Összetört álmok: kikaptunk Izlandtól, számunkra vége az Eb-nek

NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)
2022.01.18. 17:50
Nem ebben reménykedtünk: a magyar férfi kézilabda-válogatott 31–30-re kikapott Izlandtól, így már a csoportkörben búcsúzott a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságtól, és összesítésben a 15. helyen végzett.
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Bodó Richárd sem akarja elhinni: kiesett a magyar válogatott (Fotó: Szabó Miklós) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

FÉRFI KÉZILABDAEURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR , 3. FORDULÓ
B-CSOPORT
IZLAND–MAGYARORSZÁG 31–30
(17–17)
Budapesti Kézilabda Aréna, 20 022 néző. V: Marin, I. Garcia (spanyolok)
IZLAND: Gústavsson – GUDJÓNSSON 5, MAGNÚSSON 8 (4), Jonsson 1, Y. Gíslason 1, Pálmarsson 2, ELISSON 9 (2). Csere: G. KRISTJÁNSSON 4, O. Gudmundsson, Vidarsson 1, V. Kristjánsson, Arnarsson. Szövetségi kapitány: Gudmundur Gudmundsson
MAGYARORSZÁG: Mikler R. – P. Rodriguez 4, Máthé 4 (1), Lékai 3, BÁNHIDI 6, SZITA 5, Bóka 2.Csere: Székely M. (kapus), Sipos A., Bodó 3, Topic 2, Hanusz, Ligetvári, Ancsin G. 1.Szövetségi kapitány: Gulyás István
Az eredmény alakulása. 9. p.: 5–6. 16. p.: 11–9. 23. p.: 13–13. 35. p.: 19–20. 39. p.: 23–21. 48. p.: 25–26. 54. p.: 29–29. 57. p.: 31–29
Kiállítások:
12, ill. 12 perc
Hétméteresek:
8/6, ill. 2/1

A másik mérkőzésen: Hollandia–Portugália 32–31 (17–13)

Mi sem mutatta jobban a kiegyenlített erőviszonyokat a B-csoportban, mint hogy az utolsó forduló előtt még mind a négy csapatnak megvolt az esélye a továbbjutásra. A mieinknek ehhez semmiképpen sem lett volna szabad kikapniuk Izlandtól, azonban a két meccs után hibátlan északiaknak is fontos volt a meccs, ugyanis olyan körbeverésre is volt esély, amelyből rosszul jöhettek volna ki.

A bemelegítés alatt minden szem Bánhidi Bencére szegeződött, és a Pick Szeged bokasérüléssel küzdő beállója ezúttal rendesen végigcsinálta a ráhangolást a társakkal, ez alapján bízhattunk benne, hogy számíthatunk a játékára. A keretünk megegyezett az első két körben látottakkal, tehát a koronavírusos Győri Mátyás mellett Borbély Ádám, Nagy Bence és Sunajko Stefán voltak a kimaradóink.

„Veletek vagyunk!” – üzente a magyar B-közép, miközben Bánhidi rögtön a kezdéshez megérkezett. Hamar ízelítőt kaptunk abból, mire kell nagyon figyelnünk: egy Gústavsson-védés után Bjarki Már Elisson indult meg villámsebesen, és belőtte a ziccert Mikler Rolandnak. Szerencsére ezúttal nem ragadtunk be a rajtnál, válaszolni tudtunk az izlandi gólokra, sőt, Bóka Bendegúz találatával már nálunk volt az előny. Bánhidi sorra megjátszható volt a falban, első három helyzetéből kettőt gólra váltott, rosszkor jött azonban Szita Zoltán kiállítása.

Továbbra is nagyon észnél kellett lennünk a támadásban elvállalt lövésekkel és a cserékkel, mert az északiak pillanatok alatt a kapunk előtt teremtek. Gudmundur Gudmundsson együttese tudott először kettővel elmenni, a rövid pihenő után visszaálló Bánhidi góljaival tartottuk a lépést. A Miklert váltó Székely Márton hetest védett, majd emberhátrányban Bodó Richárd egyenlített. Az előző két izlandi csoportmeccs legjobbjának megválasztott Sigvaldi Gudjóhnsson ezúttal is biztos kézzel értékesítette a helyzeteit a jobb szélen, így tudtak újra vezetni az északiak. Ligetvári Patrikkal ugyan agresszívebb lett a védekezésünk, de így is sok volt a kapott gólok száma, lábbal gyakran megvertek minket. Ezzel együtt arra is meglett volna az esélyünk, hogy előnnyel menjünk szünetre, ehelyett egy szinte dudaszós találat ugrasztotta talpra a szurkolókat, ezzel alakítottuk 17–17-re az állást.

