Női kézi BL: Ez a négy együttes mutatta a legjobb formát – Skaliczki

2021.04.12. 11:05
Remélhetőleg a május végi fi nálét követően újfent lesz oka az örömre a Győr női kézilabdázóinak (Fotó: MTI/Krizsán Csaba)
Az újabb Bajnokok Ligája négyes döntős szereplésével rekordot javító címvédő Győri Audi ETO KC női kézilabdacsapata eddig szépen halad az általa jól kikövezett úton története hatodik aranyérme felé.
VÉLEMÉNYEK
Görbicz, Anita, a Győr csapatkapitánya: – Nagyon jól játszott a Buducsnoszt a visszavágón, visszaállt a hatos falas védekezésre az öt egyes formációról, amin meglepődtünk. A tizenegy góllal megnyert első mérkőzés után nehéz felpörögni, görcsösek voltunk a hazai meccsen, nem tudom, miért. Remélem, a final fourban nézők előtt sikerül nyernünk.
Veronica Kristiansen, a Győr átlövője: – Igazi kemény kupacsata volt a Podgorica elleni hazai visszavágó. A harcosság az első félidőben talán még nem volt meg kellő mértékben a játékunkban. Az első játékrészben akadtak hiányosságaink, leginkább a lőtt gólok számában, de a védekezés már akkor is jó volt. Szünet után tovább javultunk, és az a teljesítmény elég volt az újabb győzelemhez.
Faluvégi Dorottya, a Győr jobbszélsője: ؘ– A szünetben megnyugodtunk, rendeztük a sorokat. A második félidőben már felszabadultan kézilabdáztunk a Buducsnoszt ellen, azt a játékot nyújtottuk, ami igazán jellemző ránk.
Fodor Csenge, a Győr balszélsője: – Az első harminc percben akadozott a támadójátékunk, nem ment elég gördülékenyen a labda az akcióknál. Az első meccsen elért tizenegy gólos különbség nagy előnyt jelentett, a továbbjutásunk nem volt veszélyben, de az első félidőt követően kellett egy kis ébresztő, hogy összeszedjük magunkat.

Kettős győzelemmel, összességében gond nélkül vette az utolsó akadályt a május végi négyes döntő előtt a címvédő Győr a női kézilabda Bajnokok Ligájában. A győriek a negyeddöntőben a monte­negrói Buducsnosztot ejtették ki, így hatodszor is pályára léphetnek a négyes döntőben, ezzel lekörözték az eddig szintén öt részvétellel büszkélkedő (észak)macedón kirakatcsapat, a mára szétesett ZSRK Vardart. Az ETO újabb sikerével tovább nyújtotta elképesztő rekordját az elitligában: Danyi Gábor együttese 2018. január 26., a CSM Bucuresti otthonában elszenvedett 28–22-es középdöntős vereség óta sorozatban immár 55 meccse veretlen a BL-ben (ebből 46-szor Danyival vezetőedzőként). Hazai pályán, a győri Audi Arénában pedig legutóbb a dán Herning-Ikast tudta két vállra fektetni a Győrt a 2015. október 25-én vívott csoporttalálkozón (21–26).

A győriek mellett a francia házirangadón a Metzet elintéző, az éremcsatákban újonc Brest, a favorit orosz Rosztovot meggyőző teljesítménnyel kiejtő norvég Kristiansand és a román CSM Bucuresti-tel szemben idegenben lőtt több góllal továbblépő, abszolút BL-újonc CSZKA Moszkva szerepelhet a final fourban.

„Az eddig nyújtott teljesítmények alapján, figyelembe véve a vírus miatt feladott pályaválasztói jogokat és a csapatokat sújtó fertőzést is, ez a négy együttes mutatta a legjobb és legegyenletesebb formát, reális és nem érdemtelen az elődöntőbe jutásuk. A Rosztovnál Anna Vjahireva sérülése és kiesése a negyeddöntőre érzékeny veszteség volt, hiszen ő több mint egy játékos, nehéz pótolni, mert a klassziscsapatokat mégiscsak a klasszisok viszik a hátukon – értékelt a negyeddöntő után Skaliczki László mesteredző, lapunk állandó szakértője. – Az ETO visszavágójára a gyakorlatilag már az első meccsen kiharcolt továbbjutás rányomta a bélyegét, nem játszottak olyan tempóval a győriek, mint szoktak, és nyilván voltak olyan támadási és védekezési szerkezetek is, amelyekben mindenkinek igyekeztek lehetőséget adni, de így is jól menedzselték a második találkozót. A következő másfél hónapban is erre, vagyis a jó menedzselésre lesz szükség, hiszen a május közepi Magyar Kupa és a május végi BL négyes döntő lesz a következő nagy erőpróba a Győrnek, amelytől mindenki újra Bajnokok Ligája-győzelmet vár. Ezt a tétet és terhet kell feldolgozni a következő hetekben.”

AZ EDDIGI BL NÉGYES DÖNTŐK
2014: 1. GYŐR, 2. Buducsnoszt, 3. ZSRK Vardar (macedón), 4. FC Midtjylland (dán)
2015: 1. Buducsnoszt, 2. Larvik HK (norvég), 3. Vardar, 4. Dinamo Volgográd (orosz)
2016: 1. CSM, 2. GYŐR, 3. Vardar, 4. Buducsnoszt
2017: 1. GYŐR, 2. Vardar, 3. CSM, 4. Buducsnoszt
2018: 1. GYŐR, 2. Vardar, 3. CSM, 4. Rosztov
2019: 1. GYŐR, 2. Rosztov, 3. Kristiansand, 4. Metz
2020: a koronavírus-járvány miatt törölték az eseményt
2021: GYŐR, Brest, Kristiansand, CSZKA

Skaliczki ezúttal is leszögezte, hogy a vírus alaposan próbára teszi a szakmát sok csapatnál, a teljes versenysorozatot meghatározta eddig, hogy nem lehetett – lehet – tudni, melyik klubon mikor söpör végig a fertőzés. A BL szempontjából most az lenne az ideális, ha a még versenyben maradó négy csapat kézilabdaünnepet varázsolna május végére, és ha részben szurkolók előtt játszhatna, mert az visszaadná a sportág lényegét, amiért ezt az egészet csinálni érdemes, és nem maguknak kézilabdáznának l'art pour l'art alapon.

„A Győrnek nagyon jó kiindulási pozíciót adhatna, ha a final fourban ott lehetnének a szurkolói is, akik az elmúlt években is sokat segítettek a csapatnak – mondta Skaliczki. – A nők eleve érzékenyebbek, így az emocionális tényezők meghatározók lesznek. Emellett az is döntő lehet, hogyan tudnak alkalmazkodni a játékvezetéshez a csapatok. A tempó is kulcsfontosságú, ebben a Győr és a gyors északi stílusban játszó Vipers is jól áll. Az agresszív, letámadásos védekezésből megnyitott indításokkal és lerohanásokkal el lehet venni az energiát és a pszichés erőtöbbletet a riválistól. Meghatározó lesz, hogy a klubok játékoskerete mennyire bő, hogyan tudnak váltani, menet közben súlypontokat áthelyezni az edzők.”

A május 29-én és 30-án Budapesten, a Papp László-sportarénában sorra kerülő négyes döntő sorsolását kedden 17.30-tól tartják a Sport Tv budapesti stúdiójában.