Kis csodát várnak az újonc ukránoktól Sevcsenko utolsó fellépésén

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
Vágólapra másolva!
2012.05.30. 20:11
null
Timoscsukot rutinja megkérdőjelezhetetlen tényezővé teszi a középpályán
Nem lesz könnyű dolguk az ukránoknak a labdarúgó Európa-bajnokságon: hazai rendezésről lévén szó, a szurkolók minimum a csoportból való továbbjutást várják el a válogatottól, ugyanakkor sok a kimaradó, és az ukránok csoportbeosztása sem könnyű. Andrij Sevcsenko az Európa-bajnokság után visszavonul – vajon hogyan sikerül az ukrán legenda búcsúja?

 

 

AZ EGYETLEN ÚJONC

Ukrajna társrendezőként alanyi jogon vehet részt a június 8-án kezdődő labdarúgó Európa-bajnokságon, s ezzel a torna egyetlen újoncának számít.

Egy legenda utolsó felvillanása lehet az Eb: Sevcsenko 
„búcsúmeccseit” játssza (Fotók: Reuters)
Egy legenda utolsó felvillanása lehet az Eb: Sevcsenko „búcsúmeccseit” játssza (Fotók: Reuters)

A Szovjetunió felbomlását követően az egykori tagországokban sorra alakultak a nemzeti labdarúgó szövetségek. Ukrajnában erre 1992-ben került sor, s első hivatalos mérkőzésüket Ungváron játszották Magyarországgal 1992. április 29-én, amelyet a magyar válogatott nyert meg 3–1-re. A megalakulást követően az 1994-es világbajnokság selejtezőiben még nem indulhattak, de később minden torna selejtezősorozatában részt vettek, s eddig mindösszesen egy alkalommal sikerült a kvalifikáció: a 2006-os, németországi világbajnokságra jutottak ki, mi több, egészen a negyeddöntőig „meneteltek". Bár az akkori csapattagok legtöbbje már nem válogatott, a szurkolók az idén nyáron is valami hasonló sikerre várnak, a legvérmesebbek még a kijevi döntőbe is a hazai csapatot várják.

A KAPUSHIÁNY A LEGNAGYOBB GOND

Néhány hónappal az Európa-bajnokság kezdete előtt az ukrán szövetségi kapitánynak nagy fejtörést okozott, hogy kit állítson a sárga-kékek kapujába, hiszen több olyan kapus is sérülés miatt esett ki, akire számított volna Oleg Blohin szövetségi kapitány.

Ilyen többek között a 37 éves, egyik legtapasztaltabb ukrán válogatott, Olekszandr Sovkovszkij, aki május elején szerzett vállsérülése miatt több mint három hónapot kényszerül kihagyni, így nem vehet részt a hazai rendezésű kontinenstornán. A 92-szeres válogatott Sovkovszkij 1994 óta az ukrán nemzeti csapat kapusa, meghatározó szerepet töltött be Ukrajna 2006-os vb negyeddöntőbe jutásában, így valóban nagy érvágás lesz a hiánya az ukrán csapat számára.

Sovkovszkij ugyanakkor már a harmadik kapus, aki kiesett az ukrán keretből: márciusban a Szpartak Moszkva kapuvédője, Andrij Dikan sérült le, januárban pedig a Sahtar kapusa, Olekszandr Rybka produkált pozitív eredményt egy doppingteszten, ami miatt 2014-ig eltiltották, így ő sem lehet ott a hazai rendezésű bajnokságon.

A május 29-én kihirdetett, végső keretbe így a Sahtar másik kapusa, a 15-szörös válogatott Andrij Pjatov, a válogatottban eddig mindössze egy alkalommal szereplő Olekszandr Horjajinov (Metaliszt Harkiv), illetve a teljesen újonc, 19 éves Makszim Koval került be, aki a Dinamo Kijevben egyébként második számú kapus a most kimaradó Sovkovszkij mögött. Nem fényes kilátások... A rutin Pjatov kezdősége mellett szól, az észtek ellen is ő védte a kaput.

