Giro: Yates győzött, Fetter a legjobb magyar a budapesti időfutamon

KRASZNAI BENCEKRASZNAI BENCE
2022.05.07. 17:10
Simon Philip Yates győzött a második szakaszon (Fotó: Getty Images)
A brit Simon Philip Yates fantasztikus idővel nyerte meg a Hősök teréről rajtoló olasz kerékpáros-körverseny, a Giro d'Italia második magyarországi szakaszát, amelyen legjobb magyarként Fetter Erik ért célba. Peák Barnabás az 51., Valter Attila a 82. helyen zárt. A pénteki, első szakaszon győztes holland Mathieu van der Poelnél maradt a rózsaszín trikó, mivel ezúttal is remekelt, és három másodperc hátránnyal a második lett.

A bringásokat pontban 14 órától egy-egy perces különbséggel egymás után indították a Hősök terén. Az utolsó helyen álló versenyző rajtolt elsőként, míg az élen álló utolsóként. Ennek értelmében a magyar sportolók közül Peák Barnabás (Intermarché-Wanty-Gobert) indult elsőként, Fetter Erik (EOLO-Kometa) másodikként, míg Valter Attila (Groupama-FDJ) harmadikként.

A pénteki szakaszt a 167. helyen záró Peák 12:29.13 perc alatt teljesítette a távot, ezzel az addigi harmadik legjobb idő lett az övé. „Mindent kiadtam magamból, ilyen közönség előtt lehetetlen tartalékolni. Ez az idő talán elég lesz a legjobb negyvenhez, amivel elégedett lennék. Célként időeredmény nem volt kitűzve, inkább wattban kellett jól teljesítenem, ez sikerült is. Bár a közönség miatt sokszor elfelejtettem lenézni a wattmérőre, de bármikor lepillantottam, mindig 400 felett volt. Korábban az volt a bajom, hogy ilyen magas wattszámon hamar besavasodtam a rossz testtartásom miatt, de ezen most sikerült javítani” – mondta a Peák az MTI-nek a futam után. A legjobb negyvenbe végül nem fért be (az 51. helyen zárt), panaszra ettől függetlenül sem lehet oka, hiszen minden tőle telhetőt megtett.

Csakúgy, mint Fetter Erik, aki a magyar időfutambajnokként az ezért járó megkülönböztető trikóban versenyezhetett. Méltó módon tette: 12:28.10 perccel a 45. helyen zárt, a hazai kerékpárosok közül tehát ő szerepelt a legjobban. Ő így nyilatkozott a futama végén: „Sok helyen versenyeztem már, de ilyet még sehol sem tapasztaltam. Nemcsak a rajtnál, a célban és az emelkedőn voltak sokan, hanem minden egyes utcában. Elképesztően sok energiát adott ez nekem. Ez nem klasszikus időfutampálya, mert több a kanyar, és a végén emelkedő van benne, de jobban is szeretem az ilyet. Budapest pedig semmihez sem fogható, elindultunk a Hősök teréről, elhaladunk a Parlament mellett, és megérkezünk ide, a Budai Várba.”

A közönségkedvenc Valter Attila láthatóan nagyon élvezte a fővárosi időfutamot, ő 51 másodperces hátránnyal a 82. helyen zárt.

A szakasz nem mellesleg végletekig kiélezett volt: a brit Simon Philip Yates magát is meglepte azzal, hogy ennyire erős, 11:50 perces időt ért el úgy, hogy néhány perccel előtte a végül harmadik helyen záró holland Tom Dumoulin volt a mezőnyben az első olyan kerékpáros, aki 12 perc alatt ért célba – rá öt másodpercet vert a brit. A rózsaszín trikós holland, Mathieu van der Poel szintén elképesztő tempót diktált, a Ponty utcánál kezdődő emelkedő előtt kevesebb mint egy másodpercre volt Yatestől, majd a brit bizonyult jobbnak, három másodperccel.

Az összetett élén így is Van der Poel maradt, 11 másodperc előnye van a második pozícióban tanyázó Yatesszel szemben.

Vasárnap következik az utolsó magyarországi etap: a Kaposvár és Balatonfüred közötti 201 kilométert teljesítik a 105. Giro d'Italia résztvevői, akik a hétfői szünnap után már Szicíliában folytatják a 3410.3 kilométer össztávú, május 29-én záruló viadalt.