
Olvassa a Nemzeti Sportot digitális formában.
Közepesen felhős
Hétfői sportműsor: Veszprém–Szeged kézidöntő, 2. felvonás
Hétfő este lejátsszák a férfi kézilabda NB I döntőjének második mérkőzését, ezúttal a Veszprém lesz a házigazda, az els...
Hollandia
3
USA
1
Argentína
2
Ausztrália
1
Japán
1(1)
Horváto.
1(3)
Brazília
4
Dél-Korea
1
Hollandia
2(3)
Argentína
2(4)
Argentína
3
Horváto.
0
Horváto.
1(4)
Brazília
1(2)
Argentína
3(4)
Franciao.
3(2)
Horváto.
2
Marokkó
1
Anglia
1
Franciao.
2
Franciao.
2
Marokkó
0
Marokkó
1
Portugália
0
Az Instat adatelemző cég világbajnokságot összesítő statisztikái alapján ez lenne a posztonkénti álomcsapata Katarban nyújtott teljesítmény alapján: Munir Mohamedi (Marokkó, 288) – Diogo Dalot (Portugália, 278), Nader Gandri (Tunézia, 294), Harry Maguire (Anglia, 290), Luke Shaw (Anglia, 289) – Bruno Fernandes (Portugália, 293), Casemiro (Brazília, 293), Frenkie de Jong (Hollandia, 279), Kylian Mbappé (Franciaország, 298) – Neymar (Brazília, 300), Lionel Messi (Argentína, 297)
Az InStat adatelemző cég világbajnokságot összesítő statisztikái alapján átlagosan a kapujuktól öt méterre kapták góljaikat a résztvevő csapatok a katari tornán. A hét kapott góllal záró Kanada kapuját viszont kétszer is bevették a tizenhatoson kívülről az ellenfelek, s góljait átlagosan 16.4 méterről kapta (igaz, ehhez nagyban hozzájárul, hogy a vb legtávolabbi gólját is az észak-amerikaiak szenvedték el, amikor a marokkói Hakim Zijes több mint 33 méterről emelt Milan Borjan kifutása miatt az üresen tátongó kanadai kapuba). A legtöbb gólt Costa Rica kapta. A közép-amerikai csapatnak pedig meglehetősen szellős volt a védekezése saját büntetőterületén belül is, Keylor Navasék ugyanis mind a 11 góljukat a 16-oson belülről szenvedték el, de rajtuk kívül Svájc (kilenc), Szerbia, Dél-Korea és a két döntős, Argentína és Franciaország (nyolc-nyolc) is csak ilyen gólokat kapott. A vb-n a legkevesebb gólt, egyet, Tunézia kapta, ugyanakkor a belga „reteszt” törték fel legnehezebben a csapatok, ugyanis átlagosan 2.4 méteres távolságból kapta két gólját Thibaout Courtois. Távolról a legpontosabb Argentína volt, amely góljait átlagosan 12.7 méterről szerezte, megelőzve Hollandiát (12.4 méter és Portugáliát (10.9 méter). Dánia egyetlen gólját 2.1 méterről szerezte, míg a vb-n résztvevő 32 csapat több mint fele, 17, csak a tizenhatoson belülről volt eredményes. Az elemzés szerint a katari vb-n született 172 gól 64 százalékát (110 gólt) a közvetlen kapuelőtérből szerezték a csapatok, míg a legtávolabbi „gólzónából” mindössze két gól esett, Zijes már említett találata mellett Bruno Fernandes azon átadása/lövése, melybe Cristiano Ronaldo nem tudott belefejelni. (Fotó forrása: InStat)
A tornát nem, a meccseket jól kezdték az argentinok – legalábbis ez derül ki az InStat adatelemző cég katari világbajnokságot értékelő összegzéséből. Bár a világbajnokságot a Szaúd-Arábia elleni vereséggel kezdték, a meccseik jól indultak a katari vb-n a végső győztes argentinoknak, ugyanis a legtöbb gólt az első félidőben ők szerezték, hetet. A második helyen öt-öt góllal az ezüstérmes Franciaország és Anglia zárt. A gallok viszont a legjobb második félidőket nyújtották, hiszen tízszer voltak eredményesek. Ebben a mutatóban a második helyen Portugália zárt kilenccel, a harmadikon pedig Anglia nyolccal. A legtöbb gólt az első félidőben Dél-Korea kapta, hetet, míg Anglia, Hollandia és Wales kapuját csak egyszer vették be az ellenfelek az első játékrészekben. A végső győztes argentinok koncentrációja a mérkőzések hajrájában többször kihagyott, ez látszik ugyanis abból, hogy – a vb-n legtöbb gólt kapó Costa Ricával holtversenyben – a 75. és 90. perc között hét (!) gólt is kaptak, Hollandia és Franciaország is kétgólos hátrányból egyenlített a végjátékban. (Fotó forrása: InStat)
Ha léptékében talán nem is a 2018-os köszöntésre került sor Zlatko Dalic horvát szövetségi kapitány esetében Varasdon, de a horvát labdarúgó válogatott szakmai stábjának vezetőjét ezúttal is hatalmas ünnepség fogadta a barokk város főterén. A fél délutánt felölelő programok keretében mintegy négyezer ember várta a katari világbajnokságon harmadik helyen végzett együttes szövetségi kapitányát. Dalic négy évvel ezelőtt a második, néhány napja pedig a harmadik helyig vezette a "kockásokat".
