Nemzetisport.hu nyomtatott 2008.04.19 15:08 Frissítve: 2012.01.30 02:45

Megtört a jég: hetven év után újra a világelitben a hokiválogatott!

Történelme legfontosabb mérkőzésére készült a Ukrajna ellen a magyar válogatott a japán Szapporóban rendezett divízió I-es világbajnokság utolsó mérkőzésén. A találkozó tétje az volt, hogy melyik csapat nyeri a divízió-I-es világbajnokság B-csoportjának küzdelmeit, és jut fel a sportág legjobbjai közé, az A-csoportos világbajnokságra.

Magyr öröm, magyar győzelem! A-csoportosak vagyunk!

A magyar válogatott történelme során másodszor került olyan helyzetbe, hogy az A-csoportért játszhasson, hat éve azonban nem sikerült kivívni a feljutást. A mostani brigád már sokkal érettebb hokit mutatott be, nemcsak most, hanem az elmúlt években is, éppen ezért joggal lehetett reménykedni, hogy Pat Cortina gárdájának most összejön a történelmi siker.

Az első harmad alapján legalábbis megágyaztak Palkovicsék annak, hogy ezt el is higgyük: az első néhány perc ismerkedése után a Vas-testvérek vezérletével parádésan kezdett játszani a csapat: és éppen a fiatalabb Vas fivér, János pazar lövésével került előnybe a csapat a harmad közepén.

A bekapott gól után az ukránok sok szabálytalansággal tördelték a játékot, így a mieink az utolsó perceket szinte végig emberelőnyben tölthették. Fél perccel a vége előtt aztán érkezett Palkovics és egy gyors korongszerzés után ritkaság számba menő egyéni akció végén megduplázta a magyar gólok számát.

AZ ARANYEMBEREK

Kapusok:
Szuper Levente, Hetényi Zoltán
Hátvédek:
Tokaji Viktor, Horváth András, Szélig Viktor, Sille Tamás, Svasznek Bence, Kangyal Balázs, Ennaffati Omar
Csatárok:
Ocskay Gábor, Palkovics Krisztián, Vaszjunyin Artyom, Vas Márton, Peterdi Imre, Ladányi Balázs, Gröschl Tamás, Holéczy Roger, Kovács Csaba, Benk András, Majoross Gergely, Fekete Dániel, Vas János
Szövetségi kapitány: Pat Cortina
Az álomszerű kezdésből a második harmad elején nem ébredt fel a magyar válogatott jó néhány percig, sőt, alig két perc játék után Peterdi bombájával már-már eldőlni látszott a feljutás kérdése. Az ukránok nem adták fel, és a harmad közepétől fokozatosan átvették az irányítást.

Olyannyira, hogy alig 43 másodperc alatt Blagoj majd Szemencsenko lövésével a minimálisra csökkentették a különbséget. A mieink a hátralévő másfél percben azonban sikerült kihúzni, így az utolsó harmad döntött a jövő évi A-csoportos vébére szóló svájci repülőjegyek gazdájáról.

A helyzet kísértetiesen hasonlított a keddi, ukránok elleni futsal világbajnoki pótselejtezőhöz, amelyen háromgólos vezetés (4–1) után bukott el a magyar válogatott. Bár 4–3-ra megnyertük a gyöngyösi meccsen, az első találkozón elszenvedett 3–1-es vereség miatt nem jutottunk ki Brazíliába.

Ezúttal azonban másképp alakult a forgatókönyv. A harmadik harmadban az ukránok ugyan mindent megtettek az egyenlítés érdekében, de ennek ellenére nekünk is voltak veszélyes helyzeteink.

Vas János lövése elkerülte az ukrán kaput, míg Vaszjunyin próbálkozását Igor Karpenko védte.

HETVEN ÉV UTÁN ÚJRA AZ ELITBEN!

A magyar jégkorong-válogatott utoljára 1939-ben játszott az elitben, a Zürichben és Baselben lejátszott mérkőzések után a 7. helyen zártunk, és előtte két évvel érte el eddigi legjobb eredményét a nemzeti csapat, 1937-ben Londonban ötödikek lettünk. Utoljára 1964-ben, az innsbrucki téli olimpián szerepelt a magyar válogatott nagy világeseményen.
A hajrában Szélig Viktort fejbe találta egy korong, az orra vére is eleredt a magyar védőnek, de ő újra visszakorcsolyázott a jégre. A magyar csapatot azonban ez sem zökkentette ki: "Hiszen az nem lehet, hogy annyi szív hiába onta vért."

