Nagy meglepetés a Puskás Arénában! A csehek kiverték a hollandokat

PÓR KÁROLY (összefoglaló), BACSKAI   JÁNOS (percről percre)PÓR KÁROLY (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)
2021.06.27. 17:50
A labdarúgó Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében Csehország 2–0-ra megverte Hollandiát, és a dánokkal vív meg majd az elődöntőbe jutásért, Bakiban. Ezzel a találkozóval elbúcsúzott a kontinenstornától rendezőként Budapest és a Puskás Aréna.
Cseh öröm (Fotó: Török Attila)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Cseh öröm (Fotó: Török Attila) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ
HOLLANDIA–CSEHORSZÁG 0–2 (0–0)

Budapest, Puskás Aréna, 52 834 néző. Vezette: Karaszjov (orosz)
HOLLANDIA: Stekelenburg – Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind (Timber, 81.), Van Aanholt (Berghuis, 81.) – F. de Jong, Wijnaldum, De Roon (Weghorst, 73.) – Depay, Malen (Promes, 57.). Szövetségi kapitány: Frank de Boer
CSEHORSZÁG: Vaclík – Coufal, Celustka, Kalas, Kaderábek – Holes (Král, 85.), Soucek, Masopust (Jankto, 79.), Barák (Sadílek, 90+2.), Sevcík (Hlozek, 85.) – Schick (Krmencík, 90+2.). Szövetségi kapitány: Jaroslav Silhavy
Gólszerző: Holes (68.), Schick (80.)
Kiállítva: De Ligt (55.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A Hollandia–Csehország nyolcaddöntővel zárult a budapesti mérkőzések sora a 2020-ról 2021-re halasztott labdarúgó Európa-bajnokságon. A megelőző három, Puskás Arénában megrendezett találkozó – Magyarország–Portugália (0–3), Magyarország–Franciaország (1–1), Portugália–Franciaország (2–2) – kivétel nélkül bővelkedett a helyzetekben, izgalmakban, és ezt várhattuk a holland–cseh csatától is, tekintve, hogy a három meccs után százszázalékos, társházigazda hollandok szerezték a legtöbb gólt a csoportkörben, nyolcat, és csak kettőt kaptak, ugyanannyit, mint a csehek (akik viszont csak három szerzett góllal, illetve négy ponttal, csoportharmadikként jutottak tovább).

A hollandoktól természetesen úgy is nyílt sisakos támadófocit várhattunk, hogy az első meccsen, az ukránok ellen gólt szerző wolfsburgi Wout Weghorst kimaradt a kezdőcsapatból, a PSV 22 éves ígérete, Donyell Malen játszott a helyén, aki már az északmacedónok ellen is kezdő volt, és bár a gólokkal adós maradt, már két gólpasszt jegyzett az Eb-n. A hollandok kulcsemberei egyébként kivétel nélkül ott voltak a pályán, így az osztrákok és az északmacedónok ellen két gólt és egy gólpasszt jegyző leendő Barcelona-játékos, Memphis Depay és az Eb holland meglepetésemberének számító, három mérkőzés után szintén két gólnál és egy gólpassznál tartó PSV-szélső, Denzel Dumfries.

A cseh csapattal kapcsolatban érdekesség, hogy a meccsre egyébként nagy számban kilátogató – bár a jegyvásárláskor alighanem más párosításban reménykedő – magyar szurkolók, köztük egy Prágában élő drukker is, a beléptető kapuk felé igyekezve beszélgettek, a mai cseh válogatott már nem olyan, mint amelyik 1996-ban Eb-döntőt játszott; nincsenek benne Patrik Bergerhez, Pavel Nedvedhez vagy éppen Karel Poborskyhoz hasonló klasszisok. „Csak az első meccsen álomgólt szerző Schick, na, ő igen, ő nagy futballista, állítólag már a Real Madrid is keresi...” – mondta az egyik, Szalai-mezes magyar drukker.