Bánhidi Bence fájós bokával is nagyot harcolt (Fotó: Szabó Miklós)

A Ligetvári, Sipos duóval folytattuk a védelem közepén a második játékrészben is, ez két cserét jelentett a támadáshoz képest. Hiába vettük vissza hamar az előnyt, emberhátrányban gyorsan fordult a kocka, ráadásul Gústavsson két átlövésünket is kiszedte, kisvártatva pedig újra kettő volt a hátrányunk. Egy az egyben többször is meg tudták verni a védőinket az izlandiak, aminek gyakran kiállítás lett a vége. Így még nagyobb erőket kellett megmozgatnunk, egy 3–0-s sorozattal azonban rövid időre a vezetés is megvolt.

31/51 (61%)Gól/támadás30/52 (58%)

Már tizenkét perccel a vége előtt az egész csarnok felállva szurkolt, izgalmakból nem is volt hiány, ugyanis felváltva estek a gólok–hol az egyik, hol a másik oldalon volt az előny. A hajrára Mikler állt vissza a kapuba, de közben elveszítettük a harmadik két percét begyűjtő Sipost. Az utolsó öt percre fordulva hiába szórták ki Arnarssont, a labda Izlandé lett, az ellenakcióból pedig újra elment kettővel az ellenfél.

Közte egynél Máthé hetest rontott, majd Bóka lépett be ziccerben, mindkettő fájdalmas rontás volt. Harmadszor is támadhattunk emberelőnyben az ikszért, Gústavsson azonbanhárította Lékai kísérletét. Izland 31–30-ra nyert, ezzel a magyar válogatott egy győzelemmel és két vereséggel zárta a csoportkört, amely egyben a végállomást jelentette a mieink számára a részben hazai rendezésű Eb-n. A továbbjutás azonban sokkal inkább az első körben, a hollandoktól kapott pofonon ment el.

A célként kitűzött nyolc közé jutástól elmaradva összességében a 15. helyen zártuk az Eb-t, miután a csoportharmadikok közül Csehország és Szerbia is elénk került. A 13. Eb-szereplésünk alkalmával ez a leggyengébb helyezésünk, korábban kétszer voltunk 14.-ek. (A kontinenstorna mezőnye 1994 és 2000 között 12, 2002 és 2018 között 16 csapatból állt., 2020 óta pedig 24 válogatott alkotja.)

A 15. hely azt is jelenti, éppen megúsztuk, hogy a 2023-as vb első selejtezőkörében már pályára kelljen lépnünk, a második forduló sorsolásán azonban nem leszünk kiemeltek.

Minden az arcokra van írva (Fotó: Török Attila)

24. Ukrajna

60. perc: ITT A VÉGE, 31–30-RA KIKAPTUNK IZLANDTÓL. Ezzel eldőlt, hogy búcsúzunk a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságtól.

60. perc:
újra miénk a labda, Lékai lő, Gústavsson véd. Alighanem eldőlt.

59. perc: MIKLER VÉD, BÓKA LŐ, DE ÉRVÉNYTELEN A GÓL! Vonalra lépett a magyar válogatott játékosa.

59. perc: izlandi időkérés. Addig összegezzünk: csupán akkor marad esélyünk a továbbjutásra, ha legalább döntetlenre mentjük a meccset, de még ennél is jobb lenne, ha nyernénk. Mínusz kettő, másfél perc… MINDENT BELE!

58. perc: ILYEN NINCS. Gústavsson combbal védi Máthé hetesét.

58. perc:
Bánhidi harcol ki hetest és két percet, Gíslason ül le. És mivel harmadszor, így ő sem tér már vissza.

58. perc: Rodríguez
válaszol gyorsan, 31–30!

57. perc:
az izlandiakat nem érdekli a nem túl barátságos hangulat, Gudjonsson talál be ezúttal. 31–29

56. perc: Arnarssont küldik le két percre, viszont a játékvezetők ezzel együtt Izlandnak adják a labdát. Természetesen ezzel kiváltják az aréna haragját.

55. perc: Gudjonssont
csak szabálytalanul tudjuk megállítani, jön az izlandi hetes. Magnusson értékesíti – 30–29.

55. perc:
nagyon üresen hagyjuk Magnussont, de MIKLER OLVASSA A SZÁNDÉKOT, ÉS VÉD!

55. perc: Bodó
kifele indul el, bravúros gólt szerez éles szögből, 29–29!

54. perc: Magnusson
sajnos belövi. 29–28

54. perc: sajnos Sipos harmadszor is kiáll két percre. Hetest is kapnak az izlandiak.

54. perc: SZITA, JÓL VAN!
Ott a gól, ott az egál, 28–28.