Jelenti Polgár László Varasdról.
Csillag Péter jelenti Katarból:
Hiányozni fog a hangosbeszélőjükbe „metro this way” mondatot mantrázó utcai forgalomirányítók géphangja. Az a mutatós fehér példány a teveszépségverseny főkarámjában. A dohai lovasközpont úszómedencéjében tempózó fekete paripa. Az éjjeli meccsek utáni utazás a hajnali tömött metrón. A csípős-savanyú halleves a szálloda filippínó reggeliztetőjében.
Katar néhány magyar vb-szereplője: a dekorációkészítő, a hangmérnök, a jegyreferens. És a további számos magyar interjúalany a solymásztól kezdve a curlingedzőn, a nagyköveten, a jégtáncoktatón és a szaxofonoson keresztül a hokiedzőig bezárólag. Meg persze a jó pár külföldi háttérfigura: a jordániai költőnő, a dohai egyetemi professzor, a belga trombitás. A tizenhetedik világbajnokságán dolgozó Enrique Macaya Márquez argentin tudósítóbajnok szívélyessége.
Nepáli éjjeliőr barátom a szállodából, a kenyai önkéntes focitréner a metróállomásról, a megrakott talicskájával engedelmesen kanyargó temérdek hordár a piacról. A dohai bazár tarka nyüzsgése, a sivatag lenyűgöző homokvégtelenje, a tenger idilli kék vize. A reggeli szikrázó napsütés, a forró nyáresti hangulat, a légkondimentes helyek természetes melege. A sok hófehér kőkerítés, díszes palota, metrókárpittól zuhanyfüggönyig mindenütt használt keleties minta. A világbajnoki stadionok építészetileg egyedülálló karaktere és a hozzájuk körített őrült szimbólummese. Az arab vallási tévéműsor recitáló énekei. A kávé és a tea szerelemgyerekének tekinthető hagyományos ital, a karak. A katari világbajnokság gasztronómiai győztese, a teveburger.
Pelé 1973-as dohai meccsének kultusza, a katari labdarúgás kedves bukdácsolása, a futballmúltépítő kísérletek esendősége. A dohai könyvtár, a sportmúzeum és főként a misztikus keleti világot elém táró Iszlám Művészetek Múzeuma. Fajszal bin Kasszim al-Tani dollármilliárdos sejk magánkincstárából a háromszáz veterán autócsoda, a szomorú arab hercegnő könnygyűjtő edénye és a vidám háziúr Zsolnay-vázája. A katari társadalom ezerféle árnyalata, a változatos akcentusokkal megcsúfolt angol nyelv millió változata, a kilencven százaléknyi idegen életvitelszerű vendégeskedése. A müezzin hajnali éneke a nyitott ablakon át, a médiaközpontok imaszobái előtt sorakozó néhány pár cipő, a stadion tövében Mekka felé leboruló rendőr.
Lionel Messi légiesen könnyed álomfutballja, Kylian Mbappé szédületes sebessége, Luka Modric tanári eleganciája. A francia válogatott állhatatossága, a brazil játékossága, az ecuadori lelkesültsége. A mexikói szurkolók elronthatatlan vidámsága, a marokkóiak révült megszállottsága, a szenegáliak törzsi tánca.
És egy kicsit hiányozni fog az Oázis rovat is. (Fotón: Csillag Péter)
„Hétszeres aranylabdásként Messi gyakorlatilag mindent megnyert, amit a nemzetközi futballéletben meglehet, ennek ellenére karrierje nagy részében az argentinokat legutóbb, 1986-ban vb-győzelemre vezető Diego Maradona árnyékában játszott. A vasárnapi győzelemmel eltűnt az árnyék.”