ÚJ NEVEK A KERETBEN

Mivel az átlag futballszurkoló legutóbb 2006-ban látta az ukrán válogatottat, könnyen meglehet, hogy rengeteg ismeretlen nevet talál Ukrajna keretében. Ráadásul a nemzeti csapat többsége otthon, vagy Oroszországban játszik, a kivétel a bayernes Timoscsuk. A Dinamo Kijev egyébként összesen kilenc játékost ad a 23 fős keretbe, de a bajnok Sahtar Doneckből is hatan kaptak meghívót. Könnyen elképzelhető, hogy Oleg Blohin szövetségi kapitány a két ukrán élcsapat játékosaira építi fel a válogatottat: a fiatal keretben nagy kincs lehet a játékosok összeszokottsága.

DINAMÓS TENGELY

A kapuban szinte biztosan az egyedüli rutinnal bíró Pjatov került majd be (Sahtar Doneck), akit hátul a „dinamós" tengely biztosíthat: Huszev, Hacseridi és Mihalik mellett (mindhárom Dinamo Kijev-játékos), a Vorszkla hatszoros válogatottja, Szelin segíthet be a védelemben.

Középen a müncheni Timoscsuk helye betonbiztosnak tűnik, mellette a dinamós Jarmolenko, Nazarenko (Tavrija Szimferopol), illetve a Dnipróban játszó Konopljanka (rá külön is érdemes figyelni) futhat ki kezdőként az ukrán gyepre.

Elöl Voronyin (Dinamo Moszkva) helye biztos, és az észtek elleni felkészülési meccsen ugyan csak félidőt játszó Sevcsenko helye is alighanem megkérdőjelezhetetlen. Számításba jöhet még a belgrádi születésű, 19 válogatott meccsen két gólig jutó Devics (Sahtar Doneck), Milevszkij (Dinamo Kijev, 44 válogatottság, 8 gól), illetve Szeleznyov (Sahtar Doneck, 28/5) is. Mivel a csatárokat tekintve viszonylag jól állnak az ukránok, elképzelhető, hogy Sevcsenko visszavont szerepben játszik majd, s az előtte lévő csatárok kiszolgálása lesz a dolga. Kérdés ugyanakkor, hogy a csoportban szereplő csapatok ellen mennyire játszhat támadó szellemben az ukrán válogatott.

MEGISMÉTELHETŐ-E A 2006-OS MENETELÉS?

Az ukránok ha nem is a legnehezebb, de igen erős csoportba kerültek: a D jelű kvartettben Franciaország, Svédország, illetve Anglia mellett kellene kivívniuk a negyeddöntőbe jutást. Az ukrán vélemények megoszlanak, a franciákat persze erősnek tartják (június 15-én játszanak velük), a svédeket viszont verhetőknek (június 11), emellett abban is bízhatnak az otthoniak, hogy az angolok rendre gyengén szerepelnek a tornákon a keretük erősségéhez képest (június 19). Érdekesség, hogy ha esetleg Ukrajna megnyerné a csoportját és a negyeddöntőből is továbbjutna, úgy nem „hazai pályán" , hanem Varsóban játszana a döntőbe jutásért – ugyanez igaz egyébként a lengyelekre is, ha megnyerik az A-csoportot, akkor ők a donecki elődöntő ágára kerülnek.

Jarmolenko gólerősségében bízhatnak
Jarmolenko gólerősségében bízhatnak

Egy biztos: ha a jelenlegi ukrán válogatott három legrutinosabb játékosa, jelesül Sevcsenko, Timoscsuk, illetve Voronyin jó formában játszik, könnyen feltüzelhetik a Dinamo és Sahtar fiatal válogatottjait (tekintve, hogy Kijevben és Doneckben nem csupán saját országukban, de hazai környezetben, a saját stadionjukban játszhatnak majd), akik hazai pályán szeretnének bizonyítani – ha a csoportküzdelmeket túlélnék (mint ahogy azt Blohin szövetségi kapitány minimális célként jelölte meg), a hazai csapat bármire képes lehet.

