Férfi kézi Eb: a franciák és a horvátok is ott lesznek a budapesti középdöntőben

V. Á.V. Á.
2022.01.17. 22:11
Kentin Mahé 6 góllal vette ki a részét a franciák sikeréből (Fotó: AFP)
Montenegró 33–32-re legyőzte Szlovéniát a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság A-csoportjában, s bejutott a budapesti középdöntőbe. Az orosz válogatottól sima vereséget szenvedő Szlovákia búcsúzott a tornától (36–27). Horvátország Ukrajna (38–25), Spanyolország Bosznia-Hercegovina ellen nyert (28–24). Az esti mérkőzéseken Franciaország 29–25-re győzte le Szerbiát, ezzel továbbjutott a középdöntőbe. A svédek a csehek elleni 27–27-es döntetlennel biztosították helyüket. Dánia tét nélküli találkozón ütötte ki Észak-Macedóniát (31–21), Norvégia Litvánia ellen diadalmaskodott (35–29).

A-CSOPORT

Szlovénia–Montenegró

A szlovén válogatottnak mindenképpen győznie kellett a továbbjutáshoz. Az első félidő kiegyenlített játékot hozott, azonban 11–11-es állást követően sorozatban négyszer is betalált a szlovén gárda, amely a szünetre háromgólos előnnyel mehetett (19–16). A fordulás után ismét szorossá vált a mérkőzés, a 40. percben az egyenlítésért támadott Montenegró, de nem talált be (23–22), Jure Dolenec hétméteresével pedig újra kettőre nőtt Szlovénia előnye. A 47. percben Urh Kastelic, a szlovénok kapusa megszerezte a második gólját (28–25). Az 50. percben elfogyott az előny, egyenlített Montenegró (28–28), amivel már továbbjutásra állt. Az 55. percben 32–31-re vezetett Montenegró, Milos Vujovics talált be az üres kapuba. Az utolsó percben Gasper Marguc hétméterese kimaradt, maradt az egygólos montenegrói előny. végül 33–32-re nyert, s ott lesz a budapesti középdöntőben.

Dánia–Észak-Macedónia 31–21

Észak-Macedónia bekezdett Dánia ellen (4–0). Niclas Kirkelökke vezérletével hamar fordítottak a dánok (6–5). Dánia végül megnyerte (31–21) a harmadik csoportmérkőzését is Debrecenben, s két ponttal vág neki a budapesti középdöntőnek.

Az utolsó másodpercek a Montenegró–Szlovénia mérkőzésen

C-CSOPORT

Horvátország–Ukrajna

A horvátok esélyeshez méltóan verték meg az ukránokat (38–25), s mivel este a franciák legyőzték a szerbeket, Horvátország csoportmásodikként továbjutott.

Franciaország–Szerbia

Szerbia 3–3-ig tartotta magát Franciaország ellen, de a 15. percben már 9–4-re vezetett az olimpiai címvédő. A folytatásban sem volt esélyük a szerbeknek, az ellenállhatatlanul játszó franciák ellen (15–5, 26. perc). A második félidő már csak formalitás volt. Franciaország 29–25-regyőzött, és két ponttal kezdi a budapesti középdöntőt.

E-CSOPORT

Spanyolország–Bosznia-Hercegovina

A spanyol válogatott biztos csoportelsőként várta a mérkőzést, így nem is vette túl komolyan az utolsó kört. Bosznia-Hercegovina a második félidőben 20–18-ra vezetett, de a hajrára elfogyott, Spanyolország fordított, s 28–24-re győzött.

Svédország–Csehország 27–27

A svéd–cseh találkozó a tétnek megfelelően kiélezett volt, a második félidőben 15–15 után sorozatban kétszer is betalált a skandináv gárda. Csehország 22–22-nél érte utol riválisát, majd az 50. percben Niclas Ekberg góljával vezetett újra Svédország (23–22). Az utolsó négy percre döntetlennel fordultak a csapatok (25–25). Az utolsó percben 27–27-nél támadtak a svédek, de elvesztették a labdát. A csehek indítása azonban nem volt pontos, így nem tudtak kapura lőni (27–27). A svédek ezzel továbbjutottak, pont nélkül kezdik a középdöntőt.

F-CSOPORT

Orosz csapat–Szlovákia

Hibátlan mérleggel zárta a csoportkört az orosz válogatott, amely esélyt sem hagyott ellenfelének. A társházigazda Szlovákiának hat góllal kellett volna nyernie, hogy ne kelljen foglalkoznia az esti norvég–litván meccs eredményéről. A félidőben már 10 góllal vezettek az oroszok, végül kilenc góllal nyertek (36–27).

Norvégia–Litvánia

Litvánia remekül helyállt Norvégia ellen – igaz, a továbbjutáshoz 8 góllal kellett volna győznie –, a szünetben 16–16 volt az állás. A második játékrészben már kijött a két csapat közötti különbség, Norvégia nyert (35–29), de az Oroszország elleni veresége miatt nulla pontot visz a középdöntőbe.