Csillag Péter jelenti Katarból: A piaci hordár
Karakteres, munkától megnemesedett vonások, nyitott, bölcs, mégis szúrós tekintet. Ha egyetlen arcot vinnék magammal Katarból, a talicskája mellett pihenő piaci hordáré lenne az. (Fotó: Csillag Péter)
A világbajnokság vasárnap az argentinok győzelmével fejeződött be. Élő hírfolyamunkat azonban ma is folytatjuk a tornához kapcsolódó legfrissebb hírekkel. Hamarosan jövünk sajtóvisszhanggal, a Buenos Aires-i ünneplés képeivel, statisztikákkal, véleményekkel, videókkal. Tartsanak velünk ma is!
Szenzációs döntőben szerezte meg Argentína a világbajnoki címet. Bár a meccsdömpingnek vége, hétfőn még további hírekkel, visszapillantókkal, reakciókkal jelentkezünk.
Messi és a családja. ÖSSZEFOGLALÓ ITT!
ARGENTÍNA A VILÁGBAJNOK! (Fotó: Getty Images) ÖSSZEFOGLALÓ ITT!
JÖNNEK AZ ARGENTINOK ÁTVENNI AZ ARANYÉRMEKET ÉS FELEMELNI A TRÓFEÁT! ÖSSZEFOGLALÓ ITT!
A franciák átveszik az ezüstérmüket. ÖSSZEFOGLALÓ ITT!
Az argentin válogatottat irányító Lionel Scaloni 44 évesen és 216 naposan szerzett világbajnoki címet szövetségi kapitányként. Ezzel a szakember honfitársa, César Menotti 1978-as vb-győzelme óta a legfiatalabb szakvezető lett, aki vb-t nyert. Menotti 39 évesen és 232 naposan örülhetett aranyéremnek. (Fotó: Getty Images)
64 mérkőzésen 172 gól született a katari labdarúgó-világbajnokságon, s ez új rekord! Az eddigi csúcsot a 2014-es brazíliai és az 1998-as franciaországi esemény tartotta 171 góllal!
Megnyerte utolsó világbajnoki mérkőzését, így aranyéremmel búcsúzik a vb-ktől a hétszeres aranylabdás Lionel Messi! (Fotó: Getty Images)
ÖSSZEFOGLALÓ ITT!
Gonzalo Montiel is értékesítette tizenegyesét, ezzel Argentína lett a világbajnok!
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
Martínez nehezen szabadul a labdától, nem akarta odaadni a negyedik francia lövőnek, de Kolo Muani középre lőtte a tizenegyest!
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
Leandro Paredes sem rontott! Lloris hozzáért ugyan, de védeni nem tudott!
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
Aurélien Tchouaméni mellélőtt!
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
A csereként beállt Paolo Dybala középre lőtt, Lloris helyére!
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
Kingsley Coman állt oda a franciák második tizenegyeséhez, de Martínez védett!
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
Lionel Messi kezdi a sort az argentin lövőknél! Nem hibázott a hétszeres aranylabdás és laposan gurított!
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
A franciák kezdték a tizenegyespárbajt! Kylian Mbappé áll oda és nem hibázott! Pedig Martínez rajta volt!
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
Óriási izgalmak, fordulatok, igazi dráma! Olyan vb-döntő, amilyennek lennie kell, Lionel Messi és Kylian Mbappé is remekelt, de nincs döntés! Tizenegyespárbajban dől el a világbajnoki cím sorsa Argentína és Franciaország között! (Fotó: Getty Images)
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
Kylian Mbappé megint megmentette a franciákat. 3–3 ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
Lautaro Martínez lövését Hugo Lloris védte, de a labda Lionel Messi elé került, aki a gólvonalon túlra juttatta azt! Dayot Upamecano csak a gólvonal mögül tudott menteni! Argentína–Franciaország 3–2 a 109. percben! Messi második góljával klubtársához, Kylian Mbappéhoz hasonlóan hét gólnál jár a katari tornán! (Fotó: Getty Images)
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
Az utolsó 15 perc kezdődött meg a katari labdarúgó-világbajnokságon a játékidőt tekintve. Amennyiben ebben a periódusban sem születik döntés Argentína és Franciaország között, tizenegyespárbaj dönt a trófeáról!
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!
Domonkos Bálint
Gonzalo Montiel kézzel ért labdába a franciák lövésénél az argentin tizenhatoson belül, a lengyel játékvezető pedig újabb tizenegyest ítélt a franciáknak a 116. percben!
ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNK IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!