Vb 2014: 84 éves rekordot ostromolt a torna első iksze

2014.06.16. 23:32
Brazília tényleg a futball hazája, ahol varázsütésre potyognak a gólok, és az unalmas alibifoci is száműzettetett. A vb első tizenkét mérkőzésén nem született döntetlen, az első ikszet a 13. meccsen, a nem sokkal ezelőtt befejeződő Irán–Nigéria (0–0) találkozón jegyezhettük fel.

Utánanéztünk annak, hogy a futballtörténelem eddigi húsz világbajnokságán mikor jegyzőkönyvezték az első döntetlent az egyes tornákon – legutóbb 1934-ben kellett várni majdnem ilyen sokáig az első ikszre, amely a tizenkettedik találkozón született meg.

Nyolcvan éve a nyolcaddöntő valamennyi meccse eldőlt, ez után következett a negyeddöntő. A május 31-én egységesen fél ötkor kezdődő négy mérkőzés közül egyedül az Olaszország–Spanyolország ütközet torkollott hosszabbításba, és az 1:1-es eredmény végül 120 perc elteltével sem változott. Mivel nem volt még tizenegyespárbaj, a párharcot másnap megismételték, és az olaszok 1:0-ra győztek (majd a vb-t is megnyerték).

Az első világbajnokság érdekessége, hogy tizennyolc mérkőzéséből egyik sem ért véget döntetlennel – alighanem megdönthetetlen rekord. A mostani tehát a második leghosszabb döntetlen nélküli szakasz a rajttól számítva; a 2014-es vb első iksze – mint hét korábbi hasonló összecsapás is – 0–0-s eredményt hozott.

Alább a világbajnokságok évszáma után az a sorszám következik, ahányadik meccsen az adott tornán megszületett az első döntetlen, zárójelben pedig az eredmény.

1930 nem volt döntetlen (18 meccs alatt)
1934 12. (1:1)