A csapatok egyébként az első félidőben nem cáfoltak rá az előzetes várakozásokra, még ha gólt nem is tudtak szerezni. Két perc sem telt el, és már mindkét együttes eljutott a másik kapujáig, még ha kaput eltaláló lövés nem is alakult ki.

Az első húsz percben aztán a cseh kapus, Tomás Vaclík kétszer is a frászt hozta az övéire. Előbb egy szöglet utáni Matthijs De Ligt-fejesre mozdult ki rosszul: a keresztbe fejelt labdára Depay érkezett az üres kapuval szemben, de eltörte a labdát, nem is ment kapura a próbálkozása. Nem sokkal később pedig Dumfries ugrott ki a bal szélen egy indítással, már a kapus mellet is elfejelte a labdát, de a visszaérő Tomás Kalas becsúszva mentett.

Hiába birtokolták többet a labdát a hollandok, két lehetőségig a csehek is eljutottak: Tomás Soucek fejese mellé ment, a szurkolók által emlegetett Leverkusen-csatár, Patrik Schick távoli lövését pedig Maarten Stekelenburg húzta le. Az első félidő végén Patrick van Aanholtnak volt még egy nagy helyzete, amikor hat méterről mellé lőtt, de lesen állt.

Az első félidőről egyébként érdemes megjegyezni, hogy a 24. percben megtartott ivószünet alatt azért kiderült, melyik országban rendezték ezt a mérkőzést, mert felzúgott a „Ria, ria, Hungária!” kiáltás, majd a Magyarország, álé örökzöld is, de egyébként a magyar drukkerek tartották magukat ahhoz, amire Csányi Sándor MLSZ-elnök is kérte őket a meccs előtt, végig sportszerűen viselkedtek a pályán lévő csapatokkal szemben. A hollandok csapatkapitányának, Georginio Wijnaldumnak sem kellett attól tartania, hogy bántó hangokat hall a lelátóról (a Liverpool középpályása a meccs előtt beszélt félelmeiről, melyek alaptalannak bizonyultak a mérkőzésen). Füttyszó is leginkább csak akkor hallatszott, amikor a csehek passzolgattak és próbálták eldugni a labdát. Akkor is főleg a nagyobb létszámú, Budapest utcáin már jóval a meccset megelőzően remek hangulatot varázsoló holland drukkerek fütyültek (a hollandok közel tízezren is lehettek a Puskás Arénában, a cseh drukkereket úgy kétezerre becsülnénk).

A csehek a második félidőben a hollandok fölé nőttek (Fotó: Török Attila)

Aztán ez a holland füttyszó akkor erősödött fel igazán, amikor a mieink jó ismerőse, az orosz Szergej Karaszjov játékvezető videós segítség után, szándékos kezezésért, az 55. perben kiállította De Ligtet (a visszajátszások alapján jó döntés született, a Juve bekkje ugyanis a tizenhatoson kívül, de szándékos kezezéssel megakadályozta, hogy Schick gólhelyzetbe kerüljön).

Megváltozott a játék képe, a létszámfölényben lévő csehek kezdték többet birtokolni a labdát, és Frank de Boer, a hollandok szövetségi kapitánya úgy próbált „belenyúlni a meccsbe”, hogy a keveset mutató Malen helyett behozta Quincey Promest, csakhogy a Szpartak Moszkva játékosa is támadó, tehát a védelembe nem érkezett új ember, miközben De Ligt személyében hátvéd kapott piros lapot.

A csehek előbb Pavel Kaderábek lövésével még csak jelezték a hollandoknak, hogy előbb-utóbb gondban lehetnek (ekkor Dumfries még óriásit mentett), majd a 68. percben Tomás Holes fejesével már a vezetést is megszerezték. 0–1

Ezek után, ahogy várható volt, a hollandok tizenkilencre lapot húztak, beállt még egy csatár, Weghorst, és próbáltak minden mindegy alapon támadni, már amennyire tíz emberrel egy szervezetten védekező és kontrákra bármikor képes cseh csapat ellen ez lehetséges.

