Férfi kézi Eb: Hollandia az utolsó továbbjutó, a 15. helyen zártunk

B. A., N. T.B. A., N. T.
2022.01.18. 22:18
A lefújás után a hollandok ünnepelhették a továbbjutást (Fotó: Török Attila)
Hollandia 32–31-re legyőzte Portugáliát a magyar–szlovák közös rendezésű Európa-bajnokság B-csoportjának 3. fordulójában, így Izland mögött továbbjutott a középdöntőbe, míg a mieink a 15. helyen fejezték be a tornát.

A mieink Izland elleni vereségét követően magyar szempontból tét nélküli, ám a két érintett szemszögéből annál lényegesebb meccsre került sor az új budapesti arénában: Hollandia és Portugália egymás ellen dönthette el a másik továbbjutó hely sorsát.

Victor Iturriza két gyors góljára a hollandok ötös sorozattal válaszoltak, és a folytatásban nem is engedték ki a kezükből az előnyt: az első félidőt Kay Smits találata zárta, s így négygólos fórral vonulhatott pihenőre Hollandia (17–13).

A szünet után úgy tűnt, a hollandok végleg meg tudnak lépni, ám a portugálok összekapták magukat, és néhány perccel a vége előtt egyenlítettek, sőt a vezetést is megszerezték! Az utolsó szó mégis a második Eb-jükön részt vevő hollandoké volt, akik az elképesztő végjátékban megszerezték a győzelmet, egyúttal a továbbjutást érő második helyet (32–31).

Jobbátlövőjük, a 24 éves Kay Smits nyolc gólt szerzett, így nemcsak a torna góllövőlistájának élén áll 32 találattal, de a holland válogatott történetében ő az első játékos, aki több mint ötven Eb-gólt szerzett.

A D-csoportban a két pont nélkül álló válogatott, Fehéroroszország és Ausztria játszott egymással gyakorlatilag tét nélküli meccset – a fehéroroszok nyertek, s végeztek a kvartett harmadik helyén.

Mint ismert, a hat csoportból az első két-két helyezett folytathatja a középdöntőben, a mieink a B-csoport 3. helyén végeztek, és összességében a 15. pozíciót szerezték meg a 24 tagú mezőnyben, miután a harmadikok közül Csehország és Szerbia is elénk került. A 13. Eb-szereplésünk alkalmával ez a leggyengébb helyezésünk, korábban kétszer voltunk 14.-ek. A kontinenstorna mezőnye 1994 és 2000 között 12, 2002 és 2018 között 16 csapatból állt, 2020 óta pedig 24 válogatott alkotja.

A 15. hely azt jelenti, éppen megúsztuk, hogy a 2023-as vb első selejtezőkörében már pályára kelljen lépnünk, a második kör sorsolásán azonban nem leszünk kiemeltek.