer is visszahozta egy pontra a házigazdát, ám válaszul előbb Filip Petrusev dobott be két büntetőt, majd Nemanja Nedovics egyet – az is elég volt a győzelemhez. A Zvezda sorozatban a negyedik idegenbeli Euroliga-meccsét nyerte meg, Petrusev 25, Nedovics 19 pontot szórt.

Iffe Lundberg (19) remek játékkal vezette győzelemre a Virtus Barcelonában (Fotó: Getty Images)

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNT

A 17. fordulót a tabella első három helyén, azonos mérleggel váró három csapat egyaránt kikapott: a Baskoniát az utolsó helyezett Alba Berlin gyűrte le, a Monacót a Partizan Beograd verte meg simán, míg a Barcelona meglepetésre otthon bukott a Virtus Bologna ellen. Folytatódott a Fenerbahce mélyrepülése, és hogy a német kluboknak hibátlan napjuk legyen, a Bayern München alaposan megleckéztette a Panathinaikoszt.

ALBA BERLIN–BASKONIA 85–84

Mindkét csapat győzelemmel fejezte be az óévet, ami a hazaiak szempontjából különleges, hiszen pokoli hosszú vereségszériát zártak le – de még így is utolsók. S még úgy is, hogy csütörtökön újabb szép győzelmet arattak. Noha a Baskonia hatos győzelmi sorozattal érkezett Berlinbe, szinte végig a hazaiak vezettek, szebbnél szebb akciókkal már-már idény eleji szárnyalásukat idézték. A végén lankadt a lendület, a baszkok átvették a vezetést is, de Maodo Lo duplájával újra előnybe került az Alba. Ki hitte volna, hogy az utolsó két percben egyetlen pont sem születik?! Pedig így történt, amiben hatalmas érdemei vannak Ben Lammersnek, aki három másodperccel a vége előtt besapkázta a vendégek legveszélyesebb emberét, a kosárra törő Markus Howardot (17 pont). Jaleen Smith 18 ponttal vezette a hazai lőlapot.

ZALGIRIS–FENERBAHCE 86–66

Mélyrepülésből landolt a török csapat Kaunasban, természetesen a négy vereségből összeszomorkodott sorozata lezárásának reményében. Az isztambuliak bevetették a nemrégiben igazolt Kosztasz Adetokunbót is, az NBA-ben szabadlistára tett görög két látványos kosárral jelentkezett be a meccsbe – aztán ott meg is ragadt, tíz percet sem kapott. A Zalgiris ellenben szárnyalt, még úgy is, hogy egyik legjobbja, Keenan Evans az első percben súlyosan megsérült (a nap végére meg is érkezett a szomorú hír, az amerikai Achilles-ín-szakadást szenvedett, meg is operálták, ebben az idényben már nem játszhat). Ignas Brazdeikis és Tomas Dimsa egyaránt 17 pontot szerzett a litván csapatban, amelynek előnye már a harmadik negyedben húsz pont felett volt. A nemrég még ligaelső Fenerben csak Devin Booker jutott el 10 pontig…

BAYERN MÜNCHEN–PANATHINAIKOSZ 84–68

Talán még most is sérti a Panathinaikosz játékosainak dobhártyáját az a füttykoncert, amelyet az Olympiakosz elleni múlt heti derbin elszenvedett kiütéses vereség után kaptak. S ha nem Münchenben lett volna ez a meccs, most sem maradt volna el a tüntetés, hiszen a zöldek nem sok vizet zavartak, a második félidőben egyszer sem tudták tíz pont alá szorítani a hátrányukat. Augustine Rubit 23 pontot szerzett a magabiztosan nyerő német csapatban.

BARCELONA–BOLOGNA 75–83

A dudaszós triplával megmentett, majd megnyert múlt heti belgrádi meccset kicsit elhomályosította a hétvégi el Clásico elvesztése, a nem túl jó katalóniai hangulatot Tomás Satoransky kisebb sérülés miatti kidőlése sem javította. Nélküle nem ment jól a Barcának, csak üldözte az eredményt, és csupán másodpercekre sikerült fordítania. Ezúttal nem hullottak a triplák sem, a Virtus kihozta ikszre ezt a párbajt (9–9), összességében sokkal pontosabban dobott a mezőnyből, és a 20 pontig jutó Iffe Lundberg vezetésével meglepetésre győzött is. A bolognaiak feljövőben vannak, a legutóbbi öt meccsükből négyet megnyertek, és közelítik a playoffkaput.

PARTIZAN–MONACO 100–80

Az elejét megnyomta a Partizan, de aztán sokáig kiegyenlített csatát vívott a két csapat, ide-oda billent az állás. A negyedik játékrészre aztán összeállt a belgrádi védőjáték, és a szoros meccseiről nevezetes Partizan – a megelőző hét Euroliga-találkozóján tíz ponton belül volt a különbség – hosszú idő után fölényes győzelmet aratott. A sorozatban a negyedik meccsén diadalmaskodó fekete-fehérek soraiban két volt monacói, Mathias Lessort (21 pont) és a négy triplát bevágó Danilo Andjusics (12) is remek napot fogott ki, nagyon kellett Kevin Punter 19 pontja is, odaát Elie Okobo 17-ig jutott.

Január 10., kedd
Crvena zvezda (szerb)–Real Madrid (spanyol)
Monaco (francia)–Olympiakosz Pireusz (görög)
Alba Berlin (német)–Emporio Armani Milan (olasz)
Virtus Segafredo Bologna (olasz)–Zalgiris Kaunas (litván)
Bayern München (német)–Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol)
Panathinaikosz (görög)–Fenerbahce (török)
Január 11., szerda
ASVEL Villeurbanne (francia)–Barcelona (spanyol)
Maccabi Tel-Aviv (izraeli)–Partizan Beograd (szerb)
Valencia Basket (spanyol)–Anadolu Efes Istanbul (török)

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.