De Boernak ez a húzása sem jött be: Holes lecsapott egy labdára, szépen végig is vitte a holland térfélen, majd gólt rúgatott Schickkel, így a 80. percre tulajdonképpen el is dőlt a mérkőzés. 0–2

De Ligt kiállítása megpecsételte a támadójátékban már az első félidőben is a vártnál gyengébben teljesítő hollandok sorsát, akiknek egyetlen kaput eltaláló lövésük sem volt a mérkőzésen... A kiállításra De Boer sem tudott jól reagálni a kispadról, a csehek pedig emberelőnyben szép lassan felőrölték a hollandokat.

Így azt tudjuk ajánlani a meccs előtt a cseh válogatottat kevésbé ismerőknek, hogy kezdjenek el barátkozni a nevekkel, Holesékkel, mert ebből 1996 után még egy újabb „ezüstcsapat” (vagy aranycsapat?) is születhet – a negyeddöntőben a hollandoknál erősebbnek nem nevezhető dánok várnak majd Jaroslav Silhavy csapatára Azerbajdzsánban.

HOLLANDIA – VÉGLEGES KERET (25 fő)
KAPUSOK: 23 Marco Bizot (AZ Alkmaar), 1 Maarten Stekelenburg (Ajax), 13 Tim Krul (Norwich City – Anglia)
VÉDŐK: 17 Daley Blind (Ajax), 6 Stefan de Vrij (Internazionale – Olaszország), 2 Joël Veltman (Brighton – Anglia), 3 Matthijs de Ligt (Juventus – Olaszország), 4 Nathan Aké (Manchester City – Anglia), 22 Denzel Dumfries (PSV Eindhoven), 12 Patrick van Aanholt (Crystal Palace – Anglia), 5 Owen Wijndal (AZ Alkmaar), 25 Jurriën Timber (Ajax)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 8 Georginio Wijnaldum (Liverpool – Anglia), 21 Frenkie de Jong (Barcelona – Spanyolország), 14 Davy Klaassen (Ajax), 15 Marten de Roon (Atalanta – Olaszország), 16 Ryan Gravenberch (Ajax), 24 Teun Koopmeiners (AZ Alkmaar)
TÁMADÓK: 10 Memphis Depay (Lyon – Franciaország), 11 Quincy Promes (Szpartak Moszkva), 7 Steven Berghuis (Feyenoord), 18 Donyell Malen (PSV Eindhoven), 19 Wout Weghorst (Wolfsburg – Németország), 26 Cody Gakpo (PSV Eindhoven)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Frank de Boer

CSEHORSZÁG – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK:
23 – Tomás Koubek (Augsburg – Németország), 1 – Tomás Vaclík (Sevilla – Spanyolország), 16 – Ales Mandous (Olomouc)
VÉDŐK: 3 – Ondrej Celustka (Sparta Praha), 18 – Jan Boril (Slavia Praha), 2 – Pavel Kaderábek (Hoffenheim – Németország), 6 – Tomás Kalas (Bristol City – Anglia), 22 – Ales Mateju (Brescia – Olaszország), 5 – Vladimír Coufal (West Ham United – Anglia), 17 – David Zima (Slavia Praha), 4 – Jakub Brabec (Viktoria Plzen)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 14 – Jakub Jankto (Sampdoria – Olaszország), 7 – Antonín Barák (Hellas Verona – Olaszország), 15 – Tomás Soucek (West Ham United – Anglia), 9 – Tomás Holes (Slavia Praha), 12 – Lukás Masopust (Slavia Praha), 21 – Alex Král (Szpartak Moszkva – Oroszország), 8 – Vladimír Darida (Hertha BSC – Németország), 13 – Petr Sevcík (Slavia Praha), 25 – Jakub Pesek (Slovan Liberec), 26 – Michal Sadílek (PSV Eindhoven – Hollandia)
TÁMADÓK: 11 – Michael Krmencík (PAOK – Görögország), 24 – Tomás Pekhart (Legia Warszawa – Lengyelország), 10 – Patrik Schick (Bayer Leverkusen – Németország), 20 – Matej Vydra (Burnley – Anglia), 19 – Adam Hlozek (Sparta Praha)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Jaroslav Silhavy