53. perc: sajnos Máthé nem tudja lehúzni Gústavsson gyorsindítását, Elisson nem hibázza el a helyzetet. 28–28

52. perc: GÓL ITT IS, OTT IS. Rodríguez
lerohanásból talál be, de Elisson azonnal válaszol. 27–27.

51. perc: hetest dobhat Izland, de AZ ÉRKEZŐ MIKLER KIVÉDI ELISSON LÖVÉSÉT!

50. perc:
Székely még a saját feladatkörén túl is megteszi, amit lehet: a kapuból kifutva akadályozza meg az izlandi lerohanást!

48. perc:
legnagyobb sajnálatunkra nem marad el az izlandi válasz, Pálmarsson talál be. 26–26.

48. perc: OTT A GÓL!
Szita játssza oda a labdát Bánhidinek, beállónk ezt is bedobja! 25–26!

47. perc: ÓRIÁSI MÁZLINK VAN: Kristjansson megy be teljesen egyedül lőni, de a kapufát találja telibe!

46. perc: izlandi időkérés. Ez a végjáték sem lesz unalmas!

45. perc: csak ezt ne…
Gyorsan támadnak az izlandiak, Szita lövőhelyzetben, de nem ziccerben löki meg ellenfelét, két perc a vége. Húszezer ember tüntet…

45. perc:
Székely védése után támadunk, Szita találja meg a labdányi helyet az izlandi falban! 25–25!

44. perc: MÁTHÉ, EZ AZ!
Átlövésből jön a gól, 25–24!

43. perc: Elisson
talál be hetesből, 25–23.

43. perc: hetes és két perc, Siposnak kell leülnie.

42. perc: ERRŐL VAN SZÓ!
Labdát szerez hátul Pedro Rodríguez, végigmegy vele, 24–23!

41. perc:
most nagyon nem megy… Lékai dobja ki a labdát a támadás közben. Ennél több kell!

41. perc: Jónssont
küldik le két percre.

41. perc: Magnusson
veri át a védőinket, 24–22.

40. perc:
fontos magyar gól, Pálmarsson belemegy Siposba, Szita talál be gyorsindításból. 23–22.

39. perc:
passzívnál dobnak gólt az izlandiak, Pálmarsson veri át a védelmünket, végül Elisson használja ki a lehetőséget. 23–21.

37. perc:
rontunk támadásban, Vidarsson talál be saját térfeléről az üres kapunkba. 22–21.

37. perc:
nem figyelünk a középkezdésnél, Elisson kihasználja. 21–21.

37. perc: Máthé dobja be a hetest!

36. perc: Bánhidi harcol ki két percet és hetest, Magnussonnak kell leülnie.

36. perc: Elisson
újra eredményes, 20–20.

35. perc: Sipost
ültetik le két percre.

35. perc:
szépen előkészített akció végén Lékai lőhet tisztán, bent is van! Vezetünk, 19–20!

34. perc: SZÉKELY! Először Magnusson, majd Pálmarsson kísérletét hárítja!

33. perc:
Bánhidi ezúttal helyet csinál, Szitáé a 19. magyar gól! 19–19.

33. perc: Gíslasonnak
kell leülnie két percre.

32. perc: Magnusson
sajnos visszaszerzi az előnyt az északiaknak – 19–18.

32. perc: Bánhidi
kéri el a labdát, meg is kapja, be is dobja – 18–18!

31. perc:
sajnos gyorsan hétmétereshez jutnak az izlandiak, Elisson ki is használja a lehetőséget. 18–17.

31. perc: 17–17-RŐL FOLYTATJUK!

30. perc: EZZEL VÉGE IS AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK, DÖNTETLENRŐL FOLYTATHATJUK!

30. perc: összejön az egyenlítés, Bodó, 17–17!

30. perc: magyar időkérés.

30. perc: Pálmarsson
találja meg a rést a pajzsunkon, újra vezet Izland. 17–16

29. perc:
végre nincs jó szöge Gudjonssonnak a szélen, Székely is takarja, amit tud – nem találja el a kaput az izlandi!

Szita és Gíslason csatája (Fotó: Szabó Miklós)

29. perc: izlandi időkérés.

28. perc:
Bodó lövését védi Gústavsson, a kipattanó Rodríguezé, de sajnos nem találja el a kaput.

27. perc: Ancsin
vállalja el bátran, szép gól a jutalma! 16–16.

26. perc: Topic
és Kristjansson is betalál gyors egymásutánban, 16–15.

25. perc:
remek befordulás és gól Bókától, de sajnos megint nem figyelünk Gudjonssonra a szélen. 15–14 a gyors gólváltás után.

24. perc: sajnos nem jön össze a kínaink, a túloldalon Gudjonsson marad üresen a jobb szélen. 14–13

23. perc:
ott van Bodó első gólja, 13–13!