Az utolsó két percre emberhátrányba került a magyar válogatott, de Vas Márton ennek ellenére Ladányi Balázs parádés passzát gólra váltotta egy kontratámadás után, és ezzel eldőlt a találkozó: a mieink feljebb léptek, jövőre a világelitben terelgethetik a korongot!

Annyi balszerencse közt, oly sok viszály után, megfogyva bár, de törve nem A-csoportra készülhet hazánk.

A fantasztikus győzelem után az egyéni díjak közül is jutott a magyar válogatott tagjainak, Palkovics Krisztiánt választották a torna legjobb csatárának. A torna legjobb védője a japán Aaron Keller lett, míg a legjobb kapus címet a horvát Vanja Belic érdemelte ki.

IRÁNY AZ A-CSOPORT

A 2009-es A-csoportos világbajnokságot 2009. április 24. és május 10. között Svájcban rendezik majd két helyszínen, Bernben és Klotenben. Az ellenfelek listája még nem ismert, hiszen az idei A-csoportos (egyébként olimpiai kvalifikáló) vb-t május 2. és 18. között Kanadában rendezik, és még a divízió-I-es világbajnokság A-csoportja küzdelmeinek sincs még vége, innen Ausztria vagy Lengyelország kvalifikálhat.

Az idei A-csoportos vb résztvevői: Svédország, Kanada, Finnország, Csehország, Svájc, Oroszország, Egyesült Államok, Szlovákia, Dánia, Németország, Lettország, Fehéroroszország, Olaszország, Norvégia, Szlovénia és Franciaország. Innen két válogatott esik majd ki a divízió-I-be, és a helyükön játszhat a magyar, illetve az osztrák vagy a lengyel válogatott.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG

DIVÍZIÓ-I, B-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–UKRAJNA 4–2 (2–0, 1–2 , 1–0 )
Helyszín: Szapporo
Nézőszám: 1500
Játékvezető: Reid (kanadai)
Vonalbírók: Jakobsen (dán), Takizawa (japán)

Pat Cortina Vladimir Golubovics

Góllövő(k): Vas J. (10:27 - Ladányi), Palkovics (19:32), Peterdi (22:46 - Ladányi), Vas M. (59:19 - Ladányi, Tokaji, eh.) ill. Blagoj (37:04 - Pobiedonoszcev, Karaulscsuk), Szemencsenko (37:47 - Jakusin, Ljutkevics)
Kiállítások: 10 perc (5x2, 0x5, 0x10, 0x20), ill. 44 perc (12x2, 0x5, 1x10, 1x20)

NSO HOKILEXIKON

Szívesen böngészne jégkorong-eredményeket, hogy teljesen lenyugodjon az izgalmas végjáték után? Kattintson az NSO jégkorong-lexikonára, ahol megtalálja a divízió-I-es világbajnokságok összes eredményét, és megannyi érdekességet!

NÉZZE MEG AZ UKRAJNA ELLENI ELŐZŐ GYŐZTES MECCSÜNK (2007. DECEMBER) ÖSSZEFOGLALÓJÁT!

2021.09.22 20:45:45

Jégkorong H. Á.

Az osztrák bázisú nemzetközi jégkorong-bajnokságban szereplő Fehérvár AV19 bajnoki menetrendje.

2021.09.22 17:54:20

A magyar bázisú nemzetközi jégkorong-bajnokság alapszakaszának menetrendje, eredményei.

2021.08.29 21:14:53

Jégkorong S. TÓTH JÁNOS

ALAPVONAL. Ladányi Balázs vezetőedző a hosszabb távú célnak azt jelölte meg, hogy a Győr meghatározó szereplője legyen az élvonalbeli jégkorongbajnokságnak.

2021.08.29 21:19:15

Jégkorong SZŰCS ANDRÁS

NS-VÉLEMÉNY. Eljött a világvége? Nem. Eljött a Kánaán? Dehogy.

2021.08.29 11:26:33

Jégkorong SZŰCS ANDRÁS (Riga), HARMATH ÁKOS (Budapest)

Sean Simpson csapata 2–1-re felülmúlta az olaszokat, így harmadik lett az olimpiai selejtezőtornán.