Hamilton duplázott a Kanadai Nagydíj első napján

2012.06.08. 19:57
Lewis Hamilton eddig ellenállhatatlan Montrealban (Fotók: Action images)
A Kanadai Nagydíj első szabadedzését követően a másodikon is Lewis Hamilton zárt az élen, a McLaren angol pilótája így bizakodva várhatja a montreali versenyhétvége folytatását. A legutóbbi négy Kanadai GP-ből hármat a pole pozícióban kezdő 2008-as világbajnok mögött ezúttal a két Ferrari zárt Fernando Alonso, Felipe Massa sorrendben, majd a délelőtti második Sebastian Vettel következett lágy gumis legjobbjával a szuperlágy abroncson remekelők között. Az elsőhöz hasonlóan a második edzést is meg kellett szakítani, ezúttal Bruno Senna csapódott a falnak.

A pálya felszáradt az edzés elejére, nem volt szükség esős vagy intermediate gumikra, de a csapatok számíthattak további csapadékra. A körözést, akárcsak az első tréningen, Vergne kezdte meg elsőként.

A nap is kisütött, az aszfalt 26 fokosra melegedett, a levegő hőmérséklete 22 fok volt.

Vettel azonnal szuperlágyon hajtott ki a pályára, az első edzés hajrájában ezeken a gumikon jött fel Hamilton mögé a 2. helyre.

Vettel még sohasem nyert Kanadában

Az első percek legjobb időeredménye Räikkönené volt 1:20.489-cel, Kobajasi 1:17.709-cel majdnem három másodpercet faragott a finn eredményén. Vettel csaknem öt másodpercre volt a japántól, alaposan megtankolt autón próbálta ki a szuperlágy gumikat.

A 8. percben 18 versenyző körözött a pályán, minden perc, amelyet száraz pályán tölthettek, roppant fontosnak tűnt, akárcsak 15 napja Monte-Carlóban.

Glock megpördült a kettes kanyarban, néhány ember mért körét elszúrta ezzel. Az időeredmények addig is egyre inkább javultak, Hamilton, Rosberg, majd Alonso állt az élre, a spanyol 1:16.240-et futott.

Vettel a megtankolt autójával száguldva öt kör után jelezte, hogy a hátsó gumijain kezd megszűnni a tapadás. Ugyanezekkel a kerekekkel már az első edzésen is száguldott.

A HRT egyik mérnökét az első szabadedzésen elütötte véletlenül az egyik pilóta, kórházba kellett szállítani, de szerencsére semmije sem tört el.

Az élmezőny roppant szoros volt, a 14. percben Alonsóhoz képest Webber, Pérez és Rosberg is 5 századon belül volt. Aztán jött Hamilton, aki 1:15.895-tel átvette a vezetést.

Jacques Villeneuve különös „frizurája”

Alonso megpördült, szerencséjére a pálya olyan pontján hibázott, ahol a fűre csúszott ki, és nem a falnak csapódott, így olcsón megúszta kitérőjét. Webber is elhagyta a pályát az egyes kanyarban.

Hamilton tovább javított, 1:15.662-re tornázta le legjobbját. A legjobb második szektort futó Webber feljött mögé másodiknak. Hamilton a másik két szektoron csúcsot döntve 1:15.439-re javított, ami már jobb volt délelőtti eredményénél.

Miközben Hamilton remek időket futott, a délelőtt csak 12 kört teljesítő Button leverten ült a McLaren garázsában, várta, hogy a szerelők végezzenek az autóján folyó munkával – nem szolgáltak neki jó hírekkel.

A paddockban megjelent Jacques Villeneuve is, a kanadaiak legutóbbi F1-es pilótája tar fejjel járt-kelt az apjáról elnevezett pálya sétányán.

Vettel18 kör után is kiegyensúlyozott köridőket ért el a Red Bull-lal, igaz, csalóka volt, hogy csak a 19. helyen állt. Button mellett Kovalainen is a garázsban várakozott, délelőtt összetört autóján az utolsó simításokat végezték el a szerelői. A McLarennél viszont a 30. percben még semmi jel nem utalt arra, hogy a tavalyi győztes rövidesen a pályára hajthat, a váltóján dolgoztak a szerelők.

Kobajasi a szuperlágy gumikon 212 ezredre megközelítette Hamilton legjobbját.

Vettel végül 18 kör után fejezte be szuperlágy gumis menetét, Hülkenberg a Force Indiával kettővel ment kevesebbet nála.

20.00: a verseny rajtja
Az NSO az összes edzésről, valamint a versenyről is élő tudósítással számol be.

Di Resta megcsúszott a célegyenes végén, de folytatni tudta. Közben Pérez az 5. helyre felzárkózva megerősítette, hogy a Saubernek kedveznek a szuperlágy gumik.

A 40. perc közeledtével Hamilton is megkapta a lágyabb keveréket, amellyel 1:15.259 perces eredményt ért el.

Alonso közben újabb kitérőt tett a pálya melletti füves területen a Ferrarival. Hamilton is kiment a fűre, miközben Vettel egy készlet lágy gumin feljött a 2. helyre.

A Meteo France jelezte a csapatoknak, hogy az eső csak az edzés után érkezik meg. Kovalanen az első, nyolckörös menete után elégedetten beszélt az autójáról, Button 50 perc elteltével is a boxban várakozott.

A „Bajnokok Fala” a célegyenes elején megszerezte első áldozatát: z első edzésen is sokat hibázó Bruno Senna csapta neki Williamsét. Az edzést le kellett állítani piros zászlóval. A helyt azért hívják így, mert az évek során több világbajnok veszített el versenyt vagy jó eredményt ennek a falnak ütközve.

Hamilton mögött Vettel, Kobajasi, Schumacher, Rosberg, Massa, Pérez és Webber sorakozott a listán.

Bár a Williamst sikerült gyorsabban eltakarítani a pályáról, mint Kovalainen Caterhamjét az első edzésen, a gumifal rendbe tétele miatt ez a megszakítás is eltartott tíz percig.

Végül 28 perccel a másfél óra letelte előtt újra kigyulladt a zöld lámpa a boxutca végén.

Button továbbra is a garázsában várakozott, miközben a Kanadai Nagydíj sportfelügyelői jelezték: az első edzésen Sennát veszélyesnek tűnő manőverrel megelőző Vettelt figyelmeztetik, s nem sújtják további büntetésről.

A 68. percben 21 autó is a pályán száguldott, Senna és Button mellett Pic tartózkodott a boxban. Alonso a szuperlágy gumikon feljött a 3. helyre.

Button 20 perccel az edzés vége előtt beülhetett az autójába, és felkészült arra, hogy abban a bő negyedórában behozza az elmulasztott száguldást. Az előző nagydíjak pénteki napján a legjobb volt, de a futamok balszerencsésen alakultak számára, talán most megfordul a trend…

Massa a szuperlágy gumikon feljött a 2. helyre, miközben Alonso az első szektorban csúcsidőt futott. végül 54 ezredre megközelítette Hamiltont, és csapattársa elé került.

Button lágy gumikon hagyta el a boxutcát. Alonso egy lassabb kör után ismét belehúzott, az első szektorban elért eredményét újra lilával jelezte ki a hivatalos időmérő – azaz edzésrekord volt. A kör végén azonban a boxba hajtott a spanyol.

Button a lágy gumikon a 15. helyre jött fel, miközben feltámadt a szél, és az eső nagyon közel került a pályához. Tíz perc maradt hátra az edzésből.

Mivel a többiek elhasználták friss gumijaikat, minden figyelem a vadonatúj szuperlágyakon száguldó Buttonra irányult. Az angol ezeken az első mért körében a nagy forgalom miatt csak 1:21-et ment, a másodikban a 13. helyre ugrott előre 1:16.2-vel.

Egy másodpercen belül volt Hamiltonhoz képest, nagyon sűrű a mezőny. A monacói vonatozás a múlté, újabb klasszikus versenyre van kilátás.

Button másfél perccel a vége előtt fél másodpercet faragott a hátrányán, és feljött a 9. helyre.

Ennél előrébb nem jutott, lejárt az idő. Öt perccel a leintés után szakadt az eső.