22. perc: ERRŐL VAN SZÓ! A Mikler helyére érkező Székely kivédi Magnusson hetesét!

22. perc: Ligetvári
rántja meg Vidarssont, hetes és két perc.

20. perc:
Bodó nem tud lőni, de befut a szélről Pedro Rodríguez, kapja a labdát, és ha már nála van, bedobja! 13–12

19. perc:
Kristjansson harcol ki hetest, Máthé és Sipos nem bírt vele. Magnusson eredményes – 13–11.

19. perc: Bánhidi
hatékonyságára nem lehet panasz, újra megveri az emberét! 12–11

18. perc: Magnusson
sajnos átveri a védelmünket, 12–10.

17. perc: Bánhidi
visszatért a pihenőről, s ha már ott van, dob is egy gólt! 11–10

16. perc:
sajnos két gólt is kapunk gyors egymásutánban, Kristjansson és Elisson eredményes. 11–9.

15. perc:
fontos védést mutat be Mikler, kétgólos hátrány helyett lendületből Topic talál be! 9–9

14. perc:
sajnos az izlandiak lefülelik Máthé tervét, az elcsípett labdát Jónsson lövi be. 9–8

12. perc: Gíslason
is dob egyet, a túloldalon Lékai a sikertelen első kísérlete után összeszedi a kipattanót, és belövi! 8–8!

Máthé Dominik készülődik lövéshez (Fotó: Török Attila)

10. perc: megint Kristjansson talál be, ezúttal Bodó és Pedro Rodríguez mellett jut lövőhelyzetig. Szerencsére Máthé Dominik pontos átlövéssel egyenlít – 7–7.

10. perc: Kristjansson
használja ki az emberelőnyt, 6–6.

9. perc: Szita
ráncigálja meg alaposan Gíslasont, sajnos két perces kiállítás a „jutalma”.

9. perc: Magnusson
és Bánhidi gyors gólváltása után 5–6!

8. perc:
gyönyörű bejátszás Szitától Bánhidinek, a Szeged beállója befordul, és be is talál. 4–5!

7. perc:
Pálmarsson tüzel a kapunk fölé, gyorsindításból Bóka eredményes, először vezetünk! Gudjonsson sajnos gyorsan egalizál – 4–4.

6. perc: ott az első Máthé-gól!
Reméljük, születik még jó néhány – 3–3

6. perc:
Pálmarsson harcol ki hetest, Magnusson értékesíti. 3–2

5. perc: Lékai
gyorsan ki is használja az emberelőnyt! 2–2

4. perc: Gíslason
fogja meg szabálytalanul Lékait, két percre le kell ülnie az izlandinak.

4. perc: Gudjonsson
marad nagyon üresen a jobb szélen, 2–1.

3. perc: OTT AZ ELSŐ VÉDÉS! Gíslason kap labdát beállóban, de Mikler megfogja a lövésé!

2. perc: Szita
szépen találja meg a rést az izlandi falon, 1–1!

1. perc: KEZDÜNK!
Sajnos elrontjuk az első akciónkat, Elisson lerohanásból vezetést szerez Izlandnak. 1–0

Ma is Borbély Ádám, Győri Mátyás, Nagy Bence és Sunajko Stefan maradt ki a keretből. A kapuban Mikler kezd, és ott van a pályán Bánhidi is!

A portugálok ellen barátnőt kereső srácok Izland ellen is kint vannak. És finoman üzenik Máthé Dominiknak, hogy ők már sikerrel jártak!

„Doma”, azaz Máthé Dominik lesz a következő? (Fotó: Török Attila)

ELŐZMÉNYEK

Kezdjük a legfontosabbal: habár nem kizárt, hogy döntetlennel is folytathatjuk a tornát, fontos lenne legyőzni Izlandot, mégpedig lehetőleg legalább két góllal. Nézzük, hogyan alakulhat a ma este.

Ha legyőzzük Izlandot és a 20.30-kor kezdődő mérkőzésen Hollandia is megveri Portugáliát, három négypontos csapat lesz a B-csoportban. Ez esetben minitabella dönt a két továbbjutóról, a portugálok elleni eredményét viszont egyik együttesnek sem veszik figyelembe. A hollandok +2-es gólkülönbsége így már nem változna, a mi –3-as gólkülönbségünk azonban mindenképpen pozitív, Izland jelenlegi, +1-es gólkülönbsége meg negatív irányba mozdulna el.

A csoportkör szabálya a sorrendre vonatkozóan:
1. több pont, 2. több egymás elleni pont, 3. jobb egymás elleni gólkülönbség, 4. több egymás elleni szerzett gól, 5. jobb gólkülönbség