A statisztikákat figyelve ugyanakkor nem lehetnek túl bizakodóak az ukránok, akik a 2006-os vb szereplés óta a FIFA ranglista 50. helyéig csúsztak vissza. A tornákon rendszeresen résztvevő csoportellenfelek jóval az ukránok előtt járnak: Anglia (7.), Franciaország (16.) és Svédország (17.) is az első húszban van a FIFA listáján.

Az ukrán válogatott egyébként a bukmékereknél sem favorit, a brit William Hill fogadóiroda Angliát és Franciaországot várja a negyeddöntőbe, Ukrajna végső győzelme pedig jelenleg 41-szeres szorzót ér.

A D-csoport mérkőzéseit Kijevben, illetve Doneckben rendezik, a továbbjutó két csapat a negyeddöntőt is ezekben a stadionokban játszhatja majd.

AKIRE ÉRDEMES ODAFIGYELNI

Természetesen Andrij Sevcsenko, aki még 35 évesen is képes elvinni a hátán a válogatottat. Igaz, hogy lendülete már korántsem idézi a dinamós, pláne a milanos korszakát, de mégis könnyen lehet, hogy óriási szerepet fog vállalni a továbbjutásért folytatott küzdelemben. Hat bajnoki gólja volt mindössze a szezonban, de ha az Eb-n szerezne négyet (ez bravúros tett lenne), az ukrán futballtörténelemben elsőként elérné az ötvengólos határt a nemzeti csapatban.

MOST BEFUTHAT

Mivel Sovkovszkij sérülése után megüresedett az ukrán kapu, az ő helyét betöltő Andrij Pjatovnak nagy lehetőség lesz a hazai Európa-bajnokság, hogy bizonyítson. Sok múlhat rajta a nagy csapatok ellen, bizonyára sok munkája lesz a Sahtar kapusának.

NAGY HIÁNYZÓK

A legnagyobb egyértelműen Olekszandr Sovkovszkij, aki szinte az ukrán szövetség megalakulása óta állandó kapusa a válogatottnak, így számára különösen fájdalmas, hogy nem lehet ott a hazai rendezésű kontinenstornán. Középről hiányozhat a Sahtar válogatottja, Olekszij Haj, aki ezúttal nem fért be az ukrán keretbe.

AZ UKRÁN KERET
Kapusok:23 Olekszandr Horjajinov (Metaliszt Harkiv), 1Makszim Koval (D. Kijev), 12Andrij Pjatov (Sahtar),
Védők:21 Bohdan Butko (Illicsivec), 3 Jevhen Hacseridi (D. Kijev), 5 Olekszandr Kucser (Sahtar), 17 Tarasz Mihalik (D. Kijev),20 Jaroszlav Rakickij (Sahtar), 13 Vjacseszlav Sevcsuk (Sahtar), 2 Jevhen Szelin (Vorszkla Poltava)
Középpályások: 8Olekszandr Alijev (D. Kijev), 6 Denisz Harmas (D. Kijev), 9 Oleg Huszev (D. Kijev), 11 Andrij Jarmolenko (D. Kijev), 19 Jevhen Konopljanka (Dnipro),18 Szerhij Nazarenko (Tavrija), 14 Ruszlan Rotany (Dnipro), 4 Anatolij Timoscsuk (Bayern München)
Csatárok: 22 Marko Devics (Sahtar), 15 Artem Milevszkij (D. Kijev), 7 Andrij Sevcsenko (D. Kijev), 16 Jevhen Szeleznyov (Sahtar), 10 Andrij Voronyin (D. Moszkva)
AZ UKRÁNOK CSOPORTMÉRKŐZÉSEI
2012.06.11., 20.45Kijev, Olimpiai Stadion
Ukrajna–Svédország
2012.06.15., 18.00Doneck, Donbasz Arena
Ukrajna–Franciaország
2012.06.16., 20.45Doneck, Donbasz ArenaAnglia–Ukrajna

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik