Eb 2020: csaknem 500 perce nem kaptak gólt az angolok, rácáfolnának Linekerre

P. Gy.P. Gy.
2021.06.29. 10:52
A Maguire és Pickford fémjelezte angol hátsó alakzat még nem kapott gólt az Eb-n (Fotó: AFP)
„A futball egyszerű játék, huszonkét ember kerget egy labdát és valahogy mindig a németek nyernek" – fogalmazott a híres csatár, Gary Lineker, miután az angolok az 1990-es vb elődöntőjében tizenegyesekkel alulmaradtak a németekkel szemben. Anglia – most társrendezőként – harmadszor ad otthont nagy focieseménynek, és ahogy az 1966-os vb-n, majd 30 évvel később a kontinenstornán, úgy a most zajló Európa-bajnokságon sem marad el a németek elleni ütközete. A 18 órakor a Wembleyben kezdődő nyolcaddöntőben a 482 perce gólt nem kapó angolok végre rácáfolnának Lineker szavaira. A záró párharcban 21 órától Glasgow-ban a nyolc mérkőzés óta veretlen svédek az ukránokkal csapnak össze.

NYOLCADDÖNTŐ, JÚNIUS 29., 18.00, LONDON

ANGLIA–NÉMETORSZÁG

♦ A végig otthon, a Wembleyben játszó angolok úgy lettek hét ponttal elsők a D-csoportban, hogy csupánkét gólt szereztek, és – az olaszokhoz hasonlóan – egyet sem kaptak.Nyitásként 1–0-ra verték meg a horvátokat, zárásként ugyanilyen különbséggel a cseheket, közte 0–0-t játszottak az ősi rivális skótokkal.

♦ A mind a három csoportmeccsükön Münchenben pályára lépő németek az F-csoportban előbb 1–0-s vereséget szenvedtek a franciáktól, majd4–2-re megverték a portugálokat. Így a végén a magyar válogatott ellen már a nehezen kiharcolt 2–2-es döntetlen is elég volt nekik a továbbjutást jelentő második helyhez. A portugálokhoz hasonlóan négy ponttal zártak, de az egymás elleni eredmény mellettük szólt.

♦ Az egymás elleni örökmérleg a németek enyhe fölényét mutatja, akik a győzelmek számában 15–13-ra vezetnek az angolok ellen, és mindössze négy olyan találkozójuk volt, amely döntetlenre végződött. Az előző négy összecsapásuk felkészülési mérkőzés volt, a legutóbbi 2017 novemberében a Wembleyben 0–0 lett.

Tétmeccsen legutóbb a 2010-es dél-afrikai világbajnokságon csaptak össze, akkor a németek 4–1-es diadalt arattak. Az akkori győztes csapatból a kapus Manuel Neuer,a harmadik és negyedik gólt szerzőThomas Müller, valamint a cserék közé nevezett, de pályára nem lépő Toni Kroos maradt meg hírmondónak Joachim Löw keretében, míg az angolok válogatottja mára teljesen kicserélődött. A mérkőzés arról maradt még emlékezetes, hogy 2–1-es állásnál Frank Lampard szabályos gólját nem adta meg az uruguayi játékvezető, Jorge Larrionda.

Németország Anglia ellen 1975 óta veretlen a Wembleyben. Azóta hét mérkőzést játszottak, ezekből ötször győztesen került ki, kettő döntetlenül végződött. A szigetországiak tétmeccsen a futball londoni szentélyében legutóbb az 1966-os vb-döntőben tudták megverni a németeket, akkor is hosszabbítás után (4:2).

Az angolok az előzőkilenc mérkőzésükből nyolcat tudtak lehozni kapott gól nélkül. Egyedül idén márciusban a lengyelek ellen a Wembleyben 2–1-re megnyert vb-selejtezőn Jakub Moder talált be nekik, így a hosszabbításokat nem számolva 482 játékperce nem rezdült meg a hálójuk. Viszont azon a meccsen nem az Eb-n védő Jordan Pickford állt a kapuban, hanem Nick Pope. Az Everton 34-szeres válogatott kapusa, Pickford legutóbb tavaly novemberben, a belgákkal szemben 2–0-ra elveszített Nemzetek Ligája-meccsen kapott gólt. Azóta öt meccset kapott gól nélkül hozott le.

A szigetországiak eddig kilenc tizenegyespárbajban vettek részt, ezekből csak hármat nyertek meg, hatot elbuktak. Rögtön az elsőt éppen az NSZK ellen veszítették el az 1990-es vb elődöntőjében. Az Eb-ken négy "szétlövésük" volt, és csak az elsőből kerültek ki győztesen, amikor az 1996-os hazai Eb-n a negyeddöntőben 4–2-re bizonyultak jobbak a spanyoloknál. Ezt követően a németek elleni elődöntőben 1–1 után 6–5-re kaptak ki a tizenegyespárbajban.

A németek sokkal jobb mérleget tudnak felmutatni, hiszen csak az első tizenegyespárbajukban, az 1976-os Eb-döntőben a csehszlovákokkal szemben maradtak alul (3–5), azóta mind a hatot megnyerték. Legutóbb a 2016-os kontinenstornán a nyolc között az olaszokat múlták felül 6–5-re.

Az angoloknál Gareth Southgate szövetségi kapitány beteheti a középpályára a tapasztalt liverpooli Jordan Hendersont, aki eddig még egyszer sem volt kezdő az Eb-n, így Kalvin Phillips maradhat ki. A csehek ellen keretbe sem került Phil Foden is visszatérhet, ő Jack Grealish helyét foglalhatja el.

A német válogatottnál a mieink ellen nem teljesen fitten a hajrára beküldött Thomas Müller újra kezdő lehet, mégpedig Leroy Sané helyett. Ezen kívül még annyit változtathat Joachim Löw, hogy a középpályán Leon Goretzkát állítja be Ilkay Gündogan helyett.

Róma
43. mérk. győztese–44. mérk. győztese (48. mérk.)

NYOLCADDÖNTŐ, JÚNIUS 29., 21.00, GLASGOW

SVÉDORSZÁG–UKRAJNA

A svédek a spanyolok elleni nyitó meccsükön csak arra összpontosítottak, hogy ne kapjanak ki hazai pályán játszó ellenfelüktől, ez sikerült is nekik (0–0). A szlovákok ellen 1–0-ra nyertek, majd a harmadik találkozójukon majdnem elszórakozták a kétgólos előnyüket, de 3–2-re legyőzték a lengyeleket. Így némi meglepetésre az E-csoport élén végeztek.

Az ukránokkétgólos hátrányból egyenlítettek Amszterdamban a hollandok ellen, ám mégis 3–2-re alulmaradtak. Ezt követően 2–1-re legyűrték Észak-Macedóniát, majd az osztrákok ellen 1–0-ra elvesztették a második helyért vívott ki-ki mérkőzésüket. Két napig kérdéses volt, hogy három pontjukkal egyáltalán továbbjutnak-e a nyolcaddöntőbe, végül sikerült nekik.

Az egyaránt kék-sárga zászlójú országok futballválogatottjai csupán négyszer mérkőztek meg egymással, egyszer nyertek a svédek, háromszor az ukránok, igaz, a 2011-es ciprusi tornán 1–1 után büntetőkkel (5–4). Nagy nemzetközi futballeseményen ezek közül csak egyszer találkoztak, a 2012-es Eb-n a társrendező ukránok 2–1-re győztek. Zlatan Ibrahimovic találata után az ukránok a jelenlegi szövetségi kapitányuk, Andrij Sevcsenko két góljával fordítottak.

A svéd válogatott a lengyelek elleni sikerével már nyolcmeccses veretlenségi szériában van, ráadásul eközben hétszer nyert és egyedül az Eb-n a spanyolokkal ikszelt. Legutóbb tavaly november 17-én a párizsi Nemzetek Ligája-találkozón a franciáktól kapott ki 4–2-re.

Emil Forsberg egymaga hármat szerzett a svédek mostani négy Eb-góljából, mi több, mindegyiket Szentpéterváron, ahol a 2018-as világbajnokságon is győztes találatot (1–0) ért el a svájciak elleni nyolcaddöntőben.

Forsberg lengyelek elleni első gólja egy perccel és 22 másodperccel a kezdő sípszó után született, így ez volt az Eb-k történetének második leggyorsabb találata. A rekordot az orosz Dmitrij Kiricsenko tartja, ő 1.07-nél szerzett gólt 2004-ben a görögök elleni meccsen.

Viktor Claessonnak, a svédek lengyelek elleni, 90. percben lőtt győztes találata szerzőjének ez volt a tizedik válogatottbeli gólja, nagy nemzetközi tornán az első.

♦ Annak ellenére, hogy a svédek kétszer is győztek a csoportkörben, az előző 11 Eb-döntős mérkőzésükből csakhármat tudtak megnyerni – két döntetlen és hat vereség mellett. Előtte 2012-ben a franciákat gyűrték le 2–0-ra.

Glasgow-ban a svédek mérlege egy diadal, két vereség, az ukránoké egyből egy kudarc (1–3), mindegyiken a skót válogatott volt az ellenfél.

A svédek eddig kétszer vettek részt tizenegyespárbajban, egyszer nyertek, egyszer vesztettek. A 2004-es Eb negyeddöntőjében a hollandokkal szemben maradtak alul 5–4-re. Az ukránok egyszer jutottak el a tizenegyesrúgásokig, a 2006-os vb-n, amikor a 16 között 3–0-ra bizonyultak jobbnak Svájcnál.

♦ A skandinávoknál Mattias Svanbergnek letelt a karanténja, de Janne Anderson szövetségi kapitány várhatóan a lengyelek elleni kezdőcsapatot küldi pályára.

Az ukránoknál Denisz Popovra lábsérülése miatt még egy hétig nem számíthat Andrij Sevcsenko szövetségi kapitány, és a Hollandia elleni nyitányon vádlisérülést szenvedő ferencvárosi Olekszandr Zubkov szerepeltetésére is kevés az esély. Viktor Cigankov viszont felépült, és elfoglalhatja helyét a támadósor bal oldalán. Ebben az esetben Mikola Saparenko maradhat ki a legutóbbi, osztrákok elleni kezdőből.